- відповідач: Фабрицій Ольга Михайлівна
- позивач: АТ " Державний ощадний банк України" в особі філії - Закарпатського обласного управління АТ "Ощадбанк"
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 307/2363/21
Провадження № 2/307/633/21
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 листопада 2021 року м. Тячів
Тячівський районний суд Закарпатської області
у складі головуючої судді Сас Л.Р.,
секретар судового засідання Пальонна М.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за правилами ч. 2 ст. 247 ЦПК України (за відсутності учасників справи та нездійснення фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу) цивільну справу за позовом акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії – Закарпатського обласного управління АТ «Ощадбанк», до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором,
встановив :
Акціонерне товариство «Державний ощадний банк України» в особі філії – Закарпатського обласного управління АТ «Ощадбанк» 09 липня 2021 року пред`явило позов до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості в розмірі 14 922,21 грн. за кредитним договором.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що 05 червня 2020 року між ОСОБА_1 та позивачем укладено Договір про споживчий кредит № 050620143 (далі Кредитний договір), згідно якого відповідачці надано кредит в загальному розмірі 16 400,00 гривень, строком на 60 місяців з кінцевим терміном погашення заборгованості не пізніше 4 червня 2025 року на споживчі цілі.
Згідно п. п. 2.4.1 Кредитного договору, за користування кредитом позичальник зобов`язаний сплачувати Банку відповідну плату (проценти) в розмірі – 56 % річних.
Відповідно до пп. 2.4.2 кредитного договору, проценти нараховуються Банком щомісячно за методом факт/факт на фактичний залишок заборгованості за кредитом, що був отриманий позичальником, починаючи з дати видачі кредиту до терміну остаточного повернення кредиту, визначеного цим Договором.
Відповідно до п. п. 3.2.1 Кредитного договору, Банк здійснює надання кредиту одноразово шляхом безготівкового перерахування на поточний рахунок позичальника № НОМЕР_1 ( п. 1.1.11 розділу І кредитного договору).
Згідно п. 3.1.1 Кредитного договору, Банк надає кредит протягом одного банківського дня з моменту виконання Позичальником всіх та кожної з наведених нижче умов наданих кредиту, зокрема, сплати позичальником комісії винагороди за надання кредиту в розмірі 820, 00 грн.
Факт перерахування коштів підтверджується меморіальним ордером №050620143 від 5 червня 2020 року на суму 15 580,00 гривень.
Відповідно п.4.3.1 Кредитного договору, позичальник зобов`язаний належним чином виконувати всі умови Договору та взяті на себе зобов`язання.
Згідно п. 3.3.3, п. 3.3.3 та п. 3.3.4 Кредитного договору, повернення кредиту та сплата процентів здійснюється позичальником згідно графіку платежів або достроково, відповідно до порядку, визначеного цим Договором, але в будь-якому випадку не пізніше терміну остаточного повернення кредиту, встановленого згідно цього Договору.
Позичальник зобов`язується здійснювати повернення кредиту рівними частинами у розмірі 273,33 грн. та сплату процентів, нарахованих Банком на залишок основної суми боргу за кредитом щомісячно до 25 числа місяця, наступного за звітним, починаючи з липня 2020 року, шляхом внесення власних коштів на поточний рахунок, які Банк використовуючи право договірного списання коштів, наданого йому згідно з умовами цього Договору, списує в рахунок погашення основної суми боргу за кредитом та сплати процентів відповідно до послідовності, визначеної Договором. Основний платіж в рахунок повернення кредиту та процентів Позичальник зобов`язується здійснити не пізніше дати (терміну) остаточного повернення кредиту, визначеної цим Договором. Якщо сума платежу, що надійшла в рахунок повернення кредиту та сплати процентів, менша розміру, вказаного у п. п. 3.3.3. цього Договору, то несплачений платіж та нараховані проценти, що мали бути сплаченими, вважаються простроченими. Наступна сума платежу повинна додатково включати суму коштів, необхідну для погашення прострочення платежу та сплати нарахованої пені за прострочені платежі з урахуванням вимог п. 8.2 цього Договору.
Згідно п. 3.9.1 Кредитного договору, Банк має право у випадку, якщо будуть мати місце будь-які або всі можливі випадки невиконання Позичальником взятих на себе обов`язків та недотримання умов, передбачених цим Договором, вимагати повернення суми Кредиту та сплати всієї суми нарахованих процентів за користування Кредитом, строк сплати яких ще не настав, в повному обсязі у тому числі, але не виключно, у разі якщо відбулася будь-яка із подій, зокрема, затримання сплати частини основної суми боргу за кредитом та/або процентів за користування кредитом на один календарний місяць.
Пунктом 3.9.3 Кредитного договору встановлено, що строк повернення кредиту є таким, що настав і Позичальник зобов`язаний погасити заборгованість за кредитом у повному обсязі не пізніше наступного робочого дня після настання будь-якого із наступних випадків, зокрема, прострочення виконання зобов`язань Позичальника за цим Договором щодо погашення заборгованості на строк понад 58 календарних днів.
Згідно п. 3.10.1. Договору сторони, керуючись ст. 212, 611 Цивільного кодексу України, домовилися про зміну умов зобов`язання за цим Договором, а саме: зміну терміну остаточного повернення Кредиту у зв`язку із настанням вказаних в п. 3.10.2. Договору обставин (порушення зобов`язань позичальника за цим Договором) (відкладальні обставини).
Відповідно до п. 3.10.2. Договору термін остаточного повернення Кредиту за Договором є таким, що настав з дати виникнення будь-якої з вказаних в цьому пункті Договору відкладальних обставин, і Позичальник зобов`язаний повернути кредит у повному обсязі, сплатити проценти за користування Кредитом та інші визначені цим Договором платежі не пізніше наступного робочого дня після прострочення виконання зобов`язань Позичальника за цим Договором щодо погашення заборгованості (у тому числі за Кредитом та/або процентами та/або комісіями ) на строк понад 58 календарних днів.
Прострочення виконання зобов`язань Позичальником за Договором виникло починаючи із 25 лютого 2021 року.
Згідно п. 4.3.2. Кредитного договору, Позичальник зобов`язаний у строки, обумовлені цим Договором, повернути кредит, своєчасно сплачувати проценти за користування кредитом, комісійні винагороди за банківські послуги та належним чином виконувати взяті на себе інші зобов`язання за цим Договором.
У випадку порушення умов цього Договору Позичальник зобов`язаний достроково повернути кредит з одночасною сплатою процентів нарахованих на фактичний залишок заборгованості за кредитом, комісійні винагороди, а також сплатити неустойку (штрафів санкції), як це передбачено в Договорі, а також відшкодувати Банку обсязі збитки.
Однак, ОСОБА_1 взяті на себе зобов`язання щодо сплати основного боргу та відсотків за користування кредитними коштами, у розмірі та строки визначені Кредитним договором, не виконала.
Станом на 24 червня 2021 року заборгованість ОСОБА_1 , за договором не погашена та становить 14 922, 21 грн., з яких: 12 666,70 грн. - заборгованість за основним боргом; 2 117,61 грн. - заборгованість по відсотках за користування кредитом, що нараховані за період з 05 червня 2020 року по 27 травня 2021 року; 50,92 грн. - 3 % річних за несвоєчасне погашення кредиту та процентів; 86,98 грн. - втрати від інфляції за несвоєчасне погашення кредиту та процентів.
Згідно ухвали судді Тячівського районного суду Закарпатської області від 7 вересня 2021 року вказану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, що є малозначною та розгляд якої визначено у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
Позивач АТ «Державний ощадний банк України» в особі філії – Закарпатського обласного управління АТ «Ощадбанк» подав заяву про розгляд справи за відсутності його представника та не заперечував проти проведення заочного розгляду справи.
Відповідачка ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомленою про судове засідання, що вбачається із рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, у судове засідання не з`явилася без повідомлення причин, відзив не подала і тому суд постановив ухвалу про проведення заочного розгляду справи на підставі наявних у ній доказів.
З`ясувавши всі обставини справи та перевіривши їх доказами, суд дійшов висновку про задоволення позову з таких підстав.
Згідно ч. 1 та ч. 2 ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
Згідно п. 2.1. Договору про споживчий кредит № 050620143 від 5 червня 2020 року відомо, що 5 червня 2020 року між АТ «Ощадбанк» та ОСОБА_1 укладено договір, згідно якого Банк надав Позичальнику на умовах цього Договору, а Позичальник отримав та зобов`язався належним чином використати і повернути в передбачені цим Договором строки Кредит, сплатити проценти за користування Кредитом та інші платежі у порядку та на умовах визначених цим Договором.
Відповідно до п. 2.2. та п. 2.4.1. цього Договору кредит надавався в загальному розмірі 16 400,00 грн. на строк 60 місяців з терміном остаточного повернення Кредиту не пізніше 04 червня 2025 року, якщо інший строк та/або термін не буде встановлено згідно з умовами цього Договору та за користування Кредитом Позичальник зобов`язувався сплачувати Банку відповідну плату (проценти) у розмірі 56 процентів річних. Зазначена в цьому пункті Договору процентна ставка є фіксованою.
Пунктом 3.2. Договору передбачено, що Банк здійснює надання Кредиту одноразово, шляхом безготівкового перерахування коштів на Поточний рахунок Позичальника.
Із меморіального ордеру №050620143 від 05 червня 2020 року вбачається, що Банком перераховано на картковий рахунок ОСОБА_1 № НОМЕР_1 кошти в сумі 15 580,00 грн. ( а. с. 20).
Згідно п. 2.4.2. Договору передбачено, що проценти нараховуються Банком щомісячно за методом факт/факт на фактичний залишок заборгованості за Кредитом, що був отриманий Позичальником, починаючи з дати видачі Кредиту до терміну остаточного повернення Кредиту, визначеного цим Договором.
Відповідно до п. 3.3.1 Договору всі платежі за цим Договором (повернення Кредиту, сплата процентів за його користування, комісійної винагороди, штрафних санкцій, тощо) здійснюється шляхом списання Банком в договірному порядку коштів з Поточного рахунку.
Згідно п. 3.3.3. Договору позичальник зобов`язується здійснювати повернення кредиту рівними частинами у розмірі 273,33 грн. та сплату процентів, нарахованих Банком на залишок основної суми боргу за кредитом щомісячно до 25 числа місяця, наступного за звітним, починаючи з липня 2020 року, шляхом внесення власних коштів на поточний рахунок, які Банк використовуючи право договірного списання коштів, наданого йому згідно з умовами цього Договору, списує в рахунок погашення основної суми боргу за кредитом та сплати процентів відповідно до послідовності, визначеної Договором.
Відповідно до п.3.3.4. Договору якщо сума платежу, що надійшла в рахунок повернення кредиту та сплати процентів, менша розміру, вказаного у п. п. 3.3.3. цього Договору, то несплачений платіж та нараховані проценти, що мали бути сплаченими, вважаються простроченими. Наступна сума платежу повинна додатково включати суму коштів, необхідну для погашення прострочення платежу та сплати нарахованої пені за прострочені платежі з урахуванням вимог п. 8.2 цього Договору.
Оскільки, ОСОБА_1 не виконала умови, передбачені п. 3.3.3 Договору, то відповідно до положень п.3.3.4. Договору залишок несплачених платежів вважається простроченим.
Згідно п.4.2.1. Договору Банк має право вимагати від Позичальника належного виконання ним взятих на себе зобов`язань по цьому Договору.
Пунктами 4.3.1, 4.3.2., 4.3.3. та 4.3.10 Договору передбачено обов`язки позичальника, а саме: належним чином виконувати всі умови цього Договору та взяті на себе за цим Договором зобов`язання; у строки обумовлені цим Договором, повернути кредит, своєчасно сплачувати проценти за користування Кредитом, комісійні винагороди за банківські послуги та належним чином виконувати взяті на себе інші зобов`язання за цим Договором; у випадку порушення умов цього Договору достроково повернути Кредит з одночасною сплатою процентів нарахованих на фактичний залишок заборгованості за Кредитом, комісійні винагороди, а також сплатити неустойку (штрафні санкції), як це передбачено в Договорі, а також відшкодувати Банку в повному обсязі збитки; завчасно забезпечувати наявність коштів для сплати чергових платежів за цим Договором на поточному рахунку.
Згідно п. 8.1. Договору за невиконання або неналежне виконання взятих на себе зобов`язань за цим Договором, Сторони несуть відповідальність у порядку та на умовах, обумовлених у цьому Договорі та чинним Законодавством і відшкодовують завдані збитки.
Відповідно до п. 8.3. Договору за порушення взятих на себе зобов`язань по своєчасному поверненню Основної суми боргу та/або сплати процентів за користування Кредитом, та/або сплати суми комісійної винагороди, Позичальник зобов`язується сплатити на користь Банку пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, яка діяла в період, за який сплачується пеня, від суми платежу за кожний день прострочення, але не більше 15% суми простроченого платежу.
За правилами ст. ст. 526, 530 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
У відповідності до ч. 1 ст. 1048 ЦК України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України.
Згідно ч. 1 ст. 1049 ЦК України позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.
Відповідно до ч. 1 ст. 1050 ЦК України якщо позичальник своєчасно не повернув суму позики, він зобов`язаний сплатити грошову суму відповідно до статті 625 цього Кодексу.
Із розрахунку заборгованості, проведеного позивачем відомо, що заборгованість ОСОБА_1 станом на 24 червня 2021 року становить 14 922,21 грн., з яких: 12 666,70 грн. - заборгованість за основним боргом; 2 117,61 грн. - заборгованість по відсотках за користування кредитом, що нараховані за період з 05 червня 2020 року по 27 травня 2021 року; 50,92 грн. - 3 % річних за несвоєчасне погашення кредиту та процентів; 86,98 грн. - втрати від інфляції за несвоєчасне погашення кредиту та процентів (а.с. 5-6).
Відповідно до ч. 2 ст. 1050 ЦК України якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.
Пунктом 3.9.3. Договору встановлено, що строк повернення Кредиту є таким, що настав і Позичальник зобов`язаний погасити заборгованість за Кредитом в повному обсязі не пізніше наступного робочого дня після прострочення виконання зобов`язань Позичальника за цим Договором щодо погашення заборгованості ( утому числі за Кредитом та/або процентами та/або комісіями на строк понад 58 (п`ятдесят вісім) календарних днів.
Згідно п. 3.10.1. Договору сторони, керуючись ст. 212, 611 Цивільного кодексу України, домовилися про зміну умов зобов`язання за цим Договором, а саме: зміну терміну остаточного повернення Кредиту у зв`язку із настанням вказаних в п. 3.10.2. Договору обставин (порушення зобов`язань позичальника за цим Договором) (відкладальні обставини).
Відповідно до п. 3.10.2. Договору термін остаточного повернення Кредиту за Договором є таким, що настав з дати виникнення будь-якої з вказаних в цьому пункті Договору відкладальних обставин, і Позичальник зобов`язаний повернути кредит у повному обсязі, сплатити проценти за користування Кредитом та інші визначені цим Договором платежі не пізніше наступного робочого дня після прострочення виконання зобов`язань Позичальника за цим Договором щодо погашення заборгованості (у тому числі за Кредитом та/або процентами та/або комісіями) на строк понад 58 календарних днів.
Згідно ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
У зв`язку із задоволенням позову також підлягає задоволенню вимога позивача про стягнення із ОСОБА_1 судових витрат в розмірі 2270,00 грн., пов`язаних зі сплатою судового збору.
Керуючись ст. ст. 258, 259, 263-265, 279, 280-283 ЦПК України, суд
ухвалив:
Позов АТ «Державний ощадний банк України» в особі філії – Закарпатського обласного управління АТ «Ощадбанк» задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії – Закарпатського обласного управління АТ «Ощадбанк» 14 922 (чотирнадцять тисяч дев`ятсот двадцять дві) грн. 21 коп. заборгованості за договором про споживчий кредит від 05 червня 2020 року, а також 2270,00 грн. судових витрат, пов`язаних зі сплатою судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано, і може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Закарпатського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його підписання.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення відповідачем може бути подана заява про його перегляд.
Відомості про учасників справи:
Позивач: Акціонерне товариство «Державний ощадний банк України» в особі філії - Закарпатського обласного управління АТ «Ощадбанк», адреса: 88000, м. Ужгород, вул. Корзо, 15, Закарпатської області, код ЄДРПОУ - 09312190.
Відповідачка: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .
Суддя Л.Р.Сас
- Номер: 2/307/633/21
- Опис: Про стягнення заборгованості за кредитним договором
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 307/2363/21
- Суд: Тячівський районний суд Закарпатської області
- Суддя: Сас Л.Р.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 09.07.2021
- Дата етапу: 09.07.2021
- Номер: 2/307/633/21
- Опис: Про стягнення заборгованості за кредитним договором
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 307/2363/21
- Суд: Тячівський районний суд Закарпатської області
- Суддя: Сас Л.Р.
- Результати справи:
- Етап діла: Виконання рішення
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 09.07.2021
- Дата етапу: 13.04.2022