Судове рішення #12939662

  Справа № 2-9617/2010  

Р  І  Ш  Е  Н  Н  Я  

ім’ям України  

  „22”  грудня 2010 р.                                                                                            м. Слов’янськ  

 

Слов’янський міськрайоний суд Донецької області в складі:  

головуючий-суддя Геєнко М.Г.  

при секретарі -Горічєва С.В.          

  за участю:  

представника позивача – Жученко О.І.  

представника позивача – Сергєєнков С.А.  

представника позивача – Смирнов В.М.  

представника відповідача -  ОСОБА_4  

 

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Слов'янська цивільну справу за позовом ТОВ «Технотрейд ЛДТ» до ОСОБА_5 про спонукання встановлення межових знаків на земельній ділянці та визнання вимог незаконними, -  

  В С Т А Н О В И В:  

    23 листопада 2010 року до суду звернулося ТОВ «Технотрейд ЛТД» з позовом до ОСОБА_5  про спонукання встановлення межових знаків на земельній ділянці та визнання вимог незаконними, мотивуючи свої вимоги тими обставинами, що відповідно до договору оренди земельної ділянки від 10.01.2007 року, відповідач передав земельну ділянку у оренду ТОВ «Технотрейд ЛТД», яка належить йому на праві власності. На зазначеній земельній ділянці не визначені межі та не встановлені знаки обмеження встановленого зразку (межові знаки).  

  27.08.2010 року відповідач звернувся до ТОВ з наміром не переукладати  договір оренди на майбутній строк та повернення земельної ділянки, у зв’язку з чим виникла необхідність встановити межові знаки встановленого зразку.  Встановлення межових знаків необхідно для уникнення порушення меж дільниці  відповідача та уникнення збитків, що може понести позивач через відсутність меж дільниці відповідача.  

  Земельна ділянка повинна бути обмежена у натурі, а межі відображені на плані, що зберігається у державній адміністрації.  

  Акт встановлення меж на місцевості є невід’ємної частиною договору оренди землі. Однак по теперішній час ніякої інформації про наявність акту про виділення меж у натурі на земельній ділянці не надано, що також є порушенням умов договору.    

  Орендодавець не попередив орендатора про особливості та недоліки земельної ділянки.  

  Добровільно встановити чіткі межі своєї земельної ділянки не бажає.  

  За договором оренди земельної ділянки орендна плата сплачується щорічно у розмірі 1,5% від вартості ділянки. На пропозицію ТОВ «Технотрейд ЛТД», що була зроблена під час виконання умов договору, щодо підписання додаткової угоди до договору, відповідно до якої орендна плата з 01.01.2010 року повинна складати 3% від вартості земельної ділянки, відповідач відмовився. Однак у листах від 27.08.2010 р. та 21.10.2010 року вимагав орендну плату у розмірі 3% вартості від земельної ділянки. Оскільки відповідач відмовився від підписання додаткової угоди до договору, згода сторін не досягнута, у зв’язку з чим ТОВ до сплати встановило 1,5% від вартості земельної ділянки.  

Просить суд з   обов’язати відповідача звернутися до органів землеустрою Слов’янського району з питання встановлення меж у натурі та позначення їх знаками обмеження встановленого зразку на земельній ділянці, що розташована на території  Хрестищенської сільської ради та належить відповідачеві на праві власності відповідно до державного акту серії ДН № 140426 від 28 березня 2006 року. Зобов’язати відповідача після встановлення на зазначеній земельній ділянці знаків обмеження встановленого зразку передати їх за актом на зберігання та під нагляд ТОВ «Технотрейд ЛТД» до моменту закінчення дії договору оренди земельної ділянки, укладеного 10 січня 2007 року між відповідачем і ТОВ «Технотрейд ЛТД» та надати ТОВ «Технотрейд ЛТД» акт встановлення меж у натурі ( на місцевості), як невід’ємну частину договору оренди земельної ділянки. Визнати вимоги відповідача по сплаті йому за договором оренди земельної ділянки від 10.01.2007 року  суми у розмірі 3 % від вартості земельної ділянки незаконними та недійсними. Судові витрати по справі покласти на відповідача.  

Представники позивача   Смирнов В.А., що діє за довіреністю від 09.12.2010 року (а.с.19), Жученко О.І., що діє за довіреністю від 09.12.2010 року, Сергєєнков С.А., який є директором  ТОВ «Технотрейд ЛТД» та діє на підставі Статуту, позовні вимоги підтримали та просили суд їх задовольнити.  

Відповідач ОСОБА_5   до судового засідання не з’явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутність за участю його представника ОСОБА_4  

Представник відповідача  ОСОБА_4   ., що діє за довіреністю від 11.12.2010 року (а.с.34) у судовому засіданні позовні вимоги ТОВ «Технотрейд ЛТД» не визнав, просив відмовити у задоволенні позовних вимог, пояснив, що  земельна ділянка відповідачем передана позивачеві за актом прийому-передачі земельної ділянки. Позивач прийняв земельну ділянку та погодився з умовами договору, але мав можливість не підписувати договір. Договір оренди землі укладався на три роки, тобто до 31.12.2010 року включно. Про припинення договору ТОВ «Технотрейд ЛТД» неодноразово повідомлено. Орендар для встановлення межових знаків самостійно, або через власника сусідній земельної ділянки, які він орендує, може вернутися до органів землеустрою про встановлення межових знаків на місцевості. Вимога про зобов’язання відповідача звернутися до органів землеустрою про встановлення межових знаків порушує рівність сторін у договорі.  Указом Президента України за № 725 від 19.08.2008 року передбачено запровадження плати за оренду земельних ділянко сільськогосподарського призначення, земельних часток (паїв) у розмірі не менше 3% визначеної відповідно до законодавства вартості земельної ділянки та поступового збільшення цієї плати залежно від результатів господарської діяльності та фінансово-економічного стану орендаря. Крім того право вимоги відповідача до позивача орендної плати у розмірі 3% від оцінки земельної ділянки не може бути предметом позову про визнання її незаконною та недійсною, оскільки матеріальне та процесуальне право України не передбачає такого способу захисту прав. Позивач може не виконувати вимогу про орендну плату у розмірі 3 %.  

Суд, заслухав пояснення представників сторін, дослідивши матеріали цивільної справи, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.  

  У судовому засіданні з достовірністю встановлено, що відповідачеві на праві власності належить земельна ділянка, що розташована на території Хрестищенської сільської  ради - державний акт на право власності на земельну ділянку серії ДН № 140426 (а.с.13).  

Між сторонами 10 січня 2007 року укладений договір оренди землі (а.с.7-11), відповідно до якого відповідач надав позивачеві в строкове платне користування з метою використання для ведення сільськогосподарського виробництва, свою земельну ділянку, яка знаходиться на території Хрестищенської сільської ради. Договір зареєстрований у Слов’янському районному відділі ДРФ ДП «ЦДЗК» за  № 040816700523 01 квітня 2008 року. Земельна ділянка передана фактично, про що свідчить акт прийому-передачі об’єкта оренди (земельної ділянки) за договором оренди від 10.01.2007 року (а.с.12).  

Також судом встановлено, що на земельній ділянці, яка є  предметом зазначеного договору оренди, чітко не визначені межі та не встановлені знаки обмеження встановленого зразку. З плану меж земельної ділянки також не убачається меж ділянки. Як убачається з пояснень представників позивача ТОВ «Технотрейд ЛТД» обробляв землю, як єдиний масив, тому не було необхідності у визначенні чітких меж земельної ділянки.  

Так відповідно до п.1.12 «Інструкції про порядок складання, видачи, реєстрації та зберігання державних актів на право власності на земельні ділянки та право постійного користування земельною ділянкою та договором оренди землі», що затверджена наказом Держкомзему України від 04.05.1999 року за № 43 передача та надання земельних ділянок проводиться після перенесення у натурі (на місцевість) меж земельної ділянки та закріплення їх довгостроковими межовими знаками встановленого зразку за затвердженому у встановленому порядку проекту відводу ділянки.  

Згідно ст. 55 Закону України «Про землеустрій»  м   ежі земельної ділянки в натурі (на місцевості) закріплюються межовими знаками встановленого зразка. Власники землі та землекористувачі, у тому числі орендарі, зобов'язані дотримуватися меж земельної ділянки, закріпленої в натурі (на місцевості) межовими знаками встановленого зразка. Межові знаки здаються за актом під нагляд на зберерігання власникам землі та землекористувачам, у тому числі орендарям.  

Відповідно до ст. 11  Закону України   «Про порядок виділення у натурі ( на місцевості) земельних ділянок власникам земельних дільниць» Встановлення меж земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку.  

Крім того  невід'ємною частиною договору оренди землі є акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що закріплено нормою ст. 15 Закону України «Про оренду землі».  Також ст. 24 вказаного закону передбачений обов’язок орендодавця попередити орендаря про особливості та недоліки предмета оренди – земельної ділянки та передати у користування свою земельну ділянку у стані відповідному до умов договору оренди землі.  

Сторонами суду не доведено наявність акту про виділення меж у натурі на земельній ділянки.   Таким чином суд приходить до переконання про порушення умов договору оренди землі від 10.01.2007 року, укладеного між сторонами.  

Як убачається з листа позивача на ім’я відповідача від 20.09.2010 року (а.с.15), пропозиція ТОВ «Технотрейд ЛТД» відповідачеві добровільно надати акт про виділення меж земельної ділянки у натурі залишена без задоволення та без розгляду. На переконання суду позивач вжив достатньо заходів для врегулювання спору у досудовому порядку.  

На підставі викладеного суд доходе висновку, що вимоги позивача щодо зобов’язання відповідача звернутися до  органів землеустрою для встановлення меж у натурі на земельній ділянці, позначення їх знаками обмеження встановленого зразку та  передання їх за актом на зберігання та під нагляд позивачеві до моменту закінчення дії договору оренди земельної ділянки, укладеного між сторонами та акту встановлення меж у натурі на місцевості, як невід’ємну частину договору оренди землі підлягають задоволенню.  

Вимоги позивача щодо визнання вимог ОСОБА_5 по виплаті йому  за договором оренди земельної ділянки у розмірі 3% від вартості земельної ділянки незаконними та недійсними задоволенню не підлягають з наступних підстав.  

У судовому засіданні встановлено, що ТОВ «Технотрейд ЛТД» обґрунтовано відмовило ОСОБА_5 у виплаті орендної плати з розрахунку 3% від вартості землі, у зв’язку з відмовою відповідача від підписання додаткової угоди до договору оренди землі. Однак позов в цій частині не може бути задоволений оскільки відповідно до ст. 15 ч. 1 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Ст. 16  ч. 2 ЦК України передбачені способи захисту цивільних прав та інтересів, яка не передбачає такого способу захисту права, як визнання вимоги незаконною та недійсною.  

Позивачем при зверненні до суду сплачені витрати на ІТЗ судового процесу у сумі 37 грн. та судовий збір у розмірі 17 грн., що підтверджено платіжними дорученнями від  16 листопада 2010 року за № 540 та № 533, відповідно, які згідно вимог ст. 88 ЦПК України підлягають стягненню з відповідача на  користь позивача, як судові витрати по справі.  

На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 10, 11, 209, 212, 214-215, 218 ЦПК України,  ст. ст. 11, 14, 651 ЦК України, ст.ст. 15, 21, 24, 30 Закону України «Про оренду землі», ст. 55 Закону України «Про землеустрій», ст. 11 Закону України «Про порядок виділення у натурі ( на місцевості) земельних ділянок власникам земельних дільниць», суд -  

  В И Р І Ш И В :  

  Позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «Технотрейд ЛТД» - задовольнити частково.  

  Зобов’язати ОСОБА_5 звернутися до органів землеустрою Слов’янського району з питання встановлення меж у натурі та позначення їх знаками обмеження встановленого зразку на земельній ділянці, що розташована на території  Хрестищенської сільської ради та належить ОСОБА_5 на праві власності відповідно до державного акту серії ДН № 140426 від 28 березня 2006 року.  

  Зобов’язати ОСОБА_5 після встановлення на зазначеній земельній ділянці знаків обмеження встановленого зразку передати їх за актом на зберігання та під нагляд ТОВ «Технотрейд ЛТД» до моменту закінчення дії договору оренди земельної ділянки, укладеного 10 січня 2007 року між ОСОБА_5 і ТОВ «Технотрейд ЛТД» та надати ТОВ «Технотрейд ЛТД» акт встановлення меж у натурі ( на місцевості), як невід’ємну частину договору оренди земельної ділянки.  

  В іншій частині позовних вимог в задоволенні відмовити за відсутністю підстав для їх задоволення.  

  Стягнути з ОСОБА_5 на користь ТОВ «Технотрейд ЛТД» судові витрати по справі по сплаті  судового збору у сумі 17 грн. та витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 37 грн., а всього   54 (п’ятдесят чотири) грн.  

  Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги, з подачею копії до апеляційної інстанції.  

 

Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо її не було подано, а у разі її подання - після розгляду справи апеляційним судом, якщо його не скасовано судом апеляційної інстанції.  

     

Суддя     Слов’янського  

Міськрайонного суду             М.Г.Геєнко    

«З оригіналом згідно»  

  Рішення законної чинності не набуло.  

  Суддя     Слов’янського  

Міськрайонного суду             М.Г.Геєнко    

           

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація