Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #1311297512

Справа № 352/2174/24

Провадження № 2/352/749/24


Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И




12 вересня 2024 року                                                         м. Івано-Франківськ


Тисменицький районний суд Івано-Франківської області у складі:

головуючого судді                                 Кузьменко С.В.

за участі

секретаря судового засідання         Гребінника В.М.


розглянувши в порядку спрощеного провадження у відкритому судового засіданні в залі суду цивільну справу

за позовом ОСОБА_1

до ОСОБА_2

про стягнення аліментів на утримання дитини, -


ВСТАНОВИВ:


І. Рух провадження та процесуальні рішення

       Ухвалою Тисменицького районного суду Івано-Франківської області від 15 серпня 2024 року відкрито провадження у справі за позовом ОСОБА_1 (далі- Позивач) до ОСОБА_2 (далі – Відповідач) про стягнення аліментів та розгляд справи призначено на 12 вересня 2024 року.

       12 вересня 2024 року в судове засідання з`явились Позивач та Відповідач.


ІІ. Стислий виклад позиції сторін

       Позивач зазначає, що перебуває у шлюбі з Відповідачем з 28 травня 2020 року. Під час перебування у шлюбі 15 жовтня 2020 року у Позивача та Відповідача народилась донька ОСОБА_3 . Наразі Позивач та Відповідач проживають окремо, а донька залишилась проживати з Позивачем. Донька перебуває на вихованні Позивача, відвідує дитячий садочок. Відповідач спілкується із донькою, однак не забезпечує матеріальне (грошове утримання). Донька потребує збалансованого харчування, відвідує гурток танців, вартість зайнять в якому становить 1000 гривень на місяць. Позивач також виховує ще одну доньку від попереднього щлюбу та її доходу не вистачає для повноцінного забезпечення потреб дітей та їх розвитку. Крім того, в судовому засідання Позивач пояснила, що для забезпечення нормального розвитку доньки витрати мають становити близько 8000-9000 гривень на місяць.

       Тому, у відповідності до статей 150, 180-184, 183 Сімейного кодексу України, Позивач просить ухвалити рішення, яким:

-Стягувати з Відповідача на її користь аліменти на утримання неповнолітньої доньки ОСОБА_4 в розмірі у розмірі 5000 гривень щомісячно, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 14 серпня 2024 року і до досягнення дитиною повноліття;

-Допустити негайне виконання рішення суду у частині стягнення аліментів у межах платежу за один місяць


Відповідач відзив до суду не надав. В судовому засіданні визнав позовні вимоги в частково. Підтвердив фактичні обставини щодо проживання доньки із Позивачем, погоджується із обов`язком сплачувати аліменти. Надав пояснення, що періодично підтримує фінансово доньку. Наразі Відповідач, згідно його пояснень, не працює, мешкає разом зі своєю матір`ю, доходи є випадковими. Вважає, що може сплачувати щомісячно аліменти в сумі 2500 гривень, тому визнає позовні вимоги частково.


ІІІ.        Докази, досліджені судом

1.Копія паспорту ОСОБА_1 .

2.Довідка про реєстрацію, відповідно до якої Позивач зареєстрована в 

АДРЕСА_1 .Свідоцтво про шлюб серії НОМЕР_1 , відповідно до якого 28 травня 2020 року зареєстровано шлюб між Позивачем та Відповідачем

4.Свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 , відповідно до якого ІНФОРМАЦІЯ_1 народилась ОСОБА_5 , батьками якої є Позивач та Відповідач.

5.Свідоцтво про народження серії НОМЕР_3 , відповідно до якого ІНФОРМАЦІЯ_2 народилась ОСОБА_6 , батьками якої є Позивач та ОСОБА_7

6.Інформація з Єдиного реєстру боржників від 13 серпня 2024 року, відповідно до якого за параметрами запиту « ОСОБА_2 , дата народження ІНФОРМАЦІЯ_3 » в Реєстрі інформація відсутня.

7.Довідка № 143 від 11 вересня 2024 року, відповідно до якої ОСОБА_5 дійсно є вихованкою закладу дошкільної освіти № 35 «Вишиванка» з 30.08.2003 року по даний час.

8.Посвідчення від 11 січня 2024 року, відповідно до якого Відповідач має право на пільги для ветеранів війни – учасників бойових дій


IV. Фактичні обставини, встановлені судом

       В ході судового розгляду встановлено, що 28 травня 2020 року між Позивачем та Відповідачем укладено шлюб, що підтверджується свідоцтвом (пункт ІІІ.3 цього Рішення).

       Під час перебування у шлюбі у Позивача та Відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 народилась донька ОСОБА_5 , що підтверджується свідоцтвом про народження ( пункт ІІІ.4 цього Рішення).

       Наразі Позивач та Відповідач спільно не проживають, а донька перебуває на утриманні Позивача, що визнається сторонами.

       Донька відвідує дошкільний навчальний заклад, що підтверджується довідкою ( пункт ІІІ.7 цього Рішення).

       Окрім ОСОБА_8 , у Позивача на утриманні наявна ще одна неповнолітня дитина, що підтверджується свідоцтвом про народження ( пункт ІІІ.5 цього Рішення)

       Відповідачем в судовому засіданні визнані фактичні обставини щодо проживання доньки разом із Позивачем, відвідування нею дитячого садочку, а також зазначено про його обов`язок утримувати фінансово доньку.


V. Висновки суду

щодо наявності підстав для стягнення аліментів        

Відповідно до статті 141 Сімейного кодексу України мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини.

       Згідно статті 180 Сімейного кодексу України батьки зобов`язані утримувати дитини до досягнення нею повноліття.

       Таким чином, враховуючи, що неповнолітня ОСОБА_3 проживає спільно із Позивачем та обов`язок Відповідача утримувати її до досягнення повноліття, позовні вимоги щодо стягнення аліментів підлягають задоволенню.


       щодо розміру аліментів

Відповідно до частини третьої статті 181 Сімейного кодексу України за рішення суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька, або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків, разом з якими проживає дитина.

Позивачем, разом із яким проживає дитина, заявлено позовні вимоги про стягнення аліментів у розмірі 5000 гривень щомісячно..

Відповідно до частини першої статті 182 Сімейного кодексу України про визначенні розміру аліментів суд враховує стан здоров`я та матеріальне становище дитини та платника аліментів , наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина, майна та майнових прав.

Відповідно до частини другої статті 182 Сімейного кодексу України розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, який на час розгляду справи становить 2563 гривні.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про прожитковий мінімум» прожитковий мінімум - вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров`я набору продуктів харчування (далі - набір продуктів харчування), а також мінімального набору непродовольчих товарів (далі - набір непродовольчих товарів) та мінімального набору послуг (далі - набір послуг), необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості.

В той же час Суд вважає, що для гармонійного розвитку дитину мінімального набору товарів та послуг є недостатнім.

Враховуючи проживання дитини в обласному центрі, необхідність відвідування нею як дошкільного навчального закладу, так й різних гуртків, а також будь-яких дитячих свят, придбання різноманітних книжок та іграшок для розвитку ( що не включають в себе принципи формування прожиткового мінімуму), Суд вважає, що розмір матеріального забезпечення дитини для її гармонійного розвитку має значно відрізнятись від розміру прожиткового мінімуму.

Із урахуванням пояснень Позивача та Відповідача щодо потреб дитини в цій конкретній справі Суд приходить до висновку щодо необхідності витрачання як мінімум 8000 гривень щомісячно для забезпечення гармонійного розвитку ОСОБА_8 .

Ані Позивачем, ані Відповідачем не надано Суду документів щодо стану здоров`я та матеріального становища ОСОБА_8 та Відповідача, наявності у Відповідача інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина, майна та майнових прав.

В судовому засіданні Відповідач пояснив, що він проживає спільно із матір`ю, однак він не працевлаштований та мати не перебуває у нього на утриманні.

В зв`язку із цим при розгляді цієї справи Суд враховує відсутність відомостей про відмінність стану здоров`я та матеріального стану дитини та Відповідача від звичайного стану для більшості громадян України відповідного віку.

У відповідності до статті 12 Цивільного процесуального кодексу цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом.

       Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчинення чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідачем не надано суду доказів, які б могли свідчити про можливість призначення аліментів в розмірі, меншому від зазначеному в позовній заяві.

Одночасно Суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню не в повному обсязі, а частково, з огляду на наступне.

Суд відхиляє посилання Позивача на наявність у неї іншої дитини, оскільки обов`язок утримання дитини є обов`язком батьків. Батьками ОСОБА_6 є Позивач та ОСОБА_9 . Відповідач не несе будь-кого обов`язку щодо утримання ОСОБА_6 . Тож необхідність витрати Позивачем коштів на утримання ОСОБА_6 не є обов`язком Відповідача та, як наслідок, обставиною, що впливає на визначення розміру аліментів.

Суд погоджується із доводами Позивача, що дитині для нормального розвитку має бути забезпечено не тільки матеріальне забезпечення в мінімальному розмірі, але й можливість розвиватись, в тому числі відвідувати гуртки.

В той же час докази вартості відвідування таких гуртків Позивачем Суду не надано, тож посилання в позовній заяві на вартість відвідування гуртка в розмірі 1000 гривен на місяць не підтверджено доказами, наданими Позивачем Суду.

В зв`язку із викладеним, враховуючи обов`язок обох батьків утримувати дитину, а також визначеного в цій конкретній справі щомісячного розміру видатків на утримання ОСОБА_8 в розмірі мінімум 8000 гривень, Суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.


щодо періоду стягнення аліментів

Відповідно до частини першої статті 191 Сімейного кодексу України аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову.

Позовна заява надійшла до Тисменицького районного суду Івано-Франківської області 14 серпня 2024 року, в зв`язку із чим сплата аліментів підлягає присудженню з цієї дати.

Відповідно до статті 430 Цивільного процесуального кодексу України суд допускає негайне виконання рішень у справах про стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць.


VI. Щодо судового збору

       Відповідно до статті 141 Цивільного процесуального кодексу України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

       Враховуючи, що позовні вимоги задоволені в повному обсязі, то сплата судового збору в цій справі покладається на Відповідача в повному обсязі.

       Таким чином, судові витрати у справі, які складаються із судового збору в розмірі 1211 гривень 20 копійок мають бути покладені на Відповідача.


На підставі викладеного, керуючись статтями 181,182, 191 Сімейного кодексу України, 258, 259, 265, 268, 280-282, 284 Цивільного процесуального кодексу України, -


УХВАЛИВ:


Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 задовольнити частково.

Стягувати щомісячно з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання неповнолітньої дочки ОСОБА_5 у сумі 4 000 (чотири тисяч) гривень, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 14 серпня 2024 року і до досягнення дитиною повноліття.

Стягнути з ОСОБА_2 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 в дохід державного бюджету ( стягувач – Державна судова адміністрація України) судовий збір в сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 (двадцять) копійок

Рішення підлягає негайному виконанню в частині стягнення аліментів у розмірі місячної плати.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.


ПОЗИВАЧ: ОСОБА_1 , яка проживає за адресою:  АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 .


ВІДПОВІДАЧ: ОСОБА_2 , який проживає за адресою: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 .


Дата складення повного судового рішення 16 вересня 2024 року.        




Суддя                                                                 Сергій КУЗЬМЕНКО









Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація