Справа № 2-901/10 р.
Рішення
Іменем України
14.12.2010 р. Тиврівський районний суд Вінницької області
в складі головуючого судді Ратушняка І.О.,
при секретарі Віценко К. А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Тивірвської селищної ради про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою, в якій вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_3 помер її батько ОСОБА_2, який до дня смерті був зареєстрований і проживав в смт. Тиврів Тиврівського району Вінницької області.
Після його смерті відкрилася спадщина, до складу якої входить житловий будинок з господарськими будівлями, розташований в АДРЕСА_1.
За життя її батько своїм майном не розпорядився.
Спадкоємцями першої черги за законом після смерті ОСОБА_2 є вона та її брат ОСОБА_3
У встановлений законом шестимісячний строк заяви в нотаріальну контору ніхто із спадкоємців не подавав. Строк для звернення з заявою про прийняття спадщини витік 28.09. 2010 р.
Вона бажає прийняти спадщину, однак строк передбачений для прийняття спадщини пропустила з поважних причин, оскільки з часу відкриття спадщини у неї не було можливості звернутися до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини за місцем відкриття спадщини, так як вона здійснює догляд за малолітньою дитиною, ІНФОРМАЦІЯ_2 та на той час її чоловік перебував на стаціонарному лікуванні у Вінницькому ендокринологічному диспансері і їй не було з ким залишити малолітню дитину.
Крім того, вона гадала, що з заявою про прийняття спадщини звертатиметься її брат ОСОБА_3, але він на спадщину не претендує.
Вважає, що їй достатньо буде трьохтисячного строку для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_2.
Просить надати їй додатковий трьохмісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в смт. Тиврів Тиврівського району Вінницької області.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала, просить їх задоволити з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача Тиврівської селищної ради Тиврівського району в судове засідання не з'явився, про розгляд справи повідомлений. Просить розглянути справу у відсутності його представника.
Суд, вислухавши позивача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачатті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя який його пережив, та батьки.
Відповідно до ч. 3 ст.. 1272 ЦК України суд за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини може визначити йому додатковий строк достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до п. 24 Пленуму ВСУ «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 р. особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України.
Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити із того, що поважними є причини, пов’язані з об’єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Судом встановлено, що в смт. Тиврів Тиврівського району Вінницької області ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_2.
Позивач ОСОБА_1 – спадкоємеця першої черги за законом. Крім неї спадкоємцем першої черги за законом є її брат ОСОБА_3, який відмовився від прийняття спадщини.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 не має можливості оформити спадщину за законом, оскільки пропустила строк для подання заяви про прийняття спадщини у зв’язку з тим, що на період відкриття спадщини доглядала малолітню дитину ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, та їй не було з ким залишити її, оскільки її чоловік перебував на стаціонарному лікуванні у Вінницькому ендокринологічному диспансері.
Крім того вважала, що її брат ОСОБА_3, буде звертатися із заявою про прийняття спадщини однак він на спадщину не претендує.
У зв’язку із цим позивач не подала у встановлений законом строк заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори.
Суд вважає, що причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини є поважними, тому позов задовільняє.
Керуючись ст.ст.10, 11, 60, 169, 212, 213, 214, 215 ЦПК України, 1272 ЦК України, п. 24 Пленуму ВСУ «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 р., -
вирішив:
Позов задоволити.
ОСОБА_1 надати додатковий трьохмісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в смт. Тиврів Тиврівського району Вінницької області.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Апеляційного суду Вінницької області через Тиврівський районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Головуючий І.О.Ратушняк
- Номер: 2/2407/2578/11
- Опис: про стягнення боргу
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-901
- Суд: Новоселицький районний суд Чернівецької області
- Суддя: Ратушняк Ігор Олександрович
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 05.09.2011
- Дата етапу: 15.11.2011