ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"03" листопада 2010 р. Справа № 2a-3868/10/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Колегії суддів: головуючого судді Кишинського М.І., суддів: Остап’юка С.В., Главача І.А.,
за участі секретарі: Дякун М.М.,
представників позивача: ОСОБА_1, ОСОБА_2
представників відповідача: Коломийської міської виборчої комісії Івано-Франківської області Резнік Д.А.
представника відповідача: Дільничної виборчої комісії виборчої дільниці № 18001 Палійчук Л.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за позовом Кандидата на посаду міського голови міста Коломиї ОСОБА_7 до відповідачів Дільничної виборчої комісії виборчої дільниці № 18001, утвореної у межах м. Коломиї, Коломийської міської виборчої комісії Івано-Франківської області про визнання протиправними дій, недійсними результатів голосування з виборів міського голови м. Коломиї на виборчій дільниці № 18001 та зобов’язання вчинити певні дій, -
ВСТАНОВИЛА:
02.11.2010 року о 18 год. 45 хв. суб’єкт виборчого процесу з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 31 жовтня 2010 року - кандидат на посаду міського голови міста Коломиї ОСОБА_7 звернувся (надалі –позивач) в суд з адміністративним позовом до Дільничної виборчої комісії виборчої дільниці № 18001, утвореної у межах міста Коломиї (надалі –відповідач –1), Коломийської міської виборчої комісії Івано-Франківської області (надалі –відповідач –2) про визнання протиправними дій, недійсними результатів голосування з виборів міського голови м.Коломиї на виборчій дільниці № 18001 та зобов’язання вчинити певні дій.
Позовні вимоги мотивуючи тим, що 31 жовтня 2010 року відповідачем було порушено норми виборчого законодавства України, а також виборчі права позивача, як суб’єкта виборчого процесу, а саме частини 4 статті 69 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»з приводу організації проведення місцевих виборів, щодо необхідності негайного опечатування чи опломбування виборчих скриньок. Також позовні вимоги мотивував виявленим порушенням частини 14 статті 67 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», що стосується поставлення штампу «ВИБУВ»у виборчому бюлетені на прізвищі кандидата на посаду міського голови міста Коломиї ОСОБА_7 за відсутності рішення відповідної територіальної виборчої комісії про скасування його реєстрації як кандидата на цю посаду. Вважає, що дані порушення виборчого законодавства унеможливлюють встановлення результатів дійсного волевиявлення виборців.
У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали, з підстав викладених в адміністративному позові. Просили позов задовольнити.
Представник відповідача дільничної виборчої комісії виборчої дільниці № 18001, утвореної у межах міста Коломиї позов не визнала суду пояснила, що виборчі скриньки, які використовувались на дільниці були у відповідності до вимог виборчого законодавства за рішенням Коломийської міської виборчої комісії опломбовані пластиковими стрічками, рішення про їх опечатування не приймалось і такі дії не здійснювались, оскільки Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»передбачена можливість здійснювати опломбування або опечатування таких скриньок. Випадків проставлення у виборчих бюлетеня штампу «Вибув»по виборчій дільниці №18001 в місті Коломиї поверх прізвища позивача –ОСОБА_7 не було.
Представник відповідача Коломийської міської виборчої комісії Івано-Франківської області позов не визнала. Суду пояснила, що Коломийською міською виборчою комісією, у відповідності до отриманих роз’яснень Центральної виборчої комісії, прийнято рішення про здійснення опломбування виборчих скриньок на дільницях, утворених цією комісією для проведення голосування на місцевих виборах 31 жовтня 2010 року, пластиковими стрічками. Вказані пломби були видані дільничній виборчій комісії № 18001, утвореній в межах міста Коломиї в кількості виборчих скриньок (п’яти засобів опломбування). Суб’єкти виборчого процесу з актами про порушення виборчого законодавства щодо порушення частини 14 статті 67 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»до Коломийської міської виборчої комісії не звертались.
Вважає, що при проведенні голосування та підрахунку голосів виборців порушень не було допущено.
Суд, розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідачів, дослідивши докази встановив наступне.
29.09.2010 року ОСОБА_7 зареєстровано кандидатом на посаду міського голови міста Коломиї по відповідному єдиному одномандатному округу з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 31 жовтня 2010 року.
31.10.2010 року о 11 годині 05 хвилин офіційним спостерігачем від політичної партії «Фронт Змін»Яштреською Л.В. складено акт про виявлення порушення виборчого законодавства щодо організації проведення голосування по виборчій дільниці №18001 в місті Коломиї. Вказаним зазначено, що виборчі скриньки не опломбовані та не опечатані печаткою дільничною виборчою комісією ні під час огляду, ні в момент голосування. Даний акт скріплений підписами двох виборців.
В цей же день, 31.10.2010 року, о 13 годині 10 хвилин довіреною особою кандидата на посаду міського голови міста Коломиї ОСОБА_7 ОСОБА_1 складено акт про виявлення порушення виборчого законодавства щодо проставлення у виборчих бюлетенях штампу «Вибув»по виборчій дільниці №18001 в місті Коломиї. Згідно акту довіреною особою спільно з членом дільничної комісії Стефураком М.І. виявлено виборчий бюлетень із штампом «Вибув»на прізвищі діючого кандидата ОСОБА_7
Організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (далі - місцеві вибори) регулюються Конституцією України, Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»(далі –Закон) зі змінами та доповненнями, а також прийнятими відповідно до них іншими нормативними актами.
Відповідно до статті 11 Закону виборчий процес - це здійснення суб’єктами, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.
Частиною 6 статті 69 передбачено, що голова дільничної виборчої комісії перед початком голосування надає для огляду членам дільничної виборчої комісії, особам, яким цим Законом надано право бути присутніми на засіданні дільничної виборчої комісії, всі наявні виборчі скриньки. Виборчі скриньки після огляду пломбуються або опечатуються печаткою дільничної виборчої комісії. У кожну виборчу скриньку, що використовується для голосування на виборчій дільниці, опускається контрольний лист, в якому зазначені номер виборчої дільниці, час його вкидання у виборчу скриньку, прізвища голови, заступника голови, секретаря та інших членів дільничної виборчої комісії, присутніх при цьому осіб, яким надано право бути присутніми на засіданні дільничної виборчої комісії відповідно до частини дев’ятої статті 27 цього Закону. Контрольний лист підписується зазначеними особами. Їх підписи засвідчуються печаткою цієї дільничної виборчої комісії. На контрольному листі може бути зазначено про відмову присутньої на засіданні виборчої комісії особи підписатись на контрольному листі.
Судом встановлено, що дільничною виборчою комісією перед початком голосування надано для огляду членам дільничної виборчої комісії, особам, яким цим Законом надано право бути присутніми на засіданні дільничної виборчої комісії, всі наявні виборчі скриньки. Всі скриньки були опломбовані, пластиковими пломбами, вказані пломби не знімались та не замінювались.
Як наслідок, у зв’язку із встановленою частиною 6 статті 69 Закону можливістю прийняття рішення та забезпечення недоторканості вмісту виборчих скриньок, шляхом опломбування або опечатування, як одним із способів, що не передбачають їх обов’язкове одночасне застосування, встановленого зразка пломби не визначено, то колегія суддів зазначає, що відповідачем –1 дотримано вимог статті 69 Закону щодо організації та порядку проведення голосування на даній виборчий дільниці.
Тому, зазначені позивачем обставини, щодо порядку опломбування виборчих скриньок на виборчий дільниці №18001, утвореній в межах міста Коломиї заявлених позовних вимог не обґрунтовують та підставою для їх задоволення слугувати не можуть.
Крім того, судом встановлено, що відповідачем 31.10.2010 року під час проведення голосування, помилково у виборчому бюлетені по одномандатному мажоритарному виборчому округу з виборів міського голови міста Коломиї поверх прізвища позивача виконано відбиток штампу «Вибув». Такий факт зафіксовано у вищевказаному акті, складеному довіреною особою позивача відносно одного випадку (в одному бюлетені). В судовому засіданні представник позивача, яким і було складено зазначений акт, суду пояснив, що акт складено щодо одного випадку, одночасно не зміг вказати кількості бюлетенів, в яких були або могли бути допущені аналогічні порушення.
Згідно частини 14 статті 67 Закону встановлено, що у разі скасування рішення про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови після виготовлення виборчих бюлетенів відповідна територіальна виборча комісія приймає рішення про внесення змін до виборчого бюлетеня. Копія такого рішення невідкладно передається територіальною виборчою комісією до Центральної виборчої комісії. Такі зміни за рішенням територіальної виборчої комісії вносяться до виборчих бюлетенів членами дільничних виборчих комісій з використанням відповідного штампа «Вибув». Про проставлення на виборчому бюлетені штампа «Вибув», що засвідчує внесення змін до виборчого бюлетеня, дільничні виборчі комісії невідкладно письмово повідомляють територіальну виборчу комісію, що прийняла рішення про внесення змін до виборчого бюлетеня, а відповідна територіальна виборча комісія невідкладно повідомляє про це Центральну виборчу комісію. Член дільничної виборчої комісії під час видачі виборчого бюлетеня повідомляє кожному виборцю про зміни, внесені до виборчого бюлетеня. Штамп "Вибув" передається дільничним виборчим комісіям одночасно з рішенням територіальної виборчої комісії про скасування рішення про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови. Використання штампа "Вибув" дільничною виборчою комісією без отримання відповідного рішення територіальної виборчої комісії забороняється.
Пунктом 7 частиною 27 статті 71 Закону встановлено, що недійсними вважаються виборчі бюлетені до яких не внесено зміни, передбачені частинами чотирнадцятою, п’ятнадцятою статті 67 цього Закону, або внесено зміни без відповідного рішення чи внесено зміни невідповідно до такого рішення.
Таким чином, колегія суддів зазначає, що внесення відбитку штампу «Вибув»на прізвище кандидата на посаду міського голови міста Коломиї реєстрація якого не скасована, має наслідком, при підрахунку голосів, визнання такого виборчого бюлетеня недійсним, а внесення такого штампу є протиправним.
Частина 1 статті 73 цього Закону встановлює, що дільнична виборча комісія приймає рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним у разі встановлення нею порушень вимог цього Закону, внаслідок яких неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців, лише за таких обставин:
1) виявлення фактів незаконного голосування (вкидання виборчого бюлетеня до виборчої скриньки за виборця іншою особою, крім випадків, передбачених цим Законом; голосування особами, які не мають права голосу; голосування особами, які не включені до списку виборців на виборчій дільниці або включені до нього безпідставно; голосування виборцем більше одного разу) у кількості, що перевищує десять відсотків від кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці;
2) знищення або пошкодження виборчої скриньки (скриньок), що унеможливлює встановлення змісту виборчих бюлетенів, якщо кількість цих бюлетенів перевищує десять відсотків кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці;
3) виявлення у виборчих скриньках виборчих бюлетенів у кількості, що перевищує більш як на десять відсотків кількість виборців, які отримали бюлетені на виборчій дільниці.
Таким чином, колегія суддів констатує, що рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним можливе лише за вищевказаних обставин, а питання щодо визнання виборчих бюлетенів недійсними та факт виявленого порушення не є такою обставиною.
Також, необґрунтовані позивачем та не підтверджені доказами позовні вимоги щодо проведення повторного підрахунку голосів виборців.
Так, відповідно до вимог статті 75 Закону за наявності відповідно оформлених актів, складених уповноваженими особами місцевої організації партії, довіреними особами кандидатів та офіційними спостерігачами –суб’єктами відповідного виборчого процесу, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що дозволяє територіальній виборчій комісії поставити під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій дільниці, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців.
В даному випадку норми даної статті передбачають, з врахуванням наведених обставин, право територіальної виборчої комісія прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців, а не є обов’язком відповідача. У зв’язку з цим, слід звернути увагу на те, що позивач до відповідача –Коломийської міської виборчої комісії Івано-Франківської області із заявами про здійснення повторного перерахунку голосів не звертався.
Крім того, прийняття рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців можливе при наявності сумніву щодо результатів підрахунку голосів виборців на цій дільниці.
При цьому, з наданого суду позивачем акту про виявлення одного порушення частини 14 статті 67 Закону складеного 31 жовтня 2010 року не вбачається підстав для здійснення висновку про наявність сумніву щодо результатів підрахунку голосів виборців на цій дільниці.
Будь-яких інших доказів, порушення відповідачами законодавства про вибори суду не надано, а твердження представників позивача про можливість допущення порушень виборчого законодавства, що базується на припущеннях не може розцінюватись судом як підстава для визнання виборів на окремій дільниці недійсними чи зобов’язання до проведення повторного підрахунку голосів.
Окрім зазначеного, суд вважає за необхідне вказати на те, що акт від 31.10.2010 року про виявлення порушення виборчого законодавства щодо проставлення у виборчих бюлетеня штампу «Вибув»по виборчій дільниці №18001 в місті Коломиї, територіальній виборчій комісії, особою яка його склала не надавався.
Розглядаючи позовні вимоги про зобов’язання Коломийську міську виборчу комісію Івано-Франківської області не враховувати протокол дільничної виборчої комісії виборчої дільниці №18001 про підрахунок голосів при встановленні підсумків голосування та встановленні результатів виборів міського голови міста Коломиї, колегія суддів зазначає, що згідно Закону повноважень територіальних виборчих комісій на здійснення таких дій та можливості не врахування будь-яких результатів голосування на виборчих дільницях не передбачено.
Враховуючи вищенаведене колегія суддів вважає позовні вимоги безпідставними, а позов таким, що не підлягає до задоволення.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167, 172, 177, 179, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
В задоволенні позову кандидата на посаду міського голови міста Коломиї ОСОБА_7 до Дільничної виборчої комісії виборчої дільниці № 18001, утвореної у межах м. Коломиї, Коломийської міської виборчої комісії Івано-Франківської області про визнання протиправними дій, недійсними результатів голосування з виборів міського голови м. Коломиї на виборчій дільниці № 18001 та зобов’язання вчинити певні дій - відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до частини 5 статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 172 - 175 цього Кодексу, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у дводенний строк з дня їх проголошення, а судові рішення, ухвалені до дня голосування, - не пізніш як за чотири години до початку голосування.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Відповідно до частини 3 статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 172 - 175 цього Кодексу, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя М.І. Кишинський
Суддя С.В. Остап’юк
Суддя І.А. Главач
Постанова складена 03.11.2010 року о 19 годині 00 хвилин.