Судове рішення #13157567

Справа №2-а-218/11

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М      У К Р А Ї Н И

06 січня 2010 року                                                                                                                   м.Сімферополь

Суддя Центрального районного суду м. Сімферополя Автономної Республіки Крим  Двірник Н.В., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в Центральному районі м.Сімферополя АР Крим про визнання бездіяльність протиправною, зобов’язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

      01.12.2010 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Центральному районі м.Сімферополя АР Крим про визнання бездіяльність протиправною, зобов’язання вчинити певні дії, мотивуючи позов наступним. Позивач є дитиною війни в розумінні Закону України “Про соціальний захист дітей війни” і має право на пільги, передбачені цим Законом. Зокрема, посилаючись на статтю 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, позивач зазначає, що має право на отримання щомісячної доплати до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком. Просить визнати бездіяльність відповідача протиправною; зобов’язати відповідача нарахувати і виплатити на її користь державну соціальну допомогу у розмірі 979,80 грн. за період з 01.05.2010 року по 31.06.2010 року і сплачувати останню довічно.

Ухвалою Центрального районного суду м.Сімферополя від 23.12.2010 року позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України Сімферопольському  районі АР Крим про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити певні дії по перерахунку та виплаті пенсії з 01.05.2010 року до 31.05.2010 року залишені без розгляду, у зв’язку з пропуском строку звернення до адміністративного суду.

    Відповідач письмових заперечень проти позовну не надав.

      Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, з наступних підстав.  

      Відповідно до статті 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому нормативному акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.  

      Пунктом. 19 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 13.06. 2007 року № 8 “Про незалежність судової влади” визначено, що відповідно до ст.ст. 8 та 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод.

      Суд вважає необхідним визначити, що, утверджуючи та забезпечуючи права і свободи громадян, держава окремими законами Украйни встановила певні соціальні пільги, компенсації і гарантії, що є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права, а тому відповідно до ч. 2 ст. 6, ч. 2 ст. 19, ч.1 ст. 68 Конституції України вони є загальнообов’язковими, однаковою мірою мають додержуватися органами державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими особами. Невиконання державою своїх соціальних зобов’язань щодо окремих осіб ставить громадян у нерівні умови, підриває принцип довіри особи до держави, що закономірно призводить до порушення засад соціальної правової держави.

        Правовий статус дітей війни та основи їх соціального захисту встановлені Законом України “Про соціальний захист дітей війни”.

Відповідно до ст. 1 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” дитина війни - особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.

        ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується паспортом,  тобто станом на час закінчення Другої світової війни їй було менше 18 років, і є особою, яка віднесена до категорії дітей війни.

        Статтею 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” від 18.11.2004 в редакції, яка діяла з 01.01.2006 року, було визначено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.         Згідно зі ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам війни, нагородженим орденами і медалями колишнього Союзу РСР за самовіддану працю і бездоганну військову службу в тилу в роки Великої Вітчезняної війни, пенсія або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 15 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

        Законом України від 28.12.2007 № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" текст статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни"  був викладений в такій редакції: "Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни”.  

      Вказані зміни, внесені підпунктом 2 пункту 41 розділу II Закону України від 28.12.2007 р. N 107-VI, згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), а відповідно, вони втратили чинність з моменту ухвалення цього рішення.  

      Згідно до ч.1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.  

      Мінімальна пенсія в розмірі 19,91 грн., встановлена для нарахування соціальних надбавок Постановою Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2002 року «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок Державного бюджету», не підлягає застосуванню для соціальної допомоги дітям війни, яка виплачується до пенсії.

У позовній заяві позивач просить зобов’язати відповідача нарахувати і виплатити на її користь державну соціальну допомогу, зазначаючи конкретний її розмір.

        Суд в цій частині позовні вимоги задовольняє частково, і зобов’язує відповідача нарахувати і виплатити допомогу у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком у порядку, передбаченому статтею 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”. У задоволенні позову у частині виплати у визначеному розмірі суд відмовляє, оскільки відповідачем ці виплати нараховані не були, а суд не може перебрати на себе функції здійснення нарахувань до пенсії замість органу, якому надані такі повноваження.          

Встановлено, що позивачу виплачувалась допомога як дитині війни, проте у розмірі, меншому, ніж передбачено ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

        За таких обставин, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, а саме, нарахуванню та виплаті підлягає щомісячна державна соціальна допомога як дитині війни, передбачена ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», з 01.06.2010 року по 06.01.2011 року, з вирахуванням виплаченої відповідачем за цей час позивачу щомісячної державної соціальної допомоги як дитині війни.

        Суд вважає, що зазначену державну соціальну допомогу повинен нараховувати і виплачувати саме відповідач.

        Відсутність бюджетних коштів не може бути підставою для відмови в задоволення позовних вимог. Суд вважає необхідним визначити, що  реалізація особою права, що пов’язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання суб’єктами владних повноважень на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов’язань, не приймається до уваги.

Не підлягають задоволенню позовні вимоги про покладення зобов’язання на відповідача здійснювати нарахування та виплату  щомісячної доплати до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком як дитині війни на майбутнє, оскільки захисту підлягають саме порушені права

        Суд вважає необґрунтованими позовні вимоги у частині визнання бездіяльності відповідача протиправною, в зв’язку з чим у цій частині позову необхідно відмовити.

        Судові витрати суд розподіляє у порядку ч.3 ст. 94 КАС України.

        Керуючись ст.ст.11, 160-163, 167, 183-2 КАС України, суд    

ПОСТАНОВИВ:

        Адміністративний позов задовольнити частково.

      Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Центральному районі м.Сімферополя АР Крим здійснити перерахунок і виплатити ОСОБА_2 недоотриману щомісячну державну соціальну грошову допомогу як дитині війни на підставі ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”  у розмірі 30% мінімального розміру пенсії за віком, встановленого ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за період з 01.06.2010 року по 06.01.2011 року, з урахуванням вже виплачених сум за цей період.

        Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2  витрати зі сплати судового збору у розмірі 1,70 гривень.

        В задоволенні інших позовних вимог відмовити.      

    Допустити негайне виконання даної постанови.

        На постанову може бути подана апеляція в Севастопольський апеляційний суд через Центральний районний суд м. Сімферополя у порядку ст. 186 КАС України шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів після проголошення постанови.

 

СУДДЯ:                                                                                                                                       Н.В.ДВІРНИК

  • Номер:
  • Опис: визнання відмови відповідача нарахувати та виплатити щомісячну державну соціальну допомогу "Дітям війни" безпідставною та зобов'язати його вчинити певні дії
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-218/11
  • Суд: Іванівський районний суд Одеської області
  • Суддя: Двірник Надія Вікторівна
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 14.03.2011
  • Дата етапу: 08.04.2011
  • Номер: 2-а/265/11
  • Опис: про визнання незаконною бездіяльність УПФ, нарахування та виплату державної соціальної допомоги дітям війни у розмірі 30% мінімальної пенсії
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-218/11
  • Суд: Біляївський районний суд Одеської області
  • Суддя: Двірник Надія Вікторівна
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 14.02.2011
  • Дата етапу: 15.04.2011
  • Номер:
  • Опис: поновлення пропущеного строку для звернення до суду та стягнення недоплаченої щомісячної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-218/11
  • Суд: Суворовський районний суд м. Одеси
  • Суддя: Двірник Надія Вікторівна
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 15.11.2010
  • Дата етапу: 13.04.2011
  • Номер: б/з
  • Опис: визнання дій незаконними та зобов"язання суб"єкта владних повноважень нарахувати і виплатити недоплачену 30% надбавку до пенсії, як дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-218/11
  • Суд: Радивилівський районний суд Рівненської області
  • Суддя: Двірник Надія Вікторівна
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 03.03.2011
  • Дата етапу: 08.04.2011
  • Номер:
  • Опис: Визнання протиправною бездіяльність УПФ України в Крижопільському р-ні. та зобовязання нарахувати та виплатити щомісячну державну соціальну допомогу дітям війни.
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-218/11
  • Суд: Крижопільський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Двірник Надія Вікторівна
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 21.01.2011
  • Дата етапу: 21.02.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація