АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22-292/2011 р. Головуючий у 1-й інстанції: Каряка Д.О.
Суддя-доповідач: Кочеткова І.В.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 січня 2011 р. м. Запоріжжя
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Запорізької області у складі:
головуючого: Савченко О.В.,
суддів: Кочеткової І.В.,
Стрелець Л.Г.,
при секретарі Мосіній О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_3 на рішення Приморського районного суду Запорізької області від 22 листопада 2010 року по справі за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_3 про призначення додаткового строку для прийняття спадщини,
ВСТАНОВИЛА :
У жовтні 2010 року ОСОБА_4 звернувся до суду із вищевказаним позовом, зазначавши, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_5, після смерті якого залишився житловий будинок АДРЕСА_1.
Відповідач ОСОБА_3 являлась співмешканкою батька.
Посилаючись на те, що про смерть батька дізнався випадково від сторонніх людей після 7 жовтня 2010 року, просив визнати причину пропуску строку для прийняття спадщини поважною і визначити додатковий строк три місяці для подання відповідної заяви до нотаріальної контори.
Рішенням Приморського районного суду Запорізької області від 22 листопада 2010 року позов задоволено.
В апеляційній скарзі про скасування судового рішення і ухвалення нового про відмову у позові ОСОБА_3 посилається на невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи, порушення норм матеріального і процесуального права. Вважає, що у позивача відсутні будь-які поважні причини, які дають підстави для визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Заслухавши суддю-доповідача, вивчивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
За змістом ч. 1 ст. 1269 ЦК України, ч. 1 ст. 1270 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
При цьому слід враховувати, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення дій із прийняття спадщини.
Задовольняючи позов ОСОБА_4, суд першої інстанції виходив із того, що позивачем надано достатньо доказів на підтвердження факту поважності причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини: останній проживав за межами Запорізької області, про смерть батька його ніхто не повідомив.
Під час установлення зазначених фактів судом першої інстанції не було порушено норм процесуального права, рішення суду відповідає вимогам матеріального права та встановленим обставинам справи.
Відповідно до ст. 3 ЦК України загальними засадами цивільного законодавства є, зокрема, справедливість, добросовісність та розумність.
Ураховуючи те, що в законі не міститься визначення поняття поважності причин пропущення строку для прийняття спадщини і їх поважність повинна визначатися судом у кожному випадку виходячи з конкретних обставин справи та характеру взаємовідносин сторін, даних щодо стану здоров’я дитини позивача, слід погодитися з висновком суду першої інстанції про поважність причин пропущення ОСОБА_4 строку для прийняття спадщини.
Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, які призвели до неправильного вирішення спору і являються безумовною підставою для скасування судового рішення.
Керуючись ст.ст.307, 308 ЦПК України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 відхилити.
Рішення Приморського районного суду Запорізької області від 22 листопада 2010 року у цій справі залишити без зміни.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, проте може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ.
Головуючий :
Судді :