- позивач: Челомбитько Ольга Іванівна
- відповідач: Челомбитько Владислав Миколайович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
16.12.2021
№ 637/926/21
№ 2/637/325/21
РІШЕННЯ
Іменем України
16 грудня 2021 року смт Шевченкове
Шевченківський районний суд Харківської області у складі:
головуючого судді Островської Н.І.,
за участю секретаря судового засідання Бутрик Ю.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Шевченкове Куп`янського району Харківської області позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про зміну розмірів аліментів,
у с т а н о в и в :
У вересні 2021 року ОСОБА_1 звернулася до суду з вищезазначеним позовом, в якому просить змінити розмір аліментів, що стягується на підставі рішення Шевченківського районного суду Харківської області по цивільній справі № 637/340/15 та стягнути з ОСОБА_2 на її користь на утримання неповнолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , аліментиув розмірі ј частки всіх видів заробітку (доходів), щомісячно, починаючи з моменту звернення до суду з цим позовом до досягнення сином повноліття, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку.
Уточнивши позов зазначила, що з 06.07.2002 перебувала з ОСОБА_2 у шлюбі, який 22.04.2021 розірвано. Рішенням Шевченківського районного суду Харківської області від 30.04.2015 з ОСОБА_2 на її користь стягуються аліменти на утримання дітей: ОСОБА_4 та ОСОБА_5 у розмірі 1/3 частини від заробітку, але не менше 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
ІНФОРМАЦІЯ_2 донька досягла повноліття. Син повністю знаходиться на утримані матері та проживає з нею.
На момент подання позову ОСОБА_2 працює в ПАТ «Харківгаз» диспетчером газового господарства, інших осіб на утримані не має, аліменти сплачує лише меншій дитині в розмірі 1/6 частини від заробітку.
За таких умов позивач вважає, що аліменти на утримання неповнолітнього сина необхідно визначити в розмірі ј частки від всіх видів заробітку доходів (заробітку) відповідача з моменту звернення з цим позовом до суду та до досягнення дитиною повноліття, але не менше 50% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку.
15.11.2021 судом направлявся запит щодо підтвердження місця реєстрації відповідача ОСОБА_2 . Відповідь на запит до суду надійшла 17.11.2021 цього ж дня ухвалою суду провадження по справі відкрито і справа призначена до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Станом на 16.12.2021 року відзив на позов від відповідача до суду не надійшов. У наданий в ухвалі час від сторін не надійшло заперечень проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження чи клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.
Відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Сторони у судове засідання не з`явилися, надали заяви про розгляд справи у їх відсутність. Позивач позовні вимоги підтримала, наполягала на задоволенні позову. Відповідач позов визнав повністю.
Дослідивши у судовому засіданні матеріали справи в порядку спрощеного позовного провадження та оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, з`ясувавши всі обставини справи, суд дійшов наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справу не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Стаття 81 ЦПК України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Положеннями ч. 2 ст. 150 та ч. 2 ст. 157 Сімейного кодексу України визначено, що батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов`язаний брати участь у її вихованні.
У відповідності до ч. 1 ст. 180 СК України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Судом встановлено, що сторони перебували у шлюбі, який за рішенням Шевченківського районного суду Харківської області від 22.04.2042 розірвано /а.с. 9/.
Від шлюбу мають спільних дітей: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 /а.с. 6-7/.
Рішенням Шевченківського районного суду Харківської області від 30.04.2015 стгнуто з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання дітей: ОСОБА_4 та ОСОБА_5 у розмірі 1/3 частини від заробітку, але не менше 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 03.04.2015 року до досягненню найстаршою дитиною повноліття /а.с. 8/.
На момент звернення до суду з вказаною заявою донька, ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_3 , досягла повноліття /а.с. 7/.
Відповідно до розрахунку заборгованості зі сплати аліментів у виконавчому провадженні № 47560290 станом на 01.10.2021, починаючи з квітня 2021 року, змінено розмір аліментів, що стягуються з боржника з 1/3 (33%) частини заробітку на 1/6 (16,67%) частини заробітку /а.с. 19/.
Згідно довідці АТ «Оператора газорозподільної системи «Харківгаз» від 05.10.2021 № ХА 000000230 ОСОБА_2 з 20.03.2020 займає посаду диспетчера газового господарства /а.с. 31/.
Відповідач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 /а.с. 33/, має задовільний стан здоров`я, офіційно працює в АТ «Оператора газорозподільної системи «Харківгаз». Інших дітей, будь-які стягнення на користь третіх осіб за виконавчими документами відсутні, в зв`язку з чим має змогу сплачувати аліменти на утримання дитини у більшому розмірі, ніж визначено судовим рішенням від 30.04.2015 року.
В добровільному порядку відповідач матеріальну допомогу на утримання дитину не надає.
За змістом ст. 51 Конституції України, ст. 180 Сімейного кодексу України (далі - СК України) батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.
За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина. Спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням суду, змінюється за рішенням суду за позовом одержувача аліментів (ч. 3 ст. 181 СК України).
Тобто, в будь-якому випадку, право обирати та змінювати спосіб стягнення аліментів на утримання дітей належить їх стягувачу.
Право вимагати заміни способу присудження аліментів може обумовлюватися мінливістю життєвих обставин, зазначених ст. 182-184 СК України.
З огляду на відсутність імперативної заборони змінювати розмір аліментів шляхом зміни способу їх присудження, за положеннями ст. 192 СК України зміна розміру аліментів може мати під собою зміну способу їх присудження (зміна розміру аліментів, стягнутих за рішенням суду у частці від заробітку (доходу) матері, батька дитини на розмір аліментів, визначений у певній твердій грошовій сумі та навпаки). Розмір аліментів і спосіб стягнення аліментів може бути визначений судом з урахуванням фактичних обставин справи, які встановлені судом та на які посилався позивач. При цьому право застосування норми закону належить виключно суду (постанова Верховного Суду України № 6-143цс13 від 05 лютого 2014 року).
Позовні вимоги про зміну розміру аліментів шляхом зміни способу їх стягнення ґрунтуються на зміні законодавчо визначеного мінімального розміру аліментів на утримання дитини, недостатності фактично стягуваних аліментів для забезпечення потреб дітей.
Діюче законодавство надає позивачу право обирати спосіб стягнення аліментів на утримання дитини, а при необхідності - змінювати його. Позивач скористалася своїм правом, визначив способом стягнення аліментів - їх присудження у частці від доходу батька. Крім того, закон не встановлює обов`язку доведення мотивів, на підставі яких позивач бажає скористатися такою можливістю.
Аналізуючи зміст наведених вище норм законодавства суд зважує на те, що присуджуючи аліменти суд має чітко зазначити спосіб їх стягнення - у частці від доходу або у твердій грошовій сумі. Мінімальний розмір аліментів - законодавча гарантія, яка застосовуються незалежно від рішення суду.
Частиною 2 статті 182 СК України передбачено, що розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.
Частиною 5 ст. 183 СК України встановлено, що той з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина, має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі на одну дитину – однієї чверті, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» установлено в 2021 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком від 6 до 18 років: з 1 січня - 2395 гривень, з 1 липня - 2510 гривень, з 1 грудня - 2618 гривень.
Встановлення аліментів у 1/6 частці заробітку (доходу) менше мінімального гарантованого розміру аліментів на одну дитину, передбаченого Сімейним кодексом України (50 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для дитини відповідного віку), не відповідає інтересам дитини.
Враховуючи встановлений законодавством розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, а також обставини, на які посилалась позивач, суд дійшов висновку про наявність підстав для зміни розміру аліментів шляхом їх збільшення з 1/6 частки заробітку (доходу) на 1/4 частину всіх видів заробітку (доходу) відповідача, але не менше 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, що є достатнім та відповідає встановленим судом обставинам справи, наданим доказам та вимогам Сімейного кодексу України.
Така зміна способу стягнення аліментів буде відповідати інтересам всіх учасників даних правовідносин та засадам справедливості, добросовісності та розумності.
Пунктом 23 постанови пленуму Верховного суду України від 15 травня 2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» у новому розмірі аліменти сплачуються з дня набрання рішенням законної сили.
Судові витрати підлягають розподілу у відповідності до ст. 141 ЦПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 141, 258, 259, 263-265 ЦПК України
п о с т а н о в и в :
Позов задовольнити.
Змінити розмір аліментів, що стягуються на підставі рішення Шевченківського районного суду Харківської області по цивільній справі № 637/340/15 (2/637/197/15) від 30.04.2015 та стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 на утримання неповнолітнього сина, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , аліменти в розмірі 1/4 частки від всіх видів заробітку (доходів), щомісячно, починаючи з дня набрання рішенням суду законної сили і до досягнення дитиною повноліття, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку.
Виконавчий лист у справі № 637/340/15-ц (2/637/197/15) від 30.04.2015, виданий Шевченківським районним судом Харківської області про стягнення з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання дітей: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі 1/3 частини від заробітку, але не менше 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 03 квітня 2015 року до досягнення найстаршою дитиною повноліття – відкликати.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір у розмірі 908,00 грн.
Рішення в частині стягнення аліментів в межах суми платежів за один місяць підлягає негайному виконанню.
Копію рішення направити сторонам.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду через Шевченківський районний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій ст. 358 цього Кодексу.
Суддя
Н.І. Островська
- Номер: 2/637/325/21
- Опис: про зміну розміру аліментів
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 637/926/21
- Суд: Шевченківський районний суд Харківської області
- Суддя: Островська Н. І.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 23.09.2021
- Дата етапу: 23.09.2021