Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #132367919

        Справа № 307/3303/21

Провадження № 2/307/888/21



Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И


22 листопада 2021 року                                                        м. Тячів


Тячівський районний суд Закарпатської області

у складі головуючої - судді Сас Л.Р.,

секретар судового засідання Пальонна М.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу та стягнення аліментів,

за участю відповідача ОСОБА_2 ,

та його представника адвоката Романюк О.П.,




встановив :


ОСОБА_1 17 вересня 2021 року пред`явила позов до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу, зареєстрованого 26 квітня 2018 року, та стягнення аліментів на неповнолітню дочку ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі по 2 500 грн. щомісячно до досягнення нею повноліття.

В обґрунтування своїх позовних вимог ОСОБА_1 посилалася на те, що їхнє подружнє життя не склалося через відсутність взаєморозуміння, розходження поглядів на сімейні відносини та сімейні обов`язки. Фактичні шлюбні відносини між ними припинені вже більше року, з цього часу вони проживають окремо, спільний побут не ведуть, тому примирення і збереження їх шлюбу є неможливим та недоцільним, а подальше формальне перебування у шлюбі шкодить їхнім інтересам та перешкоджає кожному з них влаштувати своє особисте життя.

Вжиті заходи щодо збереження шлюбу бажаного результату не дали, вони декілька разів намагалися примиритися, проте, через постійні непорозуміння, сварки та ревнощі, спільно дійшли до переконання, що шлюб виявився невдалим.

ІНФОРМАЦІЯ_2 у них з відповідачем народилася дочка ОСОБА_4 , на утримання якої, з часу припинення спільного проживання, відповідач повністю перестав надавати матеріальну допомогу. На даний час вона, позивачка, сама виховує та за власні кошти забезпечує дочку належним.

У той час відповідач є молодим, працездатним чоловіком, має навички будівельних професій і добре заробляє, постійно перебуває за кордоном на заробітках де отримує прибуток, однак в добровільному порядку відмовляється надавати матеріальну допомогу на утримання дитини.

Оскільки, відповідач отримує нерегулярний і мінливий дохід, тому просить стягнути аліменти у твердій грошовій сумі у розмірі 2500 грн. щомісячно.

Представник відповідача ОСОБА_3 адвокат Романюк О.П. 17 листопада 2021 року у встановлений строк подала відзив у якому зазначили, що позов в частині розірвання шлюбу відповідач визнає повністю, однак в частині стягнення аліментів позов визнає частково, а саме згідний сплачувати аліменти у меншому розмірі, посилаючись на те, що він неспроможний сплачувати аліменти у заявленому позивачкою розмірі, через важкий стан його здоров`я. Починаючи з 12 березня 2021 року він проходить лікування та знаходиться на «Д» обліку у зв`язку із захворюванням легень з підозрою на туберкульоз, яке дало важке ускладнення, у зв`язку з чим тривалий час лікується, тому не може працювати.

Від представника позивачки ОСОБА_1 - адвоката Варги Д.Д. надійшла заява про розгляд справи за їх відсутності та підтримання позовних вимог.

Відповідач ОСОБА_5 та його представник адвокат Романюк О.П. під час судового розгляду справи позов в частині розірвання шлюбу визнали повністю, а в частині стягнення аліментів визнали частково, відповідач згідний сплачувати аліменти у твердій грошовій сумі у розмірі 1200 грн. щомісячно.

Вислухавши пояснення відповідача та його представника адвоката, з`ясувавши всі обставини справи та перевіривши їх доказами, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову з таких підстав.

Із свідоцтв про шлюб та про народження відомо, що сторони зареєстрували шлюб 26 квітня 2018 року, від якого мають неповнолітню дочку (а. с. 7, 8).

Із пояснень відповідача та заяви по суті справи видно, що сторони припинили подружні відносини, разом не проживають та спільного господарства не ведуть.

При таких обставинах суд дійшов висновку, що примирення між сторонами не можливе, їх сім`я розпалася остаточно, а шлюб існує формально.

Згідно ч. 3 ст. 105 Сімейного кодексу України (далі СК України) шлюб припиняється внаслідок його розірвання за позовом одного з подружжя на підставі рішення суду, відповідно до статті 110 цього Кодексу.

Статтею 112 СК України встановлено, що під час розгляду справи про розірвання шлюбу суд з`ясовує фактичні взаємини подружжя, дійсні причини позову про розірвання шлюбу, бере до уваги наявність малолітньої дитини та інші обставини життя подружжя.

Відповідно до ч. 2 ст. 112 цього Кодексу суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо буде встановлено, що подальше спільне життя подружжя і збереження шлюбу суперечило б інтересам одного з них, інтересам їхніх дітей, що мають істотне значення.        

Ураховуючи наведене, подальше спільне життя подружжя і збереження шлюбу суперечило б інтересам позивачки, тому право позивачки на припинення шлюбу підлягає захисту шляхом задоволення позову про розірвання шлюбу.

Із свідоцтв про шлюб, народження, акта обстеження матеріально-побутових умов сім`ї та довідки відомо, що сторони є батьками неповнолітньої дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає з позивачкою, відповідач ОСОБА_3 разом із сім`єю не проживає (а. с. 7, 8, 10, 11).

Згідно  ст. 141 Сімейного кодексу України, мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини.

Відповідно до ст. 180 Сімейного кодексу України батьки зобов`язані утримувати дітей до досягнення ними повноліття.

Згідно ст. 181 цього Кодексу способи виконання батьками обов`язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними.

За домовленістю між батьками дитини той із них, хто проживає окремо від дитини, може брати участь у її утриманні в грошовій і (або) натуральній формі.

За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.

Частиною першою статті 184 Сімейного кодексу України встановлено, що суд за заявою одержувача визначає розмір аліментів у твердій грошовій сумі.

Розмір аліментів, визначений судом або за домовленістю між батьками у твердій грошовій сумі, підлягає індексації відповідно до закону.

ОСОБА_1 та ОСОБА_3 не домовилися про спосіб виконання обов`язку утримувати дитину, відтак є підстави присудити кошти на утримання дочки (аліменти) у твердій грошовій сумі, ураховуючи вимогу позивачки.

Статтею 182 Сімейного кодексу України встановлено, що при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення.

Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.

Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Згідно ч. 2 ст. 3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року (ратифікована Постановою Верховної Ради України № 789-XII від 27 лютого 1991 року) держави-учасниці зобов`язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.

Частиною 1 та 2 ст. 27 Конвенції про права дитини визначено, що держави-учасниці визнають право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батько (-ки) або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.

Відповідно до статті 8 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» у 2021 році прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років становить з 1 січня 2021 року - 1921 грн., з липня 2021 року - 2013 грн., а з грудня 2021 року - 2100 грн.


Із довідки № 203, виданої Грушівською амбулаторією загальної практики сімейної медицини 8 листопада 2021 року видно, що ОСОБА_3 знаходиться на «Д» обліку з 12 березня 2021 року з приводу захворювання легень.

Із акта, складеного депутатом Тересвянської селищної ради 8 листопада 2021 року видно, що ОСОБА_2 ніде не працює через знаходження на Д - обліку з 12 березня 2021 року, проживає разом із своєю матір`ю ОСОБА_6 , яка є інвалідом ІІІ групи та отримує мінімальну пенсію.

Урахувавши наведені обставини, а також те, що обов`язок утримувати дітей є однаковим як для матері так і батька, тому виходячи з закріплених ч. 9 ст. 7 СК України принципів справедливості, добросовісності та розумності, суд дійшов висновку про присудження аліментів на дочку ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі по 1400 грн. щомісячно, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно.

Відповідно до ст. 191 СК України аліменти присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову.

Згідно п. 1) ч. 1 ст. 430 ЦПК України, рішення суду підлягає негайному виконанню у справах про стягнення аліментів в межах суми платежу за один місяць.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 цього Кодексу судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

У зв`язку із задоволенням позову повністю необхідно із відповідача у користь позивачки стягнути судові витрати в сумі 908 грн., пов`язані зі сплатою судового збору за позовну вимогу про розірвання шлюбу, що підтверджено квитанцією (а. с. 1).

Ураховуючи те, що позивачка на підставі п. 3) ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» звільнена від сплати судового збору за подання позовної заяви про стягнення аліментів і її позов задоволено, судовий збір у розмірі 908 грн. слід стягнути з відповідача в дохід держави.

Керуючись ст. ст. 258, 259, 263-265 ЦПК України, суд


ухвалив:


Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Розірвати шлюб між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , зареєстрований 26 квітня 2018 року виконавчим комітетом Грушівської сільської ради Тячівського району Закарпатської області (актовий запис № 9).

Стягувати із ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця с. Грушово Тячівського району Закарпатської області у користь ОСОБА_1 аліменти на дитину - дочку ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі по 1400 (одну тисячу чотириста) грн. щомісячно, що підлягає індексації відповідно до закону, починаючи з 17 вересня 2021 року і до досягнення дитиною повноліття.

У решті частині позову про стягнення аліментів на дитину у розмірі по 1100 грн. щомісячно відмовити за недоведеністю позовних вимог.

Рішення в частині стягнення аліментів за один місяць в розмірі 1400 грн. допустити до негайного виконання.

Стягнути із ОСОБА_2 у користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 908 грн., пов`язані зі сплатою судового збору.

Стягнути із ОСОБА_2 , судовий збір в дохід держави у розмірі 908 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано, і може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Закарпатського апеляційного суду, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відомості про учасників справи:

Позивачка: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , проживає по АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .

Представник позивачка: ОСОБА_7 , АДРЕСА_2 .

Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , проживає по АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .

Представник відповідача: ОСОБА_8 , АДРЕСА_4 .

Повне рішення буде складено 26 листопада 2021 року.


Суддя                                                                                        Л.Р.Сас

















Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація