Судове рішення #13125940

Справа № 2а-436/10

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ          УКРАЇНИ

13 жовтня  2010 року Фастівський міськрайонний суд Київської області в складі:

головуючого – судді Бартко В.М.,

при секретарі – Лисовець В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Фастів справу за позовом  ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України у м.Фастові Київської області про перерахунок пенсії, -

В С Т А Н О В И В:

    Позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом, посилаючись на те, що він є постраждалим від наслідків аварії на ЧАЕС першої категорії, інвалідом 2 групи. Він отримує державну пенсію та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю, значно меншу, ніж передбачено ст. 50, ст. 54  ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».     Позивач вважає, що управління Пенсійного фонду України в м.Фастів своїми неправомірними діями порушує вимоги Законів, внаслідок чого порушуються його Конституційні права.  У зв"язку з цим, позивач звернувся до суду з даним позовом і просить визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду в м.Фастів та зобов"язати відповідача здійснити перерахунок та виплату основної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю.

    В судове засідання позивач не з”явився, про день та час слухання справи повідомлений вчасно та належним чином, надіслав суду письмову заяву, якою просить справу розглянути у його відсутність, позовні вимоги підтримує повністю.

    Представник відповідача – Управління Пенсійного фонду України в м.Фастів в судове засідання не з”явився, будучи належним чином повідомленим про день та час слухання справи, залишив суду письмову заяву з проханням справу розглядати без участі їх представника. Як вбачається з письмового заперечення відповідача, які приєднанні до матеріалів справи, що відповідно до ст. 49 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до 1 категорії, встановлюються у вигляді  державної пенсії та додаткової пенсії. Ст. 50 Закону передбачено, що особам, потерпілим від аварії на ЧАЕС 1 категорії додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, встановлюється у відсотках від мінімальної пенсії за віком. Розміри державних пенсій для інвалідів не можуть бути нижчими по ІІ групі інвалідності – 8 мінімальних пенсій за віком. Розмір мінімальної пенсії за віком щоразу визначався постановами КМУ.  ЗУ «Про державний бюджет на 2008 рік» були внесені зміни та встановлено, що розміри пенсій для інвалідів не можуть бути нижчими, зокрема для учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС по ІІ групі інвалідності – 200 % прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, а розрахунок додаткової пенсії встановлено у відсотках до прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, що втратили працездатність. Всі пенсії були перераховані та щоразу змінювались при збільшенні прожиткового мінімуму. Тому вважають позовні вимоги необґрунтованими і просять відмовити в задоволенні позову.

    Суд, вивчивши письмові матеріали справи, дійшов висновку, що позов  підлягає  задоволенню, враховуючи наступне.

    Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

    Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров’я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

    Судом встановлено, що позивач є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, 1 категорії, що підтверджено посвідченням серії А №НОМЕР_1, виданим 28.12.2004 року, що відповідає положенням ст. 14 У «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Внаслідок захворювання, пов’язаного з виконанням обов’язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, позивача визнано інвалідом 2 групи довічно. Позивач отримує пенсію по інвалідності в розмірі фактичних збитків з 16.09.2010 року.

    Ст. 49 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлює, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

    Відповідно до ч. 4 ст. 54 вказаного Закону розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: зокрема по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком;

    Відповідно до ч. 1 ст. 50 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 1, зокрема інвалідам ІІ групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.

    Позивачу державна пенсія та додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, виплачуються не у повному обсязі.

    Згідно п. 28 розділу ІІ ЗУ «Про Державний бюджет на 2008 рік» була змінена редакція ст. 50 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та визначено зокрема, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірах: інвалідам ІІ групи – 20 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Також внесені зміни до ст. 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та встановлено, розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по ІІ групі інвалідності 200 % прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність.

    Тобто Пенсійний фонд, визначаючи розмір державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, керувався редакцією ст.50 та ст.54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», які були змінені відповідно до п. 28 розділу ІІ ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 рік», а також Постановами КМУ, не врахувавши ту обставину, що положення п.28 втратили чинність, як такі, що є неконституційними, на підставі Рішення Конституційного суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, а виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, застосуванню підлягають норми ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не Постанови КМУ.

    Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

    Відповідно до ст.22 Конституції України при ухваленні нових законів або внесення змін до діючих законів не допускається зменшення змісту і об"єму існуючих прав і свобод людини.

Згідно з положенням ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

    Згідно ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або окремі положення, що визнанні неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.    

    Таким чином судом встановлено, що відповідач, визначаючи розмір державної та додаткової пенсії позивачу керувався нормами, які відповідно до рішення Конституційного Суду України втратили чинність.

    Також слід зазначити, що зі ст.ст. 50 та 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» випливає, що під час визначення розміру державної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, за основу їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком. За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч. 1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», іншого нормативно-правового акту, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає. Тому суд не бере до уваги положення ч. 3 ст. 28 вказаного Закону, з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абз.1 ч. 1 ст. 28 застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми за відсутності іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання державної та щомісячної додаткової пенсії за шкоду заподіяну, здоров’ю, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це

встановлено ст. 50, 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».    

    Також ч. 3 ст. 67 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.    

    Таким чином слід визнати протиправною бездіяльність Управління пенсійного фонду України в м.Фастів щодо проведення перерахунку та виплати позивачу державної пенсії відповідно до чинної редакції ч.4 ст.54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»  та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, відповідно до чинної редакції ст.50 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов’язати Управління пенсійного фонду України в м.Фастів здійснити перерахунок та виплату державної пенсії, як інваліду ІІ групи, в розмірі 8 мінімальних пенсій та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, як особі, віднесеної до 1 категорії, інваліду ІІ групи, в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, починаючи з 16.09.2010 року, за виключенням сум фактично проведених виплат державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю.

    Керуючись ст.19, 22, 152 Конституції України, ст. 50, ч. 3 ст. 67 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,  Рішенням Конституційного суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, ст.ст. 6, 9-11, 19, 69, 71, 99, 111-112, 158, 163 КАС України, суд –

 

П О С  Т А Н О В И В:

    Позов задовольнити.

    Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в  м.Фастові щодо проведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, відповідно до чинної редакції ст.50 та ч.4 ст.54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

    Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в м.Фастові здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 державної пенсії, як особі, віднесеній до 1 категорії, інваліду ІІ групи, відповідно до чинної редакції ч. 4 ст. 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, починаючи з 16 вересня 2010 року, за виключенням сум фактично проведених виплат державної пенсії.

    Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в м.Фастів здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, як особі, віднесеній до 1 категорії, інваліду ІІ групи, відповідно до чинної редакції ст.50 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, починаючи з 16 вересня 2010 року, за виключенням сум фактично проведених виплат додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю.

    Зобов”язати  управління Пенсійного фонду України в м. Фастові Київської області і в подальшому сплачувати ОСОБА_1 Державну та додаткову пенсії відповідно до збільшення прожиткового мінімуму.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського адміністративного апеляційного суду через Фастівський міськрайонний суд Київської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови  апеляційної скарги.

Суддя:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація