Справа № 2а-2072/2010р.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 грудня 2010 року суддя Полтавського районного суду Полтавської області Рябішин А.О. розглянувши у письмовому провадженні в м. Полтаві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України у Полтавському районі Полтавської області про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дитині війни за період з 01 січня 2010 року по 30 червня 2010 року, –
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до Полтавського районного суду Полтавської області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, в якому просить суд стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дитині війни за період з 01 січня 2010 року по 30 червня 2010 року.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що він належить до соціальної категорії «Дитина війни» та відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з 01 січня 2006 року має право на отримання соціальної допомоги в розмірі 30% від мінімального розміру пенсії за віком, але у 2010 році вказана допомога виплачувалася не в повному обсязі.
Позивач в судове засідання не з’явився, надавши суду заяву, згідно якої позовні вимоги підтримує та просить розглянути справу за його відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, попередньо надавши суду заяву, згідно якої просить розглядати справу в його відсутності, проти задоволення позову заперечує.
За таких обставин, суд приходить до висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження відповідно до положень ч.4 ст. 122 КАС України.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що позивач є дитиною війни в розумінні ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», що підтверджується пенсійним посвідченням серії НОМЕР_1, виданого 14.05.2008 року.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Згідно ст. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Що стосується вимог позивача про зобов’язання відповідача виплачувати йому в 2010 р. щомісячну надбавку до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, то суд вважає такі вимоги обґрунтованими, виходячи з наступного.
З 01.01.2010 року позивачу було нараховане та виплачене зазначене підвищення в розмірі 10% від прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян, що підтверджується довідкою Управління Пенсійного фонду України в Полтавському районі Полтавської області.
Посилання відповідача УПФУ Полтавського району Полтавської області на те, що в 2010 році вони нараховують та виплачують надбавку до пенсії в розмірі 10% від прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян та таким чином діють відповідно до норм чинного законодавства, не може бути взято судом до уваги з наступних підстав.
Статтею 70 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» Кабінету Міністрів України надано право у 2010 році, встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами. Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідними критеріями розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України «Про соціальний захист дітей війни» залежить від розміру мінімальної пенсії за віком. Отже, нарахування та виплата у 2010 році дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Розмір прожиткового мінімуму на 2010 рік встановлено ЗУ «Про Державний бюджет України на 2010 рік» від 27.04.2010 року № 2154-VІ у розмірі з 01 січня – 695 грн., з 01.04.10р. - 706 грн., з 01.07.10р. - 709 грн., з 01.10.10р. – 723 грн. та з 01.12.2010 року – 734 грн.
Таким чином, згідно ст. 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» в 2010 році виплаті підлягають такі суми доплати до пенсії: січень 695х30%=208,5 грн. ; л ютий 695х30%=208,5 грн. ; б ерезень 695х30%=208,5 грн.; квітень 706х30%=211,8 грн. , т равень 706х30%=211,8 грн. ; ч ервень 706х30%=211,8 грн. , а всього до 30.06.2010 року підлягало виплаті 1260,9 грн.
Враховуючи те, що починаючи з 01.01.2010 р. проводилось нарахування та виплата доплати в розмірі 10 %, то позивач отримав за період з 01 січня по 30 червня 2010 року доплату в розмірі 298 грн. 80 коп. Таким чином, сума невиплаченої доплати становить 962 грн. 10 коп.
Враховуючи викладене, те, що порушення тривало понад зазначені позивачем строки, суд приходить до висновку про необхідність зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Полтавському районі здійснити перерахунок пенсії позивачу за період з 01.01.2010р року по 30 червня 2010 року з підвищенням пенсії на 30 % з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування» та провести відповідні виплати.
Водночас, п. п. 3, 4 Положення «Про Пенсійний фонд України», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 жовтня 2007 р. № 1261, призначення (перерахунок) та виплата пенсій віднесено до обов’язків та функцій органів Пенсійного фонду України. З огляду на вказану норму, суд не може перебирати на себе функцію органів пенсійного фонду України щодо нарахування підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії.
Отже, відсутність механізму реалізації ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» не можуть бути підставою для невиконання вимог зазначеного Закону.
Пенсійний фонд України діє на підставі Положення «Про Пенсійний фонд України», здійснює свої повноваження на підставі пункту 15 даного Положення через створені в установленому порядку його територіальні управління. Відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» рішення про призначення та перерахунок пенсії приймається районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.
Із змісту позовної заяви вбачається, що в даному спорі фактично оскаржується бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Полтавському районі щодо не нарахування визначеного законом підвищення до пенсії.
Крім того, відповідачем, в порушення ч.2 ст.71 КАС України не доведено та не надано суду доказів щодо вчинення будь-яких дій для забезпечення виконання покладеного на нього обов’язку щодо нарахування та виплати позивачу доплати до пенсії у розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком.
Згідно вимог ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтвердженні судові витрати з Державного бюджету України.
На підставі викладеного, керуючись ст. 64 Конституції України, ст.ст. 3, 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», Законом України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», ст.ст. 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України суд, –
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Полтавському районі, в частині не нарахування ОСОБА_1 підвищення до пенсії, передбаченої ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в розмірі, встановленому ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування» протиправною.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Полтавському районі Полтавської області здійснити перерахунок доплати до пенсії ОСОБА_1 передбаченої ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування", та провести відповідні виплати за 2010 р. з 01 січня 2010 р. по 30 червня 2010 р. з урахуванням проведених виплат .
Стягнути з Державного бюджету України на користь позивача витрати зі сплати судового збору у розмірі 3 грн. 40 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративному суду через Полтавський районний суд Полтавської області суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення, в разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень, в порядку ч. 4 ст. 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя: