Судове рішення #13023284

   

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

       

Справа № 22ц –14105 /2010 року                                               Головуючий по 1-й інстанції :

                               Куцин В.М.

                                                                                                 Суддя-доповідач:  Карнаух П.М.                                                                        

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И

3 листопада 2010  року                                                                                м. Полтава

Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Полтавської області в складі:

Головуючої :  Обідіної О.І.

Суддів :  Карнауха П.М., Дорош А.І.

при  секретарі: Ткаченко Т.І.

розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві цивільну справу за апеляційними скаргами ОСОБА_3, військового прокурора Полтавського гарнізону, Державного казначейства України

  на рішення Миргородського міськрайонного суду Полтавської області від 28 вересня 2010 року

 у справі за позовом ОСОБА_3 до Державного казначейства України про відшкодування моральної шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури та суду.

             Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача апеляційного суду,-

В С Т А Н О В И Л А:

          У квітні 2010 року   ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Державного казначейства України про відшкодування моральної шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури та суду, посилаючись на те, що 4 квітня 2003 року його було затримано, заарештовано й обвинувачено військовою прокуратурою Полтавського гарнізону у вчиненні тяжкого злочину, а саме у викраденні шляхом зловживання ним своїм службовим становищем військового майна в групі з іншими особами, що призвело до заподіяння  істотної шкоди, і лише 11 листопада 2009 року знято обвинувачення, коли Верховний Суд України залишив виправдувальний вирок військового місцевого суду Черкаського гарнізону від 24.01.2009 року щодо нього без змін. Всього незаконне карне переслідування відносно нього продовжувалось близько 7 років. Незаконний арешт, притягнення його до кримінальної відповідальності, незаконний обшук його житла, незаконне засудження підірвало його авторитет як людини та офіцера Збройних Сил України, були порушені його законні права як в побуті, та і на службі, стався розрив його особистих і професійних відносин з багатьма людьми. В зв’язку з незаконним притягненням його до кримінальної відповідальності розпалася його сім’я, після розірвання шлюбу на його утриманні залишилось двоє неповнолітніх дітей. Порушення його законних прав призвели до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв’язків і вимагали від нього додаткових зусиль для організації свого життя.

          Враховуючи викладене, просив стягнути з Державного казначейства України на його користь 500 000 грн. відшкодування моральної шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури та суду.

         Ухвалою Миргородського міськрайонного суду Полтавської області від 20 травня 2010 року до участі в справі для представництва інтересів держави – державного казначейства України допущено прокурора (т. а.с.148).

            Рішенням Миргородського міськрайонного суду Полтавської області від 28 вересня 2010 року позов ОСОБА_3 задоволено частково.

Стягнуто з Державного бюджету шляхом списання коштів з рахунку Державного казначейства України на користь ОСОБА_3 210 456 грн. моральної (немайнової шкоди).

В апеляційній скарзі ОСОБА_3  прохає рішення суду змінити в частині розміру відшкодування моральної шкоди, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги повністю.

Рішення суду від 28 вересня 2010 року також оскаржив військовий прокурор Полтавського гарнізону  та прохає рішення суду скасувати з підстав порушення судом матеріального права і ухвалити нове рішення, яким відмовити ОСОБА_3 в задоволенні позовних вимог.

Вказане рішення оскаржено Державним казначейством України , яке також прохає рішення суду скасувати з підстав порушення судом матеріального права і ухвалити нове рішення, яким відмовити ОСОБА_3 в задоволенні позовних вимог.

Колегія суддів, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційних скарг,  вважає, що скарга ОСОБА_3 задоволенню не підлягає, апеляційні скарги військового прокурора Полтавського гарнізону та Державного казначейства України підлягають частковому задоволенню.

Згідно п.п.3,4 ч.1 ст.309 ЦПК України підставами для зміни рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення є невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення або неправильне застосування норм матеріального або процесуального права.

Згідно ст.1176 ЦК України шкода, завдана фізичній особі внаслідок її незаконного засудження, незаконного притягнення до кримінальної відповідальності, незаконного застосування як запобіжного заходу тримання під вартою або підписки про невиїзд, не законного затримання, незаконного затримання, незаконного накладення адміністративного стягнення у вигляді арешту чи виправних робіт, відшкодовується державою у повному обсязі незалежно від вини посадових і службових осіб органу дізнання, попереднього (досудового) слідства, прокуратури або суду.

             Згідно п.1 ст.1, п.5 ст.3 Закону України «Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, досудового слідства, прокуратури і суду» підлягає відшкодуванню шкода, завдана громадянинові внаслідок: незаконного  засудження,  незаконного   притягнення    як обвинуваченого,  незаконного  взяття  і  тримання   під    вартою, незаконного проведення в ході розслідування чи  судового  розгляду кримінальної справи обшуку, виїмки, незаконного накладення  арешту на майно, незаконного відсторонення від роботи (посади)  та  інших процесуальних дій, що обмежують права громадян. У наведених у ст.1 цього закону випадках громадянинові відшкодовується моральна шкода.

            На підставі ч.ч.2,3 ст.13 Закону України «Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, досудового слідства, прокуратури і суду»  розмір моральної шкоди визначається з урахуванням обставин
справи в межах, встановлених цивільним законодавством
.

 Відшкодування  моральної  шкоди  за  час   перебування  під слідством чи судом провадиться виходячи з розміру не менше  одного мінімального розміру заробітної плати за кожен місяць  перебування під слідством чи судом.

Як вбачається з матеріалів справи, встановлено в суді першої інстанції,  вироком військового місцевого суду Черкаського гарнізону від 24.01.2009 р., залишеним без змін ухвалою військового апеляційного суду Центрального регіону України від 19.05.2009 р. та ухвалою Верховного Суду України від 11 листопада 2009 року позивач ОСОБА_3 визнаний невинним у пред`явленому обвинуваченні та виправданий за недоведеністю його участі у вчиненні вказаного вище злочину.

Факт незаконного притягнення до кримінальної відповідальності 15.06.2006 р. за ст.410 ч.2 КК України, незаконного затримання по підозрі у вчиненні злочину, незаконного проведення обшуку у його житлі, незаконного пред`явлення йому обвинувачення у вчиненні злочину та незаконного засудження, незаконного позбавлення спеціального звання «капітан», встановлені вироком військового місцевого суду Черкаського гарнізону від 24.01.2009 р., який вступив у законну силу 19.05.2009 р. з моменту винесення відповідної ухвали військового апеляційного суду Центрального регіону України та був підтверджений ухвалою Верховного Суду України від 11 листопада 2009 року.

В результаті вказаних обставин позивач ОСОБА_3  незаконно перебував під карним переслідуванням з 04.04.2003 р. до 11 листопада 2009 року – коли була винесена ухвала Верховним судом України, тобто протягом 6 років 7 місяців та 7-х днів. При цьому ОСОБА_3 9 діб перебував під вартою, за вироком суду його було позбавлено спеціального звання – капітан, і даний вирок, перебував на виконанні у Миргородському міжрайонному відділі кримінально-виконавчої інспекції УДДУ ПВП в Полтавській області,і  позивач відбув незаконне покарання, призначене судом (а.с.114 т.1), в помешканні ОСОБА_3 було проведено обшук, незаконне засудження негативно вплинуло на його стан здоров’я, що вимагало від нього додаткових зусиль для організації свого життя.

За таких обставин суд першої інстанції обгрунтовано дійшов висновку про стягнення з   Державного бюджету шляхом списання коштів з рахунку Державного казначейства України на користь ОСОБА_3 у відшкодування моральної (немайнової шкоди).

Разом з тим не можна погодитися з розміром стягнутих коштів, оскільки статтею 53 Закону України «Про Державний бюджет на 2010 рік» розмір мінімальної заробітної плати з 01.07.2010 року становить 888 грн., та враховуючи період перебування ОСОБА_3 під слідством та судом - 6 років 7 місяців та 7 днів, розмір відшкодування моральної шкоди повинен складати 70 152 грн. (888 х 79 місяців), як встановлено районним судом. Збільшення розміру моральної шкоди, стягнутої на користь позивача ОСОБА_3 в трьох разовому розмірі, колегія суддів вважає необґрунтованою та такою, що не базується на законі.

Керуючись ст.ст.307, 309 п.3.4, 316, 319 ЦПК України, колегія суддів, -

В И Р І Ш И Л А :

           Апеляційну скаргу ОСОБА_3 – відхилити.

           Апеляційні скарги військового прокурора Полтавського гарнізону та Державного казначейства України – задовольнити частково.

           Рішення Миргородського міськрайонного суду Полтавської області від 28 вересня 2010 року – змінити. Зменшити розмір стягнутих з Державного бюджету шляхом списання коштів з рахунку Державного казначейства України на користь ОСОБА_3  у відшкодування моральної (немайнової шкоди) з 210 456 грн. до 70 152 грн.

           В решті –  рішення залишити без змін.

Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржене до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги.

    Головуючий:                                                                                  /підпис/     О.І. Обідіна

     

   Судді:                                                                                               /підпис/     П.М. Карнаух  

                                                                                                               /підпис/      А.І. Дорош

Копія згідно:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація