Судове рішення #13047795

                                                                   

                                                                                                                    № 2а-1308\10

                                                                                                                                                                                                     

                                                        П О С Т А Н О В А

                                                             Іменем  України

                                 

28 грудня 2010 р.           ТУЛЬЧИНСЬКИЙ  РАЙОННИЙ  СУД  

                                       Вінницької  області

                                                                                                                             

суддя Робак С.О., розглянувши у порядку скороченого провадження в місті Тульчині справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Тульчинському районі Вінницької області про зобов’язання здійснити перерахунок додаткової Чорнобильської пенсії, виплатити різницю між перерахованою та виплаченою пенсією,  

                               

                                         ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1  звернувся в суд з даним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що він звертався до відповідача з письмовою заявою, в якій просив здійснити йому перерахунок додаткової Чорнобильської пенсії, яку він отримує разом з основним розміром пенсії, відповідно до розмірів, встановлених ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (із розрахунку 15% мінімальної пенсії за віком, що становить 15 % прожиткового мінімуму, встановленого для непрацездатних громадян), так як згідно посвідчення серії НОМЕР_1, він є постраждалим від Чорнобильської катастрофи 4 категорії.

Однак відповідач ніякого перерахунку вказаних виплат не здійснює, так як вважає свої дії по нарахуванню та виплаті додаткової Чорнобильської пенсії правомірними та такими, що відповідають чинному законодавству. При цьому, нарахування та виплата йому додаткової Чорнобильської пенсії здійснюється відповідачем не на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірах, визначених ст. 51 зазначеного Закону, а на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 р. в розмірах, які є значно меншими, ніж встановлено вищевказаним Законом.

Так, відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»  особам, віднесеним до категорії 4 виплачується додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю у розмірі 15 % мінімальної пенсії.

Відповідно до ч.3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка набрала чинності 31 жовтня 2006 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій, та розмір щомісячної компенсації сім’ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

За нормами чинного законодавства розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, встановленими ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». За вказаною нормою мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Отже, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму.

Враховуючи роз’яснення відповідача, викладені в листі від 01 12..2010 року та відповідно до положень п.4 постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 р., на яку в своєму листі посилається відповідач, додаткова Чорнобильська пенсія йому як постраждалому 4 категорії, виплачується  в розмірі 5% від прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, що є неправомірним та суперечить як чинному законодавству, так і конституційному принципу верховенства права.

Згідно ст.16 Конституції України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи є обов’язком держави. Згідно ст. 22 Конституції України – конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути відмінені. При прийнятті нових законів або внесені змін у діючі закони не допускаються звуження змісту та об’єму існуючих прав та свобод.

Статтею 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти і державні соціальні гарантії» передбачено, що тільки законами України встановлюється мінімальний розмір пенсії за віком.

Конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини, громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачені статтями 1, 3 ч.2, ст.6, ст.8, ч.2 ст. 19, статтями 22, 23, ч.1 ст. 24 Конституції України, не можуть бути скасовані чи звужені.

Відповідно до ст. 99, 100 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Його законні права було обмежено шляхом прийняття окремих неконституційних положень нормативно-правових актів вищої сили, невизначеності законодавства стосовно перерахунку та виплати соціальних виплат шляхом прийняття нормативного акту, по іншому регулюючого відповідні правовідносини, призупинення шляхом недоврегулювання на законодавчому рівні, а то й його відсутності та неконституційними обмеженнями. Крім того, про належні йому як постраждалому виплати  Управлінням Пенсійного фонду України у Тульчинському районі повідомлено не було, тому про факт порушення своїх прав йому стало відомо лише після масового висвітлення зазначених подій у пресі у зв’язку з ухваленням відповідного рішення Конституційним  Судом України 22 травня 2008 року. Отже, про грубе порушення своїх прав, з моменту винесення рішення Конституційним Судом України по теперішній час, що тривало понад два роки йому стало відомо тільки після масового висвітлення зазначених подій у засобах масової інформації у вересні 2010 року, коли він і звернувся до органів Пенсійного фонду про перерахунок та виплату. А тому вважає, що вищезазначені причини пропуску ним шестимісячного звернення до суду є поважними та є підстави для поновлення судом строку звернення до суду. Тому просить поновити строк звернення до суду, так як він пропустив його з поважних причин.

Таким чином, нарахування та виплата йому відповідачем додаткової Чорнобильської пенсії за нормами постанови Кабінету Міністрів України, а не за нормами Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірах, які є значно меншими, ніж визначено  Законом, є неправомірним та порушує його права, визначені чинними Законами про пенсійне забезпечення та гарантовані Конституцією України.  

Розглянувши позовну заяву та додані до неї докази, вважаю, що позов підлягає задоволенню.

ОСОБА_1 являється пенсіонером і отримує пенсію за віком, а також він є постраждалим від Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 виданого 06 12.1992 р. А тому відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції від 31.10.2006 року ОСОБА_1 має право на отримання додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю у розмірі 15% мінімальної пенсії за віком.

Як видно із листа відповідача, останньому виплачується додаткова пенсія як постраждалому від Чорнобильської катастрофи 4 категорії в розмірі 5% від прожиткового мінімуму встановленого законом для осіб, які втратили працездатність відповідно до Постанови Кабінету Міністрів № 530 від 28.05.2008 року та Закону України «Про державний бюджет» 2008 – 2010 р.р.

А тому дії відповідача по нарахуванні і виплаті  ОСОБА_1 додаткової пенсії є неправомірними.

Відповідно до п. 28 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» були внесені зміни до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме ст.51 викладена в новій редакції: «особам, віднесеним до категорії 4 призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров’ю, у розмірах 5 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність». Проте рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 року визнано такими, що не відповідають Конституції України положення п. 28 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», тобто являються неконституційними і втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України даного рішення, а тому відповідач повинен був при призначенні і виплаті додаткової пенсії ОСОБА_1 керуватись ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 31.10.2006 року.  

Відповідно до ч.3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка набрала чинності 31 жовтня 2006 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій, та розмір щомісячної компенсації сім’ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Згідно ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.

           Так як позивач дізнався про порушення його права на отримання пенсії в більшому розмірі чим він отримує в вересні 2010 року, а за захистом порушених прав звернувся 03.12.2010 року, то вважаю, що позивач не пропустив встановлений ст. 99 КАС України строк для звернення до суду за захистом своїх прав.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 17, 18, 161-163, 183-2 КАС України, ст. 5 Конституції України, ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 19 Закону України «Про

державні соціальні стандарти і державні соціальні гарантії», ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», суд, –

                                                               

                                                               ПОСТАНОВИВ:

         

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Тульчинському районі Вінницької області у зв’язку з неповним нарахуванням ОСОБА_1  додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю відповідно до ст. 49, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із 22 травня 2008 року по 30 листопада 2010 року та відмовою від її перерахунку і виплати.

Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Тульчинському районі Вінницької області, перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю відповідно до вимог, встановлених ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із розрахунку 15% мінімальної пенсії, що становить 15 % прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, починаючи з 28 травня 2008 року та виплатити йому різницю між перерахованою та фактично виплаченою додатковою пенсією за період з 28 травня 2008 року по 30 листопада 2010 року.

На постанову може бути подана апеляція до Вінницького адміністративного апеляційного суду протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

                             

 

Суддя                                                                                            С.О. Робак

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація