Судове рішення #13278480

  КИЇВСЬКИЙ   РАЙОННИЙ   СУД   МІСТА   СІМФЕРОПОЛЬ  

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ  

    Справа № 2 –4985/10  

  РІШЕННЯ  

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ  

22 грудня   2010  року           м. Сімферополь  

  Київський районний суд  м. Сімферополя  АР Крим  у складі:  

головуючого судді - Гуріної О.В.,  

при секретарі – Малевановій Д.Ю.,  

розглянувши   у відкритому судовому засіданні в м. Сімферополі цивільну справу за позовом прокурора м.Сімферополя в інтересах держави в особі Сімферопольської міської ради до ОСОБА_1 про повернення самовільно зайнятої земельної ділянки, зобов’язання привести земельну ділянку у придатний для використання стан шляхом зносу кам’яного паркану,  

    в с т а н о в и в:  

  12.05.2010 року прокурор м.Сімферополя в інтересах держави в особі Сімферопольської міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про повернення самовільно зайнятої земельної ділянки, зобов’язання привести земельну ділянку у придатний для використання стан шляхом зносу кам’яного паркану.  

Позовні вимоги мотивовані тим, що прокурор відповідно до наданих йому законом повноважень має право звернення до суду в особі органу місцевого самоврядування на захист інтересів держави у випадках, передбачених законом. Міській раді, як власнику земель, належить право розпорядження, передачі земельних ділянок у власність або користування, надання в оренду. Прокуратурою встановлено, що ОСОБА_1 на праві приватної власності належить земельна ділянка площею 0,0503 га, розташована за адресою: АДРЕСА_1. Рішенням Сімферопольської міської ради від 16.10.2008 року №645 ОСОБА_1 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою по відводу додаткової земельної ділянки площею 0,0070 га по вул.Пригородна, 38, але відповідач у порушення вимог діючого земельного законодавства без правовстановлюючих документів самовільно зайняв земельну ділянку площею 0,0055 га, що примикає до вказаного домоволодіння, шляхом встановлення кам’яного паркану. Факт самовільного зайняття земельної ділянки підтверджується актами перевірки земельного законодавства від 17.11.2009 року №841 та від 22.01.2010 року №21, яка проведена Державною інспекцією по контролю за використанням та охороною земель АР Крим. Відносно ОСОБА_1 19.11.2009 року складений протокол про адміністративне правопорушення №001598, винесено припис про усунення порушень земельного законодавства. Постановою №211 від 19.11.2009 року ОСОБА_1 притягнутий до адміністративної відповідальності. Згідно з розрахунком, зробленим на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року №963 «Про затвердження методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання не за цільовим призначенням, зняття грунтового покриву (родючого шару грунту) без спеціального дозволу, розмір шкоди, заподіяної ОСОБА_1 внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки площею 0,0055 га становить 419 грн. 47 коп. Позивач просив на підставі ст.212 Земельного кодексу України зобов’язати ОСОБА_1 повернути самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0055 га, що примикає до домоволодіння АДРЕСА_1, власнику - Сімферопольській міській раді, привести вказану земельну ділянку у придатний для використання стан шляхом зносу кам’яного паркану та стягнути з відповідача спричинену в результаті самовільного зайняття земельної ділянки шкоду в розмірі 419 грн. 47 коп., судові витрати покласти на відповідача.  

В ході розгляду справи позивач уточнив свої вимоги, не підтримав позов в частині стягнення шкоди у зв’язку з добровільним її погашенням, а крім того уточнив розміри кам’яного паркану.  

У судовому засіданні представник прокуратури м.Сімферополя підтримала заявлені вимоги, просила позов задовольнити.  

Відповідач до суду не з’явився, повідомлений належним чином про розгляд справи через свого представника, який приймав участь у попередніх судових засіданнях, причини неявки суду не повідомив.  

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, з’ясувавши фактичні обставини справи та перевіривши їх доказами, наданими сторонами на засадах змагальності, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.  

Судом встановлено, що рішенням Сімферопольської міської ради від 16.10.2008 року №645 ОСОБА_1 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою по відводу земельної ділянки площею 0,0070 га, яка примикає до домоволодіння АДРЕСА_1. Постійною комісією з питань містобудівництва, раціонального природокористування, екології і земельних відносин Сімферопольської міської ради прийнято рішення про узгодження для оформлення ОСОБА_1 додаткової земельної ділянки площею 71,0 кв.м. для благоустрою території до вищеназваного домоволодіння ( протокол від 12.10.2010 року №114 ) . Згідно з актами перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 17.11.2009 року №841, 22.01.2010 року, 24.02.2010 року  ОСОБА_1 самовільно зайнята земельна ділянка площею 0,0055 га, що примикає до домоволодіння АДРЕСА_1, із земель жилої та громадської забудови. Земельна ділянка огороджена кам’яним парканом, правовстановлюючих документів на земельну ділянку у встановленому законом порядку не оформлено ( а.с.6, 7, 14). 19.11.2009 року відносно ОСОБА_1 складений протокол про адміністративне правопорушення за ст.53-1 КУпАП, винесено постанову про притягнення до адміністративної відповідальності та припис, яким відповідача зобов’язано усунути порушення земельного законодавства, проте ОСОБА_1 вимоги уповноваженої посадової особи не виконав, у зв’язку з чим постановою №10 від 22.01.2010 року притягнутий до адміністративної відповідальності ( а.с.5).  

Частиною 2 статті 116 Земельного кодексу України ( далі ЗК України) передбачено, що набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.  

Згідно зі ст.125 ЗК України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникають після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації; право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.  

Відповідно до ст.126 ЗК України право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами; право оренди землі оформлюється договором, який реєструється відповідно до закону.  

Звернувшись до суду з позовом в інтересах держави в особі Сімферопольської міської ради, прокурор м.Сімферополя заявив вимоги про повернення земельної ділянки як самовільно зайнятої з приведенням її у придатний для використання стан.  

Такий спосіб захисту передбачений ст..212 ЗК України, відповідно до якої самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.  

Відповідно до ст.1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» самовільне зайняття земельної ділянки – це будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність, надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.  

З матеріалів справи вбачається, що спірна земельна ділянка, що є прибудинковою територією будинку АДРЕСА_1, належить Сімферопольській міській раді. Земельна ділянка огороджена кам’яним парканом, що виключає можливість користування нею з боку інших осіб, крім мешканців зазначеного домоволодіння. Під час проведення перевірки працівниками Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель в АР Крим ОСОБА_1 правовстановлюючих документів, які підтверджують його право власності або користування на земельну ділянку, не надав, тому доводи прокурора про те, що відповідач самовільно зайняв земельну ділянку, є обґрунтованими.  

Дозвіл, який надано ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою спірної земельної ділянки рішенням Сімферопольської міської ради від 16.10.2008 року №645 та рішення постійної комісії з питань містобудівництва, раціонального природокористування, екології і земельних відносин Сімферопольської міської ради від 12.10.2010 року №114  не є підставою для виникнення у відповідача права володіння чи користування цією земельною ділянкою.  

З урахуванням вищевикладеного, суд вважає, що позов прокурора  підлягає задоволенню.  

Керуючись ст.ст.10, 11, 60, 212-215 ЦПК України, суд  

  вирішив:  

  Позов   прокурора м.Сімферополя в інтересах держави в особі Сімферопольської міської ради до ОСОБА_1 про повернення самовільно зайнятої земельної ділянки, зобов’язання привести земельну ділянку у придатний для використання стан шляхом зносу паркану – задовольнити.  

Зобов’язати ОСОБА_1 повернути самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0055 га, яка примикає до домоволодіння АДРЕСА_1 власнику – Сімферопольській міській раді.  

Зобов’язати ОСОБА_1 привести земельну ділянку площею 0,0055 га, яка примикає до домоволодіння АДРЕСА_1 у придатний для використання стан шляхом знесення кам’яного паркану із черепняка висотою 2,14 м., довжиною 25,6 м. х 2,15 м., яким огороджена самовільно зайнята земельна ділянка.  

Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду АРК  через Київський районний суд м. Сімферополя АРК  шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення  апеляційної скарги, а відповідачем – з моменту отримання копії рішення.  

    Суддя:  

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація