- відповідач: Доросинівська сільська рада
- позивач: Трофімчук Микола Йосипович
- позивач: Трофимчук Микола Ананійович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 167/778/21
Номер провадження 2/167/339/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 грудня 2021 року м. Рожище
Рожищенський районний суд Волинської області в складі:
головуючого судді Гармай І. Т.,
з участю секретаря судового засідання Ісакової Н. Ю.,
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі Рожищенського районного суду Волинської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Доросинівської сільської ради Луцького району Волинської області про визнання права власності на нерухоме майно
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Доросинівської сільської ради Луцького району Волинської області про визнання права власності на нерухоме майно.
Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що він має право на земельну частку (пай), згідно сертифіката серії ВЛ № 0073042, виданого на підставі розпорядження Рожищенської районної державної адміністрації № 65 від 05 березня 1997 року, зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) від 07 березня 1997 року № 6230. Зазначає, що оригінал сертифіката був втрачений про що ним в газеті «Наш край» за № 15 від 03 квітня 2021 року було опубліковане оголошення.
18 грудня 2020 року позивач звернувся до відділу у Рожищенському районі міжрайонного управління у Ківерцівському та Рожищенському районах Головного управління Держгеокадастру у Волинській області з заявою про видачу дубліката втраченого сертифіката на право на земельну частку (пай) серії ВЛ № 0073042, виданого на ім`я ОСОБА_1 , однак йому було відмовлено. Вказує, що у зв`язку втратою оригінала сертифіката не може реалізувати своє право на відведення земельної частки (паю) в натурі.
На підставі наведеного просить визнати за ним право на земельну частку (пай), розміром 4,05 га, яка знаходиться у КСП "Україна" та належть позивачу на підставі сертифіката серії ВЛ № 0073042, виданого на підставі розпорядження Рожищенської районної державної адміністрації № 65 від 05 березня 1997 року, зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) від 07 березня 1997 року № 6230.
Ухвалою судді Рожищенського районного суду Волинської області від 06 жовтня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати розгляд справи в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання 04 листопада 2021 року о 10 год 30 хв.
Ухвалою Рожищенського районного суду Волинської області від 04 листопада 2021 року у зв`язку з відсутністю відомостей про вручення учасникам справи повідомлення про дату, час та місце розгляду справи підготовче засідання відкладено на 10 год 30 хв 25 листопада 2021 року.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, 06 грудня 2021 року подав суду заяву про підтримання позовних вимог та розгляд справи у його відсутності.
Відповідач Доросинівська сільська рада Луцького району Волинської області в судове засідання не з`явилась, 01 грудня 2021 року на електронну адресу суду надіслали заяву про розгляд справи у відсутності представника сільської ради. Проти задоволення позовних вимог не заперечують.
У відповідності до ч. 3 ст. 200 Цивільного процесуального кодексу України (далі- ЦПК України), за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Ураховуючи визнання позову відповідачем суд, ухвалив про розгляд справи по суті у підготовчому судовому засіданні.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 223 ЦПК України суд ухвалив розглядати справу за відсутності учасників справи.
У відповідності до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання технічним засобом за відсутності учасників справи, які беруть участь у справі не здійснюється.
Дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд доходить такого висновку.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 має право на земельну частку (пай), згідно сертифіката серії ВЛ № 0073042, виданого на підставі розпорядження Рожищенської районної державної адміністрації № 65 від 05 березня 1997 року, зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) від 07 березня 1997 року № 6230, що підтверджується інформацією відділу у Рожищенському районі Міжрайонного управління у Ківерцівському та Рожищенському районах Головного управління Держгеокадастру у Волинській області № 0-3-0.222-193/107-20 від 22 грудня 2020 року
Згідно розпорядження голови Рожищенської районної державної адміністрації від 30 грудня 2005 року № 440, розмір земельної частки (пай), по КСП «Україна» становить - 4,05 га (умовних кадастрових гектарах).
З фотокопії із газети «Наш край» № 15 (7700) від 05 квітня 2021 року встановлено, що ОСОБА_1 повідомляв про втрату сертифіката серії ВЛ № 0073042, виданого Рожищенською районною державною адміністрації від 05 березня 1997 року, зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) від 07 березня 1997 року № 6230.
З листа відділу у Рожищенському районі Міжрайонного управління у Ківерцівському та Рожищенському районах Головного управління Держгеокадастру у Волинській області № 0-3-0.222-193/107-20 від 22 грудня 2020 року встановлено, що видати позивачу дублікат сертифіката на право на земельну частку (пай) неможливо у зв`язку з відсутністю у відділі бланків сертифікатів.
З копії Державного акта на право колективної власності на землю серії ВЛ № 57, виданого 20 жовтня 1995 року головою Береської сільської ради вбачається, що КСП «Україна», яке розташоване на території Береської сільської ради Рожищенського району Волинської області передається у колективну власність 2064,7 га землі в межах згідно з планом. Землю передано у колективну власність для сільськогосподарського використання відповідно до рішення Береської сільської ради від 20 жовтня 1995 року № 4/5. Державний акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю за № 118.
Згідно розпорядження голови Рожищенської районної державної адміністрації від 05 березня 1997 року № 65, розмір однієї земельної частки (пай) по КСП «Україна» становить 4,88 га (умовних кадастрових гектарах).
З довідки Доросинівської сільської ради Луцького району Волинської області від 26 листопада 2021 року за № 1321 встановлено, що згідно списків розпаювання ОСОБА_1 належить земельна частка (пай) розміром 4,05 га колишнього КСП «Україна», згідно сертифіката ВЛ № 0073042, виданого Рожищенською районною державною адміністрацією 07 березня 1997 року.
Позивач, вказуючи на те, що зв`язку втратою оригінала сертифіката не може реалізувати своє право на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості), звернувся до суду з даним позовом за захистом порушеного права.
Згідно з ч. 1 ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно з ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Згідно з п. «б» ч. 1 ст. 81 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Пунктом «а» ч. 3 ст. 152 ЗК України передбачено, що захист прав громадян на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом визнання права.
Згідно з п. 17 Перехідних положень Земельного кодексу України, сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості).
Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України у п. 24 постанови від 16 квітня 2004 року № 7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ», член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акту, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК України, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом колективного сільськогосподарського підприємства на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку. При неможливості надати такій особі земельну частку (пай) з колективної власності через відсутність необхідної для цього землі остання відповідно до пункту 7 Указу Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» має бути надана із земель запасу, створеного місцевою радою під час передачі землі у колективну власність.
Згідно з ст. 1, 2 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», право на земельну частку (пай) мають громадяни - спадкоємці права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом; основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є зокрема, рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).
Також згідно з п. 17 Перехідних положень ЗК України від 25 жовтня 2001 року сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам таких часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.
Відповідно до ст. 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року, яку ратифіковано Україною 17 липня 1997 року, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Ураховуючи вищенаведене, оскільки позивач не має можливості повторно отримати сертифікат на право на земельну частку (пай), позбавлений можливості інакше ніж у судовому порядку оформити свої права на землю, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Однак, згідно клопотання ОСОБА_1 судовий збір слід залишити за позивачем.
Керуючись ст. 12, 13, 77, 81, 89, 223, 263, 264, 265 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_1 до Доросинівської сільської ради Луцького району Волинської області про визнання права власності на нерухоме майно - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право на земельну частку (пай), яка перебуває у колективній власності КСП «Україна» Рожищенського району Волинської області, площею 4,05 га (умовних кадастрових гектарах), згідно сертифіката на право на земельну частку (пай) серії ВЛ № 0073042, виданого на підставі розпорядження Рожищенської районної державної адміністрації від 05 березня 1997 року № 65 та зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) від 07 березня 1997 року № 6230.
Сплачений судовий збір залишити за позивачем ОСОБА_1 .
Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Дата складення повного судового рішення - 06 грудня 2021 року.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .
Відповідач: Доросинівська сільська рада Рожищенського району Волинської області, місцезнаходження: с. Доросині, вул. Миру, 61 Луцький район Волинська область, ідентифікаційний код юридичної особи 04333201.
Головуючий суддя І. Т. Гармай
- Номер: 2/167/339/21
- Опис: про визнання права власності
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 167/778/21
- Суд: Рожищенський районний суд Волинської області
- Суддя: Гармай І. Т.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 05.10.2021
- Дата етапу: 05.10.2021
- Номер: 2/167/339/21
- Опис: про визнання права власності
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 167/778/21
- Суд: Рожищенський районний суд Волинської області
- Суддя: Гармай І. Т.
- Результати справи:
- Етап діла: Закрито проваджененя: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 05.10.2021
- Дата етапу: 06.12.2021