Судове рішення #13034564

  №2-а-1683/2010 р.  

П О С Т А Н О В А

іменем України

20 грудня 2010 року

Суддя Зміївського районного суду Харківської області Пархоменко М.О.,   розглянувши в порядку скороченого провадження в залі суду в м. Змієві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області про зобов’язання вчинити певні дії,  

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області, в якому просила визнати бездіяльність відповідача незаконною та зобов'язати його провести перерахунок та виплатити їй, як дитині війни, підвищення до пенсії в законодавчо установлених розмірах, починаючи 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 року по день ухвалення рішення.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач послався на те, що вона належить до соціальної категорії «Дитина війни» та  відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» має право на отримання соціальної допомоги в розмірі 30% від мінімального розміру пенсії за віком.  Відповідач всупереч Рішення Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року, яким були визнані неконституційними окремі положення Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік", всупереч Рішення Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року, яким були визнані  неконституційними окремі положення Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України" в тому числі й щодо зупинення ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", не здійснив нарахування та виплату відповідного підвищення до пенсії. Вважала, таку бездіяльність відповідача незаконною, оскільки відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України орган державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. В зв’язку із викладеними обставинами позивач просила визнати незаконною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області щодо невиплати в повному обсязі щомісячної соціальної допомоги дитині війни, відповідно до Закону України “Про соціальний захист дітей війни” незаконною, зобов’язати відповідача нарахувати та виплатити їй щомісячну соціальну допомогу як «дитині війни» за вказаний період в розмірі, передбаченому ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”.  

             Ухвалою судді від 19.11.2010 року позовну заяву позивача, в частині зобов’язання здійснення перерахунку пенсії з підвищенням її на 30 % мінімальної пенсії за віком та проведення відповідних виплат за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 року по 16.05.2010 року залишено без розгляду.

             Заперечення на адміністративний позов від відповідача надійшли до суду 14.12.2010 року.  

Відповідно до вимог ч.4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.  

Суддя, вивчивши письмові докази по справі, вважає позов таким, що підлягає задоволенню, виходячи із наступного.  

Згідно із ст.1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дитиною війни є особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.

Позивач ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1, тому є дитиною війни в розумінні Закону України «Про соціальний захист дітей війни», що підтверджується копією пенсійного посвідчення, з відповідною відміткою.

Статтею 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.  

Згідно зі ст.7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року за № 10-рп2008 року, у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень ст.65 розділу 1, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу 2, пункту 3 розділу 3 Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України » і 101 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ст. 67 розділу 1, п.п. 1-4, 6-22, 24-100 розділу 2 Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України » (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України), визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення п.п. 41 розділу 2 Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України». Рішення Конституційного Суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначеного закону, що визнані неконституційними. Рішення  Конституційного Суду України є обов’язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.

При розгляді справи встановлено, що пенсію і доплату до неї позивачу управлінням Пенсійного фонду в Зміївському районі Харківської області в 2010 році нараховано і виплачено відповідно до постанов КМУ № 530 від 28.05.2008 року та № 654 від 16.07.2008 року «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян», при тому, що відповідно до п.6 ч.1 ст.92 Конституції України виключно законами визначаються, зокрема, основи соціального захисту, а відповідно до ст.75 Конституції України єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент - Верховна Рада України. Закон України «Про соціальний захист дітей війни» має вищу юридичну силу і, виходячи з загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами, саме Закон підлягає застосуванню при вирішення даного спору.

Вихідним критерієм розрахунку пенсії та доплати до неї виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» встановлюється в розмірі, визначеному законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, оскільки вказаний мінімальний розмір є певним стандартом, в порівнянні з яким визначаються розміри інших видів виплат та допомоги. А прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначається Законом України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік, а не підзаконними нормативно-правовими актами, на які посилається відповідач.

Враховуючи те, що відповідачем не надано доказів щодо вчинення будь-яких дій для забезпечення виконання покладеного на нього обов'язку щодо нарахування та виплати позивачу доплати до пенсії, як особі зі статусом «Дитина війни», в належному розмірі, вважаю за необхідне визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі по не виконанню за період з 17 травня  2010 року   по день ухвалення постанови приписів ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», які призвели до порушення прав позивача на своєчасне нарахування та отримання доплати до пенсії та покласти на відповідача зобов’язання здійснити перерахунок пенсії позивачу з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», і провести відповідні виплати з 17 травня 2010 року по 20 грудня 2010 року.

Судові витрати по справі підлягають розподілу у відповідності до ч. 3 ст. 94 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.22, 46, 152 Конституції України, ст.ст. 6, 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»,  ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІУ від 09.07.2003 року, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.08 р. № 10-рп, ст. ст. 2, 7, 14,94,99,158,162,183-2,256 КАС України, –  

п о с т а н о в и в :

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області по не виконанню приписів статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», які призвели до порушення прав ОСОБА_1 на своєчасне нарахування та отримання доплати до пенсії за період з 17 травня 2010 року по 20 грудня 2010 року.

Зобов’язати управління Пенсійного Фонду України в Зміївському районі Харківської області провести  перерахунок пенсії ОСОБА_1 з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та провести відповідні виплати за період з 17 травня 2010 року по 20 грудня 2010 року, з урахуванням виплачених сум.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в розмірі 3 (три) грн. 40 коп.

Постанова підлягає негайному виконанню.  

    Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зміївський районний суд Харківської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

    Постанова, прийнята у скороченому провадження, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

          Суддя        

                             

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація