Справа № 2-2712/10/0408
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 грудня 2010 року
Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу у складі:
Головуючого - судді Міхеєвої В.Ю.
при секретарі Федчишиній В.М.,
за участю позивачки ОСОБА_1
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Кривому Розі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до територіальної громади в особі Криворізької міської ради, 3-я особа без самостійних вимог Третя Криворізька державна нотаріальна контора про визнання права власності в порядку спадкування за законом на квартиру, в якій проведено самочинне перепланування,
В С Т А Н О В И В:
Позивачка ОСОБА_1 20.10.2010 року звернулася до суду із позовною заявою до відповідачів, у якій просить визнати за нею право власності на квартиру АДРЕСА_1 після перепланування в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року у м. Кривий Ріг.
В обґрунтування вимог зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року померла її мати – ОСОБА_2, яка на день смерті проживала і була зареєстрована за адресою АДРЕСА_1. Після її смерті залишилося спадкове майно – двокімнатна квартира, що розташована на 2-му поверсі 5-ти поверхового будинку за адресою АДРЕСА_1.
На день смерті матері позивачка була зареєстрована та проживала разом з нею за зазначеною адресою, тому автоматично прийняла спадщину.
За життя ОСОБА_2 у квартирі, що є предметом спадкування, було проведено перепланування, за рахунок чого житлова площа квартири зменшена на 2,0 кв.м та загальна площа зменшилася на 0,4 кв.м, але будь-яких дозволів на проведення перепланування за життя померлою отримано не було.
При зверненні до нотаріальної контори для оформлення спадщини, у видачі свідоцтва про право на спадщину було відмовлено у зв’язку з відсутністю право встановлювального документу на квартиру та роз’яснено порядок переобладнання та перепланування квартири.
Всі вимоги позивачка виконала: листом УЖКГ виконкому Криворізької міської ради від 27.09.2010 року № 6263/8 погоджено технічний висновок на перепланування приміщень у квартирі та отримано акт прийняття жилого приміщення в експлуатацію після здійснення його перепланування від 06.10.2010 року.
Але згідно з тимчасовим положенням «Про реєстрацію права власності на нерухоме майно», затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 року № 7/5, якщо особа за життя з будь-яких підстав не набула права власності на об’єкт нерухомого майна, то у разі звернення із заявою спадкоємця щодо видачі свідоцтва про право власності на ім’я померлого, виконком не може прийняти відповідне рішення у зв’язку з відсутністю належного заявника.
Тому для вирішення питання успадкування спірної квартири позивачка вимушена звернутися до суду.
У судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 свої позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити у повному обсязі.
Пояснила, що вона виконала вся необхідні умови, отримала всі узгодження, але через те, що квартира належить її матері, яка померла, їй не видають правовстановлювальний документ і через це вона не може оформити спадщину.
Представники відповідача - Криворізької міської ради та 3-ї особи без самостійних вимог Третьої Криворізької державної нотаріальної контори в судове засідання викликалися, не з’явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, надали заяви про слухання справи за їх відсутності, заперечення проти позовних вимог відсутні.
Вислухавши позивачку, проаналізувавши письмові матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
У судовому засіданні встановлено, що квартира АДРЕСА_1 на праві приватної власності згідно свідоцтва про право власності № Дз 651 від 27.07.1993 року, виданого управлінням житлово-комунального господарства виконавчого комітету Криворізької міської ради згідно з розпорядженням за № Дз 658 від 29.06.1993 року, належить ОСОБА_2 (а.с.5, 28).
Позивачка ОСОБА_1 згідно свідоцтва про народження НОМЕР_1, виданого Бутівською сільрадою Компаніївського району Кіровоградської області, є дочкою ОСОБА_2, яка після укладення шлюбу, взяла прізвище чоловіка – ОСОБА_2 (а.с.25,26).
ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року, що підтверджується копією свідоцтва про смерть НОМЕР_2, виданого Дзержинським відділом РАЦС Криворізького міського управління юстиції Дніпропетровської області (а.с.27).
На день смерті ОСОБА_2 позивачка була зареєстрована разом із померлою матір’ю за однією адресою, що підтверджується копією довідки КП ЖЕО №8 від 19.05.2010 року № 207 9а.с.23).
При зверненні до державного нотаріуса Третьої Криворізької державної нотаріальної контори для оформлення свідоцтва про право на спадщину за законом стосовно квартири АДРЕСА_1, позивачка отримала постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 14.10.2010 року № 1625/0231 (а.с.24) у зв’язку з відсутністю правовстановлювального документа на вищезазначену квартиру.
Відповідно до витягу з реєстру прав власності на нерухоме майно № 26846369, виданого 28.07.2010 року Комунальним підприємством Дніпропетровської обласної ради «Криворізьке бюро технічної інвентаризації», у квартирі за адресою АДРЕСА_1, що належала гр. ОСОБА_2, за її життя проведено самочинне перепланування, за рахунок чого житлова площа квартири зменшена на 2,0 кв.м та становить 25,2 кв.м, загальна площа квартири зменшилася на 0,4 кв.м. та становить 40,7 кв.м. Дозвіл на перепланування квартири в КП ДОР «Криворізьке БТІ» не надано (а.с.21).
Згідно ст. 5.6 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 07.02.2002 року за № 7/5 за зареєстрованого 18.02.2002 року за № 157/6445, видачі витягу передує проведення інвентаризаційних робіт. У відповідності з п. 5.8 Тимчасового положення витяг з реєстру прав власності на нерухоме майно крім основних даних, повинен містити особливі позначки реєстратора ( дані, у разі наявності) про самочинно збудовані, прибудовані чи реконструйовані об’єкти нерухомого майна (зі змінами, внесеними згідно з наказами Міністерства юстиції № 86/5 від 22.01.2009 року, № 324/5 від 17.02.2010 року).
У відповідності з Інструкцією про порядок проведення технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна, затвердженої наказом Держбуду України 24.05.2001 року за № 127 та зареєстрованої 10.07.2001 року за № 582/5773 зі змінами від 08.02.2006 року, не належать до самочинного будівництва у квартирах: перепланування, не пов’язані зі змінами (збільшення чи зменшення) житлової чи допоміжної площ без порушення несучих конструкцій; збільшення житлової чи допоміжної площ за рахунок демонтування перегородок, комор, знесення печей, камінів та грубок, засклення балконів, лоджій, улаштування дверних прорізів та інше (пункт 3.2 розділу 3 доповнено абзацом згідно наказу Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства № 2 від 08.02.2006 року).
У відповідності зі ст. 152 Житлового Кодексу України, переобладнання і перепланування квартири, що належить громадянинові на праві приватної власності, провадиться з дозволу виконавчого комітету місцевої ради народних депутатів.
Для отримання такого дозволу, проектною організацією розробляється план перепланування квартири, затверджується в санепідемстанції, пожежній службі, УЖКГ, потім треба отримати акт введення в експлуатацію та подати документи до БТІ і отримати новий технічний паспорт.
Згідно технічного висновку на раніше виконане перепланування приміщень квартири АДРЕСА_1, виданого Дніпропетровським філіалом Державного науково-дослідного і проектно-вишукувального інституту «НДІпроектреконструкція», який має ліцензію Державної архітектурно-будівельної інспекції Міністерства регіонального розвитку та будівництва України серії АВ № 490061, строк дії якої з 25.08.2009 року по 25.08.2010 року (а.с.9-16), при візуальному обстеженні приміщень зазначеної квартири було виявлено виконання таких робіт: розібрана перегородка між кімнатою 5 і кухнею 4; виконана перегородка в приміщенні кімнати 5; виконана перегородка комори.
При виконанні вищевказаних робіт відсутнє втручання в несучі конструкції житлового будинку; конструктивна схема житлового будинку не порушилася.
Власнику приміщень квартири необхідно було одержати дозвіл в управлінні житлово-комунального господарства на раніше виконане перепланування приміщень квартири та здати в експлуатацію раніше виконане перепланування приміщень квартири.
Ці умови позивачкою виконано, що підтверджується листом начальника УЖКГ виконавчого комітету Криворізької міської ради від 27.09.2010 року № 6263/8 (а.с.8) та копією Акту прийняття жилого приміщення в експлуатацію після здійснення його перепланування від 06.10.2010 року (а.с.7).
Таким чином, суд визнає, що ОСОБА_2, померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 року, на праві власності належить двокімнатна квартира на 2-му поверсі 5-ти поверхового житлового будинку за адресою АДРЕСА_1, розміри якої після проведеного перепланування становлять: загальна площа - 40,7 кв.м та житлова - 25,2 кв.м, загальною вартістю 37628 грн.
Вимоги позивачки щодо визнання за нею права власності на спадщину, що відкрилася після смерті її матері, суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Як уже зазначалося, позивачка ОСОБА_1 є дочкою ОСОБА_2, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 року та відповідно до ст.1261 ЦК України відноситься до першої черги спадкоємців за законом.
На день смерті вона була зареєстрована та проживала разом з померлою та своєчасно звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини.
Підставою відмови нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на спірну квартиру була тільки відсутність правовстановлювального документа через самочинне перепланування квартири.
Виходячи з вищенаведеного, суд визнає за позивачкою право власності на квартиру АДРЕСА_1, після перепланування жила площа якої 25,2 кв.м, загальна площа 40,7 кв м, в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 11, 60; 212, 213, 215 ЦПК України, ст.392, 1261 ЦК України, ст. 152 ЖК України, Тимчасовим положенням про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 07.02.2002 року за № 7/5 за зареєстрованого 18.02.2002 року за № 157/6445 (зі змінами, внесеними згідно з наказами Міністерства юстиції № 86/5 від 22.01.2009 року, № 324/5 від 17.02.2010 року), Інструкцією про порядок проведення технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна, затвердженої наказом Держбуду України 24.05.2001 року за № 127 та зареєстрованої 10.07.2001 року за № 582/5773 зі змінами від 08.02.2006 року, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до територіальної громади в особі Криворізької міської ради, 3-я особа без самостійних вимог Третя Криворізька державна нотаріальна контора про визнання права власності в порядку спадкування за законом на квартиру, в якій проведено самочинне перепланування задовольнити у повному обсязі.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на квартиру АДРЕСА_1, після перепланування жила площа якої 25,2 кв.м, загальна площа 40,7 кв м, в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до апеляційного суду Дніпропетровської області через Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу . Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повне рішення складено 24.12.2010 року.
Суддя В.Ю. Міхеєва