ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34 |
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
справа № 22/128 | 30.08.07 |
За позовом Чернігівський міжрайонний природоохоронний прокурор
до Дочірне підприємство "Нафком-Агро"
про стягнення 997,20 грн
Суддя Ярмак О.М.Представники:
Від позивача не з‘явився
Від відповідача не з’явився
Від прокурора Суходольський С.М. пом. прокурора (посв. № 57 вид.19.02.07.)
СУТЬ СПРАВИ:
Пред‘явлені вимоги про стягнення до місцевого бюджету Товкачівської сільської ради 997 грн.20 коп. шкоди, завданої внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів.
Відповідач вимог суду не виконав, письмового відзиву на позовну заяву та витребуваних документів не надав, свого представника у судове засідання не направив, тому справа розглядається за наявними в ній матеріалами відповідно до ст. 75 ГПК України.
13.08.07 через канцелярію суду від Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Чернігівській області надійшло клопотання, в якому просить залучити до участі в справі замість Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Чернігівській області –Державну екологічну інспекцію в Чернігівській області.
В заяві про заміну позивача Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Чернігівській області зазначає, що в Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Чернігівській області проведено реорганізацію внаслідок якої з нього виділилась окрема структура –Державна екологічна інспекція в Чернігівській області , якій відповідно до Положення, затвердженого наказом Мін природи України № 548 від 19.12.2006 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.02.2007 з 1 березня 2007 р. новоствореній інспекції передано повноваження державного контролю за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, зокрема право заявляти позови про відшкодування втрат і збитків, завданих внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Згідно зі статтею 25 ГПК у разі вибуття однієї з сторін у спірному або встановленому рішенням господарського суду правовідношенні внаслідок реорганізації юридичної особи, господарський суд здійснює заміну цієї сторони її правонаступником.
Як вбачається із наданих матеріалів (наказів та положення) на Державну екологічну інспекцію в Чернігівській області покладено повноваження державного контролю за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, зокрема право заявляти позови про відшкодування втрат і збитків, завданих внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
За таких обставин належним позивачем слід вважати Державну екологічну інспекцію в Чернігівській області.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника прокуратури, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
0107.2006 р. держінспекторами з охорони навколишнього природного середовища Прилуцького району та м. Прилуки Державного управління екології та природних ресурсів в Чернігівській області було здійснено перевірку дотримання вимог водоохоронного законодавства гна Малодівицькій філії ДП «Нарком –Агро»про що складено акт № 134 від 1 липня 2006 р.
В результаті перевірки встановлено, що відповідач для проведення хімічного обробітку посівів, утримання машинно –тракторного парку, забезпечення інших господарських потреб з 2004 по 2006 р. використовував від 8 до 5 артезіанських свердловин, які належали раніше діючим с/г товариствам , зокрема на час перевірки : в с. Дубовий Гай –1, с. Білошапки –1, с. Мала Дівиця –2, с. Товкачівка –1. Дозвіл на спеціальне водокористування відсутній.
У вказаному акті було зроблено припис № 81 , п. 3 якого було приписано з метою усунення виявлених недоліків отримати дозвіл на спеціальне водокористування в Держуправлінні екології та природних ресурсів в Чернігівській області до 1.09.06 р. на підставі ст.. 49 Водного кодексу України.
Даний припис підлягає обов‘язковому виконанню. Про виконання припису повідомити до 1 серпня 2006 р. Прилуцьку регіональну екологічну інспекцію письмово.
Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Чернігівській області було направлено відповідачу претензію від 20.07.06 з вимогою сплатити збитки в розмірі 997, 20 грн., завдані самовільним використанням 18000, 0 куб.м питної води до місцевого бюджету Товкачівської сільської ради. До претензії було додано розрахунок суми збитків.
Відповідно до ст. 16 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»державне управління в галузі охорони навколишнього природного середовища здійснюють Кабінет Міністрів України, Ради та їх виконавчі і розпорядчі органи, а також спеціально уповноважені на те державні органи по охороні навколишнього природного середовища і використанню природних ресурсів та інші державні органи відповідно до законодавства України. Спеціально уповноваженими державними органами управління в галузі охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів у республіці є спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його органи на місцях та інші державні органи, до компетенції яких законодавством України та Автономної Республіки Крим віднесено здійснення зазначених функцій.
До компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належить державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, а також за додержанням норм екологічної безпеки ( п.б ч.1 ст. 20 Закону).
Відшкодування шкоди, заподіяної забрудненням вод та іншими порушеннями законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, передбачено статтею 111 Водного кодексу та статтею 68 Закону.
Відповідно до ст. 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Відшкодування збитків, завданих внаслідок порушень водного законодавства, не звільняє винних від збору за спеціальне водокористування, а також від необхідності здійснення заходів щодо ліквідації шкідливих наслідків.
Притягнення винних у порушенні водного законодавства до відповідальності не звільняє їх від обов'язку відшкодування збитків, завданих ними внаслідок порушення водного законодавства.
Розмір шкоди у таких випадках визначається відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Мінекобезпеки від 18.05.95 N 37 (з подальшими змінами), як правило, у повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від плати за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Як вбачається із матеріалів справи відповідач без отримання належного дозволу в установленому законом порядку використовував для власних потреб у період з 2004 р. по 2006 р. воду з артезіанських свердловин в кількості 18000 куб.м, що підтверджується актом перевірки, підписаним представником відповідача, та іншими документами.
Доказів відшкодування завданих навколишньому природному середовищу збитків суду не надано.
Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку, що позов прокурора є обґрунтованим, підтверджений матеріалами справи та підлягає задоволенню.
Судові витрати підлягають стягненню з відповідача в доход державного бюджету.
Керуючись ст. ст. 33,49, 75, 82, 84 ГПК України,-
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
1.Стягнути з Дочірнього підприємства «Нафком - Агро» (01011, м. Київ, бульвар Лесі Українки, 15, код 32249454) в доход місцевого бюджету Товкачівської сільської ради 997 (дев‘ятьсот дев‘яносто сім) грн.20 коп. шкоди.
2. Стягнути з Дочірнього підприємства «Нафком - Агро» (01011, м. Київ, бульвар Лесі Українки, 15, код 32249454) в доход державного бюджету 102 (сто дві) грн. державного мита та 118 (сто вісімнадцять) грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Накази видати відповідно до ст.116 ГПК України.
Суддя | О.М.Ярмак |