Справа № 22а-774/07 Головуючий у 1 інстанції:
Курдюкова В.М. Суддя-доповідач: Боєва В.В.
ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 квітня 2007 року м. Запоріжжя
Колегія суддів судової палати з цивільних справ апеляційного суду Запорізької області у складі:
Головуючого: Кочеткової І.В.
Суддів : Боєвої В.В., Бондаря М.С.
При секретарі: Череватій О.В.
розглянула у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Остриківської сільської ради Токмацького району Запорізької області на постанову Токмацького районного суду Запорізької області від 31 січня 2007 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1та ОСОБА_2до Остриківської сільської ради Токмацького району Запорізької області про визнання нечинним незаконним та скасування рішення №05 від 20.06.2006 року прийнятого Остриківською сільською радою Токмацького району Запорізької області,
ВСТАНОВИЛА:
У грудні 2006 рокуОСОБА_1, та ОСОБА_2. звернулися до суду з позовом до Остриківської сільської ради про визнання нечиним незаконним та скасування рішення №05 від 20.06.2006року прийнятого Остриківською сільською радою про реорганізацію навчально -виховного комплексу „Дитячий садок -освітня школа 1 ступеня" в дитячий садок.
В позові зазначали щоОСОБА_1. та ОСОБА_2. працювали вихователями у навчально -виховного комплексу „Дитячий садок -освітня школа 1 ступеня" . який є комунальною власністю ,і знаходиться на території Остриківської територіальної громади. Відповідачем були звільнені за п.1 ст.40 КЗпП України у зв"язку з проведенням реорганізації НВК „Дитячий садок - загально - освітня школа 1 ступеня" в дошкольний навчальний заклад „Веселка" з ліквідацією ЗОШ 1 ступня . Просили визнати рішення про реорганізацію НВК „Дитячий садок -загально -освітня школа 1 ступеня" незаконним ,так як реорганізація проведена без згоди територіальної громади ,та порушує їх право на працю .
Постановою Токмацького районного суду Запорізької області від 31 січня 2007року позов задоволено .
Визнано противоправним , та скасовано рішення Остриківської сільської ради Токмацького району Запорізької області №05 від 20.06.2006року. „Про реорганізацію
3
навчально -виховного комплексу „Дитячий садок -освітня школа 1 ступеня" в дитячий садок".
На вказану постанову Остриківська сільська рада Токмацького району Запорізької області подала апеляційну скаргу в якій зазначила що постанова винесена з порушенням норм процесуального права,судом неповно було з"ясовано обставини, які мають значення для справи .
Просить скасувати постанову Токмацького районного суду Запорізької області від 31 січня 2007 року та ухвалити нове рішення .
Заслухавши у засіданні апеляційного суду суддю - доповідача, переглянувши рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що постанова суду має бути скасована з одночасним ухваленням нової постанови про відмову позивачу в задоволенні його позовних вимог.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.
Відповідно ст. 202 КАС України підставами для скасування судового рішення та ухвалення нового рішення є невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Проте суд першої інстанції повинен був при розгляді справи в першу чергу керуватись відповідними статтями КАС України, якими встановлені завдання адміністративного судочинства.
Так, пунктами 3) - 8) частини 3 статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб*єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють , чи прийняті (вчинені) вони: обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (Дія).
З огляду на вищевказані положення КАС України та з урахуванням матеріалів справи судова колегія вважає, що в даній справі має місце неповне з'ясування судом обставин справи, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, що є підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення.
Так, суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимогиОСОБА_1. та ОСОБА_2., посилався на порушення відповідачем вимог ст. 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" та ст. 11 Закону України „Про загальну середню освіту", виходив з того, що вказаний учбовий заклад було побудовано пайщиками КСП та передано у комунальну власність, тому вважав, що відповідач порушив зазначену в цих законах процедуру щодо вирішення питання про реорганізацію або ліквідацію комунальних дошкільних навчальних закладів та загальноосвітніх навчальних закладів у сільській місцевості.
Дійсно, відповідно до п. 30 ст. 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" реорганізація або ліквідація діючих комунальних дошкільних навчальних закладів, а також дошкільних навчальних закладів, створених колишніми сільськогосподарськими колективними та державними господарствами, допускається лише за згодою територіальної громади (загальних зборів) села, селища, міста, або на підставі результатів місцевого референдуму.
За п. 6 ст. 11 Закону України „Про загальну середню освіту", реорганізація і ліквідація загальноосвітніх навчальних закладів у сільській місцевості, заснованих на комунальній формі власності, допускається лише за згодою територіальних громад.
Проте суд першої інстанції, всупереч вимогам частини 3 статті 2 КАС України не перевірив, чи було прийнято рішення Остриківської сільської ради Токмацького району
3
Запорізької області №05 від 20.06.2006 року обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
У визначених п. 30 ст. 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" та п. 6 ст. 11 Закону України „Про загальну середню освіту" випадках законодавець мав на увазі саме ліквідацію або таку реорганізацію дошкільних (загальноосвітніх) навчальних закладів, яка б суттєво змінювала профіль і призначення цих закладів. Фактично таке законодавче закріплення порядку вирішення цих питань означає певну заборону щодо ліквідації та реорганізації таких закладів з метою запобігання випадків зловживання з боку органів місцевого самоврядування, корупції тощо, наслідки яких мали бути негативними з огляду на те, що сільські діти були б позбавлені можливості відвідувати навчальні заклади.
Проте, з матеріалів справи видно (а. с. 7), що в оскаржуваному позивачами рішенні № 05 від 20.06.2006 року, прийнятому Остриківською сільською радою Токмацького району Запорізької області „Про реорганізацію навчально-виховного комплексу „Дитячий садок-загально-освітня школа 1 ступеня" в дитячий садок", мова йдеться не про ліквідацію цього закладу взагалі та не про реорганізацію, яка пов*язана з перепрофілюванням закладу, а фактично проведено оптимізацію учбового процесу в зв*язку з неповною наповненістю закладу учнями початкових класів. Пунктами 1, 2 та пунктом 3.3. вищезазначеного рішення Остриківської сільради передбачено, що навчально-виховний комплекс „Дитячий садок-загально-освітня школа 1 ступеня" реорганізовано в дошкільний навчальний заклад „Веселка" (а. с. 20-30; 61-66; 104-106).
До того ж, як видно з матеріалів справи та пояснень сторін, на території сільської ради, в склад якої входить декілька сіл, значно зросла кількість дітей дошкільного віку і саме створення в реорганізованому закладі дошкільного навчального закладу „Веселка" ясельної групи дозволяє врахувати права та інтереси жителів даної місцевості.
Тобто, в майбутньому, оскільки сама база навчального закладу не ліквідована, у разі потреби в зв*язку з досягненням цими дітьми відповідного віку, не виключається можливість зворотної реорганізації цього дитячого садка у навчально-виховний комплекс „Дитячий садок-загально-освітня школа 1 ступеня".
Слід зазначити, що з матеріалів справи та пояснень сторін в ході розгляду справи в суді апеляційної інстанції також було встановлено, що інтереси більшості (жителів місцевості та їх дітей) не порушено, скарги жителів села та батьків дітей, які виховуються в даному учбовому закладі до відповідних установ не надходили (а. с. 83-101; 117-119). Також слід враховувати, що реорганізований учбовий заклад знаходиться фактично в межах міста Токмак, а інтереси дітей, які навчаються у школі м. Токмака захищені тою ж самою Остриківською сільрадою, яка для транспортування дітей до школи виділила автобус.
Даний адміністративний позов було подано позивачами не в зв*язку з тим, що порушено права громади, а в зв*язку з розглядом у суді першої інстанції їх позову про поновлення на роботі у даному навчально-виховному комплексі, оскільки позивачі вважають, що оскаржуване рішення Остриківської сільської ради Токмацького району Запорізької області №05 від 20.06.2006 року порушує їх трудові права.
До того ж, посилання позивачівОСОБА_1. та ОСОБА_2. на те, що при реорганізації навчально-виховного комплексу не було отримано згоди територіальної громади, є такими, що не можуть бути покладені в основу судового рішення про задоволення їх позовних вимог, оскільки фактично такі збори відбулись згодом і така реорганізація Дитячого садка-освітньої школи 1 ступеня" в дитячий садок отримала підтримку з боку громади (а.с.
Таким чином, судова колегія вважає, що рішення Остриківської сільської ради Токмацького району Запорізької області № 05 від 20.06.2006 року „Про реорганізацію навчально-виховного комплексу „Дитячий садок-загально-освітня школа 1 ступеня" в дитячий садок" ухвалено суб*єктом владних повноважень обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, неупереджено, добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи
4
несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.
З урахуванням вищевикладеного судова колегія вважає, що постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нової постанови про відмову в задоволенні позовних вимогОСОБА_1. та ОСОБА_2.
Керуючись ст.ст. 167, 198, 202, 205, 207 КАС України, колегія суддів
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Остриківської сільської ради Токмацького району Запорізької області задовольнити.
Постанову Токмацького районного суду Запорізької області від 31 січня 2007 року по цій справі скасувати.
Ухвалити постанову наступного змісту: В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1та ОСОБА_2відмовити.
Постанова може бути оскаржена протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а саме, з 14 квітня 2007 року - дня складення рішення в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.