Справа № 2а-3429/2010 рік
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 грудня 2010 року Маловисківський районний суд Кіровоградської області
в складі:
Головуючого - судді Вдовіченка М.М.
при секретарі Кігім Н.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Мала Виска Кіровоградської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Маловисківському районі, про визнання неправомірною бездіяльність відповідача – суб»єкта владних повноважень та зобов»язати вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
09.12.2010 року, позивачка звернулася до суду з вказаним адміністративним позовом, посилаючись на те, що відповідно до Закону України " Про соціальний захист дітей війни" вона являється особою, що має статус " дитини війни".
Дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 % мінімальної пенсії за віком. Відповідач не виплачує надбавку в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.
Просить визнати незаконною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Маловисківському районі Кіровоградській області щодо не здійснення перерахунку та невиплаті надбавки до пенсії, зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в Маловисківському районі Кіровоградській області провести перерахунок та виплату підвищеної пенсії на його користь недоплачені в період з 01.11.2009 року, по день винесення постанови. Позивачка в судове засідання не з"явилася, в позовній заяві просить суд розглядати справу у її відсутність, позов підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні не з»явився, надіслав заяву в якій просить суд розглядати справу у його відсутність, позов не визнає,надав заперечення. Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність сторін, в порядку письмового провадження.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню. При цьому враховує наступне:
Посвідченням пенсіонера та паспортом підтверджено, що позивачка є пенсіонером за віком та відноситься до категорії осіб, які мають статус «дитина війни».
Правовідносини, що склалися між сторонами, регулюються Законом України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004р., Законами України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» від 28.12.2007 р. № 107-УІ, «Про державний бюджет України на 2009рік» № 835-УІ від 26.12.08р., Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008р., Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІУ від 09.07.03. Статтею 70 Закону України «Про державний бюджет України на 2010рік»
Дітям війни відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30% мінімальної пенсії за віком.
Згідно ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок — 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Статтею 41 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» були внесені зміни до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», текст статті 6 було викладено в такій редакції: «Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни».
Відповідно до статті 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам війни, нагородженим орденами і медалями колишнього Союзу РСР за самовіддану працю і бездоганну військову службу в тилу в роки Великої Вітчизняної війни, пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 15% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, іншим учасникам війни — на 10% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 положення статті 41 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік», яким була змінена стаття 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»визнано таким, що є неконституційним.
Ст.152 Конституції України визначено, що закони та інші правові акти визнаються неконституційними повністю або в окремій частині за рішенням Конституційного Суду України. Закони, інші правові акти або окремі їх положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Статтею 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2009рік», статтею 70 Закону України «Про державний бюджет України на 2010рік» надано право Кабінету Міністрів України у 2009році, 2010році, встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами. Отже, дія цієї норми не поширюється на правовідносини з приводу яких заявлено дійсний позов, оскільки розмір соціальних виплат згідно з Законом України «Про соціальний захист дітей війни» залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.
Позивачка звернулася з позовом до суду 09.12.2010 року. Тобто більш ніж через шість місяців з моменту, коли були порушені її права на отримання доплати до пенсії.
Згідно ч.2 ст.99 КАС України для звернення за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шісти місячний строк, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Крім того, згідно ст.94 Конституції України усі закони підлягають офіційному оприлюдненню і набирають чинності через 10 днів після оприлюднення, а тому позивачка мала змогу дізнатися про порушення її прав раніше. Відповідно до постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду позивачці виплачено підвищення до пенсії згідно Закону України « Про соціальний захист дітей війни», також отримувала пенсію щомісяця, а тому знала, що їй недоплачують певну суму коштів, тобто порушено її права, проте до суду звернулася 09.12.2010р. Відповідно до ст.100 КАС адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом , залишається без розгляду ,якщо суд за заявою особи яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку. Заяву про поновлення строку позивачка не подала.
Відповідач у своїх запереченях наполягає на відмові у задоволенні позовних вимог у зв’язку з пропуском позивачкою строку звернення до суду з позовом. Тому суд вважає за необхідне відмовити позивачці у задоволенні вимог за період часу до 09 червня 2010р.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне, визнати дії управління Пенсійного фонду України в Маловисківському районі щодо відмови у виплаті позивачці підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком як дитині війни з 09 червня 2010 року незаконними та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Маловисківському районі нарахувати та виплатити позивачці підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком як дитині війни з 09 червня 2010р., по 17 грудня 2010 року, по день винесення постанови.
Відповідно до ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати на її користь.
Керуючись ст.ст. 94, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Зобов?язати Управління Пенсійного фонду України в Маловисківському районі Кіровоградської області провести перерахунок та виплату підвищення пенсії ОСОБА_1 згідно ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, починаючи з 09 червня 2010 року, по 17 грудня 2010 року, на час винесення постанови , включно в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком та провести виплату невиплачених сум, з урахуванням різниці, яка була виплачена в цей період. В іншій частині адміністративного позову відмовити. Виплатити з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 3( три) грн.40 коп., відшкодування судових витрат. Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови суду.
Головуючий: