Справа № 22а-235/07
Ряд. стат.звіту №38
Доповідач: В.З. Улицький
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 серпня 2007 року м. Львів
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого: Улицького В.З.
суддів: Шавель Р.М., Обрізко І.М.
секретаря: Рахманової Н.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Сокальського районного суду від 12.03.2007 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Сімферопольського слідчого ізолятора управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в АР Крим про визнання дій незаконними, проведення заліку відбутих днів покарань, стягнення моральної шкоди, -
встановила:
В травні 2006 року ОСОБА_1 звернувся з позовом до Адміністрації Сімферопольського слідчого ізолятора № 15 управління держдепартаменту України з питань виконання покарань в АР Крим з приводу оскарження дій суб'єкта владних повноважень, які стосуються інтересів конкретної особи.
ОСОБА_1 свої позовні вимоги мотивував тим, що 26.01.2004 року колегія суддів судової палати у кримінальних справах апеляційного суду АР Крим винесла вирок у вигляді довічного ув'язнення з конфіскацією всього майна. У вироку зазначено, що він має право на оскарження постанови у Верховному суді України. До набрання вироком законної сили залишено запобіжний захід у вигляді тримання під вартою в СІЗО № 15 м. Сімферополь. Касаційну скаргу на даний вирок ОСОБА_1 подав 25.02.2004 року. Незважаючи на це, відповідач насильно перевів його з камери мінімального рівня безпеки до камери максимального рівня безпеки, де повинні утримуватися засуджені до довічного ув'язнення, вироки яких набрали чинності. При переміщенні до сектору максимального рівня безпеки у нього вилучено його речі, одяг, засоби власної гігієни, насильно переодягнули у спецодяг помаранчевого кольору з надписом на спині і на грудях «довічне ув'язнення». При виводі з камери до нього застосовували наручники та службових собак, фактично вимагали виконувати всі обов'язки, які передбачені до засуджених до довічного ув'язнення, у яких вирок набрав законної сили. 21.07.2005 року ухвалою колегії суддів судової палати у кримінальних справах Верховного суду України вирок залишено без змін. Вважає, що відповідач незаконно та аморально виконував вирок у вигляді довічного позбавлення волі з 28.01.2004 року по 21.07.2005 року на протязі 539 діб. Такі дії відповідача завдали йому великої моральної шкоди у вигляді надбання почуття страху, втрати психічної рівноваги, віри у справедливість та законність. В рахунок відшкодування завданої йому моральної шкоди просив стягнути з відповідача 53900 грн.
Постановою Сокальського районного суду Львівської області від 12 березня 2007 року у позові відмовлено.
Постанову суду оскаржив ОСОБА_1 Вважає дану постанову незаконною і такою, що суперечить Конституції України, оскільки при винесенні постанови суд керувався застарілими законами.
Перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу ОСОБА_1 слід залишити без задоволення з наступних підстав:
У відповідності до наказу Державного департаменту України з питань виконання покарань № 251 від 12.12.2003 року «Про затвердження переліку установ кримінально-виконавчої системи, які виконують покарання у виді арешту, обмеження волі, позбавлення волі на певний строк, довічного позбавлення волі», у Сімферопольському слідчому ізоляторі створено сектор максимального рівня безпеки тримання засуджених до довічного позбавлення волі. З довідки начальника Сімферопольського слідчого ізолятора № 21/2914 від 28.11.2006 року встановлено, що в даному слідчому ізоляторі на дільниці максимального рівня безпеки камери № 59, 60, 62, 68, 72 призначені для утримання засуджених до довічного позбавлення волі, вироки щодо яких набрали законної сили. Камери № 61, 63, 64, 65, 66, 67, 69, 70, 71 призначені для утримання засуджених до довічного позбавлення волі, вироки яких не набрали законної сили. Встановлено, що ОСОБА_1 утримувався в камерах, передбачених для утримання засуджених до довічного позбавлення волі, вирок щодо яких не набрав законної сили.
Відповідно до п.8.3.2 Правил тримання осіб, взятих під варту і засуджених у слідчих ізоляторах Державного департаменту України з питань виконання покарань, Затвердженого наказом Держдепартаменту № 192 від 20.09.2000 року, засуджені до довічного позбавлення волі переодягаються в спецодяг після винесення вироку. Згідно п.13.2.1 Інструкції про організацію охорони і нагляду за особами, що тримаються у слідчих ізоляторах і тюрмах Державного департаменту України з питань виконання покарань, затвердженої наказом Держдепартаменту № 06 від 20.09.2000 року, наручники застосовуються за розпорядженням начальника слідчого ізолятора, його заступника, чергового і його заступника, старшого по корпусному відділенню начальника конвою, зокрема у оголошення вироку про довічне позбавлення волі і у всіх випадках конвоювання цих осіб.
Таким чином, дії відповідача є законними, а суд першої інстанції дійшов правильного висновку.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, колегія суддів,-
ухвалила:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Сокальського районного суду від 12.03.2007 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
На ухвалу протягом одного місяця може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головучий: В. Улицький
Судді: І. Обрізко
Р. Шавель