Справа № 6409/10/1570
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 жовтня 2010 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Білостоцького О.В.
При секретарі: Нагул В.С.
За участю сторін:
Представника позивача: Сапожнікової Н.М.
Представника відповідача: не з’явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Одеського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів до сільського виробничого кооперативу «Прогрес»про стягнення суми адміністративно-господарських санкцій, -
В С Т А Н О В И В:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Одеського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів до сільського виробничого кооперативу «Прогрес», в якому позивач просить стягнути з відповідача суму адміністративно-господарських санкцій 4969,25 грн. та пеню за порушення встановлених законодавством термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 92,43 грн., а всього 5061,68 грн. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що згідно «Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів»за 2009 рік, середньооблікова чисельність штатних працівників за рік на підприємстві склала 16 осіб. У відповідності з нормативом відповідач повинен був створити 1 місце, призначене для працевлаштування інваліда, проте він не виконав свого обов’язку за 2009 рік, виходячи з вимог щодо середньооблікової кількості штатних працівників, яким відповідно до законодавства встановлено інвалідність. Відповідно до розрахунку суми адміністративно-господарських санкцій сума відрахувань за 1 нестворене робоче місце становить 4969,25 грн. Оскільки відповідач самостійно у строк до 15 квітня 2009 року адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів не сплатив, відповідно до ч.2 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»від 21.03.1991 року №875-ХП (далі Закон України №875-ХП) нарахована пеня на повну суму недоїмки за весь її строк у розмірі 92,43 грн. На підставі вищевикладеного позивач просить стягнути з СВК «Прогрес»на користь Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на рахунок Державного казначейства України суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2009 році у розмірі 4969,25 грн. та пені у розмірі 92,43 грн. за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав у повному обсязі та просив його задовольнити. Позов представник Фонду обґрунтував наступним.
Представник відповідача до судового засідання не з'явився, був повідомлений про дату та час судових засідань у відповідності до ч. 8 ст. 35 КАС України за офіційними місцем знаходження, вказаним в позовній заяві та витягу з ЄДРПОУ, повістками про час та місце розгляду справи. Його позиція щодо позову не відома, оскільки він заперечень на позовну заяву не надав та повноважного представника у судове засідання не направив. Судом визнано причину його неявки в судове засідання неповажною, а розгляд справи за відсутності представників відповідача можливим через достатність у справі матеріалів про права та взаємовідносини сторін.
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши та проаналізувавши надані письмові докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Фонду підлягають задоволенню у повному обсязі.
Судом встановлено, що згідно довідкової інформації Головного управління статистики в Одеській області від 09.06.2010 року № 01-02-106-1492 СВК «Прогрес»має ідентифікаційний код 01053369, розташоване за адресою: Одеська область, Красноокнянський район, с. Вижине.
Згідно Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2002 р. № 1434 Фонд соціального захисту інвалідів є урядовим органом державного управління, який діє у складі Мінпраці та підпорядковується йому. Основними завданнями Фонду, зокрема, є контроль за виконанням підприємствами нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, встановленого Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні». Фонд відповідно до покладених на нього завдань забезпечує реєстрацію у відділеннях Фонду підприємств, на яких працює вісім і більше осіб, та одержання від них звітності про зайнятість і працевлаштування інвалідів; здійснює контроль за виконанням підприємствами нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та сплатою ними адміністративно-господарських санкцій і пені; сприяє створенню робочих місць для працевлаштування інвалідів, професійному навчанню непрацюючих інвалідів, а також їх професійній підготовці, перепідготовці та підвищенню кваліфікації.
Законом України № 875-ХП встановлено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 19 Закону підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті і забезпечують працевлаштування інвалідів.
Виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, інвалідів, для яких це місце роботи є основним.
Порядок реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, його відділеннях, строки подання йому звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, зарахування кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів, контролю за виконанням нормативів робочих місць та перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо їх реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, його відділеннях, подачі щорічного звіту та сплати ними адміністративно-господарських санкцій, а також надання державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування інвалідів, визначаються Кабінетом Міністрів України.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.
Керівники підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій, громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, у разі незабезпечення виконання нормативів робочих місць для працевлаштування інвалідів, неподання Фонду соціального захисту інвалідів звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів несуть відповідальність у встановленому законом порядку, яка передбачена ст. 20 Закону у вигляді сплати відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарських санкцій, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Крім того, за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій передбачено нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи із 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
СВК «Прогрес» 26 квітня 2010 року надав позивачу звіт за формою №10-ПІ про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2009 рік, у якому відповідно до вимог Інструкції щодо заповнення «Звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів», затвердженої Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10 лютого 2007 року № 42 (далі Інструкція № 42) зазначив: середньооблікову кількість штатних працівників облікового складу (осіб) –16 осіб, з них середньооблікову кількість штатних працівників, яким відповідно до вимог чинного законодавства встановлено інвалідність –1 особа, кількість інвалідів –штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України № 875-ХП –1 особа, фонд оплати праці штатних працівників 79508 грн., та середньорічну заробітну плату штатного працівника - 4969,25 грн. Зі звіту вбачається, що відповідач повинен був створити 1 робоче місце для працевлаштування інваліда, але він не виконав цього свого обов’язку, виходячи з вимог щодо середньооблікової кількості штатних працівників, яким відповідно до законодавства встановлена інвалідність, за 2009 рік. У рядку 02 Звіту невірно визначено середньооблікову кількість штатних працівників, яким відповідно до вимог чинного законодавства встановлено інвалідність у кількості 1 особи, тому що вона повинна становити 0 осіб (1/12 = 0.08 ~ 0) з приводу того, що особа-інвалід пропрацювала у звітному році лише 1 місяць (а.с.7).
Згідно наданого розрахунку, Одеським обласним відділенням ФСЗІ на підставі наданих позивачем даних була розрахована сума адміністративно-господарських санкцій, яка склала 4969,25 грн. Крім того була розрахована сума пені за 62 дні з 16.04.2010 року по 16.06.2010 року, яка склала 92,43 грн.
При таких обставинах відповідно до ст. 20 Закону відповідачем повинні були сплачені Фонду адміністративно-господарські санкції у розмірі 4969,25 грн. та пеня у розмірі 92,43 гривень у строк до 15 квітня 2010 року, чого СВК «Прогрес»»не зробив.
Законом України № 875-ХП встановлено, що спори, що виникають із правовідносин за статтями 19, 20 цього Закону, вирішуються Фондом соціального захисту інвалідів в суді, де Фонд та його відділення мають право захищати свої права та законні інтереси.
З урахуванням встановлених обставин, суд вважає, що позивач при зверненні до суду з адміністративним позовом діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, довів суду ті обставини, на які посилався в обґрунтування позовних вимог і вони підлягають задоволенню у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 7-14, 69-71, 86, 122, 159-164, 167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов Одеського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів до СВК «Прогрес»про стягнення суми адміністративно-господарських санкцій –задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з СВК «Прогрес»на користь Одеського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів на рахунок Державного казначейства суму адміністративно-господарських санкцій 4969,25 грн. та пеню за порушення встановлених законодавством термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 92,43 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України - з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги на постанову, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
Повний текст постанови виготовлено та підписано суддею 08 жовтня 2010 року
Суддя: Білостоцький О.В.
Стягнути з СВК «Прогрес»на користь Одеського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів на рахунок Державного казначейства суму адміністративно-господарських санкцій 4969,25 грн. та пеню за порушення встановлених законодавством термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 92,43 грн.
08 жовтня 2010 року