Судове рішення #12972601

КОПІЯ  

  АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ  

УХВАЛА  

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ  

7 грудня 2010   року                                                                                               м. Хмельницький

  Колегія  суддів  судової палати у цивільних справах  

Апеляційного суду Хмельницької області  

                в складі : головуючого – судді Костенка А.М.,  

суддів : Ніколової Б.Ю., Ярмолюка О.І.,

при секретарі : Товкан І.І.,

з участю : позивача ОСОБА_1, її представника ОСОБА_2, представника відповідача – Цісара О.А., третьої сторони ОСОБА_4

розглянула у відкритому судовому засіданні цивільну справу № 22ц-5485 за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Ярмолинецького районного суду від                  8 жовтня 2010 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Ярмолинецької районної державної адміністрації, третя особа – ОСОБА_4 про визнання додаткового договору оренди земельної ділянки незаконним, скасування його, зобов'язання до вчинення дій.  

 Заслухавши доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, ознайомившись з доводами апеляційної скарги, колегія суддів

в с т а н о в и л а :  

 ОСОБА_1, звертаючись до суду з позовом, вказувала, що до 28 серпня 2003 року між Ярмолинецькою районною державною адміністрацією та ОСОБА_4 був укладений договір оренди земельної ділянки, загальною площею 1,94 га, розташованої за межами                    с. Вербка, Вербецької сільської ради Ярмолинецького району строком на п'ять років. Після закінчення дії цього договору, згідно рішення конкурсної комісії від 24 жовтня 2008 року протокол № 5 ОСОБА_4 відмовлено в передачі в оренду ставка площею 1,94 га. Тому,               6 серпня 2008 року позивачка звернулася до Ярмолинецької районної державної адміністрації із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки водного фонду (ставка). 8 жовтня 2008 року отримала відповідь згідно якої їй відмовлено в задоволенні заяви, оскільки набуття права оренди земельної ділянки здійснюється виключно на аукціонах. Після цього ОСОБА_1 неодноразово повторно зверталася з заявами про передачу земельної ділянки в оренду, однак отримувала відмову. В подальшому стало відомо, що розпорядженням Ярмолинецької районної державної адміністрації 20 лютого 2009 року  № 185, без проведення аукціону, внесено зміни до неіснуючого договору оренди та спірну земельну ділянку передано в оренду строком на десять років ОСОБА_4 Вважаючи, що відповідач діяв всупереч вимогам чинного законодавства, ОСОБА_1 просила визнати незаконним та скасувати  розпорядження № 185 від 20 лютого 2009 року № 345 "Про передачу ОСОБА_4 в оренду земельної ділянки (ставка) площею 1,94 га для ведення рибного господарства строком на 10 років з 28 серпня 2003 року по 28 серпня 2013 року", зобов'язати Ярмолинецьку районну державну адміністрацію розглянути її заяву про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою земельної ділянки площею 1,94 га, розташованої за межами с. Вербка Вербецької сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області.

Рішенням Ярмолинецького районного суду від 8 жовтня 2010 року в задоволенні вказаного позову відмовлено.

________________________________________________________________________________

Головуючий  у першій інстанції –      Місінкевич А.Л.                                       Справа № 22ц-5485

Доповідач – Костенко А.М.                                                          Категорія № 45

В апеляційній скарзі ОСОБА_1 вважає рішення суду незаконним, просить скасувати, ухвалити нове, яким задоволити позовні вимоги, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права. Вказує, що надала суду усі необхідні докази на підтвердження того, що відповідач та третя особа порушили вимоги Закону України "Про оренду землі", тому суд прийшов до невірного висновку про правомірність їх дій. Також зазначає, що після закінчення дії договору оренди, останній не був продовжений, отже фактично та юридично втратив чинність, оскільки сторони не досягли згоди щодо орендної плати, що є істотною умовою договору. Це також підтверджується  протоколом засідання конкурсної комісії № 5. Крім того, вказує, що суд невірно оцінив обставини щодо сплати ОСОБА_4 коштів за оренду землі, тому прийшов до помилкового висновку про зберігання за ним права на оренду спірної земельної ділянки. Також апелянтка звертає увагу  на те, що в договорі про внесення змін вказано, що він набирає чинності з дати підписання і реєстрації в центрі ДЗК, однак в договорі дата не вказана, а зареєстрованим він був лише               9 вересня 2009 року.

Перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.        

Відповідно до ч. 1 ст. 308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Згідно ст. ст. 15, 18 Закону України «Про оренду землі» невід'ємною частиною договору оренди землі є акт приймання-передачі об'єкта оренди.  Договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.  

У відповідності до ст. ст. 30, 31, 33, 34 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.  У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.  

Договір оренди землі припиняється в разі закінчення строку, на який його було укладено.  

Після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки відповідно до умов договору, має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору.  

У разі поновлення договору оренди землі на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін.  

У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди, то за відсутності письмових заперечень орендодавця протягом одного місяця після закінчення строку договору він підлягає поновленню на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. Письмове заперечення здійснюється листом-повідомленням.  

У разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.  

Судом встановлено, що 28 серпня 2003 року між Ярмолинецькою районною державною адміністрацією та ОСОБА_4 було укладено договір оренди земельної ділянки водного фонду (ставка) площею 1,94 га, що знаходиться в с. Вербка Ярмолинецького району Хмельницької області, терміном на п’ять років до 28 серпня 2008 року.

Однак після припинення договору оренди орендодавець - Ярмолинецька державна районна адміністрація на виконання вимог Закону України «Про оренду землі» письмових заперечень у вигляді листа-повідомлення щодо небажання продовжувати договір оренди на адресу ОСОБА_4 не направила, не вимагала від ОСОБА_4 повернути земельну ділянку орендодавцю, не вжила заходів щодо складання акту прийому-передачі об’єкта оренди.

Фактично між орендодавцем та орендарем продовжили існувати цивільно-правові відносини щодо оренди землі та ОСОБА_4 продовжував сплачувати орендну плату за оренду вищезазначеної земельної ділянки. При цьому ОСОБА_4 мав переважне право на поновлення договору оренди.

Розпорядженням Ярмолинецької районної державної адміністрації № 185 від                      20 лютого 2009 року в договір оренди від 23 серпня 2008 року було внесено зміни, яким земельна ділянка передана ОСОБА_4 в оренду строком на 10 років до 28 серпня 2013 року і вказані зміни були належним чином зареєстровані в Державному Земельному Кадастрі.

За таких обставин, оскільки після припинення договору оренди орендодавець не вимагав повернення орендованого майна, не вжив всіх заходів щодо його повернення, не заперечував проти продовження цивільно-договірних відносин з орендарем, який мав переважне право на продовження оренди, фактично продовжив ці правовідносини, приймаючи плату за оренду землі та внісши зміни до договору оренди щодо строків його дії, фактично поновив його дію. Відповідач діяв в межах чинного законодавства, а права позивачки, яка теж виявила бажання взяти спірну земельну ділянку в оренду, такими діями Ярмолинецької державної районної адміністрації порушені не були.  

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, а апеляційна скарга підлягає відхиленню.

Керуючись ст. ст. 307, 308, 315, 319 ЦПК України, колегія  суддів  

  у  х  в  а  л  и  л  а :  

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 відхилити.

Рішення Ярмолинецького районного суду від 8 жовтня 2010 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, однак може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.

                                                   Головуючий: (підпис)

 Судді: (підписи)

                З оригіналом згідно : Суддя                                                   А.М. Костенко

           

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація