Судове рішення #13035333

Справа № 2-а-676/10

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М     У К Р А Ї Н И

31.12.2010 року                                         м. Виноградів

Суддя Виноградівського районного суду Закарпатської області – Трагнюк В.Р., розглянувши відповідно ст.183-2 КАС України в порядку скороченого провадження  адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Виноградівської районної державної адміністрації Закарпатської області про визнання дій неправомірними і зобов’язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Виноградівської районної державної адміністрації Закарпатської області про визнання дій неправомірними і зобов’язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачка є матір’ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 22.10.2010 р. позивачка звернулась в Управління праці та соціального захисту населення Виноградівської державної адміністрації Закарпатської області із заявою про перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком по 6 років. Дані виплати повинні бути їй гарантовані державою на підставі ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими народженням та похованням» від 08.11.10 р. службові особи Управління праці та соціального захист населення Виноградівської державної адміністрації Закарпатської області, під час розгляду звернення позивачки від 22.10.2010 року в порушення вимог ч.ч.6,8 ст.19 Закону про звернення громадян, які вимагають від них вчинити дії спрямовані на забезпечення поновлення порушених прав, та встановлюють їм обов'язок вжити заходів щодо відшкодування матеріальних збитків, завданих особі яка до них звертається  в  результаті ущемлення її прав та законних інтересів. Не зробили перерахунок нарахованих сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку до рівня прожиткового мінімуму встановленого для дітей віком до 6 років з моменту призначення допомоги до досягнення нею 3-х років. Також не забезпечили подальшу виплату щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі не менше прожиткового мінімуму, встановленого законодавством для дітей віком до 6 років. Тому позивачка просить визнати дії відповідача неправомірними та зобов’язати відповідача зробити перерахунок нарахованих сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у відповідності до вимог Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та втратами зумовленими народженням та похованням» до рівня не менше прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років та забезпечити її виплату, а також зобов’язати відповідача і надалі щомісячно виплачувати дану допомогу.

З врахуванням того, що у справі наявні та достатні докази, суддя приходить до висновку про можливість ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення без проведення судового засідання, відтак суддя у відповідності до ч.4 ст.183-2 КАС України розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Представник відповідача по справі 28.12.2010року подав до суду письмове заперечення на позовні вимоги позивачки, в якому відповідачем позовні вимоги не визнаються, просить  відмовити у їх задоволенні, оскільки, на подану заяву до управління прані та соціального захист населення гр. ОСОБА_3 від 22.10.2010р. щодо отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у підвищеному розмірі позивачці згідно Закону України «Про звернення громадян» від 2 жовтня 1996 року № 393/96-ВР надано письмове роз'яснення про перелік документів, які необхідно подати до управління праці та соціального захист) населення для проведення відповідних розрахунків. ОСОБА_3 документи для проведення перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, що перевищує мінімальний, у відповідно до абзацу 3 пункту 22 Порядку призначення та виплати державної допомоги сім’ям з дітьми затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 27 грудня 2001р. №1751 із змінами та доповненнями від 22.02.2008р. не подавала. Відповідно до статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року із змінами і доповненнями внесеними 28.12.2007 року, встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї у розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гри. (частина перша ст.15 в редакції вищенаведеного закону від 28.12.2007 року). Також просив застосувати наслідки пропущення позивачем строків звернення до суду.

Вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по  суті,  суддя приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо.

Тому вирішуючи справу стосовно позовних вимог позивача щодо визнання дій відповідача неправомірними та зобов’язання його вчинити певні дії, суд зобов'язаний встановити чи діяв відповідач на підставі закону, чи являються його дії  безсторонніми та добросовісними.

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 є матір’ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією свідоцтва про народження, яке мається в матеріалах справи.

Встановлено також, що 22.10.2010 р. позивачка звернулась в Управління праці та соціального захисту населення Виноградівської державної адміністрації Закарпатської області із заявою про перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком по 6 років.

На подану заяву до управління праці та соціального захисту  населення гр.ОСОБА_1 від 30.06.2009р. щодо отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у підвищеному розмірі згідно Закону України «Про звернення громадян» від 2 жовтня 1996 року № 393/96-ВР надано письмове роз'яснення про перелік документів, які необхідно подати до управління праці та соціального захисту населення для проведення відповідних розрахунків (а.с.13).

Позивачкою ОСОБА_1 при зверненні 22.10.2010 року та і після звернення до управління праці та соціального захисту населення про отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення трьохрічного віку не подавалися довідки про доходи сім’ї.

Відповідно до ч.1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.

З метою своєчасного призначення та виплати допомоги при народженні дитини Кабінетом Міністрів України 22.02.2008 року прийнято постанову № 57 ?итання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми", яка передбачає порядок надання у 2008 році допомоги при народженні дитини.

У зв'язку з цим норми щодо надання застрахованим особам допомоги по догляду за  дитиною до досягнення нею трирічного віку внесено до "Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року N 1751, упорядковано документи, які надаються для її призначення як застрахованими, так і не застрахованими особами, конкретизовано випадки припинення надання допомоги та поновлення її виплати.

Так, частиною 1 п. 22 даної Постанови визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 1 січня 2008 року непрацюючим особам та особам, застрахованим у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування; надається в розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше як 130 гривень (гарантований мінімальний розмір).

Таким чином суд за встановлених в судовому засіданні обставин розглядаючи справу в межах заявлених вимог та наданих сторонами доказів, приходить до висновку, що відповідач розглядаючи заяву ОСОБА_1 заяву про перерахунок допомоги по догляду за дитиною правомірно відмовив у її задоволенні, а тому підстав для задоволення вимог позивача щодо  визнання дій відповідача неправомірними та зобов’язання здійснити перерахунок та забезпечити їх виплату не має.

Окрім цього, суд зазначає, що позовна вимога частково була направлена на майбутнє, зокрема щодо зобов'язання відповідача виплачувати щомісячну допомогу по догляду за дитиною, до досягнення нею трирічного віку, з дня постановлення рішення і до 7 січня 2011 року.

Такі вимоги задоволенню не підлягають з огляду на відсутність спору з правовідносин між сторонами при здійсненні виплат допомоги у майбутньому, адже обґрунтування позову в цій частині полягає лише в припущенні позивача про можливе порушення прав ОСОБА_1 Суд не може обмежити волю законодавчого органу в майбутньому змінювати правове регулювання суспільних відносин, оскільки не може встановлювати наперед механізм визначення розміру допомоги у відношення до прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Керуючись ст.ст. 11, 17, 71, 86, 100, І59, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

П о с т а н о в и в:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Виноградівської районної державної адміністрації про визнання дій неправомірними, зобов’язання здійснити перерахунок щомісячної допомоги по догляду за дитиною за період з 19 березня 2008 року по день постановлення рішення та про зобов'язання виплачувати щомісячну допомогу по догляду за дитиною, до досягнення нею трирічного віку, з дня постановлення рішення і до 7 січня 2011 року, - відмовити.

Копії постанови не пізніше наступного дня направити сторонам рекомендованими листами з повідомленнями про вручення.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у скороченому  провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.  

Суддя                                           Трагнюк В.Р.

                                                                                                                                           

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація