Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #1328109728


Справа № 752/4838/24

Провадження № 1-кс/752/7238/24


У Х В А Л А


17 вересня 2024 року слідчий суддя Голосіївського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участі секретаря ОСОБА_2 , слідчих ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , захисників ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , підозрюваного ОСОБА_7 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Голосіївського районного суду міста Києва, подане в рамках кримінального провадження № 42023100000000538, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 27.10.2023, клопотання слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП у м. Києві ОСОБА_4 , погоджене прокурором відділу Київської міської прокуратури ОСОБА_8 , про примусове відібрання біологічних зразків у підозрюваного ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , -

встановив:

до слідчого судді Голосіївського районного суду районного суду м. Києва надійшло клопотання слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП у м. Києві ОСОБА_4 , погоджене прокурором відділу Київської міської прокуратури ОСОБА_8 , про надання дозволу на здійснення примусового відібрання біологічних зразків (букального епітелію або слини) у підозрюваного ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , для проведення молекулярно-генетичного дослідження.

Клопотання мотивоване тим, що у провадженні відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції у м. Києві перебувають матеріали кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023100000000538 від 27.10.2023, за підозрою ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_3 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255-2 КК України, за підозрою ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255-2, ч. 1 ст. 263 КК України, за підозрою ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332 КК України та за фактом вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 1 ст. 255-1, ч. 3 ст. 332 ч. 3 ст. 358, ч. 1 ст. 263 КК України.

Під час досудового розслідування у зазначеному кримінальному провадженні повідомлено про підозру: ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянину України, уродженцю м. Київ, одруженому, офіційно не працевлаштованому, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимому, особі яка має кримінальне прізвисько рос. - «Саша Оболонский». Кримінальних статус - «Кримінальний авторитет». Має авторитет серед осіб кримінального світу. Поширює свій кримінальний вплив на територію міста Києва та Київської області, є однією з найвпливовіших кримінальних фігур в зазначених регіонах на теперішній період. Безпосередньо спілкується із суб`єктами підвищеного злочинного впливу, з так званими «ворами в законі»: ОСОБА_14 (кримінальне прізвисько рос. «Миндия» або «лавасогли Батумский»), ОСОБА_15 (він же, кримінальне прізвисько рос. - «Лёра Сумской»), ОСОБА_16 ( кримінальне прізвисько рос. - «Умка»). Забезпечив призначення свого племінника відповідальною особою від кримінального світу - «смотрящим», за справами у Київському СІЗО. Перевірявся на причетність до вчинення кримінальних правопорушень у 2002 році за ч. 1 ст. 115 КК України, у 2018 році за ч. 1 ст. 263, ч. 4 ст.190 КК України, має зареєстровану в установленому законом порядку зброю, частина якої була втрачена або «затонула». Схильний до насильства. Приймає участь в обговоренні злочинних планів інших учасників організованих груп з метою вчинення кримінальних правопорушень. Має ознаки суб`єкта підвищеного злочинного впливу у кримінальному середовищі.

21.05.2024 ОСОБА_7 затриманий в порядку ст. 208 КПК України.

21.05.2024 ОСОБА_7 повідомлено про підозру за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 255-2 КК України.

Так, ОСОБА_7 підозрюється у вчиненні особливо тяжкого злочину, за яке передбачене покарання у вигляді позбавлення волі на строк від семи до дванадцяти років з конфіскацією майна.

21.05.2024 на підставі постанови процесуального керівника - прокурора відділу Київської міської прокуратури ОСОБА_17 , на виконання п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про державну реєстрацію геномної інформації людини» винесено постанову про відібрання біологічних зразків для експертного дослідження у підозрюваного ОСОБА_7 , але останній відмовився добровільно надати біологічні зразки, які необхідні для проведення молекулярно-генетичних експертиз.

На теперішній час в ході досудового розслідування виникла необхідність у відібранні біологічних зразків (зразки букального епітелію або слини) підозрюваного ОСОБА_7 , для встановлення генетичних ознак останнього.

Біологічні зразки підозрюваного ОСОБА_7 (зразки букального епітелію або слини) отримати в інший спосіб неможливо.

У судовому засіданні слідчий ОСОБА_4 клопотання підтримала та просила задовольнити з підстав, викладених в ньому. Також, долучила копію постанови про проведення молекулярно-генетичної експертизи від 09.09.2024 року.

Захисник ОСОБА_6 в судовому засіданні проти клопотання заперечувала та просила відмовити у його задоволенні. Вважає, що обставини зазначені у постанові прокурора від 21.05.2024 року не відповідає приписам ч. 1 ст. 245 КПК України, яка визначає, що передумовою відбирання біологічних зразків у особи є призначення експертизи та необхідність отримання біологічних зразків для її проведення.

Посилається на те, що у постанові та у клопотанні не зазначається яка саме експертиза необхідна в рамках кримінального провадження № 42023100000000538, також в даному випадку підставою для звернення органом досудового розслідування до суду про примусове відібрання біологічних зразків є постанова прокурора від 21.05.2024 року про відібрання біологічних зразків для невстановленої та незазначеної експертизи та без зазначення для чого саме в подальшому будуть використовуватись відібрані біологічні зразки, про що надала письмові заперечення.

Крім того, захисник ОСОБА_6 заявила клопотання про повернення прокурору матеріалів клопотання про здійснення примусового відібрання біологічних зразків у підозрюваного, посилаючись на порушення територіальної підсудності.

Підозрюваний ОСОБА_7 в судовому засіданні підтримав думку свого захисника.

Заслухавши думку учасників процесу, дослідивши матеріали клопотання та долучені докази, слідчий суддя встановив наступне.

Пунктом 1 частини першої статті 5 Закон України «Про державну реєстрацію геномної інформації людини», передбачено обов`язкову державну реєстрацію геномної інформації щодо осіб, яким повідомлено про підозру у вчиненні умисних тяжких чи особливо тяжких злочинів проти основ національної безпеки України, життя, здоров`я, волі, честі, гідності, статевої свободи та статевої недоторканості особи, власності, громадської безпеки, у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, або стосовно яких обвинувальний акт у кримінальних провадженнях зазначеної категорії злочинів передано до суду.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 978 від 29.08.2023 та ч. 4 порядку проведення обов`язкової державної реєстрації геномної інформації людини відбір та направлення на проведення молекулярно-генетичної експертизи (дослідження) біологічного матеріалу осіб, яким повідомлено про підозру у вчиненні умисних тяжких чи особливо тяжких злочинів проти основ національної безпеки України, життя, здоров`я, волі, честі, гідності, статевої свободи та статевої недоторканості особи, власності, громадської безпеки, у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, у разі, коли результати експертизи (дослідження) можуть бути використані для забезпечення завдань кримінального провадження, здійснюється згідно із статтею 242 Кримінального процесуального кодексу України.

Відповідно до вимог ст. 241 КПК України, 21.05.2024 прокурором у кримінальному провадженні № 42023100000000538 від 27.10.2023 було винесено постанову про відібрання зразків у підозрюваного ОСОБА_7 для експертного дослідження, від чого він відмовився.

Також, як встановлено у судовому засіданні постановою слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП у м. Києві ОСОБА_4 від 09.09.2024 року постановлено доручити експертам Київського НДЕКЦ МВС України провести молекулярно-генетичну експертизу у кримінальному провадженні №42023100000000538.

Частиною третьою ст. 245 КПК України передбачено, що відбирання біологічних зразків у особи здійснюється за правилами, передбаченими статтею 241 цього Кодексу. У разі відмови особи добровільно надати біологічні зразки слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, що розглядається в порядку, передбаченому статтями 160-166 цього Кодексу, має право дозволити слідчому, прокурору (або зобов`язати їх, якщо клопотання було подано стороною захисту) здійснити відбирання біологічних зразків примусово.

Відповідно до ст. 241 КПК України перед початком освідування особі пропонується добровільно пройти освідування на підставі постанови дізнавача, слідчого, прокурора, а в разі її відмови освідування здійснюється примусово виключно на підставі постанови прокурора. У разі необхідності освідування здійснюється за участю судово-медичного експерта, лікаря або спеціаліста.

Законом України «Про державну реєстрацію геномної інформації людини» визначено правові засади обробки геномної інформації людини з метою її державної реєстрації в Україні.

Зазначеним Законом передбачена обов`язкова державна реєстрація геномної інформації ряду осіб.

Так, ОСОБА_7 підозрюється, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 255-2 КК України, яке є кримінальним правопорушенням проти громадської безпеки та відповідно статті 12 КК України належить до особливо тяжких злочинів, за яке передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від семи до дванадцяти років з конфіскацією майна.

Відповідно до ст. 132 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом. Застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора.

Частиною 5 ст. 163 КПК України передбачено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Слідчий суддя відзначає, що слідчим належним чином доведено потребу органу досудового розслідування у відібранні біологічних зразків на виконання вимог Закону України «Про державну реєстрацію геномної інформації людини», а також неможливість у інший спосіб отримати вказані зразки.

Оскільки підозрюваний ОСОБА_7 відмовився добровільно надати біологічні зразки, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

При цьому, слідчий суддя зазначає, що примусове відібрання біологічних зразків у підозрюваного виправдує такий ступінь втручання у особисті права особи на даній стадії кримінального провадження, оскільки у разі виправдувального вироку суду, що набрав законної сили, або постанови прокурора про закриття кримінального провадження щодо підозрюваного на підставі п.п. 1-3 ч. 1 ст. 284 КПК України відбувається вилучення та знищення геномної інформації з Електронного реєстру, отриманої в результаті проведення обов`язкової державної реєстрації геномної інформації (ч. 6 ст. 18 Закону)

Щодо посилання захисника ОСОБА_6 на порушення органом досудового розслідування територіальної підсудності, слідчий суддя звертає увагу, що до клопотання долучено копію наказу про визначення місць розташування та проведення досудового розслідування відділів СУ ГУНП у м. Києві № 765 від 18.04.2023 року, відповідно до якого визначено місце знаходження органів досудового розслідування, які входять у структуру СУ ГУНП у м. Києві, службові приміщення в адміністративних будівлях за адресами у місті Києві, зокрема, вул. Антоновича, 114, м. Київ (Голосіївський район м. Києва).

Керуючись вимогами статей 160-165, 241-245,309, 532 КПК України, -

постановив:

клопотання - задовольнити.

Надати дозвіл слідчим СУ ГУНП у м. Києві ОСОБА_4 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_3 , ОСОБА_26 на здійснення примусового відібрання біологічних зразків (букального епітелію або слини) у підозрюваного ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , для проведення молекулярно-генетичного дослідження.

Відібрання біологічних зразків проводити з дотриманням вимог ст.ст.241, 245 КПК України.

Строк дії ухвали не може перевищувати двох місяців з дня її постановлення.

Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.


Слідчий суддя ОСОБА_1



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація