ц
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 грудня 2010 року Справа №2а-10743/09/0470
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючий суддя Букіна Л.Є.
при секретарі судового засідання Муренко Н.О.
за участю:
прокурора Ступа Д.О.
представників позивача Мазур-Каскевич В.Г., Вергун С.І.
представників відповідача Чуйко С.М., Малов Р.О.
представника третьої особи Мазур-Каскевич В.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Прокурора Кіровського району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Державної інспекції з енергозбереження до Відкритого акціонерного товариства Лінде Газ Україна, третя особа на стороні позивача - Територіальне управління Державної інспекції з енергозбереження по Дніпропетровській області про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Кіровського району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Державної інспекції з енергозбереження звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства Лінде Газ Україна, третя особа на стороні позивача Територіальне управління Державної інспекції з енергозбереження по Дніпропетровській області про стягнення заборгованості в сумі 250 939,09 грн.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що Відповідач у добровільному порядку не сплачує заборгованість зі сплати економічних санкцій у зв’язку із нераціональним використанням газу та інших паливно-енергетичних ресурсів, нараховану відповідно до постанов Територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Дніпропетровській області від 28 квітня 2009 року №15-5/3.12-44 (на суму 19 092,14 грн.) та від 28 квітня 2009 року №15-5/3.12-45 (на суму 231 846,95 грн.).
У судовому засіданні прокурор, представник позивача та третьої особи позовні вимоги підтримали, просили задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представники відповідача проти позовних вимог щодо стягнення економічних санкцій за постановою від 28 квітня 2009 року №15-5/3.12-44 (на суму 19 092,14 грн.) не заперечували, в іншій частини позовних вимог - заперечували. В обґрунтування заперечень зазначено, що Позивач невірно визначив коефіцієнт потужності підприємства, оскільки при розрахунку були взяті об’єми річного споживання активної електроенергії ВАТ Лінде Газ Україна, об’єми річного споживання реактивної електроенергії ВАТ Лінде Газ Українай субспоживачів ВАТ Лінде Газ Україна, у зв’язку із чим розрахунок є невірним. Просили у задоволенні позову відмовити, оскільки постанов про застосування фінансових санкцій від 28 квітня 2009 року №15-5/3.12-45 є незаконною.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, виходячи із наступного.
Правові, економічні, соціальні та екологічні основи енергозбереження для всіх підприємств, об'єднань та організацій, розташованих на території України, а також для громадян, визначає Закон України №74/94 ВР від 01 липня 1994 року Про енергозбереження (далі –Закон №74/94).
Зі змісту статті 26 Закону №74/94 вбачається, що контроль у сфері енергозбереження здійснюється Державною інспекцією з енергозбереження згідно з порядком, встановленим Кабінетом Міністрів України, при цьому державному контролю підлягає енергетичне господарство, що включає всі підприємства і установи по отриманню, переробці, перетворенню, транспортуванню, зберіганню, обліку та використанню паливно-енергетичних ресурсів, розміщених на території України, окремі споруди та інженерні об'єкти інших підприємств і установ, які використовуються для зазначених цілей.
Постановою Кабінету Міністрів України №699 від 02 вересня 1993 року Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві(далі –Постанова КМУ №699) встановлено, що Державна інспекція з енергозбереження здійснює державний контроль за раціональним та ефективним використанням газу та інших паливно-енергетичних ресурсів підприємствами.
Відповідно до пунктів 1, 3 Положення про Державну інспекцію з енергозбереження, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1039 від 29 червня 2000 року Питання Державної інспекції з енергозбереження, Державна інспекція з енергозбереження є урядовим органом державного управління, що діє у складі Національного агентства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів (НАЕР) і йому підпорядковується, та виконує відповідно до законодавства контрольно-наглядові функції щодо використання паливно-енергетичних ресурсів.
Згідно із Положенням про територіальне управління Державної інспекції з енергозбереження по Дніпропетровській області, затвердженого наказом Державної інспекції з енергозбереження №211 від 08 жовтня 2007 року, Територіальне управління Державної інспекції з енергозбереження по Дніпропетровській області є структурною одиницею урядового органу державного управління –Державної інспекції з енергозбереження, яке у межах своєї компетенції бере участь у реалізації державної політики та здійснює державний контроль у сфері енергозбереження.
Відповідно до статті 27 Закону №74/94, порушення законодавства про енергозбереження тягне за собою встановлену цим Законом, а також чинним законодавством України дисциплінарну, адміністративну або цивільну відповідальність. Юридичні і фізичні особи повинні відшкодувати збитки, заподіяні ними внаслідок порушень законодавства про енергозбереження, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Згідно з Постановою КМУ №699 за перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів внаслідок неефективного його використання, виявлені органами Державної інспекції з енергозбереження, сплачується підвищена плата; якщо перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів викликані недодержанням технологічної дисципліни, то споживач сплачує за річний обсяг перевитрат газу та інших паливно-енергетичних ресурсів у двократному розмірі встановленої на них ціни, при цьому розрахунки перевитрат паливно-енергетичних ресурсів здійснюються відповідно до Методики визначення неефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, затвердженої наказом НАЕР №89 від 13 грудня 2007 року.
Як вбачається з матеріалів справи, Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Дніпропетровській області 28 квітня 2009 року проведено планову перевірку раціонального використання Відкритим акціонерним товариством Лінде Газ Українапаливно-енергетичних ресурсів, під час якої встановлено:
- перевитрати електроенергії понад встановлені показники норм питомих витрат на виробництво ацетилену –21,69562 тис. кВт.г/рік;
- перевитрати електричної енергії за рахунок відхилення коефіцієнту потужності від величини нормативного (граничного) значення cos ц1(tg ц1) до cos ц2(tg ц2) в мережах підприємства –221,651 тис.кВт.г/рік,
чим порушено вимоги пункту естатті 11, пункту вабзацу 2 статті 17 Закону України Про енергозбереження, Постанови Кабінету Міністрів України №699 від 02 вересня 1993 року Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві, Постанови Кабінету Міністрів України №935 від 22 жовтня 2008 року Про організацію державного контролю за ефективним (раціональним) використанням паливно-енергетичних ресурсів.
За результатами перевірки складено відповідний Акт від 28 квітня 2009 року№15-5/3.21-35 (а.с. 8-13).
Відповідно пункту е статті 11 Закону України Про енергозбереження, економічні заходи для забезпечення енергозбереження передбачають введення плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у вигляді надбавок до діючих цін і тарифів залежно від перевитрат паливно-енергетичних ресурсів щодо витрат, встановлених стандартами.
Згідно із статтею 17 Закону України Про енергозбереженняекономічні санкції накладаються на юридичних та фізичних осіб за:
а) марнотратне витрачання та прямі трати паливно-енергетичних ресурсів; б) несвоєчасне проведення експертного обстеження використання паливно-енергетичних ресурсів, за їх споживання понад показники питомих витрат, визначених системою стандартів, а до введення системи стандартів у дію - нормами питомих витрат енергоресурсів, а також за невідповідність показників когенераційних установок кваліфікаційним показникам
в) невиконання чи несвоєчасне виконання приписів органів державного управління енергозбереженням щодо усунення фактів марнотратного витрачання паливно-енергетичних ресурсів.
За перевитрати паливно-енергетичних ресурсів понад встановлені показники норм питомих витрат суб'єкти господарювання сплачують збір за перевитрати паливно-енергетичних ресурсів (енергетичний збір) у розмірі 200 відсотків вартості перевитрачених ресурсів. До обсягу перевитрат паливно-енергетичних ресурсів, на які нараховується енергетичний збір, не включається обсяг видів палива та паливно-енергетичних ресурсів, отриманих суб'єктом господарювання з альтернативних джерел енергії.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 02.09.93 року № 699 Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарствіза перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів внаслідок неефективного його використання, виявлені органами Державної інспекції з енергозбереження, сплачується підвищена плата.
Якщо перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів викликані недодержанням технологічної дисципліни (незадовільний стан устаткування, відсутність або недотримання роботи устаткування за режимними або технологічними картками, відсутність теплоутилізаційного устаткування, систем автоматики), споживач сплачує за річний обсяг перевитрат газу та інших паливно-енергетичних ресурсів у двократному розмірі встановленої на них ціни. Плата вноситься одразу після обстеження підприємства Державною інспекцією з енергозбереження.
Якщо перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів викликані технологічною недосконалістю процесів і на виконання робіт потрібні значні матеріальні і фінансові ресурси, то за погодженням із споживачем встановлюється термін для їх виконання. У разі невиконання робіт у зазначений термін споживач надалі до їх завершення сплачує за перевитрачений обсяг газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в подвійному розмірі встановленої на них ціни.
Постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України №28 від 31.07.96 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 2 серпня 1996 року за 3417/1442 “Про затвердження Правил користування електричною енергією”, встановлено, що компенсація перетикань реактивної електричної енергії –комплекс технологічних заходів, які виконуються споживачем на спрямовані на забезпечення електромагнітної збалансованості його електроустановок на межі балансової належності (п.1.1); реактивна потужність –складова повної потужності, яка залежно від параметрів, схеми та режиму роботи електричної мережі спричиняє додаткові технологічні втрати активної енергії та впливає на показники якості електричної енергії (п.1.1.); споживач електричної енергії зобов’язаний здійснювати компенсацію перетикань реактивної електричної енергії з метою енергозбереження та дотримання показників якості електричної енергії (п.10.2).
Таким чином, незадовільний стан устаткування –саме і обумовлений або непрацюючими компенсаторними установками або їх відсутністю.
Постановою Індустріального районного суду м.Дніпропетровська від 20.05.2009 року на Плодущева Ю.А., заступника директора по технічним питанням ВАТ Лінде Газ Україна, за недотримання вимог щодо встановлення норми питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів, тобто за вчинення правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 101-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у сумі 1700 грн.(а.с.48).
На підставі Акту перевірки Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Дніпропетровській області 28 квітня 2009 року прийнято постанови:
- №15-5/3.12-44 про застосування економічних санкцій (енергетичного збору) в сумі 19 092,14 грн. (а.с. 6);
- №15-5/3.12-45 про застосування економічних санкцій (підвищеної плати за нераціональне (неефективне) використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів) в сумі 231 846,95 грн. (а.с. 7).
До вищезазначеного акту перевірки Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Дніпропетровській області також було винесено припис від 28 квітня 2009 року із зазначенням обов’язкових заходів, виконання яких забезпечить економію палива, природного газу, електроенергії та теплоенергії (а.с. 14). Перевірку виконання припису проведено 04 грудня 2009 року, припис виконано, про що складено відповідний акт від 04 грудня 2009 року (а.с. 141).
Розрахунки перевитрат електроенергії в електричних мережах здійснювались відповідно до наказу Мінпаливенерго України від 17.01.2002 року №19, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 01.02.2002 року за №93/6381 “Про затвердження Методики обчислення сплати за перетикання реактивної електроенергії”.
Згідно із пунктом 3.8 визначено нормативну величину, до споживання реактивної потужності, обмежену значенням граничного коефіцієнту потужності cos ц = 0,97 (tgц= 0,25).
Розрахунки проведено відповідно до довідок підприємства, наданих під час проведення перевірки, яка підписані відповідальною особою підприємства Чуйко С.М. та скріплені печаткою підприємства (а.с.146, 147). Повноваження особи на підписання такої довідки підтверджується наказом відповідача №111 від 09.04.2009 року.
Тому, посилання представника позивача щодо застосування відповідачем Методики визначення неефективного використання ПЕР, яка затверджена наказом НАЕР від 13.12.2006 року та не зареєстрована в Міністерстві юстиції України, судом до уваги не взято, оскільки застосування Методики не вплинули на проведені розрахунки відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України від 17.01.2002 року № 19 та на підставі довідок, наданих підприємством.
Суд вважає безпідставними твердження представників відповідача, що якщо б при розрахунку позивачем бралось би річне споживання реактивної електроенергії відповідача, як основного субспоживача, то коефіцієнт потужності відповідав би 0,19, оскільки відносно співспоживачів позивач є постачальником. Відповідно до Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ від 31.07.96 р. №28, споживач зобов’язаний здійснювати компенсацію перетікань реактивної електроенергії з метою енергозбереження та дотримання показників якості електроенергії.
Згідно з положеннями статті 26 Закону України Про енергозбереженнядержавному контролю у сфері енергозбереження підлягає енергетичне господарство, що включає всі підприємства і установи по отриманню, переробці, перетворенню, транспортуванню, зберіганню, обліку та використанню паливно-енергетичних ресурсів, розміщених на території України, окремі споруди та інженерні об’єкти інших підприємств і установ, які використовуються для зазначених цілей. Обсяги спожитої реактивної та активної електроенергії визначені відповідно до довідок про споживання реактивної та активної електроенергії, наданої позивачем.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22 жовтня 2008 року №935 Про організацію державного контролю за ефективним (раціональним) використанням паливно-енергетичних ресурсівВАТ Лінде Газ Українаповинна сплатити кошти в обсязі, визначеному постановою, не пізніше ніж протягом тридцяти днів після її надходження, а у разі оскарження - не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після прийняття рішення про залишення скарги без задоволення.
Представник відповідача постанови отримав, правом на оскарження постанов не скористався.
Відповідач підвищену плату за неефективне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів на момент розгляду справи судом не сплатив, кошти до державного бюджету не надійшли. Будь-які докази про скасування у судовому порядку зазначених постанов суду надано не було.
Таким чином, застосовані до ВАТ Лінде Газ Українаекономічні санкції обґрунтовані та відповідають допущеним Відповідачем порушенням.
Посилання представників відповідача на наказ Національного агенства з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів від 09.06.2010 року №66 безпідставне, оскільки він скасований наказом від 12.08.2010 року №88 (а.с.95, 143).
Враховуючи, що у добровільному порядку суми економічних санкцій Відповідач не сплатив, постанови про застосування економічних санкцій не скасовані, суд дійшов висновку про правомірність стягнення суми економічних санкцій у судовому порядку.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Прокурора Кіровського району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Державної інспекції з енергозбереження до Відкритого акціонерного товариства Лінде Газ Україна, третя особа на стороні позивача Територіальне управління Державної інспекції з енергозбереження по Дніпропетровській області про стягнення заборгованості –задовольнити повністю.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства Лінде Газ Українав доход Державного бюджету України 250 939,09 грн. (двісті п’ятдесят тисяч дев’ятсот тридцять дев’ять грн. 09 коп.) на р/р 31212202700006 в ВДКУ Індустріального району м. Дніпропетровська, код бюджетної класифікації 21081200, код 24232376, МФО 805012.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження –з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд у десятиденний строк з дня отримання копії постанови, виготовленої у повному обсязі.
Повний текст постанови складений 22 грудня 2010 року.
Головуючий суддя Л.Є. Букіна