Судове рішення #13162739

Справа № 2-а-5\11

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 січня     2011  року                                                                                              с. Роздольне

Роздольненський  районний суд АР Крим  у складі:

головуючого судді  Абеляшева О.В.,

при секретарі Оголь О.П.,  

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним  позовом  ОСОБА_1 до Відділу Держкомзему в Роздольненському районі АР Крим зобов’язання вчинити певні дії,  

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1,  звернувся  до суду з адміністративним позовом до Відділу Держкомзему в Роздольненському районі АР Крим зобов’язання вчинити певні дії. Свої вимоги мотивував  тим, що 12.04.2001 року помер його батько, за життя батьку на праві власності належала земельна ділянка на підставі державного акту. Первомайською державною нотаріальною конторою заведено спадкову справу, однак, оформити право спадкоємця на земельну ділянку він не має можливості, оскільки оригінал державного акту був втрачений ще на життя батька. Відповідач відмовляється видати йому  дублікат та радить звернутися до суду за захистом своїх прав щодо визнання права власності на земельну ділянку.  

    Позивач у судове  засідання не з’явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутності,   позов підтримує наполягає на його задоволенні.

    У судове  засідання  представник відповідача -   Відділу Держкомзему в Роздольненському районі АР Крим не з’явився, про час та дату розгляду справи повідомлений належним чином, про що є докази в матеріалах справи, причини не явки суду не повідомив, заяв про відкладення розгляду справи чи про розгляд справи у його відсутності не надіслав.

    Згідно ч. 1 ст.41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалась.  

    Дослідивши матеріли справи суд вважає, що  позов слід задовольнити на наступних правових підставах.

Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про смерть ІНФОРМАЦІЯ_1, помер ОСОБА_3 (рос.мов. ОСОБА_3).

Відповідно до копії державного акту про право власності на земельну ділянку № 073597 від 28.02.2001 р., йому на праві власності належала земельна ділянка площею 7,85 га., на території Слов’янської сільської Ради Роздольненського району АР Крим.

Позивач, відповідно до свідоцтва про його народження є сином померлого   ОСОБА_3 (рос.мов. ОСОБА_3).

Відповідно до ст. 1261 ЦК України, позивач по справі є спадкоємцем за законом першої черги після смерті свого батька.

Відповідно до ст. 1218 ЦК України, в склад спадщини входять всі права та обов’язки, що належали спадкодавцю на час відкриття спадщини та які не припиняються внаслідок його смерті.

Відповідно до ст. 126 ЗК України,  право   власності   на   земельну   ділянку  посвідчується державним актом,  крім випадків,  визначених частиною другою  цієї статті.

Право власності на земельну ділянку, набуту у власність із земель  приватної  власності   без   зміни   її   меж,   цільового призначення, посвідчується цивільно-правовою   угодою   щодо   відчуження   земельної ділянки,  укладеною  в  порядку,  встановленому  законом,  у  разі набуття права власності на земельну ділянку за такою угодою; свідоцтвом про право на спадщину.

Згідно ч. 6 ст. 126 ЗК України,  при  набутті  права  власності  на  земельну  ділянку   на підставі  документів,  визначених  частиною  другою  цієї  статті, державний  акт  на  право  власності  на  земельну   ділянку,   що відчужується, долучається до документа, на підставі якого відбувся перехід права власності на  земельну  ділянку,  в  кожному  такому випадку відчуження земельної ділянки. На державному  акті  про  право власності на земельну ділянку нотаріус, який посвідчує (видає) документ, та орган, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обмежень, роблять відмітку  про  відчуження   земельної   ділянки   із   зазначенням документа, на підставі якого відбулося відчуження. Орган, який  здійснює реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обмежень,  робить відмітку про реєстрацію прав на земельну ділянку на   підставі   документа   про   її   відчуження,  складеного  та посвідченого  в  порядку, встановленому  законом,   протягом   14 календарних  днів  з  дня  подання  до  цього  органу зазначеного документа.  Забороняється  вимагати  для  здійснення  відмітки  та державної  реєстрації  прав  на  нерухоме  майно  та  їх  обмежень документи, не передбачені цією статтею.

Таким чином, суд приходить до висновку, що у даному випадку,  документом, який посвідчує право власності на земельну ділянку є державний акт, а документом, що посвідчує перехід права власності на земельну ділянку у порядку спадкування є свідоцтво про право на спадщину.

Згідно п.  5 Наказу Державного Комітету  України по Земельних Ресурсах N 43 від 04.05.1999 р., (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 04 червня 1999 р., за N 354/3647) «Про затвердження Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і  право постійного користування земельною ділянкою та  договорів оренди землі» при втраті (псуванні) державного акта на землю  власнику або землекористувачу видається відповідний дублікат. У заяві вказується: де, коли і за яких обставин утрачено (зіпсовано)   зазначений   державний   акт.   Власник   також  дає повідомлення  про  втрату  зазначеного  державного акта в місцевих засобах масової інформації.

На  титульній  сторінці  дубліката  робиться  запис  або ставиться  штамп  "Дублікат.  Видано  замість  N  ___  серія  __", вказується   дата  видачі  дубліката.

Згідно п. 4 «Інструкції про заповнення бланків державних актів на право власності на земельну ділянку і на право постійного користування земельною ділянкою» затвердженої  Наказом  Державного Комітету  України по Земельних Ресурсах від 22.06.2009  N 325 (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 6 серпня 2009 р.    за N 735/16751) новий державний  акт  (на  ім'я  спадкодавця)  взамін зіпсованого,  втраченого (пошкодженого) видається також спадкоємцю на запит нотаріуса щодо витребовування документів,  необхідних для вчинення нотаріальних дій,  відповідно до статті 4 Закону  України «Про  нотаріат».  Видача акта здійснюється протягом 15 робочих днів з дня отримання відповідних матеріалів,  зазначених у пункті 4.8 цієї глави, та запиту нотаріуса. Новий державний   акт    взамін    зіпсованого,    втраченого (пошкодженого)  видається  за  наявності  в територіальному органі Держкомзему другого примірника відповідного державного акта та/або документації  із  землеустрою  Державного  фонду  документації  із землеустрою,  відомостей щодо земельної  ділянки  та  її  власника (користувача)  в  державному реєстрі земель та за умови дотримання вимог абзацу  третього  пункту  4.8  цієї  глави  (у  разі  втрати державного акта).

Давши аналіз вищенаведеним нормам, суд приходить до висновку, що отримання нового державного акту взамін втраченого є єдиним можливим засобом захисту його права спадкоємця, визнання за ним права власності на земельну ділянку спадкодавця діючим законодавством не передбачено, оскільки   згідно зі ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.  

Відповідно до п. 23 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008р. № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.    

На підставі вищенаведеного, керуючись ст. 158-163 КАС України,

п о с т а н о в и в:

 

Позов задовольнити.

Зобов’язати Відділ Держкомзему в Роздольненському районі АР Крим видати ОСОБА_1 новий державний  акт  на  ім'я   ОСОБА_3 (рос.мов. ОСОБА_3) на земельну ділянку площею 7,85 га., яка розташована на території Слов’янської сільської Ради Роздольненського району АР Крим, зареєстрований в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 839 взамін зіпсованого державного акту І-КМ № 073597 від 28 лютого 2001 року на право приватної власності на земельну ділянку площею 7,85 га., яка розташована на території Слов’янської сільської Ради Роздольненського району АР Крим , виданого на ім’я ОСОБА_3 (рос.мов. ОСОБА_3), померлого 12 квітня 2001 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Роздольненський районний суд АР Крим протягом          десяти  днів з дня її проголошення.

Суддя

  • Номер: 7013/18
  • Опис: визнання неправомірною бездіяльність, зобов’язання перерахувати пенсію, включити до страхового стажу періоди роботи, визнання неправомірними розпоряджень про призначення та подальші перерахунки пенсійних виплат, визнання неправомірними дій відповідача
  • Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
  • Номер справи: 2-а-5/11
  • Суд: Харківський апеляційний адміністративний суд
  • Суддя: Абеляшев Олександр Віталійович
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 20.08.2018
  • Дата етапу: 07.11.2018
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація