Справа № 2-449/10
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 грудня 2010 року смт. Оратів
Оратівський районний суд Вінницької області
в складі: головуючого судді Круглика В.В.
при секретарі Данилюку В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1, представник позивача ОСОБА_2, до Підвисоцької сільської ради Оратівського району Вінницької області про визнання права власності на 2/5 частини житлового будинку з господарськими будівлями в порядку спадкування, за відсутності сторін,
ВСТАНОВИВ:
До суду надійшла позовна заява ОСОБА_1, представник позивача ОСОБА_2, до Підвисоцької сільської ради Оратівського району Вінницької області про визнання права власності на 2/5 частини житлового будинку з господарськими будівлями в порядку спадкування, згідно із якою ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Підвисоке Оратівського району Вінницької області померла бабка позивача ОСОБА_3, яка заповіту не залишила. Спадщину за законом прийняв її єдиний син, батько позивача – ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року.
ОСОБА_4 залишив заповіт, який зареєстровано 03.04.02 р. виконкомом Підвисоцької ради Оратівського району Вінницької області, згідно із яким він все своє майно, в тому числі, житловий будинок по АДРЕСА_1, заповів ОСОБА_1 Осіб, які мають обов»язкову частку у спадщині, немає.
Житловий будинок по АДРЕСА_1 станом на 15.04.1991 року відносився до категорії колгоспного двору, до складу якого входили ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_1.
ОСОБА_1 позбавлений можливості юридично оформити прийняття спадщини через відсутність правовстановлюючих документів на житловий будинок, тому просить суд визнати за ним пр аво власності на 2/5 частини житлового будинку по АДРЕСА_1 в порядку спадкування після смерті ОСОБА_4 та ОСОБА_3
Представник позивача ОСОБА_2 просить позовні вимоги задоволити та слухати справу без її участі.
Представник відповідача - голова Підвисоцької сільської ради Оратівського району Гаврилюк В.О., будучи належним чином повідомлений про день та час розгляду справи, в судове засідання не з»явився, надавши заяву про слухання справи за його відсутності, проти задоволення позовних вимог не заперечує.
Суд, вивчивши матеріали справи, зокрема:
свідоцтво про смерть НОМЕР_1 видане виконкомом Підвисоцької сільської ради Оратівського району Вінницької області, згідно із яким ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року в м. Монастирище Черкаської області;
свідоцтво про смерть НОМЕР_2, видане виконкомом Підвисоцької сільської ради Оратівського району Вінницької області, згідно із яким ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року в с.Підвисоке Оратівського району Вінницької області;
заповіт від 03.04.2002 року, згідно із яким ОСОБА_4 все своє майно, в тому числі, житловий будинок по АДРЕСА_1, заповів ОСОБА_1;
свідоцтво про право на спадщину за законом, згідно із яким спадкоємцем майна ОСОБА_3 є ОСОБА_4;
довідку виконкому Підвисоцької сільської ради Оратівського району № 391 від 07.12.10 р. про те, що житловий будинок по АДРЕСА_1 станом на 15.04.1991 року відносився до розряду колгоспного двору, до складу якого входили ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_1, житловий будинок під забороною та арештом не перебуває;
технічний паспорт на житловий будинок по АДРЕСА_1 де не зазначено ім»я власника;
повідомлення Оратівської державної нотаріальної контори № 186/01-14 від 14.12.10 р. про те, що спадкова справа після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 відкрита за заявою ОСОБА_4,
вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню. До такого висновку суд прийшов на підставі слідуючого.
Власниками 2/5 частин житлового будинку з погосподарськими будівлями по АДРЕСА_1 були ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року, та ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року.
Відповідно до ст.346 ЦК України право власності припиняється у разі смерті власника.
ОСОБА_3 заповіту не залишила.
Відповідно до ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Спадщину після смерті ОСОБА_3 прийняв ОСОБА_4
Відповідно до ст.1235 ЦК України заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.
ОСОБА_4 все своє майно заповів ОСОБА_1.
Оскільки за життя спадкодавців правовстановлюючі документи на житловий будинок виготовлені не були, тому нотаріально оформити прийняття спадщини позивач позбавлений можливості.
Відповідно до ч.1 ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту цивільних прав, передбачених ч. 2 ст. 16 ЦК України є визнання права.
На підставі ст.ст. 16, 346, 1261, 1268 ЦК України, керуючись ст. 212, 213, 214, 215 ЦПК України,
ВИРІШИВ:
Позов задоволити. Визнати за ОСОБА_1 право власності на 2/5 частини житлового будинку з господарськими будівлями, що розташований по АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3, яка помера ІНФОРМАЦІЯ_1, та за заповітом після смерті ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
суддя:
Ў