Судове рішення #12974969

справа   №2-678/2010  

   

РІШЕННЯ  

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ  

29 грудня 2010 р.                                                                     місто Городня

 Городнянський районний суд Чернігівської області у складі головуючого судді Соколова О.О., секретарі Калінько Т.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Городня цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Макишинської сільської ради Городнянського району Чернігівської області, третьої особи на стороні відповідача Городнянської районної державної нотаріальної контори Чернігівської області про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування за заповітом, -

ВСТАНОВИВ:  

ОСОБА_1 06.12.2010 р. звернулась до суду з позовом про визнання за нею права власності на будинок з побутовими та господарськими спорудами по АДРЕСА_1 в порядку спадкування за заповітом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3, оскільки первинна реєстрація права власності на будинок не була проведена, що є перепоною в оформленні спадкових прав.

У судове засідання позивач не з'явився, оскільки 29.12.2010 року надала до суду заяву, згідно якої просить суд справу розглянути у її відсутність та наполягає на задоволенні позовних вимог.

Згідно положень ч.2 ст.158 ЦПК України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.

Представник відповідача по справі, Макишинської сільської ради Городнянського району Чернігівської області у судове засідання не з'явився, про час та місце судового засідання сільрада повідомлена належним чином. Згідно поданої до суду заяви №1218 від 09.12.2010 р. голова сільської ради просить справу розглянути без участі їх представника, заперечень проти позову не має.

Визнання відповідачем позову не суперечить закону і не порушує права, свободи і інтереси інших осіб. Відповідно до вимог ч.4 ст.174 ЦПК України у разі визнання позову відповідачем, суд за наявності підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, про час та місце засідання Городнянська державна нотаріальна контора повідомлена належним чином, причини не явки не відомі.

У відповідності до положень частини 2 статті 197 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши усі наявні матеріали справи та докази, суд прийшов до наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 80 років у с. Макишин, Городнянського району, Чернігівської області і за життя, 19.05.2009 р. вона склала заповіт за яким своїм спадкоємцем призначила ОСОБА_1.

Дослідженням довідки виконавчого комітету Макишинської сільської ради Городнянського району Чернігівської області встановлено, що ОСОБА_3 належало в цілому домоволодіння по АДРЕСА_1

Зазначене домоволодіння, за даними Городнянського БТІ побудовано у 1980 році, його процент готовності 100 %, власник не зареєстрований.

Дослідженням технічного паспорту будинку за №323 на житловий будинок АДРЕСА_1 встановлено, що власник будинку відсутній, він складається з «А-1» жилого будинку, «Б-1» сарай, «В-1» погріб, «1.2» огорожа.

У відповідності до приписів ст.100 ЦК УРСР, що діяв станом на 1980 р., у особистій власності громадян можуть бути предмети вжитку, особистого споживання, комфорту і підсобного домашнього  господарства, жилий будинок і трудові заощадження. Згідно ст. 101  ЦК УРСР в особистій власності громадянина може бути один жилий будинок (або частина його).

Порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затверджено Наказом Міністерства юстиції України №7/5 від 07.02.2002 р., а оскільки у сільській місцевості, до затвердження зазначеного Порядку, така реєстрація підприємствами БТІ не проводилась взагалі, то суд, враховуючи досліджені докази, прийшов до об'єктивного висновку, що спадкове домоволодіння до припинення цивільної правоздатності, фактично належало ОСОБА_3

Відповідно до ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

У відповідності до приписів ст.1222 ЦК України, спадкоємцями за заповітом законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

Отже позивач є спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_3

Згідно вимог ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст.1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Відповідно до вимог ст.1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Як встановлено у судовому засіданні позивач 14.11.2009 р. звернулась до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини до майна після смерті ОСОБА_3 і нотаріусом було відкрито спадкову справу. Свідоцтва про право на спадщину по цій спадковій справі не видавались.

Враховуючи той факт, що позивач є єдиним спадкоємцем, яка прийняла спадщину, то вона має право на спадкування за заповітом на спадковий будинок, після смерті ОСОБА_3

Перешкодою в отриманні позивачем свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно, є те, що за життя не було оформлено правовстановлюючі документи на спадкове домоволодіння.

Відповідно до положень ст.392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.

Таким чином, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для задоволення позову в повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.Ю, 11, 174, 197, 209, 212-215, 294 ЦПК України, ст.ст.328, 392,1222, 1268,1270,1273,1275,1297 ЦК України, ст.ст.100-101 ЦК УРСР, суд, -

ВИРІШИВ:  

Позовну заяву задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1, на житловий будинок з побутовими та господарськими спорудами по АДРЕСА_1 зазначені в технічному паспорті на житловий будинок під літерами: «А-1» жилий будинок, загальною площею 33,5 кв.м, з яких 19,1 кв.м житлова площа; «Б-1» сарай; «В-1» погріб; «1.2» огорожа.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Чернігівської області через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

  Суддя райсуду                                                                         О.О.Соколов

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація