РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 2-2227\07
м. Запоріжжя 05 червня 2007 року
Шевченківський районний суд м. Запоріжжя
у складі: головуючого судді Зарютіна П.В. при секретарі Чернишової І.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання договору купівлі -продажу житлового будинку дійсним та визнання права власності на житловий будинок, -
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулась до суду з своїм вищезгаданим позовом.
В позові вказує, що 10. 10. 2004 року вона уклала в письмовій формі договір купів-лі-продажу 1\2 частини житлового будинку АДРЕСА_1 з ОСОБА_2 за 6,500 грн. Спірний,будинок належав відповідачеві на праві приватної власності. До укладання договору купівлі-продажу ОСОБА_2 разом зі своїм сином ОСОБА_3 виїхали до Росії. З сусідами де вони раніше проживали по вулиці Тесленко, залишилися добрі стосунки. Відповідач вирішив написати листа в м. Запоріжжя з пропозицією до позивачки, щоб знайшли покупця на вищевказаний будинок. Позивачка погодилася купити будинку АДРЕСА_1, але повідомила відповідача, що одразу такої суми сплатити не має можливості. Тому вони домовились, що гроші за проданий будинок № 9 по вулиці Тесленко позивачка буде здійснювати банківськими переказами.
Коли відповідач повернувся в Україну договір купівлі продажу 1\2 частини житлового будинку АДРЕСА_1 підписаний 10.10.2004 р. було завірено печаткою представником квартирного комітету № 117, Кісельовою О.В. 09.02.2006 р. Після посвідчення договору відповідач отримав гроші за будинок в повному розмірі, про що надав розписку про отримання грошей. Між ними був складений акт-прийому передачі житлового будинку та придомової території з господарськими будівлями.
За домовленістю при укладанні договору купівлі-продажу позивач і відповідач повинні були у місячний термін нотаріально посвідчити договір купівлі-продажу. Але відповідач за станом свого здоров'я часто не міг приїздити до України і таким чином ухилявся від нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу вказаного житлового будинку.
Позивач вказує, що нею були виконані всі умови договору: сплачені кошти відповідачеві, що підтверджується квитанціями про перерахування грошей на ім'я відповідача та розпискою про остаточний розрахунок, відбулася фактична передача майна на підставі акту прийому та передачі.
У зв'язку з відмовою відповідача нотаріально посвідчити договір купівлі-продажу житлового будинку, позивачка вимушена звернутися до суду для визнання угоди дійсною та визнання права власності на житловий будинок.
Позивачка просить суд визнати договір купівлі-продажу 1\2 частини житлового будинку АДРЕСА_1, укладений 10.10.2004 року між гр. ОСОБА_1 та гр. ОСОБА_2 дійсним та визнати за нею право власності на домоволодіння літ. А - будинок жилий, що складається з приміщень: 1-1 - коридор - 2,4 м2; 1-2 - кухня - 8,5 м2 ; кімната 1-3 - 13,4 м2; 1-4 кімната - 6,7 м2 2-1- коридор - 8,2 м2; 2-2 - (кладова) комора - 3,8 м2,2-3 - кухня - 8,4 м2, кімната - 2-4 - 8,5 м2; літера В - сарай - 2,38*3,98, літера Д - сарай - 2,2*2,58, літера Ж -уборна; літера 3 - навес - 1,8*2,15, літера И - - душ - 1,07*1,05, №№ 1,3 - забори; водопровід № 2, всі будівлі розташовані на земельній ділянці загальною площею 452 м за адресою: АДРЕСА_1.
У судовому засіданні позивачка підтримала свій позов за вищезгаданими підставами, просила його задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову не заперечував, пояснення позивачки підтвердив, вказав на неможливість явки відповідача, який дійсно продав та передав у власність позивачки половину спірного будинку.
Перевіривши матеріали справи, з'ясувавши всі обставини, вислухавши пояснення сторін, дослідивши надані по справі докази, суд вважає, що заявлений позов підлягає задоволенню за нижче наведеними підставами.
Відповідно до положень ч.2 ст. 220 ЦК України якщо сторони домовилися про всі істотні умови договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін відхилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним. В цьому випадку подальше нотаріальне посвідчення договору не потрібне.
Судом встановлено, що на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 01.10.1964 року за відповідачем зареєстровано право власності на 1/2 частину вище зазначеного спірного житлового будинку.
10 жовтня 2004 року позивачка купила у відповідача належну йому частину АДРЕСА_1. При цьому позивачка придбала 1/2 частину названого будинку, сплативши відповідачу разом оговорену договором грошову суму, що підтверджується поясненням позивачки, договором купівлі-продажу від 10.10.2004 року та розпискою від 09.02.2006 року.
З пояснень сторін також вбачається, що кожна із сторін виконала умови договору -позивачка сплатила вартість половини будинку продавцю, отримали від останнього право-встановлюючі документи на спірний будинок, а відповідач передав у власність половину проданого будинку.
На момент підписання договору купівлі-продажу, останній нотаріально не був завірений. Позивачка зазначає суду, що від оформлення договору купівлі-продажу в нотаріальному порядку відповідач ухилився. У суду немає підстав не довіряти таким поясненням позивача.
Беручи до уваги обставини оформлення договору купівлі-продажу житлового будинку, суд вважає договір виконаним, оскільки згідно за зазначеним договором відповідач продав позивачці спірний будинок, а позивач сплатив суму вартості будинку та прийняла від відповідача названий будинок у власність, що фактично і було виконано сторонами.
Перераховані обставини достовірно підтверджені договором купівлі-продажу житлового будинку, укладеного між сторонами, поясненнями позивача, представника відповідача, технічним паспортом на спірний будинок, заявами відповідачки, вищевказаним свідоцтвом про право на спадщину.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 202, 203, 207, 209, ч. 2 ст. 220, 328, 334 ЦК України, Законом України „Про власність", ст.ст. 57-60, 88, 208, 209, 212-215 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 про визнання договору купівлі-продажу дійсним та визнання права власності на житловий будинок задовольнити.
Визнати дійсним договір купівлі-продажу 1\2 частини житлового будинку АДРЕСА_1, укладений 10 жовтня 2004 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_2.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на 1\2 частину житлового будинку АДРЕСА_1 з належними надвірними будівлями та спорудами.
Рішення може бути оскаржена до Апеляційного суду Запорізької області протягом 10-ти днів через районний суд шляхом подачі заяви про оскарження або апеляційної скар-