Судове рішення #12948407

                        №  2 – а - 4339 /10  

    П О С Т А Н О В А  

І М Е Н Е М     У К Р А Ї Н И  

 

  24 грудня 2010 року суддя Роменського міськрайонного суду  Сумської області В.О. Шульга розглянувши у  порядку письмового провадження в залі суду в м. Ромни адміністративну  справу за позовом     ОСОБА_1   до управління Пенсійного фонду України в  м. Ромни про  визнання протиправним перерахунку пенсії та  зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-  

  В С Т А Н О В И В :  

  ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Управління пенсійного Фонду України в м. Ромни, надалі УПФУ, і просить:  визнати протиправними дії УПФУ  щодо відмови у перерахунку з 1 травня 2010 року призначеної їй пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати   в середньому на одну особу  в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсії за 2009 рік; зобов'язати  УПФУ, на підставі її заяви від 12 травня 2010 року  здійснити перерахунок  призначеної їй пенсії з 1 травня 2010 року відповідно до вимог ч. 4 ст. 42 Закону України  "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено  страхові внески  та яка відповідно до Закону  враховується  для обчислення пенсії за 2009 рік у сумі 1650,43 грн.; зобов'язати відповідача  виплатити недоплачену суму пенсії за період з 1 травня 2010 року.   В обґрунтування позову вказала, що є  пенсіонером за віком і після призначення пенсії  продовжила працювати, в зв'язку з чим звернулася до УПФУ з заявою про проведення перерахунку пенсії з урахуванням набутого стажу та заробітної плати. Перерахунок було проведено, але  показник середньої заробітної плати працівників  на одну застраховану особу був  взятий не за рік,  що передує  року перерахунку пенсії, а за 2007 рік, з чим вона не погоджується.  

    В  судове засідання позивач не прибув, надав суду заяву в якій просить розглядати справу у його відсутності.  

    Відповідач явку представника в судове засідання не забезпечив,  причини неявки не повідомив, про відкладення розгляду справи не клопотав.  

    В зв’язку з вказаним, відповідно ст. 128 КАС України,  враховуючи що  перешкод для розгляду справи  немає, але особи, які беруть участь у справі, не прибули а потреби заслуховувати свідків  немає,  суд вирішує справу на підставі наявних у ній доказів.  

Встановлено, що ОСОБА_1 перебуває   на  обліку   в  управлінні  Пенсійного  фонду  України в  м. Ромни  Сумської області,  одержує  пенсію   за віком, після призначення пенсії продовжила працювати і  набула 24 місця страхового стажу, що підтверджується пенсійним посвідченням, копією трудової книжки і не заперечується відповідачем.  

    ОСОБА_1 у відповідності до ч. 3 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов’язкове страхування»   звернулася до УПФУ в  м. Ромни із заявою про перерахунок пенсії по заробітній платі та страховому стажу з застосуванням показника середньої заробітної плати   в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсії за 2009 рік,  і надала необхідні документи. Після опрацювання документів був зроблений перерахунок пенсії, і для перерахунку застосовано показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові  внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік.  Ці обставини визнаються сторонами.  

З наведеного вбачається, що між сторонами виникли спірні правовідносини щодо застосування при перерахунку пенсії позивачу показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік, а не за 2009 рік, який передував року перерахунку пенсії.  

    Відповідно    вимог  ч. 1  ст. 24  Закону   України  «Про   загальнообов'язкове   пенсійне  страхування» страховий стаж - це  період (строк),  протягом  якого  особа  підлягає  загальнообов'язковому  державному  пенсійному  страхуванню   та  за  який  щомісяця  сплачені  страхові  внески   в   сумі  не  меншій ,  ніж  мінімальний  страховий  внесок.  

Згідно з ч. 4 ст. 42 Закону України від 09.07.2003 року №1058-ІУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (із змінами, внесеними Законом України від 28.12.2007 року №107-ІУ) у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.  

Зміни, внесені підпунктом «б» підпункту 10 пункту 35 розділу II Закону України від 28.12.2007 року №107-ІУ визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008.  

Разом з тим, 28 травня 2008 року, після прийняття Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», підпунктом 3 пункту 11 якої передбачено, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону. Як на момент здійснення перерахунку пенсії позивачу, так і на момент розгляду справи судом дана постанова є чинною.  

Як зазначено у ст. 22 Конституції України, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.  

Постановою  Правління Пенсійного фонду України від 01.02. 2008 року  № 4-4 ( зареєстрована  в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2008 року  за № 146/ 14837 затверджено Порядок  визначення показників середньої заробітної плати ( доходу)  в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески  та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне  страхування»  враховується  для обчислення пенсії.    

На виконання зазначеного порядку Пенсійним фондом України  затверджено  показник середньої заробітної   плати  ( доходу)    за   2009  рік   в середньому на  одну застраховану особу  в сумі  1650,43 грн.,  який буде застосовуватись при визначенні коефіцієнту заробітної плати при призначенні пенсії  у відповідності з Законом   України  «Про загальнообов'язкове  пенсійне  страхування».    

    Отже відповідач мав провести перерахунок пенсії позивачу за показником середньої заробітної плати працівників у середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за календарний рік, що передує року перерахунку пенсі, тобто за 2009 рік, а не за 2007 рік.  

Таким чином, суд дійшов висновку, що Управління Пенсійного фонду України в м. Ромни при перерахунку пенсії  ОСОБА_1 діяло всупереч визначеному законом порядку і без урахування прав та законних інтересів особи, щодо якої ці дії здійснені.  

    Враховуючи викладене позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.  

    На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»,    ст.ст. 10, 11, 14, 60, 88, 209, 212-215,  292, 294,  296 ЦПК України, -  

  В И Р І Ш И В :  

    Позов   ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в  м. Ромни Сумської області про  визнання протиправним перерахунку пенсії та  зобов'язання здійснити перерахунок пенсії задоволити.  

Визнати   протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в  м. Ромни Сумської області щодо відмови у перерахунку з 1 травня 2010 року призначеної  ОСОБА_1 пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати   в середньому на одну особу  в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсії за 2009 рік.  

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в  місті Ромни Сумської області,  відповідно до вимог ч. 4 ст. 42 Закону України  "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", провести перерахунок призначеної  ОСОБА_1 пенсії з 1 травня 2010 року, із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка відповідно до Закону враховується для призначення пенсії за 2009 рік в сумі 1650, 43 грн. і провести відповідні виплати.  

    Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Роменський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом  десяти  днів  з  моменту отримання  копії постанови, з подачею копії апеляційної скарги до апеляційної інстанції.  

       

    СУДДЯ...                   підпис.  

    КОПІЯ ВІРНА :  

  СУДДЯ   РОМЕНСЬКОГО  

МІСЬКРАЙОННОГО   СУДУ                   В.О. ШУЛЬГА  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація