- позивач: Бондаренко Марія Антонівна
- відповідач: Білокуракинська територіальна громада Луганської області
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа №409/1506/21
Пров.№2/409/431/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 листопада 2021 року смт.Білокуракине
Білокуракинський районний суд Луганської області у складі:
головуючого судді: А.О.Титова
за участю секретаря судового засідання: А.М.Малик
позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Білокуракинського районного суду Луганської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Сватівської районної державної адміністрації про визнання права власності на земельну частку (пай) в порядку спадкування,
Встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом до Білокуракинської територіальної громади, у подальшому відповідач був змінений на належного - Сватівську районну державну адміністрацію, про визнання права власності на земельну частку (пай) в порядку спадкування.
В обґрунтування своїх вимог позивачка вказала, що вона є дочкою ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Мати позивачки була членом КСП «Дружба» та отримала право на земельну частку (пай), оскільки була включена до списку-додатку до Державного акту на право колективної власності КСП «Дружба». У зв`язку зі смертю ОСОБА_3 сертифікат не отримала. Позивачка просить суд визнати за нею в порядку спадкування право на земельну частку (пай) по КСП «Дружба» в умовних кадастрових гектарах для членів КСП в розмірі 10,4100 га.
В судовому засіданні позивачка надала аналогічні викладеним у позовній заяві пояснення, підтримала позовні вимоги в повному обсязі та наполягала на їх задоволенні.
Представник відповідача - Сватівської районної державної адміністрації в судове засідання не з`явився, надав відзив, в якому проти задоволення позову заперечував з тих підстав, що мати позивачки не набула права на земельну частку (пай), тому вказане право до складу спадщини не увійшло і позивачка його відповідно - не набула.
Суд, вислухавши пояснення позивачки, дослідивши матеріали справи приходить до наступного.
Відповідно до частини третьої статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Статтею 1216 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до статті 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини.
Частиною дев`ятою статті 5 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) (у редакції від 13 березня 1992 року) визначалось, що кожний член колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства у разі виходу з нього має право одержати свою частку землі в натурі (на місцевості), яка визначається в порядку, передбаченому частинами шостою і сьомою статті 6 цього Кодексу.
Відповідно до частини першої статті 22 ЗК України право власності на землю або право користування наданою земельною ділянкою виникає після встановлення землевпорядними організаціями меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) і документа, що посвідчує це право.
Пунктом 1 Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» встановлено, що паюванню підлягають сільськогосподарські угіддя, передані у колективну власність колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам, у тому числі створеним на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств. Паювання земель радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств здійснюється після перетворення їх на колективні сільськогосподарські підприємства.
Відповідно до пункту 2 Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» право на частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишилися членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
У пункті 11 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» судам роз`яснено, що при вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай).
Водночас, відповідно до роз`яснень, що містяться в пункті 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року № 7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ», член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК України, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай).
Таким чином, особа набуває права на земельну частку (пай) у разі, якщо на момент одержання колективним сільськогосподарським підприємством акту на право колективної власності на землю вона була його членом та включена до списку, що додається до державного акту на право колективної власності на землю.
Вказаний висновок узгоджується із висновками Верховного Суду, висловленими у постановах від 02 березня 2020 року у справі № 573/813/19-ц (провадження № 61-1543св20), від 13 травня 2020 року у справі № 627/66/17 (провадження № 61-42431св18), від 20 травня 2020 року у справі № 384/642/17 (провадження № 61-37931св18), від 02 вересня 2020 року у справі № 530/311/19 (провадження № 61-18113св19), від 22 жовтня 2020 року у справі № 149/2978/18 (провадження № 61-4932св19), від 16 грудня 2020 року у справі № 637/672/19-ц (провадження № 61-553св20), від 23 грудня 2020 року у справі № 609/1117/18 (провадження № 61-5685св19).
Громадянин, якого помилково (безпідставно) не внесено до списку чи виключено з нього - додатку до державного акту на право колективної власності на землю, має до проведення розпаювання і видачі сертифікатів звернутися до загальних зборів членів КСП з питанням щодо внесення його до списку. Якщо землі вже розпайовані, то за згодою всіх власників сертифікатів має бути проведено перепаювання; у разі ж недосягнення згоди спір розглядається в судовому порядку.
У такому випадку особа має звернутися до суду з позовом про визнання її права на земельну частку (пай) в КСП.
Відповідно до статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (стаття 89 ЦПК України).
Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 є дочкою ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.3-6). Позивачка успадкувала після смерті ОСОБА_3 усе належне їй майно (а.с.8). Згідно листа Відділу у Білокуракинському районі Головного управління Держгеокадастру у Луганській області від 12.02.2021 року № 83/102-21 ОСОБА_3 враховується за № 364 в списках до державного акту на право колективної власності на землю по КСП «Дружба» серії ЛГ № 3030000008 згідно рішення Білокуракинської районної ради від 20 травня 1995 року, зареєстрований за № 112 від 27.07.1995 року та виданий 31.08.1995 року (а.с.9).
Ухвалюючи рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, суд, враховуючи вказані норми матеріального права, встановивши фактичні обставини справи, які мають суттєве значення для її вирішення, дійшов висновку про відсутність підстав для визнання за ОСОБА_1 права на земельну частку (пай) у порядку спадкування, оскільки її мати, ОСОБА_3 як спадкодавець такого права за життя не набула.
Таким чином, встановивши, що у ОСОБА_3 відсутній сертифікат на право на земельну частку (пай), доказів належності останній на час відкриття спадщини права на земельну частку (пай) у колективній власності на землю позивачем не надано, суд дійшов висновку про відсутність підстав для визнання за ОСОБА_1 у порядку спадкування права власності на вказаний пай.
За життя спадкодавець ОСОБА_3 не ставила питання про своє право на земельну частку (пай) за рахунок земель КСП «Дружба», отже таке право не може бути успадковане його спадкоємцем, оскільки не входить до складу спадщини.
Аналогічного висновку у справах з подібними правовідносинами дійшов Верховний Суд у постановах від 17 березня 2020 року (справа № 396/1683/18-ц) та від 20 травня 2020 року (справа № 384/642/17).
Окрім того, позивака у своїй позовній заяві посилається на судову практику у подібних правовідносинах - постанову Верховного суду від 17.03.2020 року по справі № 396/1683/18-ц, в якій Верховний суд прийшов до аналогічного висновку про відсутність підстав для визнання за позивачкою права на земельну частку (пай), оскільки спадкодавець не набув такого права за життя.
На підставі викладеного та керуючись Постановою Пленуму Верховного суду України № 7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», ст.ст. 15, 328, 392, 1216, 1217, 1218, 1222, 1258, 1261, 1265, 1268, 1269, 1270, 1276 ЦК України, ст.ст. 9, 10, 12, 13, 77-81, 89, 259, 263-265, 268, 272-273, 354-355 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В :
У задоволенні позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Луганського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Сватівська районна державна адміністрація Луганської області , код ЄДРПОУ 21758385, адреса: майдан Злагоди буд. 25 м. Сватове Луганської області.
Повний текст рішення виготовлено 25.11.2021 року
Суддя Білокуракинського
районного суду Луганської області А.О. Титов
- Номер: 2/409/431/21
- Опис: про визнання права власності на земельну частку (пай) в порядку спадкування
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 409/1506/21
- Суд: Білокуракинський районний суд Луганської області
- Суддя: Титов А.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 07.07.2021
- Дата етапу: 08.07.2021