Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #133087347


                                                          328/1222/21

                                                                                22.12.2021

2 /328/998/21

РІШЕННЯ

Іменем України

22 грудня 2021 року                                                                        м.Токмак

Токмацький районний суд Запорізької області у складі головуючого судді Погрібної О.М., за участю секретаря судового засідання Мацинської О.Є., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Токмак в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом комунального підприємства «Токмак біоенергія» Токмацької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за послуги з постачання теплової енергії,

встановив:

Директор КП «Токмак біоенергія» Токмацької міської ради Мамчак А.П. звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за послуги з постачання теплової енергії за період з 01.10.2016 по 01.04.2021 в сумі 60481,7 грн, втрати внаслідок інфляції в сумі 9771,55 грн, три відсотки річних від простроченої суми у сумі 3345,20 грн та судових витрат.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що між КП «Токмак теплоенергія» Токмацької міської ради та КП «Токмак біоенергія» Токмацької міської ради укладено Договір про відступлення права вимоги від 05.06.2019 відповідно до ст.ст.512-519 ЦК України, за яким первісний кредитор передав, а новий кредитор прийняв на себе право вимоги до боржників первісного кредитора за договорами про надання послуг з централізованого опалення. Відбулась заміна кредитора у зобов`язанні з 05.06.2019 року.

КП «Токмак біоенергія» ТМР визначено виконавцем послуг з постачання теплової енергії в м. Токмак згідно з рішенням виконавчого комітету Токмацької міської ради № 97 від 23.05.2019 року. Підприємство є єдиним виробником послуг з централізованого опалення в м. Токмак.

Багатоквартирний будинок АДРЕСА_1 приєднаний до системи централізованого опалення в м. Токмак.

Відповідачка зареєстрована та проживає в квартирі за адресою: АДРЕСА_2 та є споживачем житлово-комунальних послуг.

Квартира оснащена системою опалення, яка приєднана до централізованої системи опалення. Система опалення квартири є невід`ємною частиною системи теплопостачання зазначеного будинку. Відповідачкою не застосовувалась процедура відключення належної їй квартири від загально будинкової системи опалення відповідно до діючого законодавства.

До 01 квітня 2021 року відповідачка отримувала послугу з постачання теплової енергії безперебійно на підставі відкритого особового рахунку проводилися відповідні нарахування, що свідчить про фактичні правовідносини. Представник позивача зазначив, що цивільні права та обов`язки між КП «Токмак біоенергія» ТМР та ОСОБА_1 до 01 квітня 2021 року не припинялися. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору. Позивач КП «Токмак біоенергія» Токмацької міської ради належним чином виконувало взяті на себе зобов`язання, забезпечувало споживача якісними комунальними послугами. Оформлених претензій від боржника до підприємства не надходило.

Відповідачка взяті на себе обов`язки не виконує, плату за надану послугу не сплачує, в зв`язку з чим заборгованість за період з 01.10.2016 по 01.04.2021 в сумі 60481,7 грн, втрати внаслідок інфляції в сумі 9771,55 грн, три відсотки річних від простроченої суми у сумі 3345,20 грн, про що надано відповідний розрахунок.

Позивач просить стягнути з відповідачки заборгованість за житлово-комунальні послуги, з урахуванням індексу інфляції та 3 відсотків річних, нарахованих на суму заборгованості, а також стягнути судові витрати у вигляді сплати судового збору в розмірі 2270,00 грн.

Ухвалою судді Токмацького районного суду Запорізької області від 18 листопада 2021 року було скасоване заочне рішення Токмацького районного суду Запорізької області від 09 липня 2021 року в справі № 328/1222/21 за позовом Комунального підприємства «Токмак біоенергія» Токмацької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за послуги з постачання теплової енергії, призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням (викликом) учасників справи на 22 грудня 2021 року.

Представник позивача в судове засідання не з`явився, надав суду заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує.

Відповідачка на розгляд справи в судове засідання не з`явилася, однак надала суду заяву з клопотанням розглянути справу за її відсутності та просить застосувати строк позовної давності, про що зазначила у відповідному клопотанні та відзиві на позовну заяву. У заяві зазначила, що визнає позов в частині стягнення з неї боргу в межах строку позовної давності.

Оскільки особи, які беруть участь у справі в судове засідання не з`явились, відповідно до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши в порядку ст.279 ЦПК України, наявні у справі документи і матеріали, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що відповідно до довідки про реєстрацію місця проживання особи № 13-19/861 від 22.03.2021 року відповідач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 24.05.2011 року по теперішній час зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .

Крім того, дана квартира перебуває у власності ОСОБА_1 .

Відповідачка ОСОБА_1 отримує послугу з централізованого опалення квартири за адресою: АДРЕСА_2 , безперебійно на підставі відкритого особового рахунку № НОМЕР_1 , куди проводилися відповідні нарахування. Цивільні права та обов`язки між КП «Токмак біоенергія» ТМР та ОСОБА_2 до 01 травня 2021 року не припинялися.08 серпня 2013 року між КП «Токмак теплоенергія» Токмацької міської ради та ОСОБА_3 був укладений договір про надання послуг з централізованого опалення.

Відсутність укладеного договору з позивачем КП «Токмак біоенергія» не звільняє відповідачку від обов`язку оплачувати надані їй послуги. Зазначений правовий висновок викладений у постанові ВП Верховного Суду від 04 липня 2018 року у справі N 904/7183/17 (провадження N 12-153гс18). Аналогічна позиція сформульована у постанові Верховного Суду від 06 листопада 2019 року у справі N 642/2858/16 (провадження N 61 -26204св18).

Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.

Виконавцем послуг було КП «Токмак теплоенергія» на підставі рішення виконавчого комітету Токмацької міської ради №151 від 31.05.2013, а з 24 травня 2019 року виконавцем послуг являється КП «Токмак біоенергія» Токмацької міської ради на підставі рішення виконавчого комітету Токмацької міської ради № 97 від 23 травня 2019 року.

КП «Токмак біоенергія» Токмацької міської ради зареєстровано як юридичну особу, яка здійснює діяльність щодо постачання пари, гарячої води та кондиційованого повітря, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

05 червня 2019 року між КП «Токмак біоенергія» Токмацької міської ради та КП «Токмак теплоенергія» Токмацької міської ради укладено Договір про відступлення права вимоги, відповідно до умов якого КП «Токмак теплоенергія» Токмацької міської ради передає, а КП «Токмак біоенергія» Токмацької міської ради приймає на себе право вимоги до боржників за договорами про надання послуг з центрального опалення, договорами про постачання теплової енергії в гарячій воді, договорами про закупівлю теплової енергії, договорами про забезпечення функціонування індивідуального (автономного) опалення та централізованого опалення місць загального користування багатоквартирних будинків, які укладені між КП «Токмак теплоенергія» Токмацької міської ради та фізичними особами, фізичними особами-підприємцями, юридичними особами, які є споживачами теплової енергії в сумі 25194177,55 гривень.

Відповідно до п.1.2 Договору про відступлення права вимоги, крім передачі прав вимоги оплати за спожиту теплову енергію та послуг з централізованого опалення за зобов`язанням, зазначеним в п.1.1 договору, до нового кредитора переходять права вимоги стягнення пені, інфляційних втрат та відсотків, пов`язаних з невиконанням або неналежним виконанням боржниками своїх зобов`язань за договорами.

Відповідно до п.1.3 Договору про відступлення права вимоги передача прав на вимогу оформлюється актом прийому-передачі, який підписується обома сторонами договору та є невід`ємною частиною цього договору.

05 червня 2019 року, відповідно до акту прийому-передачі КП «Токмак теплоенергія» Токмацької міської ради передало КП «Токмак біоенергія» Токмацької міської ради договори про надання послуг з централізованого опалення (оригінал), укладені між КП «Токмак теплоенергія» Токмацької міської ради і споживачами згідно реєстру від 05 червня 2019 року, що є додатком до договору про відступлення права вимоги від 05 червня 2019 року.

З реєстру від 05.06.2019 року до акту прийому-передачі від 05.06.2019 дебіторської заборгованості по населенню, слідує, що відповідачка ОСОБА_1 (особовий рахунок НОМЕР_1 ) є боржницею.

15 липня 2019 року виконавчим комітетом Токмацької міської ради прийнято рішення № 126, відповідно до якого визнано Комунальне підприємство «Токмак біоенергія» Токмацької міської ради правонаступником Комунального підприємства «Токмак теплоенергія» Токмацької міської ради за правами та обов`язками в частині надання житлово-комунальних послуг та постачання теплової енергії.

Відповідно до положень ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Частиною 3 статті 12 ЦПК України та частиною 1 статті 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 20 Закону України від 24 червня 2004 року № 1875-IV «Про житлово-комунальні послуги» (чинного на час виникнення спірних правовідносин) передбачено право споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг. При цьому такому праву прямо відповідає визначений пунктом 5 частиною третьою статті 20 цього Закону обов`язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

За приписами ст. 162 ЖК УРСР власник зобов`язаний своєчасно вносити квартирну плату та плату за комунальні послуги.

Згідно зі ст. 322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст. 317 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. На зміст права власності не впливають місце проживання власника та місцезнаходження майна.

Обов`язок утримання житлових приміщень, в тому числі оплату послуг з центрального опалення та постачання гарячої води покладається на власника або наймача приміщення і рівною мірою на повнолітніх членів сім`ї наймача, споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Відсутність договору про надання житлово-комунальних послуг сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.

Відповідно до п.22 ст.1 Закону України від 12.05.1991 №1023-XII «Про захист прав споживачів» (далі Закон №1023-XII) споживачем є фізична особа, яка придбаває, замовляє, використовує або має намір придбати чи замовити продукцію для особистих потреб, безпосередньо не пов`язаних з підприємницькою діяльністю або виконанням обов`язків найманого працівника КП «Токмак теплоенергія» Токмацької міської ради, а з 24.05.2019 року КП «Токмак біоенергія» Токмацької міської ради надавало послуги, що за своїм функціональним призначенням є комунальними послугами, а саме - надання послуг з централізованого опалення.

Згідно зі ст.19,25 Закону України «Про теплопостачання» споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію і у разі відмови споживача оплачувати споживання теплової енергії теплопостачальної організації остання має право на стягнення заборгованості.

Відповідно до ст.509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Відповідно до ст.526 ЦК України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідачка зобов`язана оплатити надані послуги, а позивач має право вимагати від відповідачки виконання обов`язку щодо оплати наданих послуг.

Свої зобов`язання щодо надання житлово-комунальних послуг з централізованого опалення позивач виконує в повному обсязі.

Оформлених претензій, згідно зі ст.18 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 року та ст. 27 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 року від ОСОБА_1 до підприємства не надходило.

Відповідачка порушила свої зобов`язання та своєчасно не вносить оплату за спожиту теплову енергію. За період з 01.10.2016 по 01.04.2021 утворилась заборгованість в сумі 60481,7 грн, втрати внаслідок інфляції в сумі 9771,55 грн, три відсотки річних від простроченої суми у сумі 3345,20 грн, що підтверджується розрахунком.

Разом з тим, у відзиві на позовну заяву ставиться питання про застосування позовної давності.

Так, позовна давність це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу (стаття 256 ЦК України). Позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення. Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові (частини третя та четверта статті 267 ЦК України).

Суд застосовує позовну давність лише тоді, коли є підстави для задоволення позовної вимоги. Тобто, перш ніж застосувати позовну давність, суд має з`ясувати та зазначити у судовому рішенні, чи порушене право або охоронюваний законом інтерес позивача, за захистом якого той звернувся до суду. Якщо таке право чи інтерес не порушені, суд відмовляє у задоволенні позову через його необґрунтованість. Лише якщо буде встановлено, що право або охоронюваний законом інтерес особи дійсно порушені, але позовна давність спливла, і про це зробила заяву інша сторона спору, суд відмовляє у позові через сплив позовної давності за відсутності поважних причин її пропуску, наведених позивачем.

Судом встановлено наявність заборгованості у відповідачів за послуги з централізованого опалення за адресою їхнього проживання.

Відповідно до ст.12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи не вчинення нею процесуальних дій.

Статтею 257 ЦК України визначений загальний термін позовної давності три роки.

Відповідно до ст. 253 ЦК України перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок.

Позовна давність відповідно до частини першої статті 260 ЦК України обчислюється за загальними правилами визначення строків, встановленими статтями 253-255 цього Кодексу.

Частинами першою, п`ятою статті 261 ЦК України встановлено, що перебіг починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права. За зобов`язаннями з визначеним строком виконання перебіг позовної давності починається зі спливом строку виконання.

Позивачем нарахована заборгованість за період з 01.10.2016 до 01.03.2021, при цьому до суду позивач з даним позовом звернувся 28.04.2021.

Таким чином, суд дійшов висновку, що строк позовної давності за позовними вимогами про стягнення заборгованості з 01.10.2016 по 28.04.2018 сплинув.

Відповідно до наданого розрахунку перебіг позовної давності не переривався, оскільки відповідач не сплачувала за надані послуги.

Враховуючи наведене з відповідача на корить позивача підлягає стягненню заборгованість за період з 01.05.2018 до 01.03.2021 у розмірі 26993,32 грн. за надані послуги. 

На підставі ст.625 ЦК України з відповідача на користь позивача необхідно стягнути втрати внаслідок інфляції у сумі 2525,28 грн. та три відсотки річних у сумі 953,81 грн., а всього – 30472, 41 грн.

Відповідно до ч. 1 ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Оскільки позовні вимоги задоволено частково, то суд стягує з відповідача на користь позивача судовий збір в розмірі 939,86 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.12, 13, 81, 89, 141, 263-265, 268, 280-282 ЦПК України, суд,

ухвалив:

Позов комунального підприємства «Токмак біоенергія» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за послуги з постачання теплової енергії задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , на користь комунального підприємства «Токмак біоенергія» Токмацької міської ради заборгованість за послуги з постачання теплової енергії за період з 01.05.2018 по 01.03.2021 в сумі 26993,32  гривень (двадцять шість тисяч гривень дев`ятсот дев`яносто три гривні 32 коп), на рахунок НОМЕР_3 в AT «Ощадбанк» та втрати внаслідок інфляції в сумі 2525,28 гривень (дві тисячі п`ятсот двадцять п`ять гривень 28 коп), три відсотки річних від простроченої суми у розмірі 953,81 гривень (дев`ятсот п`ятдесят три гривні 81 коп), витрати на оплату судового збору в сумі 939,86 гривень (дев`ятсот тридцять дев`ять гривень 86 коп) на рахунок НОМЕР_4 в AT «МетаБанк», а всього 31412,27 гривень (тридцять одна тисяча чотириста дванадцять гривень 27 коп).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, безпосередньо до Запорізького апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.

Повний текст рішення суду складено 22 грудня 2021 року.

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи http://court.gov.ua/fair.

Учасники справи:

Позивач: комунальне підприємство «Токмак біоенергія» Токмацької міської ради, місце знаходження 71701, Запорізька область, місто Токмак, вулиця Шевченка, будинок 45-А, код в ЄДРПОУ 42980582.

Відповідач:  ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , рнкопп НОМЕР_2 .

Суддя:











  • Номер: 2/328/494/21
  • Опис: про стягнення заборгованості за послуги з постачання теплової енергії
  • Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
  • Номер справи: 328/1222/21
  • Суд: Токмацький районний суд Запорізької області
  • Суддя: Погрібна О.М.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 28.04.2021
  • Дата етапу: 09.07.2021
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація