Судове рішення #12922433

Справа №2-а-3527/10  

 

ПОСТАНОВА  

ИМЕНЕМ       УКРАЇНИ  

08 грудня 2010 року  

Червоногвардійський районний суд м. Макіївки Донецької області як адміністративний суд у складі:  

головуючої судді:                                               Кононихіної  Н. Ю.  

при секретарі:         Бабяк Ю.В.  

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в м. Макіївці  

адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Червоногвардійському районі  м. Макіївки про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити певні дії, -  

  ВСТАНОВИВ:  

Позивач   звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Червоногвардійському районі  

м. Макіївки про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити певні дії.     В обґрунтування позову зазначає, що він віднесений до категорії дітей війни, а тому відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», який набрав чинності з 01.01.2006 року, має право на щомісячне підвищення пенсії на 30 %. Просить суд зобов'язати відповідача зробити нарахування щомісячної доплати до пенсії в розмірі 30 % від мінімальної пенсії за віком з 09 липня 2007р. по 31 грудня 2007р., з 22 травня 2008р. по 31 грудня 2008р., з 01 січня 2009р. по 31 грудня 2009р., з 01 січня 2010р. по теперішній час.  

Позивач в  судовому  засіданні  позовні  вимоги  підтримав,    просив  поновити строк  для  звернення  у  суд , зазначив, що в силу похилого віку та  поганого   стану здоров'я   не було можливості звернутися до суду за захистом своїх прав. Крім того, норми Закону постійно призупинялись, скасовувались, а потім знов поновлювались внаслідок рішень Конституційного Суду України. Просив суд поновити йому строк для звернення з адміністративним позовом за відповідні періоди з 2007-2010 роки за захистом порушеного права.  

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце слухання справи був повідомлений належним чином, заяв про відкладення розгляду справи суду не надав.  За таких обставин і відповідно до ст. 128 КАС суд визнав можливим розглянути справу без участі позивача і представника відповідача та на підставі доказів, наданих у справі.  

Суд, вислухавши пояснення позивача  , дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги Позивача  до Управління Пенсійного фонду України в Червоногвардійському  районі            м.  Макіївки  про зобов'язання вчинити певні дії підлягають задоволенню з наступних підстав.  

  Відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» до дітей війни віднесені особи, які є громадянами України та яким на час закінчення Другої світової війни (2 вересня 1945 року) було менше 18 років.  

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, віднесений до категорії дітей війни, знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Червоногвардійському районі м. Макіївки та отримує пенсію за віком, що підтверджується копією посвідчення „Дитина війни”, яке знаходиться у матеріалах даної справи.  

  Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», який набрав чинності з 01.01.2006 року, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.  

На звернення позивача про перерахування пенсії, відповідач листом № 572/П-27-01-04 від 14.07.2010 року відмовив йому у перерахуванні, посилаючись на те, що у своїй діяльності керуються нормами Законів України „Про  державний бюджет України на 2007 рік” та „Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” та постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008р. № 530 „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”.  

Зазначеними нормативно-правовими актами фактично було обмежено право, надане дітям війни статтею 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”, що є порушенням насамперед статей 1, 3, 21, 22, 46 Конституції України, а також статті 3 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”, якою визначено, зокрема, що державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.  

Згідно ст. 111 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії  їх соціального захисту”), у розмірі 50% від розміру надбавки, встановленої для учасників війни. Та відповідно до п. 12 ст. 71 цього Закону з метою приведення окремих норм законів у відповідність з цим Законом зупинена на 2007 рік дія ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”.  

Поряд з цим, 09.07.2007 року Конституційним Судом України у справі № 1-29/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) ухвалено Рішення № 6-рп/2007, відповідно до якого, визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення, зокрема, п. 12 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» № 489-V від 19.12.2006 року.  

Конституційний Суд України відзначив, що положеннями Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» не можуть скасовуватися чи змінюватися обсяги прав і обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій громадян, передбачених іншими законами України, не можуть вноситися зміни, зупинятися дія чинних законів України, а також встановлюватися інше (додаткове) правове регулювання відносин, що с предметом інших законів України.  

Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розі ляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Відповідне рішення Конституційного Суду України є обов'язковим для виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.  

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.  

Відповідно до ст. 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.  

У відповідності до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності об'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.  

Відповідачем не надано суду доказів та не доведено правомірності свого рішення щодо ненарахування та невиплати позивачу підвищення до пенсії відповідно до Закону України " Про соціальний захист дітей війни" .  

Статтею 8 КАС України визначено, що забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини. Факт відсутності визначення та врегулювання на законодавчому рівні питання визначення величини мінімальної пенсії за віком, що застосовується для обчислення підвищення пенсії особам, яким встановлено статус "дитина війни" не може бути підставою для позбавлення позивача визначених державою соціальних гарантій та підтримки його як дитини війни.  

Стаття 9 КАС України визначає, що у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).  

На час розгляду цієї справи судом розмір мінімальної пенсії за віком визначений лише ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і згідно цієї норми мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму встановленого для осіб що втратили працездатність.  

Відповідно до положень ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.  

Визначення прожиткового мінімуму, закладення правової основи для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державою конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень, дає Закон України «Про прожитковий мінімум» від 15 липня 1999 року №966-14, а також Законом України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 5 жовтня 2000 року №2017-111, згідно статті 1 якого прожитковий мінімум використовується для визначення, у тому числі мінімального розміру пенсії за віком, який відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.  

Частиною 3 статті 4 даного Закону (в редакції Закону №2505-4 від 25 березня 2005 року, що діє з 31 березня 2005 року) передбачено, що прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік. Прожитковий мінімум публікується в офіційних виданнях загальнодержавної сфери розповсюдження.  

Враховуючи положення ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» керуючись принципом адміністративного судочинства, а саме верховенством права, з метою забезпечення передбаченого Конституцією України права позивача на належне соціальне забезпечення, з урахуванням ч. 2 ст. 152 Конституції України, суд вважає необхідним задовольнити позовні вимоги і зобов'язати здійснити підвищення пенсії позивачу на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює встановленому законом прожитковому мінімуму для непрацездатних осіб з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.  

Крім того, підпунктом 2 пункту 41 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року № 107-17 внесені зміни до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», а саме, текст статті 6 викладений в такій редакції: «Дітям війни (крім тих на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни».  

Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.2008 року визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення, зокрема пункту 41 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».  

Відповідно до принципу дії нормативно-правового акту у часі, у зв'язку з прийняттям нової редакції статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» (підпункт 2 пункту 41 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»), редакція зазначеної статті що існувала до 01 січня 2008 року втратила свою чинність. На підставі рішення Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.2008 року втратила чинність нова редакція статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», внаслідок чого відновлена попередня редакція закону.  

28.05.2008 року Кабінетом Міністрів України була прийнята Постанова № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», відповідно до пункту 8 якої встановлено, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошовою утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у твердих розмірах: з 22 травня-48,10 грн., з 01 липня - 48,20 грн., з 01 жовтня - 49,80 грн.  

Таким чином, підвищення дітям війни виплачується органами Пенсійного фонду відповідно до зазначеної постанови, а не Законом, внаслідок чого суд вважає дії відповідача в порушенні права на отримання підвищеного розміру пенсії з 22.05.2008 року відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» протиправними.  

Статтею 71 Закону України „Про Державний бюджет України на 2009 рік" від 26.12.2008 року №835-6 передбачено надання права Кабінету Міністрів України у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.  

Аналіз приписів даної норми передбачає три різновиди соціальних виплат, розмір яких встановлюється Кабінетом Міністрів України, а саме:    визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати;    в абсолютних сумах;    у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.  

Але, відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 % мінімальної пенсії за віком.  

Таким чином, норми Законів України „Про Державний бюджет України на 2009 рік", „Про Державний бюджет України на 2010 рік” не передбачають право Кабінету Міністрів України у 2009, 2010 роках встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної пенсії, тобто, суд вважає, що при сплаті соціальних виплат „Дітям війни" у 2009, 2010 роках і, у зв'язку з вищевикладеним, необхідно застосовувати саме норми Закону України «Про соціальний захист дітей війни».  

Законом України від 26.12.2008р. № 835-VІ „Про Державний бюджет України на 2009 рік” встановлено, що „прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних  груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року” ч.1 ст. 54. Таким чином, мінімальна пенсія за віком у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, у грудні 2008 року, а також з 01 січня 2009 року становить 498 грн.  

Згідно до Закону України „Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати” №1646-VІ від 20.10.2009р., встановлено прожитковий мінімум для непрацездатних осіб у розмірі з 1 листопада 2009 року 573 грн.  

Постановою Пленуму Верховного Суду України від 13.06.2007р. №8 „Про незалежність судової влади” визначено, що відповідно до ст. 8 та 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод.  

Утверджуючи і забезпечуючи права і свободи громадян, держава окремими законами України встановила певні соціальні пільги, компенсації і гарантії, що є складовою конституційного права на соціальний захист.  

Приймаючи до уваги викладені позивачем обставини, доведеність існування у Позивача суб'єктивного права, враховуючи, що до теперішнього часу держава не виконала гарантованих законом і нормами конституції України соціальних зобов'язань перед позивачем відносно здійснення підвищення до пенсії як дитині війни за відповідні терміни 2007-2010 роки у розмірі передбаченому законом, судом причина пропуску строку звернення позивача з адміністративним позовом до суду визнається поважною і відповідно до вимог статей 100,102 КАС України судом цей строк поновлюється.  

Враховуючи викладене суд визнає, що вимоги позивача про виплату йому підвищення до пенсії у розмірі, визначеному в статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року, з 01січня 2009 року по 31 грудня 2009 року, з 01 січня 2010 року по 08 грудня 2010 року обґрунтовані та підлягають задоволенню.  

З огляду на те, що Конституція України не встановлює пріоритету в застосуванні того чи іншого закону, немає закону, який би регулював питання подолання колізії норм законів, що мають однакову юридичну силу, суд, відповідно до принципу дії нормативно-правових актів у часі та виходячи з правил застосування норм матеріального права, дійшов висновку про правомірність дій посадових осіб управління Пенсійного фонду України в Червоногвардійському районі м. Макіївки щодо не проведення доплат до пенсії позивача згідно вимог статті 6 Закону «Про соціальний захист дітей війни» за період з 01 січня по 08 липня 2007 року та з 01 січня по 21 травня 2008 року.  

За таких, підстав суд задовольняє позовні вимоги.  

Позивач не вимагає компенсації за понесені судові витрати, пов'язані із зверненням до суду і розглядом адміністративної справи.  

Відповідач є державною установою, тому суд вважає можливим у відповідності до положень статті 88 КАС України звільнити його від сплати судових витрат на користь держави.  

На підставі викладеного, керуючись   Законом України «Про соціальний захист дітей війни» ,   Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»  ,     Постановою  КМУ  № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» ,     Законом України «Про державний бюджет України на 2009 рік»,  Законом  України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії»,   Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» ,  Законом України „Про Державний бюджет України на 2007 рік”, Рішенням  Конституційного СудуУкраїни № 6-рп/2007 у справі      № 1-29/2007 (справа про соціальні гарантії громадян)   , Рішенням Конституційного Суду України    № 10-рп від 22.05.2008 року ,   ст. ст. 8. 9. 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,  

ПОСТАНОВИВ:  

  Пропущений з поважних причин ОСОБА_1 строк звернення з адміністративним позовом до суду за захистом порушеного права у відповідні періоди 2007 - 2010 років поновити.  

  Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Червоногвардійському районі м. Макіївки задовольнити.  

  Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Червоногвардійському районі м. Макіївки щодо нездійснення ОСОБА_1 за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року, з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року, з 01 січня 2010 року по 08 грудня 2010 року щомісячних виплат підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, встановленої в частині 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».  

  Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Червоногвардійському районі м. Макіївки провести ОСОБА_1 нарахування щомісячної доплати до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», рішення Конституційного Суду України № 6-рп-2007 від 09.07.2007 року, рішення Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.2008 року, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року, з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року, з 01 січня 2010 року по 08 грудня 2010 року.  

  Постанова може бути оскаржена до Апеляційного адміністративного суду Донецької області через Червоногвардійський районний суд м. Макіївки Донецької області протягом 10 днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.  

    Суддя: підпис             Постанова набрала законної сили 21.12.2010 року.  

З оригіналом згідно.           Суддя  

Суддя  

  Оригінал постанови суду зберігається в матеріалах цивільної справи № 2-а-3527/10 в приміщенні Червоногвардійського районного суду м. Макіївки за адресою: 86121, м. Макіївка, пров.Тореза, 49.  

Суддя  

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація