Справа № 2-а-310/2010 р.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 грудня 2010 року смт. Нова Ушиця
Суддя Новоушицького районного суду Хмельницької області Стефанишин С.Л., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративними позовами ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30 до управління Пенсійного фонду України в Новоушицькому районі Хмельницької області про стягнення невиплаченої щомісячної допомоги до пенсії згідно ст.. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за 2010 рік
В С Т А Н О В И В :
Позивачі 20 грудня 2010 року звернулися до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Новоушицькому районі про стягнення невиплаченої щомісячної допомоги до пенсії згідно ст.. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за 2010 рік, мотивуючи тим, що вони являються дітьми війни та мають право на пільги, передбачені Законом України «Про соціальний захист дітей війни». Ст.6 цього Закону передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком. Позивачам доплата до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за 2010 рік не виплачувалася.
На підставі вище викладеного, позивачі просять суд визнати дії відповідача протиправними, та зобов’язати останнього нарахувати та виплатити їм підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за 2010 рік, з врахуванням ст..28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та виплачених сум.
В запереченні на адміністративний позов, яке надійшло до суду 28.12.2010 р. відповідач просить відмовити в задоволенні позову, оскільки їх вимоги суперечать нормам чинного законодавства. Ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" передбачає, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне утримання, або соціальна допомога, яка виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком. Рішенням Конституційного Суду України від №10-рп/2008 від 22.05.2008 року визнано такими, що не відповідають Конституції України є неконституційними положення, що призупиняли дію ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
Разом з тим рішення про відновлення дії вищезазначеного законодавства акту України у редакції, чинній до внесення змін до нього, Верховною Радою України не приймалося. Конституційним Судом України в 2009, 2010 році не розглядалися питання про невідповідність Конституції України положень, що призупиняли дію ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни". Внаслідок чого порядок обчислення пенсій та/або підвищень до них, передбачених Законом України «Про соціальний захист дітей війни» залишився неврегульованим.
Фінансування виплат, передбачених ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» проводиться із Державного бюджету, а не з бюджету Пенсійного фонду України, фіксований щомісячний розмір виплат по 49,80 грн. встановлено постановою Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 р. «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».
Також відповідач в запереченні посилається на ст.99 КАС України, яка передбачає шестимісячний строк звернення до суду з даним позовом .
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до наступного.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», «дитина війни» - це особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (02 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.
Встановлено, що позивачі, є громадянами України та станом на 02 вересня 1945 року їм було менше 18 років.
Зазначені обставини підтверджуються наявними в матеріалах справи паспортними даними позивачів, відповідним штампом у пенсійних посвідченнях, в деяких випадках тимчасовою довідкою, яка надає право користуватися пільгами відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та не заперечується відповідачем.
Також встановлено, що позивачам з січня 2010 року і по теперішній час виплачується надбавка до пенсії у фіксованому розмірі по 49 (сорок дев’ять) гривень 80 копійок, що підтверджується довідками наданими позивачам відділом пенсійного забезпечення управління Пенсійного фонду України в Новоушицькому районі про розмір нарахованого та виплаченого підвищення до пенсії «дітям війни»
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсії або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Враховуючи зазначений статус позивачів вони відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» мають право на отримання державної соціальної підтримки, а саме підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Згідно із ст.7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Згідно ст.70 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік», Кабінету Міністрів України надано право у 2010 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами. Вказана норма закону передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно його дія не поширюється на спірні правовідносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України «Про соціальний захист дітей війни» залежить від розміру мінімальної пенсії за віком. Отже нарахування та виплата у 2010 році дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з врахуванням ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» .
На підставі викладеного дії відповідача по виплаті допомоги у фіксованому розмірі по 49,80 грн. не ґрунтуються на законі.
Відповідно до ч.1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Позивачі звернулися з позовом за весь 2010 рік, цим самим порушивши межі строку звернення до суду, з клопотанням про поновлення строку звернення до суду не звертались, підстав для поновлення зазначеного процесуального строку не зазначили.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо невиконання законодавчо визначеного обов’язку нарахування та виплати надбавки до пенсії як дітям війни у розмірі, встановленому ст.6 Закону “Про соціальний захист дітей війни” є незаконними в межах строку позовної давності, визначеної ч.2.ст. 99 КАС України.
З урахуванням вищенаведеного, вважаю необхідним задовольнити позовні вимоги позивачів в межах строку позовної давності, починаючи з 20 червня 2010 року.
Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 року № 121/2001 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює управління фінансами пенсійного забезпечення. Основним завданням Пенсійного фонду України є забезпечення збирання та акумулювання коштів, призначених для пенсійного забезпечення, повного і своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій та інших соціальних виплат, що здійснюються з коштів Пенсійного фонду України. Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження через створені в установленому порядку його територіальні управління. Отже, оскільки функції з призначення, нарахування та виплати пенсії, в тому числі позивачеві, здійснює Пенсійний фонд України в особі управління у Новоушицькому районі Хмельницької області, тому відповідний обов’язок слід покласти на відповідача у справі.
На думку суду є зайвим обмеження строком перерахування та виплати позивачам підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком при умові посилання на ст..6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» і ст.28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», оскільки внесення змін у вказані закони слугуватиме підставою для зміни розміру нарахувань і виплат означеного підвищення до пенсії .
Керуючись ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.1 Закону України «Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати», ст.70 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік», ст.ст. 2,17,18, 86, 99, 100, 159-163, 183-2, 186 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги задоволити частково.
Визнати протиправними дії (бездіяльність) управління Пенсійного фонду України у Новоушицькому районі Хмельницької області щодо невиплати підвищення до пенсії ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30 у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, передбаченої ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», за період з 20 червня 2010 року.
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Новоушицькому районі Хмельницької області нараховувати та виплачувати ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30 підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, передбаченої ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», за період з 20 червня 2010 року з врахуванням ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та виплачених сум.
В решті позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга на постанову подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Новоушицький районний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови, з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо постанову було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Новоушицького
районного суду С.Л. Стефанишин