Судове рішення #12971
3/20

ВИЩИЙ  ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  УКРАЇНИ  

 ПОСТАНОВА          

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ          

          

14 червня 2006 р.                                                                                   

№ 3/20  

Вищий  господарський суд  України у складі колегії  суддів:

головуючого судді      

Кривди Д.С. –(доповідача у справі),

суддів :

Жаботиної Г.В.,

Уліцького А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні  касаційну скаргу

Фонду державного майна України    

на постанову

Київського апеляційного господарського суду від  24.03.2006 року

у справі

№ 3/20 господарського суду міста Києва  

за позовом

Фонду державного майна України    

до

1)          ВАТ НАСК “Оранта”

2)          ТОВ ”Октан”

3)          Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку

4)          Печерської районної у м.Києві державної адміністрації  

третя особа

АКБ “Укрсоцбанк”

про

визнання рішень загальних зборів недійсними та внесення змін  до реєстру акціонерів,


за участю представників сторін від:

позивача: Дрофенко І.Ю. –за довіреністю від 30.12.2005р.

відповідачів:  1) Карєв К.Ю. –за довіреністю від 06.02.2006р., Бондар Ю.М. – за довіреністю від 25.04.2006р.

                        2) не з’явились

                        3) не з’явились

                        4) Беляневич В.Е. –за довіреністю від 18.01.2006р., Подпалов М.Г. –за довіреністю від 18.01.2006р.

третьої особи: не з’явились

                      



ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду міста Києва від 09.02.2006р. (суддя Хілінська В.В.), залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 24.03.2006р. (судді Отрюх Б.В. –головуючий, Верховець А.А., Тищенко А.І.), в позові про визнання недійсними рішень загальних зборів ВАТ НАСК “Оранта” від 16.04.2004р. та 23.07.2004р., а також внесення змін до реєстру акціонерів НАСК “Оранта” відмовлено.

В касаційній скарзі  Фонд державного майна України просить скасувати  рішення місцевого господарського суду та постанову апеляційної інстанції і прийняти нове рішення про задоволення позову, посилаючись на порушення судами норм матеріального і процесуального права.

Відповідачі письмових пояснень  не надали, обмежившись направленням у засідання своїх представників.

Колегія суддів, перевіривши наявні матеріали (фактичні обставини) справи на предмет правильності застосування судами норм матеріального і процесуального права, заслухавши пояснення присутніх в судовому засіданні представників сторін, дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Відповідно до вимог статті 1117 Господарського процесуального кодексу України касаційна інстанція виходить з встановлених у даній справі обставин.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що Національна акціонерна страхова компанія “Оранта” була створена відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 07.09.1993р. №709 “Про створення Національної акціонерної страхової компанії “Оранта” шляхом перетворення Української державної страхової комерційної організації у відкрите акціонерне товариство.          Законом України “Про Державну програму приватизації” від 18.05.2000р. затверджена Державна програма приватизації на 2000 - 2002 роки, яка діє до затвердження чергової Державної програми приватизації та чинна і на цей час.

Пунктом   28   вказаної   Програми   встановлено,   що   закріплення   у державній власності пакета акцій у розмірі 25 або 50 відсотків статутного фонду ВАТ плюс одна акція здійснюється для забезпечення, відповідно до Закону України “Про господарські товариства” та статуту ВАТ, впливу на прийняття загальними зборами акціонерів рішень з питань, визначених статтями 41 та 42 Закону України “Про господарські товариства”.

Розпорядженням від 26.07.2001р. №308-р “Про закріплення у державній власності пакета акцій ВАТ “Національна акціонерна страхова компанія “Оранта” Кабінет Міністрів України відповідно до пункту 28 Державної програми приватизації на 2000 - 2002 роки закріпив у державній власності на 2 роки пакет акцій у розмірі 50 відсотків статутного фонду плюс одна акція ВАТ “Національна акціонерна страхова компанія “Оранта”.

Розпорядженням від 06.08.2003р. №478-р “Про закріплення у державній власності на новий строк пакета акцій ВАТ “Національна акціонерна страхова компанія “Оранта” Кабінет Міністрів України відповідно до пункту 35 Державної програми приватизації на 2000 - 2002 роки закріпив на новий строк 3 роки у державній власності пакет акцій ВАТ “Національна акціонерна страхова компанія “Оранта”, у розмірі 50 відсотків статутного фонду плюс одна акція.

Розпорядженням від 04.02.2004р. №49-р “Про здійснення заходів щодо забезпечення розвитку НАСК “Оранта” Кабінет Міністрів України погодився з пропозицією НАСК “Оранта” щодо залучення інвестицій для її розвитку шляхом проведення додаткової емісії акцій та зобов'язав Фонд державного майна України під час проведення загальних зборів акціонерів НАСК “Оранта” підтримати пропозицію щодо проведення додаткової емісії акцій Компанії з подальшим спрямуванням коштів, отриманих від їх  продажу,  на здійснення  заходів,  передбачених  стратегією  розвитку Компанії на 2002 - 2007 роки; за підсумками проведення додаткової емісії акцій забезпечити залишення у державній власності пакета акцій Компанії у розмірі 25 відсотків плюс одна акція та внести відповідні зміни до плану їх розміщення.

На виконання Розпорядження Кабінету Міністрів України від 04.02.2004р.  №49-р “Про здійснення заходів щодо забезпечення розвитку НАСК “Оранта” Правління НАСК “Оранта” прийняло рішення №58 від 19.02.2004р. “Про скликання загальних зборів акціонерів НАСК “Оранта” 16.04.2004р., про що в газеті “Урядовий кур'єр” від 27.02.2004р. №38, у відповідності зі ст. 43 Закону України “Про господарські товариства”, було опубліковане оголошення.

Порядок  денний   Загальних  зборів   містив   пункт  про   збільшення  розміру статутного фонду (капіталу) НАСК “Оранта” шляхом додаткового випуску акцій.          

На підставі доручення Управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в місті Києві та Київській області від 14.04.2004р. №22-КИ контрольною групою було проведено контроль за реєстрацією акціонерів для  участі у загальних зборах ВАТ НАСК “Оранта”, про що складено протокол від 16.04.2004р.

При цьому судами попередніх інстанцій встановлено, що згідно до вказаного протоколу порядок реєстрації акціонерів для участі у загальних зборах відповідав вимогам чинного законодавства, порушень законодавства під час реєстрації акціонерів виявлено не було.

Рішенням №6 загальних зборів акціонерів від 16.04.2004р. “Про збільшення розміру статутного фонду (капіталу) НАСК “Оранта” шляхом додаткового випуску акцій” було затверджено протокол рішення про випуск акцій НАСК “Оранта”, а Правлінню НАСК “Оранта” було доручено здійснити відповідні заходи щодо проведення емісії акцій компанії.

Пунктом 8 протоколу рішення №6 від 16.04.2004р. встановлено, що метою випуску акцій є підвищення фінансової стабільності Компанії, забезпечення її подальшого розвитку та посилення конкурентоспроможності на страховому ринку. Збільшення статутного фонду НАСК “Оранта” буде здійснюватись шляхом додаткового випуску акцій існуючої номінальної вартості. Збільшення розміру статутного фонду (капіталу) НАСК “Оранта” здійснюється з метою забезпечення її подальшого розвитку відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 04.02.2004р. №49-р “Про здійснення заходів щодо забезпечення розвитку НАСК “Оранта”. Кошти у розмірі 22323600 грн., які планується залучити від емісії, 3816000 простих іменних акцій номінальною вартістю 5,85грн., будуть використані для підвищення фінансової надійності та рівня платоспроможності. Фінансові ресурси, залучені від емісії, не будуть направлятися на покриття збитків.

На підставі викладеного суди дійшли висновку, що рішення №6 загальних зборів акціонерів від 16.04.2004р. про збільшення статутного фонду прийнято на виконання Розпорядження КМУ від 04.02.2004р. №49-р і не суперечить вимогам Державної програми приватизації на 2000 - 2002 роки.

За умовами п. 39 Державної програми приватизації на 2000 - 2002 роки, план приватизації (розміщення акцій) вважається виконаним з моменту завершення продажу всіх акцій, передбачених планом приватизації (розміщення акцій) та оформляється наказом відповідного державного органу приватизації. У разі закріплення у державній власності пакета акцій план приватизації (розміщення акцій) вважається виконаним за умови продажу всіх акцій за винятком закріплених.

Під час розгляду справи в судах попередніх інстанцій було підтверджено факт виконання плану приватизації та факт повної сплати всіх раніше випущених акцій НАСК “Оранта” за номінальною вартістю. Дана обставина не заперечується і сторонами у справі.

Згідно ст.16 Закону України “Про господарські товариства” товариство має право змінювати (збільшувати або зменшувати) розмір статутного фонду.

Акціонерне товариство має право збільшувати статутний фонд, якщо всі раніше випущені акції повністю сплачені за вартістю не нижче номінальної. Збільшення статутного фонду здійснюється в порядку, встановленому Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, шляхом випуску нових акцій, обміну облігацій на акції або збільшення номінальної вартості акцій (ч.ч.1,2 ст. 38 названого Закону).

Місцевий господарський суд, з яким погодився суд апеляційної інстанції, встановив, що у разі виконання плану приватизації на товариство, пакет акцій якого закріплено в державній власності, не розповсюджуються певні заборони, зокрема, щодо прийняття рішення про збільшення статутного фонду, оскільки це входить до кола повноважень загальних зборів товариства і є механізмом по виконанню програми приватизації.

Отже,   рішення   про   збільшення   статутного   фонду  прийнято відповідно до вимог Закону України “Про Державну програму приватизації” та положень Статуту ВАТ НАСК “Оранта”.

Правління НАСК “Оранта”, виходячи з п.10.9 та п.10.13 статуту, 28.05.2004р. прийняло рішення №140 про скликання позачергових загальних зборів акціонерів НАСК “Оранта” 23.07.2004р., про що в газеті “Урядовий кур'єр” від 05.06.2004р. у відповідності зі ст.43 Закону України “Про господарські товариства” було опубліковане оголошення. Порядок денний загальних зборів містив пункти про затвердження результатів підписки на акції НАСК “Оранта” додаткової емісії та здійснення заходів щодо реєстрації їх випуску та про внесення змін та доповнень до Статуту НАСК “Оранта”.

На   підставі   доручення   Управління  Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в місті Києві та Київській області від 22.07.2004р. №59-КИ контрольною групою було проведено контроль за реєстрацією акціонерів для участі у загальних зборах ВАТ НАСК “Оранта”,   про   що   складено   протокол   від   23.07.2004р. Згідно вказаному протоколу порядок реєстрації акціонерів для участі у загальних зборах відповідав вимогам чинного законодавства, порушень законодавства під час реєстрації акціонерів не було, що не заперечується позивачем.

Рішенням №2 загальних зборів акціонерів від 23.07.2004р. “Про внесення змін та доповнень до Статуту НАСК “Оранта” були затверджені зміни та доповнення до Статуту НАСК “Оранта” з урахуванням результатів голосування за пропозиціями Фонду державного майна України, а Голові Правління Компанії О. Спілці було доручено від імені акціонерів НАСК “Оранта” підписати зміни та доповнення до Статуту НАСК “Оранта” і здійснити їх державну реєстрацію відповідно до законодавства України.

При розгляді справи судами попередніх інстанцій не встановлено порушень законодавства під час скликання, реєстрації учасників та проведення загальних зборів акціонерів ВАТ НАСК “Оранта”, які відбулись 16.04.2004р. та 23.07.2004р.

Судами обґрунтовано відхилено посилання позивача на те, що представники Фонду державного майна України не мали належних повноважень на прийняття участі у загальних зборах акціонерів 16.04.2004р. та 23.07.2004р. з огляду на таке. На виконання Розпорядження Кабінету Міністрів України від 04.02.2004р. №49-р “Про здійснення заходів щодо забезпечення розвитку НАСК “Оранта” та на підставі Тимчасового положення про Фонд державного майна України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 07.06.1992р. №2558-ХП, Фонд державного майна України видав довіреність від 16.04.2004р. №157 Васильєву Вадиму Валерійовичу - Заступнику Голови Фонду державного майна України представляти інтереси Фонду, а саме виконувати права акціонера НАСК “Оранта” на загальних зборах акціонерів 16.04.2004р.; а також довіреність від 22.07.2004р. № 383 Васильєву Вадиму Валерійовичу - Заступнику Голови Фонду державного майна України представляти інтереси Фонду, а саме виконувати права акціонера НАСК “Оранта” на загальних зборах акціонерів 23.07.2004р. Будь-яких обмежень повноважень Васильєва В.В. виданими довіреностями не передбачено.

З урахуванням вимог Цивільного кодексу України, Тимчасового положення про Фонд державного майна України, Закону України “Про цінні папери і фондову біржу” суди встановили, що своє право на участь в управлінні ВАТ НАСК “Оранта” Фонд державного майна здійснив шляхом участі його представника на загальних зборах акціонерів НАСК “Оранта” 16.04.2004р. та 23.07.2004р., який в обох випадках проголосував за рішення, що є предметом спору.

Також судами спростовано твердження позивача про порушення прав та охоронюваних законом інтересів держави внаслідок зменшення належної державі частки у статутному фонді НАСК “Оранта” з 50% до 25%, оскільки пунктом 28 Державної програми приватизації на 2000 - 2002 роки встановлено, що закріплення у державній власності пакета акцій у розмірі 25 або 50 відсотків статутного фонду ВАТ плюс одна акція здійснюється саме для забезпечення відповідно до Закону України “Про господарські товариства” та статуту ВАТ впливу на прийняття загальними зборами акціонерів рішень з питань, визначених статтями 41 та 42 Закону України “Про господарські товариства”. Відтак, не заслуговують на увагу доводи скарги про те, що господарськими судами не досліджено обставини втрати контролю державою над діяльністю  ВАТ НАСК “Оранта”.

Згідно приписів частини  2  статті  1117 Господарського  процесуального  кодексу  України  до  юрисдикції  касаційної  інстанції  не  відноситься  повторна  оцінка доказів та  встановлення  обставин  відхилених  господарським  судом  при  розгляді  спору.  

Посилань Фонду державного майна України в касаційній скарзі на те, що розпорядження Кабінету Міністрів України від 04.02.2004р. №49 ”Про здійснення заходів щодо забезпечення  розвитку НАСК “Оранта” втратило чинність, колегія відхиляє як помилкове, оскільки дане питання було предметом дослідження судами, що відображено в попередніх судових рішеннях. При цьому суди дійшли цілком правильного висновку, що, як вказано в рішенні Конституційного Суду України від 09.02.1999р. у справі №1-7/99, за загальновизнаним   принципом   права   закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

За таких обставин, переглянута у справі постанова апеляційного господарського суду відповідає приписам  чинного  законодавства,  а  доводи касаційної скарги  визнаються  непереконливими.

Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1118, п.1 ч.1 ст. 1119, ст. 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -


П О С Т А Н О В И В:

Постанову Київського апеляційного господарського суду від 24.03.2006 року у справі №3/20 залишити без змін, а касаційну скаргу Фонду державного майна України –без задоволення.


Головуючий  суддя                                                                 Д.Кривда


Судді                                                                                     Г.Жаботина   

      

                                                                                                             А.Уліцький

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація