№ 2-а-709\10
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 грудня 2010 року . Червоногвардійський районний суд м. Макіївки Донецької області, діючий як адміністративний суд у складі
головуючої судді Кононихіної Н. Ю.
при секретарі Бабяк Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду в м. Макіївці
адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 до Управління пенсійного Фонду України у Червоногвардійському районі м. Макіївки « про перерахунок пенсії «
В С Т А Н О В И В:
У провадженні Червоногвардійського райсуду м. Макіївки знаходиться адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного Фонду України у Червоногвардійському районі м. Макіївки « про перерахунок пенсії « . Із матеріалів позову вбачається , що Позивач одержує пенсію за віком, звернувся до Відповідача із приводу перерахунку пенси , й просив застосувати показник заробітної плати \ доходу \ у середньому на одну особу по Україні , з якого сплачені страхові внески для обчислення пенси за 2008 рік , що становить 1573,99 гр. Позивачеві в цьому було відмовлено й Відповідачем узятий для розрахунку його пенсії заробіток за 2007 рік у розмірі 1197 ,91 гр. згідно постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.08 року . Але в даній постанові передбачено за бажанням пенсіонера брати заробіток за рік , що передує перерахунку пенси . Перерахунок пенси був проведений в 2009 році , отже роком попереднім є 2008 рік , тому відповідач для перерахунку пенси незаконно взяв заробіток 2007 року , тим самим уменшив розмір одержуваної пенси . Для розрахунку пенси був узятий заробіток у розмірі 3623,88 гр. з урахуванням коефіцієнта 3,02517 ,а повинен бути узятий заробіток 4761,59 гр. з обліком того ж коефіцієнта . Таким чином, розмір пенси Позивача був зменшений на 967 ,05 гр. без достатніх підстав. Позивач просить суд зобов'язати відповідача до перерахунку його пенсії .
У судовому засіданні Позивач підтримав позовні вимоги .
Представник відповідача Управління пенсійного Фонду України у Червоногвардійському районі м. Макіївки в судове засідання не з'явився , сповіщений про судове слухання ,але не з'явився без поважних причин , тому суд слухає справу в його відсутність. Повідомлення про причини неявки до судового засідання з боку представника відповідача до суду не надходило. Суд вирішує справу на тих доказах ,які надані у судовому засіданні .
Відповідач Управління Пенсійного фонду України в Червоногвардейском районі м. Макіївки своїм листом повідомив Позивача , що його пенсія обчислена за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». За заявою від 02.03.2010 г. мені був зроблений перерахунок пенсії з 01.03.2010 г. по нормах абзацу 1 пункту 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням страхового стажу й заробітної плати після призначення пенсії. При цьому коефіцієнт страхового стажу склав 0,57000 (по 31.01.2010г.), з урахуванням збільшення вартості страхового стажу в 1,35 раз - 0,76950.
Коефіцієнт заробітку – 2,80795 і визначений шляхом співвідношення отриманої заробітної плати за період з 01.07.1991р. по 30.06.1996р. і даних персоніфікованого обліку з 01.07.2000р. по 31.01.2010р. з показниками середньомісячної заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за відповідний період. На думку відповідача, середньомісячний заробіток для розрахунків пенсії склав 3363,67 грн. (1197,91*2,80795).
Частиною 4 статті 42 Закону України (зі змінами, внесеними Законом України « Про Державний бюджет України на 2008 рік і про внесення змін у деякі законодавчі атки передбачене проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, отриманого після призначення пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) у середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка, згідно Закону, враховується при вирахуванні пенсії за календарний рік, який передує року перерахунку пенсії.
Крім того, у листі – відповіді Відповідача зазначено, що Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008г. були внесені зміни до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з питання визначення зазначеного вище показника заробітної плати й порядку проведення перерахунків пенсій були визнані неконституційними, однак (на думку Відповідача) рішення відносно поновлення дії зазначеної норми у попередній редакції не ухвалювалися. До законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) у середньому на одну особа в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, перерахунки пенсій в 2010 році органами Пенсійного фонду проводяться з використанням показника заробітної плати (доходу) у середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески і яка відповідно до Закону враховується для вирахування пенсій за 2007 рік - 1197,91 грн. У відповідності зі статтею 23 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» рішення може бути оскаржене до органів Пенсійного фонду або в судовому порядку.
Суд , вислухавши сторони , вивчивши матеріали справи, вважає , що позов необхідно задовольнити з таких підстав :
Позивач. одержує пенсію за віком в управлінні ПФУ в Червоногвардійському районі м. Макіївки Донецької області (Відповідач).
В 2009 і 2010 році Управлінням Пенсійного фонду України в Червоногвардейском районі м. Макіївки був зроблений перерахунок пенсії. При цьому були неправильно застосовані порядок і коефіцієнт перерахунку, у результаті чого розмір пенсії значно занижений.
Отриманий Позивачем у березні 2010 року розмір перерахованої пенсії був меншим за очікуваний, так як Відповідачем в порушення вимог ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-1У та п/п 3 п.11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» виконаний перерахунок пенсії Позивачу , як працюючому пенсіонеру, в порушення вимог чинного законодавства у 2010 році провадиться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік - 1197,91 грн., а не за 2009 рік - 1650,43 грн., як передбачено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Тобто, своїми діями, відмовляючи Позивачеві в застосуванні при перерахунку пенсії в 2010 році показника заробітної плати за 2009 рік, а застосовуючи показник середньої заробітної плати за 2007 рік, Управління Пенсійного фонду України в Червоногвардійському районі м. Макіївки порушило права Позивача на перерахунок пенсії в порядку встановленому законодавчими нормативними актами.
Між тим, із змісту частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-1У витікає, що для перерахунку пенсій застосовується показник середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії. Адже, якщо при перерахунку пенсії береться заробітна плата відповідно до абзацу першого частини першої статті 40, то, відповідно має застосовуватися і той показник середньої заробітної плати, який береться при призначенні пенсії із заробітку відповідно до цієї ж частини першої статті 40 Закону, тобто за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії.
Коригування заробітку шляхом множення коефіцієнта заробітку на показник середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, проводиться з метою осучаснення раніше отриманого заробітку, тобто приведення його до сьогоднішнього дня. Якщо для перерахунку пенсії подається заробітна плата за 2009 рік, то коригування цієї заробітної плати на показник середньої заробітної плати за 2007 рік втрачає позитивне соціальне значення. У такому випадку осучаснення заробітку не відбувається, а навпаки провадиться його штучне, протиправне заниження.
Крім того в п.п. 3 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" тільки підтверджується застосування показника середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто за 2009 рік:
У разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону № 1058-1У продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш, як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону (105 8-1 У), із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону (105 8-1 У) враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону (105 8-1 У).
Треба підкреслити, що протягом 2005-2008 років для перерахунку пенсій відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 105 8-1У органами Пенсійного фонду застосовувався показник середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії.
Т Так, у 2008 році для перерахунку пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-1У Управлінням Пенсійного фонду України в Червоногвардійському районі м. Макіївки застосовувався показник середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто за 2007 рік.
У 2009 році спільним своїм листом від 11.03.2009 № 20\0\18-09\039 і № 409б02-01 Мінпраці та Пенсійний фонд України незаконно змінили діючий порядок перерахунку пенсій та істотно обмежили моє право як пенсіонера.
Таким чином, у суда є підстави вважати, що управління Пенсійного фонду України в Червоногвардійському районі м. Макіївки грубо порушає захищені Конституцією України права Позивача на законний перерахунок пенсії як працюючому пенсіонеру з урахуванням показника середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто за 2009 рік.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до положень частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
У відповідності до положень Конституції України (254к/96-ВР) (далі - Конституція): - Україна проголошена демократичною, соціальною, правовою державою (ст. 1 Конституції), визнано, що найвищою соціальною цінністю в Україні є людини, її права та свободи та їх гарантії визначають зміст та направленість діяльності держави, а утвердження і забезпечення прав свобод людини є головним обов'язком держави (ч. 2 ст. 3 Конституції);
Права та свободи людини є невідчужуваними та непорушними (ст. 21 Конституції), конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані (ч. 2 ст. 22 Конституції), зміст та обсяг існуючих прав і свобод не може бути звужений при прийнятті нових чи внесені змін у діючі закони (ч. 3 ст. 22 Конституції), конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України (ч. 1 ст. 64 Конституції) і вказано вичерпний перелік таких випадків, а саме - в умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень, а також вказано ряд прав і свобод які не можуть бути обмежені за будь-яких обставин.
Утверджуючи та забезпечуючи права і свободи громадян, держава окремими законами України встановила певні соціальні пільги, компенсації і гарантії, що є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами — здійснення цього права, а тому відповідно до ч. 2 ст. 6, ч. 2 ст. 19. ч. 1 ст. 68 Конституції вони є загальнообов'язковими, однаковою мірою мають дотримуватися органами державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими особами. Невиконання державою своїх соціальних зобов'язань щодо окремих осіб ставить громадян у нерівні умови, підриває принцип довіри особи до держави, що закономірно призводить до порушення засад соціальної правової держави.
Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади й у своїй діяльності керується Конституцією (254к/96-ВР) і законами України, наказами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції (254к/96-ВР) та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2007 № 1261 та організовує у межах своїх повноважень виконання актів законодавства, здійснює контроль за їх реалізацією.
Управління Пенсійного фонду України (далі - Фонд) у районах, містах і районах у містах (далі - Управління) є органами Фонду, підвідомчими відповідно головних управлінь Фонду в Автономній Республіці Крим, обласних, містах Києві та Севастополі (далі регіональні управління), що разом із цими управліннями утворюють систему органів Фонду.
Управління у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, наказами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.10,2007 № 1261. постановами Правління, наказами Фонду, наказами та розпорядженнями регіональних управлінь, іншими нормативно-правовими актами. Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженим Постановою Пенсійного фонду від 25.02.2008 № 5-5.
Відповідно до рішення Коституційного Суду України № 10 від 22.05.08 року визнати неконституційними деякі положення ЗУ «Про державний бюджет на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів «, та деякі положення постанови КМУ № 530 ,у тому числі в частині ухвалення вказанного показника ( 1197 гр.) заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсії у редакції п.4 ст. 42 ЗУ « Про державне пенсійне страхування».
Враховуючи вищевикладене і керуючись ст. ст. 3, 6, 19, 21, 22, 46, 55, 57, 58, 68 Конституції України, ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-1У та п. п. 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», а також ст. ст. 104-106 Кодексу адміністративного судочинства України, Рышення Конституцыйного Суду Украъни № 10 выд 22.05.08 року , ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України , суд
П О С Т А Н О В И В :
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Червоногвардійському районі м. Макіївки усунути порушення прав Позивача ОСОБА_1 і виконати перерахунок пенсії в повній відповідності з вимогами ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-1У та п. п. 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону № 105 8-1У враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2008 рік, та ст. 40 ЗУ «Про державне пенсійне страхування …»
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня складення постанови в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, наданням її копії до апеляційної інстанції, або в порядку, передбаченому ч.5 ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: