КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА СІМФЕРОПОЛЬ
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Справа № 2а –164/2011
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 січня 2011 року м. Сімферополь
Суддя Київського районного суду м.Сімферополя АР Крим Гуріна О.В., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Сімферополя АР Крим про визнання дій протиправним, зобов’язання здійснити перерахунок пенсії,
встановив:
30.11.2010 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Сімферополя АР Крим про визнання дій протиправним, зобов’язання здійснити перерахунок пенсії.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач є працюючим пенсіонером, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Київському районі м.Сімферополя, де йому призначена та виплачується пенсія за віком. У січні 2010 року він звернувся до відповідача з питання про перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії відповідно до вимог ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV. Відповідно до листа Управління від 29.11.2010 року перерахунок був здійснений із застосуванням середньомісячного заробітку на одну застраховану особу по Україні за 2007 рік в розмірі 1197 грн. 91 коп., що не відповідає вимогам діючого законодавства, зокрема положенням Закону №1058-ІV, постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.2008 року, які передбачають обчислення пенсії з урахуванням показника заробітної плати за рік, який передував року перерахунку, тобто в даному випадку за 2009 рік ( 1650 грн. 43 коп.). Позивач просив визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Сімферополя протиправними, зобов’язати відповідача здійснити йому перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески і яка у відповідності із законом враховується для обчислення пенсії за 2009 рік, що складає 1650 грн. 43 коп., з моменту звернення в січні 2010 року.
Ухвалою суду від 02.12.2010 року позов в частині вимог за період з 01.01.2010 року по 30.05.2010 року залишено без розгляду.
Відповідачем у встановлений судом строк заперечень на позов не надано.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України Київського району м.Сімферополя, одержує пенсію за віком. 14.01.2010 року ОСОБА_2 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням стажу після призначення пенсії. Відповідно до листа Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Сімферополя від 29.11.2010 року перерахунок пенсії заявнику проведений, виходячи з показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески і яка у відповідності із Законом враховується для обчислення пенсії за 2007 рік.
Згідно зі ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ІV у разі, якщо після призначення пенсії застрахована особа продовжує працювати, здійснюється перерахунок його пенсії з урахуванням стажа після призначення пенсії.
Підпунктом «б» підпункту 10 пункту 35 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» частина 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» викладена в новій редакції, зокрема, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.
Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22 травня 2008 року вказані зміни, внесені підпунктом «б» підпункту 10 пункту 35 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнані неконституційними.
Статтею 152 Конституції України передбачено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, частина четверта статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» діє в редакції, згідно з якою у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Згідно з положеннями частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата для обчислення пенсії розраховується з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Відповідно до підпункту 3 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку пенсії) незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Вказана постанова не скасована і є чинною на час виникнення спірних правовідносин.
Таким чином, дії Управління відносно перерахунку пенсії із застосуванням середньомісячного заробітку на одну застраховану особу по Україні за 2007 рік суперечать положенням наведених правових норм, і вимоги позивача про перерахунок пенсії, виходячи з показника середньої заробітної плати за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії (2009 рік) підлягають задоволенню.
У відповідності з ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені ним документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок Державного бюджету України судовий збір в розмірі 3 грн. 40 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування», п. 11 Постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 р. «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», ст.ст. 160-163 КАС України,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Сімферополя АР Крим про визнання дій протиправним, зобов’язання здійснити перерахунок пенсії – задовольнити.
Визнати відмову Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Сімферополя у перерахунку пенсії ОСОБА_2 з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по України, з якої сплачено страхові внески, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії – 2009 року, протиправною.
Зобов’язати Управління пенсійного фонду України у Київському районі м. Сімферополя здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, а саме за 2009 рік ( 1650 грн. 43 коп.), з 01.06.2010 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 судовий збір в сумі 3 грн. 40 коп.
Рішення суду допустити до негайного виконання в межах стягнення платежу за один місяць.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольского апеляційного адміністративного суду шляхом подання через Київський районний суд м.Сімферополя АР Крим протягом десяти днів з дня отримання копії постанови апеляційної скарги.
Суддя: