Судове рішення #12945052

Cправа N 2-6479/10

Р I Ш Е Н Н Я  

I М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И  

 23 грудня 2010 року                          м.Димитров

 Димитровський мiський суд Донецької областi у складi:

головуючого - суддi Ченченко Т.О.,

при секретарi Заговоричевій Н.В.,

учасники судового процесу:

     позивач ОСОБА_3,

     представник позивача ОСОБА_4,

     представник відповідача ВВДФССНВВПЗ міста Красноармійська Іванов І.Ю.,

     представник третьої особи ПАТ «ШУ «Покровське» Михалко В.В.,

розглянувши у вiдкритому судовому засiданнi в місті Димитров Донецької області цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань України в місті Красноармійську про перерахунок середньомісячного заробітку для обчислення страхових виплат,

  В С Т А Н О В И В:  

 Позивач ОСОБА_3 звернулась до суду з позовом про перерахунок середньомісячного заробітку для обчислення страхових виплат до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань України в місті Красноармійську в обґрунтування якого зазначила, що вона у період з 3 січня 1991 року до 16 лютого 2006 року працювала стовбуровою 3 розряду поверхні на дільниці ШТ (шахтний транспорт) у ВАТ «ВК «Шахта «Красноармійська-Західна № 1», після чого біла звільнена за власним бажанням у зв*язку із виходом на пенсію. Згідно акту розслідування хронічного професійного захворювання за формою П-4 від 22 березня 2010 року, їй встановлене професійне захворювання: хронічне обструктивне захворювання легенів пилової етіології 3 стадії, емфізема легенів, легенева недостатність 2-3 ступеню. Захворювання професійне, первинне. 31 травня 2010 року їй вперше була встановлена 2 група інвалідності по професійному захворюванню та 70% втрати професійної працездатності безстроково. Постановою Фонду від 18 червня 2010 року їй призначені страхові щомісячні виплати в частині компенсації частини втраченого заробітку у розмірі 931,39 гривень, обрахованої із середньомісячної заробітної плати перед настанням страхового випадку 1330,56 гривень. Механізм розрахунку у постанові не визначений, але за розміром заробітної плати вона вважає, що розмір відшкодування визначений неправильно, оскільки, на її думку, для обрахування розміру відшкодування шкоди необхідно брати заробітну плату за останні шість місяців, що передують місяцю, в якому настав страховий випадок, для страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання осіб, в яких через деякий час погіршився стан здоров*я у зв*язку з раніше отриманим ушкодженням здоров*я внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання – період роботи за останнім основним місцем роботи перед настанням тимчасової непрацездатності. Для обчислення заробітної плати необхідно взяти її заробітну плату за період часу з січня до червня 2005 року (включно). Визначена середньомісячна заробітна плата за вказаний період підлягає коригуванню на коефіцієнт підвищення тарифних ставок та посадових окладів по підприємству станом на 31 травня 2010 року (на час МСЕК). Тому просила суд, зобов*язати відповідача провести розрахунок середньомісячної заробітної плати за період з січня до червня 2005 року включно; провести перерахунок щомісячних платежів, виходячи з заробітної плати, розрахованої за період січень-червень 2005 року та відкорегованого станом на 31 травня 2010 року та провести донарахування щомісячних страхових виплат.

Позивач у судовому засіданні наполягала на задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Представник позивача вимоги позивача підтримала, обґрунтовуючи свою позицію обставинами, викладеними у позовній заяві, просила суд задовольнити позов у повному обсязі.

Представник відповідача вимоги не визнав зазначивши, що згідно з п.п. 3, 4 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов*язковим державним соціальним страхуванням розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата для розрахунку страхових виплат, є період роботи за останні 6 календарних місяців за основним місцем роботи перед настанням страхового випадку, протягом якого застрахована особа працювала та сплачувала страхові внески або за неї сплачувалися страхові внески. Пунктом 12 Порядку передбачено, що у разі, коли на дату встановлення МСЕК ступеня втрати застрахованою особою професійної працездатності минуло більше року з дня настання страхового випадку, середня заробітна плата обчислюється виходячи з розміру заробітної плати перед настанням нещасного випадку на виробництві або перед звільненням з роботи (переходом на іншу роботу), з якою пов*язане професійне захворювання, з урахуванням її коригування. Якщо ступінь втрати професійної працездатності МСЕК встановила більше ніж через рік після настання нещасного випадку або після звільнення застрахованої особи, у якої виявлено професійне захворювання, заробітна плата цієї особи підлягає коригуванню з метою її осучасненя. Позивач звільнилась з роботи 16 лютого 2006 року, професійне захворювання їй було встановлене 24 березня 2010 року, а стійка втрата працездатності – 29 квітня 2010 року. У цьому випадку позивач перед встановленням профзахворювання не знаходилась у трудових відносинах з підприємством і за неї не сплачувались страхові внески, тому розрахунковим періодом для розрахунку страхових виплат є 6 місяців перед звільненням ОСОБА_3 з роботи, тобто серпень 2005 року – січень 2006 року, а оскільки за даними ВАТ «ВК «Шахта «Красноармійська-Західна № 1» позивач у зазначеному періоді не працювала жодного дня, для розрахунку страхових виплат згідно п. 10 Порядку була застосована місячна тарифна ставка на час встановлення МСЕК стійкої втрати професійної працездатності.

Представник третьої особи поклав вирішення даного спору на розсуд суду.

 Судом встановлено, що у період з 28 червня 1996 року до 16 лютого 2006 року позивач ОСОБА_3 працювала у ВАТ «ВК «Шахта «Красноармійська-Західна № 1» у якості стовбурової 3 розряду поверхні, після чого була звільнена за статтею 38 Кодексу законів про працю у зв’язку із переходом на пенсію (а.с. 8-9).

22 березня 2010 року стосовно ОСОБА_3 проведено розслідування хронічного професійного захворювання (а.с. 15-16), а 31 травня 2010 року ОСОБА_3 безстроково встановлена 2 група інвалідності у зв*язку із професійним захворюванням та з 29 квітня 2010 року встановлено 70% втрати професійної працездатності (а.с. 7).

За довідкою ПАТ «ШУ «Покровське» позивач ОСОБА_3 дійсно працювала у ВАТ «ВК «Шахта «Красноармійська-Західна № 1» (згідно протоколу зборів акціонерів від 3 вересня 2010 року підприємство перейменоване в ПАТ «ШУ «Покровське») і її заробітна плата з 1 січня 2005 року до 16 лютого 2006 року склала: січень 2005 року – 504,00 гривень (за графіком виходів 13 днів, фактично – 1), лютий 2005 року – 783,80 гривень (за графіком виходів 13 дні, фактично 13), у березні 2005 року – 903,30 гривень (за графіком виходів 15 днів, фактично – 15), у квітні 2005 року – 892,17 гривень (за графіком виходів 14 днів, фактично – 14), травень 2005 року – 905,21 гривні (за графіком виходів 13 днів, фактично – 11), червень 2005 року – 807,05 гривень (за графіком виходів 13 днів, фактично – 1), у липні, серпні та вересні 2005 року позивач не працювала у зв*язку із хворобоюЮ жовтень 2005 року – 863,14 гривень (за графіком виходів 14 днів, фактично 10), у листопаді, грудні 2005 року, січні, лютому 2006 року позивач не працювала у зв*язку із хворобою (а.с. 10).

18 червня 2010 року ОСОБА_3 взята на облік у відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України і місті Димитров з 29 квітня 2010 року та призначено виплату щомісячної грошової суми в разі часткової чи повної втрати професійної працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку в розмірі 931,39 гривень і виплати провадити з 29 квітня 2010 року безстроково (а.с. 12-14). Згідно з розрахунком щомісячної страхової виплати ОСОБА_3 розрахунок страхової виплати був здійснений із середньомісячної заробітної плати 1330,56 гривень, яка відповідає місячній тарифній ставці стовбурової поверхні 3 розряду станом на 29 квітня 2010 року по шахті «Красноармійська-Західна № 1№» (а.с. 35, 43).

      Дослідивши докази, надані суду у їх сукупності, вислухавши пояснення сторін, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.

     Абзац перший пункту 10 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов*язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 року № 1266 (із змінами, внесеними згідно з постановою КМУ від 18 липня 2007 року) (надалі за ткстом Порядок) передбачає, що у розрахунковому періоді перед настанням страхового випадку застрахована особа не мала заробітку (грошового забезпечення) з поважних причин, що зазначені у пункті 4 цього Порядку, або якщо страховий випадок настав у перший день роботи, середня заробітна плата (грошове забезпечення) для розрахунку страхових виплат та оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця визначається виходячи з місячної тарифної ставки (посадового окладу), встановленої працівникові на момент настання страхового випадку.

     Згідно з пунктом 4 Порядку, розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) для застрахованих осіб (включаючи осіб, які працюють неповний робочий день (робочий тиждень) та добровільно застрахованих осіб), є останні шість календарних місяців (з першого до першого числа), що передують місяцю, в якому настав страховий випадок (для страхування на випадок безробіття - в якому припинено дію трудового договору або особу знято з обліку у державного реєстратора як суб'єкта підприємницької діяльності, припинення адвокатської, нотаріальної, творчої або іншої діяльності, закінчення проходження служби; для страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання осіб, у яких через деякий час погіршився стан здоров'я у зв'язку з раніше отриманим ушкодженням здоров'я внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання - період роботи за останнім основним місцем роботи перед настанням тимчасової непрацездатності).

Місяці розрахункового періоду (з першого до першого числа), в яких застрахована особа не працювала з поважних причин (тимчасова непрацездатність, відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами, відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком), виключаються з розрахункового періоду.

Наведене свідчить, що відповідачем безпідставно взята за основу для розрахунку середньомісячна заробітна плата перед настанням страхового випадку станом на 29 квітня 2010 року, оскільки в цей період ОСОБА_3 вже не працювала і, відповідно, цей період не може бути розрахунковим, тобто таким періодом роботи за останнім основним місцем роботи перед настанням страхового випадку, протягом якого застрахована особа працювала та сплачувала страхові внески або за неї сплачувалися страхові внески. Пункт 10 Порядку, в даному випадку, не підлягає застосуванню, оскільки він поширюється на осіб, яким не нараховувалась заробітна плата з поважних причин (хвороба, настання страхового випадку в перший робочий день), тому в таких випадках береться місячна тарифна ставка (посадовий оклад), встановлена працівникові на момент настання страхового випадку.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 працювала у відповідача тривалий час. За відпрацьований період отримувала заробітну плату, тому при розрахунку їй щомісячних страхових виплат слід керуватися пунктом 4 Порядку і, враховуючи, що з липня місяця 2005 року до лютого місяця 2006 року включно, за винятком жовтня 2005 року, коли позивач пропрацювала лише 10 днів, вона хворіла, зазначені місяці необхідно виключати з розрахункового періоду. Тому для розрахунку необхідно взяти заробітну плату позивача за останні 6 місяців до цього – з січня до червня 2005 року включно.

За змістом положень статті 11 Цивільного процесуального кодексу України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог.

Враховуючи цю вимогу законодавства, суд вважає можливим задовольнити вимоги позивача і зобов*язати відповідача Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань України в місті Красноармійську для обчислення страхових виплат провести ОСОБА_3 розрахунок середньомісячної заробітної плати за період з січня до червня 2005 року включно; провести з 29 квітня 2010 року ОСОБА_3 перерахунок щомісячних платежів, виходячи із заробітної плати, розрахованої за період з січня до червня 2005 року включно та відкоригованих станом на 31 травня 2010 року, а також провести з 29 квітня 2010 року ОСОБА_3 донарахування щомісячних страхових виплат.

На підставі п. 4, 10 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов*язковим державним соціальним страхуванням, Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві й професійному захворювання, які заподіяли втрату працездатності», керуючись ст.ст. 10, 11, 57, 88, 209, 212-215 ЦПК України, суд

В И Р I Ш И В:  

Позов ОСОБА_3 до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань України в місті Красноармійську про перерахунок середньомісячного заробітку для обчислення страхових виплат задовольнити повністю.

Зобов*язати Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань України в місті Красноармійську для обчислення страхових виплат провести ОСОБА_3 розрахунок середньомісячної заробітної плати за період з січня до червня 2005 року включно; провести з 29 квітня 2010 року ОСОБА_3 перерахунок щомісячних платежів, виходячи із заробітної плати, розрахованої за період з січня до червня 2005 року включно та відкоригованих станом на 31 травня 2010 року, а також провести з 29 квітня 2010 року ОСОБА_3 донарахування щомісячних страхових виплат.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Рішення суду вступає в законну силу після закінчення терміну подачі апеляційної скарги, яка подається до Апеляційного суду Донецької області через Димитровський міський суд Донецької області протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

  Суддя:  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація