Судове рішення #12990768

Справа 2-а-1244/10  

П О С Т А Н О В А  

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И  

24 грудня 2010 року  

  Центрально-Міський районний суд м. Макіївки Донецької області в складі:  

  головуючого судді             Мащенко С. В.  

при секретарі               Свіягіній О. Е.  

  розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку письмового провадження в залі судових засідань приміщення суду у місті Макіївці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1  до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки Донецької області «Про стягнення щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни», -  

  в с т а н о в и в:  

  У вересні 2010 р. ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до УПФ України в Центрально-Міському районі м. Макіївки Донецької області «Про стягнення щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни», мотивуючи свої вимоги тим, що він отримує пенсію за віком, знаходиться на обліку у відповідача та відповідно до ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» належить до соціальної групи дітей війни, тому що народився в ІНФОРМАЦІЯ_1 році, та згідно із ст. 6 вказаного Закону з 01 січня 2006 року має право на отримання щомісячної соціальної допомоги до пенсії у розмірі 30% мінімального розміру пенсії за віком. Відповідач зазначену допомогу в 2007 році не нараховував та не виплачував, а з січня 2008 року нараховує та виплачує лише у розмірі 10% від мінімальної пенсії за віком, всупереч 30%, що встановлені відповідним Законом. Просив визнати бездіяльність відповідача неправомірною та зобов’язати його нарахувати та сплатити недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу як дитині війни за 2006 - 2010 роки.  

Ухвалами судді від 20.09.2010 р. адміністративний позов ОСОБА_1 до УПФ України в Центрально-Міському районі м. Макіївки Донецької області «Про стягнення щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни» за період з 01 січня 2006 року по 15 березня 2010 року залишено без розгляду та відкрито провадження за період з 15.03.2010 року по 31.12 2010 року.  

Позивач у судове засідання не з’явився, про дату, час і місце судового засідання й розгляду справи повідомлений своєчасно та належним чином. Надав письмове клопотання, що міститься у заяві, про розгляд справи за його відсутності у зв’язку із похилим віком.  

Представник відповідача у судове засідання не з’явився, про дату, час і місце судового засідання й розгляду справи повідомлений своєчасно та належним чином, про причини свого неприбуття суд не повідомив, надав заперечення, в яких просив справу розглянути за їх відсутністю та просив застосувати положення КАС України про строки звернення до суду.  

Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за їх відсутності. Про наявність такого клопотання у позивача та відповідача по справі свідчить відповідна заява та заперечення.  

На підставі положень ч. 4 ст. 122 КАС України суд розглянув справу у письмовому провадженні.  

З’ясувавши всі обставини справи та перевіривши їх доказами, а саме дослідивши матеріали справи, що містять письмові докази, на які позивач посилався як на підставу своїх вимог, суд вважає, що його адміністративний позов підлягає задоволенню.  

Так, згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.  

Згідно з приписами ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 року, що набрав чинності 01.01.2006 року, дитиною війни є особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення 02 вересня 1945 року Другої світової війни було менш 18 років.  

Належність особи до категорії дітей війни засвідчує штамп, який згідно із наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 107 від 05.04.2006 року «Про порядок посвідчення права особи на пільги відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» проставляється у пенсійних посвідченнях на підставі паспорта громадянина України.  

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 року, є громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України, отримує пенсію за віком, має правовий статус дитини війни відповідно до штампу у її пенсійному посвідченні та перебуває на пенсійному обліку у відповідача.  

Згідно з Положенням про управління ПФУ в районах, містах і районах у містах, затвердженим постановою правління ПФУ № 8 – 2 від 30.04.2002 року, управління Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, безпосередньо призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії та інші виплати відповідно до чинного законодавства, отже є відповідачем у справах щодо здійснення перерахунку підвищення пенсій за позовом дітей війни.  

Оскільки позивач має статус дитини війни та перебуває на обліку у відповідача, Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки Донецької області є належним відповідачем у цій справі.  

Ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.  

На підставі п. 1 р. 4 «Прикінцевих положень» Закону України «Про соціальний захист дітей війни» він набирає чинності з 01.01.2006 року.  

За ст. 70 Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік» від 27.04.2010 року КМУ надано право у 2010 році встановлювати розміри соціальних виплат, які згідно законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.  

При цьому суд ураховує роз’яснення п. 1 р. 7 «Прикінцеві положення» Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік» від 27.04.2010 року відповідно до яких цей закон щодо спірних правовідносин застосовується з 01.01.2010 року.  

Крім того, названі норми передбачають встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України «Про соціальний захист дітей війни» залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.  

Отже, нарахування та виплата у 2010 році дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинно здійснюватися відповідно до норм Закону України «Про соціальний захист дітей війни».  

Аналізуючи надані відповідно до вимог ст. 71 КАС України докази та в межах заявлених позовних вимог, суд достовірно встановив, що відповідач ігнорує зазначені норми матеріального права, не здійснює підвищення пенсії, чим порушує зазначене право позивача.  

Тому суд доходить до обґрунтованого висновку про те, що бездіяльність відповідача щодо нездійснення підвищення пенсії у період з 15.03.2010 року по 31.12.2010 року є протиправною (незаконною), так як дії відповідача у зазначений період часу не відповідали вимогам закону, що був чинний у той момент.  

Ухвалюючи це рішення суд враховує позицію Верховного Суду України, викладену у інформаційно-методичному листі № 6 – 11 від 12.04.2010 року згідно якої, встановивши, що відповідач порушує право позивача, що регулює спірні правовідносини, суд повинен визнати такі дії незаконними та зобов’язати відповідачів провести перерахування та виплату належних сум відповідно до закону, а не ухвалювати рішення про стягнення конкретних сум.  

Згідно довідки № 8153/03-77 від 14.09.2010 р. позивачу з 01 січня 2007 р. по час заявлених позовних вимог сплачується підвищення до пенсії у розмірі 10% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (а. с. 6).  

У зв’язку із зазначеним, відповідач повинен донарахувати та сплатити позивачу підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком у період з 15.03.2010 року по 31.12.2010 року з урахуванням здійснених виплат.  

Ухвалюючи рішення та приймаючи постанову у цій справі, суд виходить з того, що конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачені ст. ст. 1, 3, ч. 2 ст. 6, ст. 8, ч. 2 ст. 19, 22, 23, ч. 1 ст. 24 Конституції України, набуте у сфері пенсійного забезпечення, не може бути скасоване або звужене. Правовою гарантією забезпечення державою даного права є виконання прийнятих на себе зобов’язань, виходячи з положень принципу верховенства права, закріпленого як ст. 8 Конституції України, так і ч. 1 ст. 2 та ч. 1 ст. 8 ЦПК України.  

Конституційний Суд України відзначив, що положеннями Закону України про Державний бюджет України не можуть скасовуватися чи змінюватися обсяги прав і обов`язків, пільг, компенсацій і гарантій громадян, передбачених іншими законами України, не можуть вноситися зміни, зупинятися дія чинних законів України.  

  Таким чином, повно та всебічно з’ясувавши всі обставини адміністративної справи та проаналізувавши всі наявні та досліджені у судовому засіданні докази у їх сукупності, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивача та задоволення його позову шляхом зобов’язання відповідача провести перерахування та здійснити виплату належних позивачу сум відповідно до положень ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у період часу з 15.03.2010 року по 31.12.2010 року з урахуванням здійснених виплат.  

  На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1, 3, 6, 8, 19, 22, 23, 24, 92 Конституції України, Законом України «Про соціальний статус дітей війни» від 18.11.2004 року, Законом України «Про державний бюджет України на 2010 рік» від 27.04.2010 року, Інформаційно-методичним листом Верховного Суду України № 6 – 11 від 12.04.2010 року та ст. ст. 2, 8 - 11, 17, 18, 71, 99, 100, 158 - 163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -  

  п о с т а н о в и в:  

  Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки Донецької області «Про стягнення щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни» задовольнити.  

  Визнати бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки Донецької області щодо не нарахування  ОСОБА_1  щомісячної доплати до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком як дитині війни у період часу з 15 березня 2010 року по 31 грудня 2010 року незаконною.  

  Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки Донецької області провести ОСОБА_1 перерахування та виплату підвищення до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком як дитині війни у період часу з 15 березня 2010 року по 31 грудня 2010 року з урахуванням фактично виплачених сум.  

  Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання її копії, а якщо відповідач – суб’єкт владних повноважень у порядку, передбаченому ч. 4 ст. 167 КАС України, був повідомлений про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, цей строк обчислюється з наступного дня після закінчення п’ятиденного строку з моменту отримання такого повідомлення.  

  Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо її не було подано у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.  

  Постанову прийнято, складено шляхом комп’ютерного набору та підписано суддею у нарадчій кімнаті в одному примірнику.  

  Суддя:                   С. В. Мащенко  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація