Справа № 2а-1795-2010
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 грудня 2010 року суддя Дебальцевського міського суду Кардашенко О.А. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в місті Дебальцеве Донецької області про визнання неправомірною відмови у проведенні перерахунку пенсії та зобов’язання провести перерахунок, суд -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом до відповідача та просить визнати неправомірною відмову у проведенні перерахунку призначеної пенсії за віком, виходячи із середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2009 рік та зобов’язати відповідача провести такий перерахунок.
В обґрунтування вимог позивач зазначив, що з 08.06.2007 року є одержувачем пенсії за віком, призначеної відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Після призначення пенсії за віком він продовжував працювати, в зв’язку з чим, відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» виникло право на перерахунок пенсії.
В лютому 2010 року ОСОБА_1 звертався до відповідача с заявою про перерахунок пенсії за віком, виходячи із розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2009 рік.
Однак при проведені перерахунку пенсії відповідачем був застосований показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2007 рік у розмірі 1197 грн.91 коп. Вважає, що відповідач порушив її права на перерахування пенсії із застосуванням показника заробітної плати за 2009 рік у розмірі 1650 грн. 43 коп., чим суттєво порушив її права.
Після призначення пенсії позивач продовжував працювати та 15 лютого 2010 року звернувся до управління за перерахунком пенсії, відповідно до ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Перерахунок пенсії був здійснений з 01.02.2010 року з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2007 рік в розмірі 1197 грн. 97 коп.
В перерахунку пенсії з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2009 рік йому було відмовлено.
Вважають, що не порушували прав позивача у зв’язку з тим, що зміни у частину 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування» внесені Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін про деяких законодавчих актів України» були визнані неконституційними Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось. Перерахунок пенсії позивачу проводився згідно до підпункту 3 пункту 11 постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 є пенсіонером та знаходиться на обліку в Управління Пенсійного фонду України в м.Дебальцеве Донецької області як одержувач пенсії за віком з 08.06.2007року.
Встановлено, що позивач, як застрахована особа, після вказаного перерахунку пенсії продовжував працювати не менше ніж 24 місяці.
Відповідно до вимог частини 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Таким чином позивач має право на перерахунок пенсії який проводився відповідачем відповідно до підпункту 3 пункту 11 постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».
15лютого 2010 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Дебальцеве Донецької області із заявою про перерахунок пенсії.
У відповідності із зазначеною заявою Управління Пенсійного фонду України в м.Дебальцеве Донецької області здійснило перерахунок пенсії з 01.02.2010 року. При цьому середньомісячний заробіток, який відповідач взяв за основу, розрахований із середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України, за 2007 рік в розмірі 1197,91 грн.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною четвертою статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, здійснюється перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Кожний наступний перерахунок пенсії здійснюється не раніше як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої було обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Частиною першої статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року.
Підпунктами 9, 10 пункту 35 розділу II ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів» внесено зміни до ст.ст. 40, 42 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Встановлено порядок перерахунку пенсії та застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку зазначений пенсії.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року положення п. 35 розділу II ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнано неконституційними.
Порядок же перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати визначено постановою КМУ № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», відповідно до підпункту 3 пункту 11 якої у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону (1058-15) продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону (1058-15), із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону (1058-15) враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону (1058-15).
З наведеного вбачається що відповідач повинен був перерахувати пенсію позивачу із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначеному в частині першій статті 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону (1058-15) враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Перерахунок пенсії позивачу провадився в лютому 2010 року, тому відповідач повинен був застосувати показник середньої заробітної плати за 2009 рік, а не за 2007 рік, як було зроблено відповідачем.
Враховуючи наведене, слід зобов’язати УПФУ в м. Дебальцеве здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 1 лютого 2010 року з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, за 2009 календарний рік.
Відповідно до п. 34 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України „Про Державне мито” від 21.01.1993 року № 7-93 органи Пенсійного фонду України звільнені від сплати державного мита.
На підставі ст.ст. 27,28,40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», п.п.3 п.11 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» від 28.05.2008 року № 530 та, керуючись ст.ст. 6, 8, 11, 14, 94, 159, 183-2 КАС України , суд-
ПОСТАНОВИВ:
П озов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в місті Дебальцеве Донецької області про визнання неправомірною відмови у проведенні перерахунку пенсії та зобов’язання провести перерахунок – задовольнити частково.
Відмову Управління пенсійного фонду України в м. Дебальцеве Донецької області по перерахунку пенсії ОСОБА_1 с застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2009 календарний рік - визнати неправомірними.
Зобов’язати Управління пенсійного фонду України в м. Дебальцеве Донецької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 с застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, за 2009 календарний рік починаючи з 01 лютого 2010 року.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв’язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов’язки.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Дебальцевський міський суд протягом десяти днів з дня її отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Дебальцевського
Міського суду Кардашенко О.А.