Судове рішення #13200643

                                                                   Справа №2-164

                                         

2011 рік

Р І Ш Е Н Н Я

ІMЕНЕM УКРАЇНИ

13 січня 2011 року                                                                                                  місто Василівка

Василівський районний суд Запорізької області в складі:

Головуючого –судді  Нікандрової С.О.

при секретарі                Дмитренко Ю.Ф.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Підгірненської сільської ради Василівського району, треті особи – Державне підприємство Центр Державного земельного кадастру Запорізька регіональна філія, Восьма державна нотаріальна контора м.Запоріжжя, про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Підгірненської сільської ради Василівського району про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування. Позов мотивувала тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2. Позивач є спадкоємцем за законом після його смерті. У зв’язку з відсутністю правовстановлюючих документів на будинок, позивач звернулася до суду з заявою про визнання права власності на належний померлому будинок. Рішенням Василівського районного суду від 05.11.2010 року за ОСОБА_1 визнано право власності на садовий будинок в АДРЕСА_1. Крім того, до складу спадкового майна входить земельна ділянка площею 0,12 га для садівництва та городництва на території Підгірненської сільської ради, що належала ОСОБА_2 на підставі державного акту про право приватної власності на землю серії ЗП 002Пд.-37 від 15.04.1994 року. На протязі шестимісячного строку позивач звернулася до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, але нотаріусом відмовлено в видачі свідоцтва по право на спадщину у зв’язку з виправленнями в державному акті про право приватної власності на землю, внесеними 20.09.2010 року Підгірненською сільською радою.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 просила задовольнити позов на підставах, викладених в позовній заяві.

Представник відповідача –Підгірненської сільської ради у судове засідання не з`явився, але до суду надав заяву, згідно якої просить справу розглянути без його участі, проти задоволення позовних вимог не заперечує.

Представник третьої особи –Державного підприємства Центр Державного земельного кадастру Запорізька регіональна філія в судове засідання не з`явився, про причини неявки суду не надав.

Представник третьої особи –Восьмої державної нотаріальної контори у судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи без його участі.

Суд, заслухавши пояснення позивача, дослідивши письмові матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що 20 липня 2009 року помер ОСОБА_2. До складу спадкового майна входять: садовий будинок в АДРЕСА_1 та земельна ділянка площею 0,12 га для садівництва та городництва на території Підгірненської сільської ради, що належала ОСОБА_2 на підставі державного акту про право приватної власності на землю серії ЗП 002Пд.-37 від 15.04.1994 року. Позивач є єдиною спадкоємицею після смерті ОСОБА_2

Рішенням Василівського районного суду від 05.11.2010 року за ОСОБА_1 визнано право власності на садовий будинок в АДРЕСА_1, в порядку спадкування після смерті ОСОБА_2.

На підставі зазначеного рішення суду 08.12.2010 року право власності на садовий будинок в АДРЕСА_1 зареєстровано за ОСОБА_1.

Відповідно до ч.1 ст. 126 ЗК України право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.

Згідно ч.2 ст.126 ЗК України право власності на земельну ділянку, набуту у власність із земель приватної власності без зміни її меж, цільового призначення, посвідчується:

а) цивільно-правовою угодою щодо відчуження земельної ділянки, укладеною в порядку, встановленому законом, у разі набуття права власності на земельну ділянку за такою угодою;

б) свідоцтвом про право на спадщину.

На підставі ст.120 ЗК України, ст.377 ЦК України, до особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, у розмірах, встановлених договором.

Відповідно до ст.1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Як роз'яснив Пленум Верховного Суду України в п.10 постанови від 30 травня 2008 року №7 «Про судову практику у справах про спадкування», правило ст.1225 ЦК України про те, що при переході до спадкоємців права власності на житловий будинок, інші будівлі та споруди, до них переходить право власності або право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, і у розмірі, який необхідний для їх обслуговування, якщо інший її розмір не визначений заповітом, необхідно розуміти так, що така ділянка переходить у власність або користування спадкоємців, якщо її було надано в установленому порядку, в межах, визначених при наданні, за умови, що спадкодавець не складав заповіту щодо розпорядження земельною ділянкою, належною йому на праві власності. У разі коли спадкодавець заповів всю земельну ділянку або її частину іншим особам, які не успадковували нерухоме майно, то спадкоємці мають право на земельну ділянку, на якій розміщено нерухоме майно та на частину ділянки, яка є необхідною для його обслуговування, незалежно від змісту заповіту.

Отже, при спадкуванні за законом після смерті спадкодавця –ОСОБА_2, до спадкової маси також входить й земельна ділянка, на якій розташований садовий будинок.   

Реалізувати  у повній мірі своє право на спадщину позивачка не змогла, оскільки державний нотаріус відмовив в видачі свідоцтво про право на спадщину за законом на земельну ділянку через те, що державний акт про право приватної власності на землю серії ЗП 002Пд.-37 від 15.04.1994 року містить зміни, внесені 20.09.2010 року Підгірненською сільською радою всупереч вимогам п.2.9. Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю і право постійного користування землею».   

Відповідно до ст. 15-16 ЦК України, кожна особа має право на захист, в тому числі і судовий, свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Одним із способів такого захисту є визнання права.   

Позивач відповідно до глави 86 ЦК України подала до державної нотаріальної контори заяву, у такий спосіб прийнявши спадщину, проте через відмову державного нотаріуса, оформити право власності на спадкове майно спадкоємець  земельної ділянки не може.   

Суд вважає, що ОСОБА_1 набула право власності на земельну ділянку відповідно до ст.ст. 1225, 1261, 1268, 1270 ЦК України  і у зв’язку з неможливістю позивачки реалізувати своє право на успадковану земельну ділянку суд повинен захистити її право, задовольнивши позовні вимоги про визнання за нею право власності на земельну ділянку.   

В частині позовних вимог про визначення предмету спадщини після смерті ОСОБА_2 суд відмовляє в задоволенні зазначених вимог, оскільки відповідно до ч.2 ст.256 ЦПК України в судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо за законом не визначено іншого порядку їх встановлення. В даному випадку порядок поновлення порушених прав позивача можливий шляхом визнання права власності на спірне майно в порядку спадкування.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст.120,126 ЗК України, ст.ст.377,1225 ЦК України, ст.ст.10, 11, 60, 88, 131, 208-209, 212-215 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Підгірненської сільської ради Василівського району, треті особи –Державне підприємство Центр Державного земельного кадастру Запорізька регіональна філія, Василівська державна нотаріальна контора, про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування – задовольнити частково.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку розміром 0,12 га для садівництва та городництва на території Підгірненської сільської ради Василівського району в АДРЕСА_1, що належала ОСОБА_2 на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії ЗП 002Пд.-37 від 15.04.1994 року, виданого на підставі рішення Підгірненської сільської ради №9 від 15.03.1994 року, зареєстрованого в книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №37 із змінами, внесеними до державного акту від 20.09.2010 року Підгірненської сільської ради.

В іншій частині позовних вимог –відмовити.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Запорізької області через Василівський районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.


Суддя Василівського районного суду                                                                С.О.Нікандрова



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація