Справа № 2-а- 3305/10
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 грудня 2010 року м. Чернігів
Суддя Новозаводського районного суду м. Чернігова , Ченцова С.М., розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними , зобов’язання здійснити певні дії,
В С Т А Н О В И Л А :
ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області , в якому просить : визнати неправомірною відмову відповідача щодо проведення перерахунку додаткової пенсії ; зобов»язати відповідача здійснити перерахунок і виплату додаткової пенсії за період з 17 серпня 2010 року , з урахуванням інфляції та індексації; зобов»язати відповідача зробити перерахунок та виплати підвищення пенсії , як інваліду війни 3 групи , відповідно до ст.. 13 Закону України « Про статус ветеранів війни , гарантії їх соціального захисту» з 1 червня 2010 року.
Позов обґрунтовано тим, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії , інвалідом 3 групи за захворюванням , має право на пільги , встановлені законодавством України для ветеранів війни – інвалідів війни. Розмір його пенсії становить 2164,07 , з яких додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров»ю внаслідок Чорнобильської катастрофи – 108,45, підвищення пенсії як інваліду війни – 216,90.
Зазначає , що відповідно до ст..50 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , йому як інваліду 3 групи повинна бути призначена додаткова пенсія в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком; згідно ст.. 13 Закону України
« Про статус ветеранів війни , гарантії їх соціального захисту» він має право на підвищення пенсії у розмірі 200 % мінімальної пенсії за віком.
Оскільки пенсія виплачується не в повному обсязі , звернувся до суду за захистом порушених прав.
Відповідач копію ухвали про відкриття скороченого провадження отримав 01.12.2010 року , подавши у встановлений законом строк заперечення на позов.
Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності до ст.183-2 КАС України , без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Суддя за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення.
Основними законами, якими регулюються дані спірні відносини є: Закон України « Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування », Закон України « Про пенсійне забезпечення осіб , звільнених з військової служби , та деяких інших осіб», Закон України « Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Закон України « Про статус ветеранів війни , гарантії їх соціального захисту».
Позивач , згідно його заяви , отримує державну пенсію відповідно до Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб , звільнених з військової служби , та деяких інших осіб». Одночасно позивач має право та отримує додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров»ю , передбачену ст..50 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та підвищення до пенсії як інваліду війни , передбачене ст.. 13 Закону України « Про статус ветеранів війни , гарантії їх соціального захисту».
Відповідно до ст. 50 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , особам , віднесеним до категорії 1 , призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду , заподіяну здоров»ю , у відповідних розмірах , зокрема , інвалідам 3 групи – 50% мінімальної пенсії за віком.
Виплата зазначеної пенсії відповідно до ст. 53 Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку , пенсії чи іншого доходу.
Зазначена норма розповсюджуються на позивача як віднесеного до категорії 1 та інваліда 3 групи.
За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч.1 ст. 28 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
Частина 3 ст. 67 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачає , що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб , які втратили працездатність , визначеного законом , підвищується , зокрема , і розмір додаткової пенсії за шкоду , заподіяну здоров»ю , особам , віднесеним до категорії 1. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Суд вважає необґрунтованим посилання відповідача на те, що додаткова пенсія повинна нараховуватись у відповідності із постановою Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року.
Пунктом 28 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 року внесені зміни до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року визнані таким, що не відповідають Конституції України положення, зокрема п. 28 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України.
Отже з 22.05.2008 року відновлена дія ст. ст. 49, 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами при вирішенні цього спору, суд приходить до висновку, що при розрахунку додаткової пенсії, передбаченої ст.50 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", застосуванню підлягають розміри пенсії, визначені Законом, а не розміри, визначені постановою Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.2008 року, якою керувався відповідач.
Частиною 4 статті 2 Закону України « Про індексацію грошових доходів населення» визначено , що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму , встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення . Оскільки , позивач отримує пенсію більшу , ніж прожитковий мінімуму , встановлений для непрацездатних громадян , тому індексація його пенсії проводиться в межах цієї суми.
За таких підстав, суд вважає, що позовні вимоги позивача про визнання дій відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку додаткової пенсії відповідно до ст.. 50 Закону України «"Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є неправомірними , тому необхідно зобов"язати відповідача здійснити перерахунок та виплатити позивачу додаткову пенсію відповідно до ст.. 50 даного Закону, за період з 17 серпня 2010 року по день винесення рішення суду , тобто по 20.12.2010 року, з урахуванням раніше виплаченої. В частині позовних вимог щодо здійснення перерахунку з урахуванням інфляції та індексації слід відмовити.
Оскільки , відповідно до Закону України « Про внесення змін до Закону України « Про статус ветеранів війни , гарантії їх соціального захисту» від 05.10.2005 року , підвищення пенсій інвалідам війни обчислюється в процентах від прожиткового мінімуму для осіб , які втратили працездатність , зокрема : інвалідам війни третьої групи з 01.01.2006 року підвищення обчислюється в розмірі 30 % від прожиткового мінімуму для осіб , які втратили працездатність, позивач отримує підвищення до пенсії в зазначеному вище розмірі , тому вимога позивача зобов'язати відповідача зробити перерахунок та виплатити підвищення пенсії , як інваліду війни 3 групи , відповідно до ст.. 13 Закону України « Про статус ветеранів війни , гарантії їх соціального захисту» з 1 червня 2010 року в розмірі 200 % від мінімальної пенсії за віком не підлягає задоволенню , і в цій частині суд відмовляє у задоволенні позову ОСОБА_2
Керуючись ст.ст. 2, 17-20, 94, 183-2, 256 КАС України, суддя,-
П О С Т А Н О В И Л А :
Позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними , зобов’язання здійснити певні дії – задовольнити частково.
Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо виплати ОСОБА_2 додаткової пенсії у меншому розмірі , ніж передбачено ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 17 серпня 2010 року - неправомірними.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії, передбаченого ст.. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за період з 17 серпня 2010 року по 20 грудня 2010 року , за виключенням фактично виплачених сум за вказаний період.
Судові витрати віднести за рахунок держави.
В іншій частині позову – відмовити.
Постанова суду, прийнята у порядку скороченого провадження, підлягає негайному виконанню.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Новозаводський районний суд м. Чернігова шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні , крім випадків її оскарження в апеляційному порядку , є остаточною .
Суддя С.М.Ченцова