Судове рішення #13114931

Справа №22ц-3207/2010р.                                                                 оскаржуване рішення ухвалено під головуванням

Категорія: 57                                                                                                         Маліновського О.А.

                                                                                                           Доповідач:  Сорока Л.А.

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М      У К Р А Ї Н И

01 липня 2010 року колегія суддів судової палати з цивільних справ апеляційного суду Вінницької області в складі:

Головуючого:  Сороки Л.А.

Суддів:  Нікушина В.П., Копаничук С.Г.

При секретарі:  Руденко О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань апеляційного суду Вінницької області апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Томашпільському районі Вінницькій обл. та представника позивача ОСОБА_2 – ОСОБА_3 на постанову Томашпільського районного суду Вінницької області від 22.04.2010р. по справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у Томашпільському районі Вінницької області про визнання дій неправомірними та стягнення недоплаченої суми пенсії, -

В С Т А Н О В И Л А :

Постановою суду від 22.04.2010р. позовні вимоги ОСОБА_2 задоволені частково.

Дії управління Пенсійного фонду України у Томашпільському районі Вінницької області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_2 з 26.11.2009р. по 22.04.2010р. визнані неправомірними. Суд зобов’язав відповідача здійснити перерахунок та виплату державної та додаткової пенсії ОСОБА_2 як інваліду ІІІ групи пов’язаного з захворюванням внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ст.. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 26.11.2009р. по 22.04.2010р.

В решті позовних вимог відмовлено.

На постанову суду сторони подали апеляційні скарги.

Управління Пенсійного фонду України у Томашпільському районі Вінницької області просить колегію суддів постанову суду скасувати та ухвалити нове рішення, яким в позові ОСОБА_2 відмовити. В апеляційній скарзі зазначається, що суд невірно застосував норми матеріального права.

В апеляційній скарзі  представника позивача ОСОБА_2 ставиться питання про скасування рішення першої інстанції та ухваленні нового рішення. Позивач просить задовольнити його позовні вимоги в повному об’ємі, тобто, зобов’язати відповідача провести перерахунок пенсії, починаючи з січня 2005р.

Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду у межах заявлених вимог та доводів апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга представника позивача ОСОБА_2 ОСОБА_3 підлягає частковому задоволенню, а апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у Томашпільському районі необхідно відхилити виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках передбачених Законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які  набули статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи визначені та закріплені в Законі України №796/ХІІ від 28 лютого 1991р. «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі Закон №796-ХІІ).

Судом першої інстанції достовірно встановлено, що позивач ОСОБА_2 являється учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, є інвалідом ІІІ групи від захворювання, пов’язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС і відповідно до ст.. ст.. 50, 54 Закону №796-ХІІ має право  на додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю у розмірі 50% мінімальної пенсії за  віком, а також на державну пенсію, розмір якої не може  бути нижчим 6-ти мінімальних пенсій за віком.

При винесенні рішення суд правильно виходив з пріоритетності законів над  підзаконними, актами при визначенні розміру пенсії позивачеві, зокрема Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок  Чорнобильської катастрофи» над постановами уряду.

Вихідним критерієм обрахунку розміру державної та додаткової пенсії виступає мінімальна пенсія за віком.

Згідно чинного законодавства розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами ст.. 28 ч. 1 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», іншого нормативно-правового акту, який би визначав цей  розмір або встановлював інший розмір, немає.

Вирішуючи питання, з якого терміну слід виходити при перерахунку пенсії позивачу, суд послався на ст.. 84 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та зазначив, що цей строк обраховується з моменту звернення пенсіонера з заявою до територіального пенсійного фонду. Такий висновок суду є помилковим.

При вирішенні цього питання суд повинен був керуватися Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», до якого 05.10.2006р. внесені зміни і ст.. 67 доповнено частиною третьою такого змісту: «У разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст.. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 розмір щомісячної компенсації сім’ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму».

Аналіз зазначеної норми, яка є імперативною, свідчить, що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового  розміру прожиткового мінімуму і цей перерахунок проводиться з дня встановлення цього мінімуму незалежно від наявності заяви пенсіонера.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк.

Із матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся до суду 11.01.2010р., а тому строк з якого повинно бути призначене перерахування пенсії є 11.01.2009р.

Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції повно та всебічно дослідив докази по справі, проте допустився помилки при визначенні терміну, з якого необхідно  проводити перерахунок пенсії. А тому, постанова суду в цій частині підлягає зміні.

Керуючись ст. ст. 307, 308, 312-316 ЦПК України, колегія суддів, -

В И Р І Ш И Л А :

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у Томашпільському районі Вінницької області   відхилити.

Апеляційну скаргу представника позивача ОСОБА_2 – ОСОБА_3 задовільнити частково.

Постанову Томашпільського районного суду Вінницької області від 22 квітня 2010р. змінити, вказавши дату перерахунку пенсії «з 11 січня 2009р. по день набрання рішення суду законної сили» замість «з 26 листопада 2009р. по 22 квітня 2010р.», а також в другому пункті резолютивної частини слова і цифри «з 26.11.2009р. по 22 квітня 2010р.» замінити словами і цифрами: «з 11 січня 2009р». В решті постанову Томашпільського районного суду Вінницької області від 22.04.2010р. залишити без змін.

Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення і може бути оскаржене в касаційному порядку протягом 2-х місяців до Верховного Суду України.

Головуюча:

Судді:

З оригіналом вірно:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація