Справа № 2-0-167/2010
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 грудня 2010 року Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області в складі: головуючого – судді Серебрякової Т.В.,
народних засідателів: Лященко В.П., Чернопищенко О.О.,
при секретарі судового засідання Фінько О.П.,
за участю заявниці ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Вознесенськ Миколаївської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа: орган опіки та піклування Вознесенської райдержадміністрації Миколаївської області, про визнання особи недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення опікуна, -
ВСТАНОВИВ:
В липні 2010 р. ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про визнання недієздатним її чоловіка - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця м. Вознесенськ Миколаївської області, який проживає разом з нею за адресою: АДРЕСА_1, встановити над ним опіку з призначенням її опікуном.
В обґрунтування своєї заяви заявниця зазначала, що її чоловік –ОСОБА_2 є інвалідом, має другу безстрокову групу інвалідності, потребує постійного стороннього догляду, непрацездатний. Відповідно даних Комунальної установи „Вознесенська центральна районна лікарня” останній з 05 лютого 2009 р. знаходиться на обліку у лікаря – психіатра з діагнозом: судинна деменція.
У зв’язку з виникненням різних питань матеріального та майнового характеру, нездатністю самого ОСОБА_2 усвідомлювати значення своїх дій та керуватися ними, заявниця ОСОБА_1 просила визнати його недієздатним та встановити над ним опіку з призначенням опікуна.
В судовому засіданні заявниця ОСОБА_1 доводи, викладені в заяві підтримала та просила заяву задовольнити.
Представник заінтересованої особи: органу опіки та піклування Вознесенської райдержадміністрації Миколаївської області, в судове засідання не з’явився, про час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином, направив на адресу суду письмову заяву від 20 грудня 2010 р., відповідно до якої просив заяву ОСОБА_1 розглянути у його відсутність.
Ухвалою суду справа розглянута у відсутність представника заінтересованої особи, оскільки в справі є достатньо матеріалів про права та взаємовідносини сторін.
Заслухавши пояснення заявниці ОСОБА_1, дослідивши матеріали справи, судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Так, за правилами ч.1 ст.39 ЦК України, суд може визнати фізичну особу недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Порядок визнання фізичної особи недієздатною встановлюється ЦПК України (ч.2 ст.39 ЦК України).
Відповідно до ч.1 ст.240 ЦПК України справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника та представника органу опіки та піклування. Питання про виклик фізичної особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, вирішується в кожному випадку судом з урахуванням стану її здоров'я.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, знаходиться на утриманні та під наглядом своєї дружини ОСОБА_1 (копія свідоцтва про укладення шлюбу, НОМЕР_1, виданого 11 листопада 1972 р. Вознесенським рай бюро ЗАГС Миколаївської області).
Як вбачається з довідки №1356/06 від 27 серпня 2010 р., виданої головним лікарем Вознесенської ЦРЛ, ОСОБА_2 з 05 лютого 2009 р. перебуває на психіатричному обліку з діагнозом: судинна деменція.
Відповідно до письмового висновку амбулаторної судово–психіатричної експертизи №777 від 03 листопада 2010 р., проведеної Миколаївською обласною психіатричною лікарнею №1 згідно ухвали Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області від 29 вересня 2010 р., ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, страждає судиною деменцією. За своїм психічним станом він не може розуміти значення своїх дій і керувати ними та потребує постійного стороннього догляду . Окрім того, в силу стану здоров’я останній не може особисто брати участь у розгляді справи.
Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість заяви щодо визнання недієздатним ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця м. Вознесенськ Миколаївської області, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 (десять).
Згідно ч.1 ст. 241 ЦПК України, суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.
Згідно ст.60 ЦК України, суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
За таких обставин, керуючись вимогами ч.4 ст.63 ЦК України та ст.64 ЦК України, стосовно особи опікуна, враховуючи матеріали подання органу опіки та піклування Вознесенської райдержадміністрації Миколаївської області про можливість призначення опікуна ОСОБА_2, суд вважає, що є законні підстави для призначення опікуном недієздатної особи, що нею опікується і на цей час - ОСОБА_1 відповідно до її заяви про це.
Керуючись ст. ст. 10, 11, 209, 212, 213, 214, 215, 236-241 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ :
Заяву ОСОБА_1, заінтересована особа: орган опіки та піклування Вознесенської райдержадміністрації Миколаївської області, про визнання особи недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення опікуна, - задовольнити.
Визнати недієздатним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця м. Вознесенськ Миколаївської області, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 (десять).
Встановити над недієздатним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженцем м. Вознесенськ Миколаївської області, опіку та призначити його опікуном ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4, уродженку АДРЕСА_1.
Рішення суду після набрання ним законної сили надіслати органу опіки та піклування, органам ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Миколаївської області через Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення .
Суддя Т.В. Серебрякова
Народні засідателі: В.П. Лященко
О.О. Чернопищенко