Судове рішення #13035571

Справа № 2-а-1652/2010 р.    

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

24 грудня 2010 року   Зміївський районний суд Харківської області

 в складі:  головуючого – судді Пархоменко М.О.  

                 при секретарі – Макуха О.В.    

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Зміїв справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області про зобов’язання вчинити певні дії,    

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області про зобов’язання вчинити певні дії – визнання незаконною відмову відповідача у перерахунку йому, як особі, яка є працюючим пенсіонером, державної пенсії відповідно до вимог ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», зобов’язання відповідача здійснити перерахунок його пенсії відповідно до вимог закону, з урахуванням стажу та заробітної плати працівників, зайнятих у сфері економіки України за попередній 2009 рік в розмірі 1650 грн. 43 коп. та зобов’язати відповідача виплачувати йому державну пенсію з моменту перерахунку до наступного перерахунку державної пенсі,ї з урахуванням стажу та заробітної плати працівників, зайнятих у сфері економіки України за попередній 2009 рік в розмірі 1650 грн. 43 коп., не змінюючи коефіцієнту заробітної плати, з урахуванням виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог, ОСОБА_1 вказав, що після спливу двох років після останнього перерахунку пенсії він звернулася до управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області із заявою про перерахунок пенсії як працюючому пенсіонеру у відповідності до вимог ст.40, ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Проте відповідач всупереч вимог чинного законодавства при перерахунку пенсії не застосував показник середньої заробітної плати за календарний рік, що передує року зверненню за перерахунком, а використав такий показник за 2007 рік – 1197,91 грн., в зв’язку з чим розмір пенсії занижено. Тому позивач звернулася до суду та просить зобов’язати відповідача виконати перерахунок йому пенсії за попередній 2009 рік в повній відповідності з вимогами ст.ст.40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».    

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з’явився, подав заяву, в якій наполягав на задоволенні позову, просив розглянути справу за його відсутності.

Представник відповідача заступник начальника Управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Ляшко С.В. надав заперечення проти позовної заяви, в яких зазначив, що позовна заява не може бути задоволена з наступних підстав. ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України з 08.06.1999 року. 02.03.2010 року позивач звернувся до управління із заявою про перерахунок пенсії у відповідності до ч. 4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», як такий, що продовжував працювати після призначення пенсії. З 01.03.2010 року йому проведено перерахунок пенсії із середньомісячної заробітної плати за період з 01.01.1977 року по 31.12.1981 рік та з 01.07.2000 року по 29.02.2008 рік. Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» в ст. 40 Закону України«Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» внесено зміни:

в абз.3 ч.1 -    за  вибором  особи,  яка звернулася за пенсією, з періоду, за який в раховується  заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається  період  до  60  календарних місяців страхового стажу підряд  за  умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків  тривалості  страхового  стажу, врахованого в одинарному розмірі.  У  всіх  випадках,  крім  випадку, передбаченого абзацом другим  частини  першої  цієї статті, період, за який враховується заробітна   плата,   після   виключення  10  відсотків  тривалості страхового  стажу, не може бути меншим ніж 60 календарних місяців.

    в абз.4 ч.2 -     Зс -  середня  заробітна  плата (дохід) в середньому на одну застраховану  особу  в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески   та  яка  відповідно  до  цього  Закону  враховується  для обчислення  пенсії,  за календарний рік, що передує року звернення за  призначенням  пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної   плати  затверджується  Пенсійним  фондом  України  за погодженням  з  центральними  органами  виконавчої влади у галузях статистики,  економіки,  праці  та соціальної політики і фінансів;

    в абз.7 ч.2 - у  разі  відсутності  на  момент призначення пенсії даних про заробітну  плату (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому  по  Україні,  з  якої  сплачено  страхові  внески  та  яка відповідно  до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за попередній   рік   для   визначення   заробітної   плати  (доходу) враховується  наявна  заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану  особу  в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески   та  яка  відповідно  до  цього  Закону  враховується  для обчислення   пенсії,  за  місяці  попереднього  року  з  наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання  даних  про заробітну плату (дохід) в середньому на одну

застраховану  особу  в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески   та  яка  відповідно  до  цього  Закону  враховується  для обчислення  пенсії,  за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.

    в абз.12 ч.2 -     Зс   -   заробітна   плата   (дохід)  в  середньому  на  одну застраховану  особу  в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески   та  яка  відповідно  до  цього  Закону  враховується  для обчислення  пенсії,  за  місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної  плати  (доходу).

    Крім того, Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до ст.42 абз.1 ч.4 - у  разі  якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала   працювати,   провадиться   перерахунок   пенсії   з урахуванням  не  менше  ніж  24  місяців  страхового  стажу  після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.  Перерахунок пенсії  здійснюється  із  заробітної  плати (доходу),  з  якої  була обчислена пенсія.  За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться  із  заробітної  плати  за  періоди страхового  стажу,  зазначені  в  частині  першій  статті 40 цього Закону,  із застосуванням  показника  середньої  заробітної  плати працівників  в  середньому  на одну застраховану особу в цілому по Україні,  з якої сплачено страхові внески  та  яка  відповідно  до цього  Закону  враховується для обчислення пенсії,  за календарний рік,  що передує року перерахунку пенсії.  При цьому з періоду, за який  враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню  згідно  із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.  

    Рішенням Конституційного суду від 22.05.2008 року зміни, що були внесені, до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» визнані неконституційними, рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалося. У зв’язку з цим перерахунок пенсії проведено відповідно до п.п 3 п.11 Постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 з використанням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, яка визначена відповідно до Постанови правління Пенсійного фонду України від 01.08.2008 року № 4-4.

Просив відмовити в позові повністю, справу розглянути за відсутністю представника управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області.

У зв'язку з неявкою в судове засідання осіб, які беруть участь у справі, відповідно до положень ч. 1 ст. 41 ЦПК України, суд розглянув адміністративну справу без здійснення фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису.  

Дослідивши наявні у справі докази, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного.

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України з 08.06.1999 року, отримує пенсію за віком, що підтверджується посвідченням № НОМЕР_1 та інформацією наданою управлінням Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області.

02.03.2010 року позивач звертався до управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області із заявою про перерахунок пенсії у відповідності до ч. 4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», як такий, що продовжував працювати після призначення пенсії.

Управлінням Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області на підставі заяви позивача, додаткових документів про стаж роботи та даних персоніфікованого обліку ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 01.03.2010 року з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, для призначення пенсій за 2007 рік – 1197,91 грн.    

З 1 січня 2004 року набрав чинності Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-ІV, який відповідно до його преамбули визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.    

            Абзацом другим преамбули передбачено, що зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону. Частиною 3 статті 4 даного Закону передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами про пенсійне забезпечення.    

Право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг визначене статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».    

Відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ІV (в редакція, яка діяла з часу набрання ним чинності – 1 січня 2004 року – і до 1 січня 2008 року) у  разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії із урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені у ч.1 ст.40 цього Закону.      

На підставі ч.1 ст.40  Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ІV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року.      

Абзац 4 ч.2  ст.40  Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ІV передбачає, що при обчисленні (перерахунку) пенсії застосовується показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузі економіки, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії .    

Підпунктами 9 і 10 пункту 35 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до ст.ст.40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ІV.    

Зокрема, у ст.40 Закону  абзац 4 ч.2 викладено у такій редакції: «Зс – середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним Фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів».    

У ст.42 Закону частину 4 викладено у такій редакції: «У  разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії із урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абз.3 ч.1 ст.40 цього Закону. Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно до ч.1 ст.28 цього Закону, то за заявою пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини, здійснюється не раніше дня, наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії».        

Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008 вказані зміни, внесені п.п.9, 10 п.35 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» до ст.ст.40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ІV, визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).      

Враховуючи викладене, відповідно до ч.2 ст.152 Конституції України положення п.п.9, 10 п.35 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» втратили чинність з дня ухвалення Конституційним судом України рішення про їх неконституційність.      

З того часу відновили дію положення ст.ст.40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»  від 09.07.2003 року №1058-ІV у попередній (первісній) редакції.    

Отже, особам, які у 2010 році набули право на перерахунок пенсії у відповідності до вимог ч.4 ст.42 Закону №1058-IV, такий перерахунок має бути здійснений із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені у частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2009 рік.    

Положення постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року №530 „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, які визначають порядок перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам, суперечать вимогам Закону №1058-IV, який має вищу юридичну силу, а тому не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.    

Доводи управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області щодо правильності перерахунку пенсії ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік не ґрунтуються на положеннях закону.    

Роз’яснення Міністерства праці та соціальної політики України і Пенсійного фонду України про застосування цього показника, які викладені у спільному листі від 11 березня 2009 року №20/0/18-09/039, №4096/02-01 не узгоджуються з вимогами Закону №1058-IV і не випливають із будь-якого іншого нормативно-правового акту.    

Відповідно до ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, відповідно до ст. 42 цього Закону, проводиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця,  якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Оскільки позивач звернувся до відповідача за перерахунком пенсії 02.03.2010 року, він має право на перерахунок пенсії з 01.03.2010 року.  

Враховуючи те, що відповідачем не надано суду доказів щодо вчинення будь-яких дій для забезпечення виконання покладеного на нього обов'язку щодо перерахунку позивачу пенсії, відповідно до вимог частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в належному розмірі, суд вважає за необхідне визнати протиправною відмову управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог ст.ст.40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Позовні вимоги ОСОБА_1 щодо зобов’язання управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області здійснити йому перерахунок пенсії відповідно до вимог ст.ст.40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням стажу та заробітної плати працівників, зайнятих у сфері економіки України за попередній 2009 рік у визначеній позивачем грошовій сумі не підлягають задоволенню, оскільки такі виплати не були йому нараховані, а суд не може перебирати на себе функцію здійснення перерахунку та нарахування пенсії замість органу, якому надані такі повноваження.

За таких обставин позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню шляхом зобов’язання управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області здійснити перерахунок пенсії останнього з 01.03.2010 року відповідно до вимог статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати  працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону  України   «Про загальнообов’язкове  державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії за календарний 2009 рік,що передує року перерахунку пенсії, та провести відповідні виплати, із урахуванням раніше виплачених сум.

Судові витрати по справі підлягають розподілу у відповідності до ч. 3 ст. 94 КАС України.

Керуючись ст.ст.22, 46, 152 Конституції України, Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року, ст.ст.40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 9, 11, 86, 159-163, 167, 256 КАС України,    

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.      

Визнати протиправною відмову управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», які призвела до порушення права ОСОБА_1 на своєчасний перерахунок пенсії,  передбачений ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».  

Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2010 року відповідно до вимог  статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати  працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону  України «Про загальнообов’язкове  державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії за календарний 2009 рік,що передує року перерахунку пенсії, та провести відповідні виплати, із урахуванням раніше виплачених сум.

В іншій частині позовних вимог – відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в розмірі 3 (три) грн. 40 коп.

Постанова у межах суми стягнення за один місяць підлягає негайному виконанню.  

    Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зміївський районний суд Харківської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

   

          Головуючий:    

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація