Судове рішення #13134730

Справа № 22-ц-3132/2010                        Головуючий в суді першої інстанції: Громова.Л.В.

Категорія:  57                                                           Суддя-доповідач: Дубровна В.В.                

                                                                   

                                                         Р І Ш Е Н Н Я                                                                        

                                     І м е н е м        У к р а ї н и

 12 серпня 2010 року колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Сумської області в складі:

головуючого –  Маслова В.О.,

суддів            -  Сибільової Л.О., Дубровної В.В.,

за участю секретаря судового засідання  – Федини Д.І.,    

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні апеляційного суду цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2

на постанову Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 24 грудня  2009 року

у справі за позовом ОСОБА_2 до  Головного управління МВС України в Сумській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області

про визнання незаконними дій та перерахунок пенсії,

в с т а н о в и л а:

           Постановою Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 24 грудня 2009 року позовні вимоги ОСОБА_2 задоволені частково.

           Визнано протиправними дії Головного управління МВС України в Сумській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_2 за січень та лютий 2008 року на підставі Постанови Кабінету  Міністрів України від 07 листопада 2007 року  №1294 „Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу”.

В іншій частині позову відмовлено.

В апеляційній скарзі ОСОБА_2 просить скасувати постанову суду та ухвалити нове рішення, яким задовольнити його вимоги, зобов’язати Головне управління МВС України у Сумській області надати подання до Головного управління Пенсійного Фонду України в Сумській області  для проведення перерахунку  раніше призначеної йому пенсії з 01 лютого 2008 року у розмірах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення  військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення; зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок його пенсії згідно нового подання про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Сума для нарахування щомісячної пенсії складає з 01 лютого 2008 року 6695 грн. 50 коп.

В обґрунтування  апеляційної скарги посилається на порушення судом норм матеріального права, Конституції України, зазначає про те, що суд не виконав вимоги законодавства про всебічне, повне і об’єктивне дослідження обставин справи, в результаті чого ухвалив необґрунтовану та необ’єктивну постанову.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення ОСОБА_2, який підтримує скаргу, просить скасувати постанову суду першої інстанції та задовольнити в повному обсязі його вимоги, пояснення представника  Головного управління МВС України в Сумській області ОСОБА_3, представника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області Лукавенко Ірини Іванівни, які  у задоволенні скарги просять відмовити, перевіривши постанову суду в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених в суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а постанова суду - частковому скасуванню, з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог позивачеві.

Частково задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_2, суд першої інстанції  виходив з того, що ч.2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачається проведення перерахунку пенсій з першого числа місяця, що йде за місяцем,в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Суд вважав, що зміна розміру пенсії відбулась після прийняття 13 лютого 2008 року Постанови Кабінету міністрів України № 45 «Про   затвердження порядку перерахунку пенсій, призначених відповідно до закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб", а тому, перерахунок пенсії позивачеві  необхідно здійснювати з березня 2008 року за новим законодавством, а за січень-лютий 2008 року порядок нарахування пенсій повинен бути таким як у 2007 році.

 Але з таким висновком суду погодитись в повному обсязі не можливо.

 У відповідності до ст.213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом; обґрунтованим  є  рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих  обставин,  на  які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими  доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

              Зазначених вимог суд першої інстанц2ії не виконав.

  З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2  наказом начальника УМВС України в Сумській області від 12 серпня 2000 року №1 17 о/с  був звільнений на пенсію з посади начальника Дубов"язівського відділення міліції Конотопського міськрайвідділу внутрішніх справ УМВС України в Сумській області по ст. 64 "Б" в зв’язку з хворобою пов’язаною з проходженням служби в органах МВС.

 Станом на 01 січня 2008 року ОСОБА_2 отримував пенсію, яка обраховувалась із такого грошового забезпечення:

-   посадовий оклад -165 грн.,

-   оклад за військове звання – 125 грн.,

-   процентна надбавка за вислугу років  40% - 116 грн.,

-   грошове забезпечення збільшено на 100% - 406 грн.,

-   секретність- 15% - 24 грн. 75 коп.,

-   особливі умови служби 50% - 145 грн.,

-   надбавка за очікувану пенсію – 845 грн. 40 коп.,

-   за безперервну службу 90 % - 1644 грн. 44 коп.,

-   премія 33,3% - 1156 грн.04 коп.,

-   всього – 4627 грн.63 коп.

-   основний розмір пенсії ( 73%) – 3378 грн. 17 коп.

                Відповідно до ч.З ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-ХП у сі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

               Частиною другою статті 51 Закону передбачено, що  перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

                Постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 7 листопада 2007 року " Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу" з 1 січня 2008 року проведені зміни в розмірах грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу, запроваджені нові види надбавок, які позивач не отримував під час служби і які відповідно до зазначеної постанови є обов’язковими складовими грошового забезпечення, з якого проводиться перерахування пенсій, в тому числі і позивачеві.

З огляду на викладене є помилковим висновок суду про те, що в Управлінні ПФУ у Сумській області  не було підстав з 01 січня 2008 року проводити перерахунок пенсії позивачеві.

                 Крім того, частково задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_2, суд першої інстанції  не звернув увагу на те, що  у січні та лютому 2008 року при обрахуванні та виплаті пенсії позивачеві його права не були порушені, пенсія йому хоча і була нарахована  за новою методикою та  стала нижчою, але за ним зберігся розмір раніше призначеної пенсії.

Відповідно до п.13 Постанови № 1294  ця постанова  набирає чинності з дня втрати чинності указами Президента України, що визначають умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу державних органів, але не раніше  ніж 01 січня 2008 року.

 

Указом Президента України № 1234/2007 від 18 грудня 2007 року  «Про внесення змін до Указу Президента України від 14.04.1999 року № 379 та визнання такими, що втратили чинність деяких указів Президента України» визнані такими, що втратили чинність укази Президента України, на підставі яких  до складу грошового забезпечення, з якого обраховувалась пенсія, зараховувались: грошове забезпечення збільшене на 100 %, надбавка за очікувану пенсію, за безперервну службу 90%,особливі умови служби, секретність, тобто, з 01 січня 2008 року  зазначені складові грошового забезпечення скасовані.

Поряд з цим, були запроваджені нові складові для грошового забезпечення: надбавка за виконання особливо важливих завдань  (від посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років) – 44 %, що становить 754 грн. 60 коп., надбавка за оперативно- розшукову діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення ( від посадового окладу) – 9 %, що становить 99 грн. Премія визначена  у розмірі 15 % замість 33,3%, а також підвищені розміри  посадових окладів, в тому числі позивачеві встановлений оклад у розмірі 1100 грн.

З пояснень представників відповідачів вбачається, що надбавки та премії були визначені Міністерством внутрішніх справ України, виходячи із середніх розмірів по Україні та доведені до кожного ГУ У МВС України, вони містяться  у довідці, долученій до матеріалів справи ( а.с. 24, том 2 ), з якої вбачається, що для начальників відділень, а ОСОБА_2 проходив службу на посаді начальника Дубов’язівського відділення Конотопського міськрайвідділу внутрішніх справ У МВС України у Сумській області, встановлені  середні розміри: надбавки за виконання особливо важливих завдань- 44%, надбавки за оперативно-розшукову діяльність – 9%, премії – 15%.

Такий механізм розрахунку премій та надбавок нормативно урегульований постановою  Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393».

Так, пунктом 5 зазначеного Порядку наведений перелік надбавок, які враховуються для перерахунку пенсій, в тому числі, зазначено про те, що  надбавки, доплати, підвищення та щомісячна премія враховуються для перерахунку пенсій – у середніх розмірах, що фактично виплачені  за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за  відповідною посадою у тому  державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Діючи у межах наданих повноважень та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 7 листопада 2007 року " Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу", до постанови  Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»  ГУ У МВС України в Сумській області правомірно надало до  Управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідку про розміри грошового забезпечення ОСОБА_2:

•   -     посадовий оклад     1100 гр.

•   -     оклад за військове звання     125 гр.

•   -     процентна надбавка за вислугу років 40 %     490 гр.

•   -     надбавка особам, які працюють в умовах режимних обмежень 15%     165 гр.

•   -     надбавка за оперативно-розшукову діяльність та інформаційно-  аналітичне

754 гр. 60 коп. 410 гр. 04 коп. 3143 гр. 64 коп.

забезпечення 9 %                                                                                          99 грн.,        

                                                                                                                             

- надбавка за виконання особливо важливих завдань 44 %

- премія 15 %

- Всього грошового забезпечення

.

Головне управління здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 1 січня 2008 року на підставі довідки УМВС України в Сумській області від  1  квітня 2008 року №  11/465-1842 про грошове забезпечення 3143 грн. 64 коп. та визначило розмір пенсії слідуючим чином:

 

2294 гр. 86 коп. 1083 гр. 31 коп. 3378 гр. 17 коп.

- Основний розмір пенсії 73 % грошового забезпечення (вислуга років 26)

- Сума доплати до попереднього основного розміру пенсії

- Підсумок пенсії

Так як розмір пенсії після проведеного перерахунку став меншим- 2294 грн. 86 коп, то відповідно п.8 Положення № 1294 пенсія ОСОБА_2 з 01 січня 2008 року продовжила виплачуватись у попередньому розмірі, тобто 3378 грн.17 коп.

Колегія суддів знаходить, що перерахунок пенсії ОСОБА_2 проведений згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 45  від  13 лютого 2008 року "Про затвердження порядку перерахунку пенсій, призначених відповідно до закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та не знаходить підстав для задоволення скарги ОСОБА_2, який вважає, що були порушені його конституційні права і перерахунок раніше зазначеної йому пенсії повинен бути проведений з 1 лютого 2008 року і з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення:

1.   щомісячна надбавка за оперативно-розшукову діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення в розмірі 50 % до посадового складу ;

2.   щомісячна надбавка за виконання особливо-важливих завдань в розмірі 100 %
садового окладу з урахуванням окладу за військовим спеціальним званням та надбавки- за вислугу років ;

3.   щомісячна доплата за службу в нічний час в розмірі 35 % посадового окладу ;

4.   щомісячна надбавка в розмірі 100 % окладу грошового забезпечення та надбавки за слугу років ;

5.   5)     щомісячна надбавка за особливі умови служби, кваліфікацію, професійний ризик та виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 відсотків (окладу грошового забезпечення);

6.   щомісячна надбавка яка могла б бути нарахована за очікувану пенсію в розмірі 50 % суми пенсії;

        7)  щомісячна надбавка за безперервну службу - 90 % окладу грошового забезпечення та надбавки за вислугу років ;

1.   щомісячна премія в розмірі 33,3 %.

У відповідності до ч.1 ст.307 ЦПК України за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції апеляційний суд має право скасувати рішення суду першої інстанції і ухвалити нове рішення по суті позовних вимог.

Згідно з ч. 1,2 ст.309 ЦПК України підставами  для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення або зміни рішення є:

 1) неповне з'ясування судом обставин,  що мають значення  для справи;

 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд вважав встановленими;

 3) невідповідність висновків суду обставинам справи;

 4) порушення або неправильне застосування норм матеріального або процесуального права.

Норми матеріального права вважаються порушеними або неправильно застосованими,  якщо  застосовано  закон, який не поширюється на ці правовідносини,  або не застосовано закон,  який підлягав застосуванню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.303 ч.1, 307 ч.2 п.1, 313, 314 ч.1 п.4 та 315 ЦПК України, колегія суддів, -

                                                               в и р і ш и л а :

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково.

Постанову Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 24 грудня 2010 року  у частині задоволених позовних вимог скасувати.

Постановити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2.

В іншій частині постанову Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 24 грудня 2010 року  залишити без змін.

   

  Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення, є остаточним і оскарженню не підлягає.

Головуючий:

Судді:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація