Справа № 2а-220/11
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 січня 2011 року Пролетарський районний суд м.Донецька у складі:
головуючої – судді Кирилюк Н.А.
при секретарі Нехорошкіній І.М.
за участю:
позивача ОСОБА_1
представника відповідача Машкової І.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Донецьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Пролетарському районі м. Донецька про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з даним позовом, в якому посилається на те, що він належить до категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є інвалідом 3 групи 1 категорії. Звернувшись до відповідача про перерахунок пенсії відповідно до ст.ст.49,50 ч.4 ст.54, ст.67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи з мінімальної пенсії по віку, що залежить від розміру прожиткового мінімуму за вказаний період, отримав відмову в перерахунку пенсії. Просив визнати протиправними дії відповідача та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії із розрахунку 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії із розрахунку мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне страхування» з 25.05.2008року.
У судове засідання з’явилася позивач, надав пояснення, аналогічні, викладеним у позовній заяві, просив задовільнити у повному обсязі.
У судове засідання з’явився представник відповідача, надав письмові заперечення на позов, якими просить відмовити у задоволенні позовних вимог з приводу того, що відповідно до ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне страхування» передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком застосовується виключно для обчислення розміру пенсій, призначених за цим Законом, а тому щодо пенсіонерів, яким пенсія призначена відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зазначений розмір мінімальної пенсії не застосовується. Крім того відповідач вказував, що позивач не має право на перерахунок пенсії у зв'язку з тим, що ст.62 вищевказаного Закону, що роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної влади. У зв'язку з чим, відповідно до ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та п.4 та 6 Постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 року встановлена щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до вказаного закону у процентному відношенні від прожиткового мінімуму, а саме: інвалідам 3 групи (1 категорія) – 15 відсотків від вказаної суми.
Суд, дослідивши докази у їх сукупності, вважає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Позивач віднесений до 1 категорії як особа, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідчення (а.с.8-9,), є інвалідом ІІІ групи з 23.12.2009 р., що не заперечується відповідачем (а.с. 10).
У відповіді відповідачу від 22.04.2010 № 177/Г-10-01-04 позивачу роз'яснено, що йому була нарахована пенсія відповідно до Постанови КМУ від 16.07.2008 № 654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» пенсії інвалідам 3 групи, причина захворювання яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою та які були учасниками ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році, не можуть бути менш ніж 980 грн. Розмір додаткової пенсії у розмірі 15 відсотків від прожиткового мінімуму встановлений постановою КМУ від 28.05.2008 № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».
Однак з такою позиціею відповідача суд не може погодитися з насутних підстав.
Розділ 8 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих в наслідок Чорнобильської катастрофи»передбачає правила призначення та виплати пенсій та компенсацій особам, віднесених до категорій 1,2,3,4. Стаття 49 цього розділу визначає пенсії особам, віднесеним до вказаних категорій у вигляді державної пенсії, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначених після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ст.54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих в наслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) визначені підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до 1 категорії і зазначені норми стосуються позивача.
Частина 3 ст.54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих в наслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) передбачено, що обчислення та призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтв та захворювань, і пенсія з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітку за межами зони відчуження проводиться на загальних підставах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
В частині 4 ст.54 вказаного Закону наведені підстави та умови призначення пенсії особам, віднесених до категорії 1, згідно яким в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів ІІІ групи, щодо яких установлено зв'язок із Чорнобильською катастрофою не можуть бути нижчими ніж 6 мінімальних пенсій за віком та діяла в період спірних віносин зі змінами, внесеними Законом України № 2532 від 01.07.1992 та № 3285/10 від 17.06.1993 (в редакції Закону України № 230/96).
Отже вихідним критерієм розрахунку державної пенсії є мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно зі ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Таким чином, при розрахунку державної пенсії, передбаченої ст.54 Закону України № 796-ХП, застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, що установлюється Законом про державний бюджет на відповідний рік, з урахуванням якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Статтею 2 Закону України «Про прожитковий мінімум» визначено, що прожитковий мінімум застосовується зокрема для: встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, визначення розмірів соціальної допомоги, допомоги сім'ям з дітьми, допомоги по безробіттю, а також стипендій та інших соціальних виплат виходячи з вимог Конституції України та законів України.
Відповідно до частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. При цьому, частиною 3 статті 28 вказаного вище Закону передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом 1 частини 1 цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.
Законом України «Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати» визначено, що для осіб, які втратили працездатність з 01.01.2010 року встановлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі 695 грн.
З приводу вказаного, суд вважає дії відповідача стосовно нарахування пенсії позивачеві з розрахунку 980 грн., що визначено Постановою КМУ від 16.07.2008 № 654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» є такими, що прийняті з порушенням пріоритету закону над підзаконним актом, та підлягають визнанню неправомірними.
Стаття 50 вказаного Закону передбачає, що особам, віднесним до 1 категорії інвалідам 3 групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до вимог ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у заявника виникає право на перерахунок пенсії з моменту звернення пенсіонера за таким перерахунком - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
З матеріалів справи вбачається, що третя група інвалідності позивачу встановлена 23.12.2009, пенсія встановлена з 01.01.2010, тому позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахування з 22.05.2008 по 01.01.2010 не підлягають задоволенню за безпідставністю.
Відповідно до ч.2 ст.87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.46 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» суми пенсії, що не отримані з вини органу, що виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8, 10, 11, 212-215 ЦПК України ст.49, 50, ч.3, ч.4 ст.54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих в наслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) , суд –
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Пролетарському районі м. Донецька про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії по інвалідності за період з 22.05.2008 - задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії управління пенсійного фонду України у Пролетарському районі м.Донецька щодо відмови в перерахунку та виплати пенсії по інвалідності ОСОБА_1 відповідно до ст.ст.50, ч.4 ст.54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих в наслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, що визначається відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01.01.2010.
Зобов’язати управління пенсійного фонду України у Пролетарському районі м.Донецька перерахувати та виплатити основну та додаткову державну пенсію ОСОБА_1 відповідно до ст.49, 50 ч.4 ст.54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих в наслідок Чорнобильської катастрофи» із розрахунку 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії із розрахунку 50 відсотків від мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеної відповідно до ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01.01.2010 з урахуванням виплачених сум.
В задоволенні решти позовних вимог – відмовити.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені стетею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення постанови.
Суддя (підпис) Н.А. Кирилюк
З оригіналом згідно: Суддя Н.А. Кирилюк
- Номер:
- Опис: Стягнення допомоги дітям війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2а-220/11
- Суд: Чернігівський районний суд Чернігівської області
- Суддя: Кирилюк Наталія Анатоліївна
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 12.01.2011
- Дата етапу: 12.01.2011
- Номер: 2-а/1302/3095/11
- Опис: стягнення допомоги як дитині війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2а-220/11
- Суд: Бродівський районний суд Львівської області
- Суддя: Кирилюк Наталія Анатоліївна
- Результати справи: Винесено ухвалу про залишення ухвали (постанови) першої інстанції без змін, а апеляції - без задоволення
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 25.02.2009
- Дата етапу: 13.03.2014