Справа № 2-а-2527/2010 р.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 грудня 2010 року Суддя Немирівського районного суду Вінницької області Підлипняк М.Д. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України в Немирівському районі про поновлення пропущеного строку для звернення до суду, визнання дій протиправними та перерахунок та виплату заборгованості по пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся в суд з позовом до управління Пенсійного фонду України в Немирівському районі Вінницької області про зобов’язання провести перерахунок пенсії в зв’язку із захворюванням викликаним впливом аварії на Чорнобильській АЕС. Посилається на те, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії, інвалідом ІІІ групи в зв’язку з впливом аварії на ЧАЕС 1 категорії, що підтверджується довідкою Вінницького обласного МСЕК серії АВ № 000339 виданої 24.03.2008 року, посвідченням особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) серії А № 127850
Позивач неодноразово звертався до управління Пенсійного фонду України у Немирівському районі з заявою про нарахування йому основної пенсії по інвалідності у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за заподіяну шкоду здоров’ю в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком. Однак в задоволені заяви було відмовлено. Вважає дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії протиправними, а тому змушений звернутись в суд з даним позовом.
Представник відповідача заперечення проти позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України в Немирівському районі про поновлення пропущеного строку для звернення до суду, визнання дій протиправними та перерахунок та виплату заборгованості по пенсії в установлений законом строк суду не надав.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах, зокрема, щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення , надання, одержання пенсійних виплат, виплат та пільг дітям війни. А згідно ч. 4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
З’ясувавши всі обставини справи, перевіривши їх письмовими доказами шляхом дослідження, суддя приходить до висновку, що позов слід задовольнити частково з наступних підстав.
Встановлено, що позивач є інвалідом ІІІ групи в зв’язку із захворюванням аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується відповідними наданими суду доказами, а саме: посвідченням особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (1 категорія) серії А № 127850 , довідкою Вінницького обласного МСЕК серії АВ № 000339 виданою 24.03.2008 року, посвідченням інваліда ІІІ групи серії Є № 105757, виданим 15.02.2008 року)
В зв’язку з наведеним позивач має право на отримання пенсії як інвалід ІІІ групи відповідно до ст. 54 та 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ від 28 лютого 1991 року в розмірі: основної пенсії по інвалідності – 6 мінімальних пенсій за віком і додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю – 50% мінімальної пенсії за віком.
Пенсія ОСОБА_1 виплачується на підставі ст. ст. 50, 54 Закону України № 796 – ХІІ від 28.02.1991 року «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із змінами внесеними п. п. 12, 15 ст. 28 Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік», Постанов Кабінету міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року і № 654 від 16 липня 2008 року.
Вищезазначені дії відповідача є незаконними, оскільки Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 у справі № 1-28/2008 р. положення пункту 28 розділу ІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України № 107-17 «Про державний бюджет України на 2008 рік», зокрема до ст. 50 і 54 Закону України № 796-ХІІ від 28 лютого 1991 року «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визнанні неконституційними та нечинними з моменту їх ухвалення. При цьому, Конституційний Суд України виходив з того, що внесення змін до законів України, зупинка їх дії чи скасування при прийнятті Закону України «Про бюджет…», який не має вищої юридичної сили стосовно інших законів, є неприпустимим, оскільки це створює протиріччя в законодавстві і, як наслідок, призводить до обмеження прав та свобод людини і громадянина.
В зв’язку з скасуванням Конституційним Судом України змін до Закону України № 796-ХІІ від 28 лютого 1991 року, ст. ст. 50, 54 даного Закону, починаючи з 22 травня 2008 року, продовжують діяти в його попередній редакції.
Тобто, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю інвалідів ІІІ групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою та віднесених до І категорії, повинна бути призначена в розмірі не менше 50% мінімальної пенсії за віком (ст. 50), а основна пенсія не може бути нижчою 6 мінімальних пенсій за віком (ст.54).
Право на перерахунок пенсії виникло у позивача з 22.05.2008 року, тобто з моменту прийняття Конституційним Судом рішення №10-рп/2008 у справі №1-28/2008 року.
Управління Пенсійного фонду України в Немирівському районі відмовляючи ОСОБА_1 в перерахунку основної і додаткової пенсії не прийняло до уваги, що у відповідності з ч. 2 ст. 19 і ч. 3 ст. 22 Конституції України, норми Конституції є нормами прямої дії. Органи місцевої влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, у межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів звуження змісту та обсягу існуючих прав не допускається.
Згідно з абзацом 2 преамбули і п. 16 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами про пенсійне забезпечення і до приведення законодавства України у відповідність з цим законом, інші закони України, та нормативно-правові акти застосовуються виключно в частині, що не суперечить цьому Закону.
Разом з тим суддя вважає, що не може бути задоволена вимога позивача про нарахування та виплату пенсії з урахуванням підвищення її відповідно до ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на 50% мінімальної пенсії за віком в подальшому, оскільки обраний спосіб захисту порушених, на думку позивача, прав на майбутнє не передбачений чинним законодавством України.
Враховуючи, що позивач про своє порушене право дізнався влітку 2010 року, суддя приходить до висновку, що строк звернення до суду слід поновити.
Керуючись ст. ст. 8, 19, 22, 50 Конституції України, ст. ст. 14, 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік», Закону України «Про державний бюджет на 2009 рік» та керуючись ст. ст. 102,183-2 КАС України, п. 2 р. ІІ прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов'язаних із соціальними виплатами» суддя, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити частково.
Поновити пропущений процесуальний строк для звернення до суду.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Немирівському районі Вінницької області щодо нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1.
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України у Немирівському районі провести перерахунок та виплату державної та додаткової пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ» за період з 22.05.2008 року по 30.11.2010 року.
В решті заявлених позовних вимог відмовити.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія вірна:
Суддя: