УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
2010 року листопада місяця 04 дня колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим у складі:
Головуючого, судді Синельщікової О.В.
суддів Яковенко Л.Г.
Бондарева Р.В.
при секретарі Вернігор О.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Сімферополі заяву ОСОБА_5 про поновлення строку апеляційного оскарження рішення Ялтинського міського суду Автономної Республіки Крим від 15 червня 2010 року у цивільній справі за позовом ОСОБА_5 до Акціонерного страхового товариства «Вексель», Комунального підприємства Ялтинської міської ради «Шляхоексплуатаційна ділянка» про відшкодування матеріальної та моральної шкоди,
ВСТАНОВИЛА:
Оскаржуваним рішенням Ялтинського міського суду Автономної Республіки Крим від 15 червня 2010 року у задоволенні позовних вимог ОСОБА_5 до Акціонерного страхового товариства «Вексель», Комунального підприємства Ялтинської міської ради «Шляхоексплуатаційна ділянка» про відшкодування матеріальної та моральної шкоди відмовлено.
15 червня 2010 року представник позивачки – ОСОБА_6 подав заяву про апеляційне оскарження, а 16 липня 2010 року позивачка ОСОБА_5 подала апеляційну скаргу, яка містить заяву про поновлення строку апеляційного оскарження. В заяві просила поновити строк апеляційного оскарження рішення від 15 червня 2010 року, як пропущений з поважних причин, оскільки копія рішення нею була отримана лише 08 липня 2010 року, тобто після спливу строку, встановленого частиною 1 статті 294 Цивільного процесуального кодексу України, в редакції, яка діяла на час ухвалення рішення.
Заслухавши суддю-доповідача, представника позивачки, перевіривши матеріали справи та доводи заяви, колегія суддів вважає, що заява про поновлення строку апеляційного оскарження задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Відповідно до частини 3 статті 294 Цивільного процесуального кодексу України, в редакції до 30 липня 2010 року, заява про апеляційне оскарження чи апеляційна скарга, подані після закінчення строків, встановлених цією статтею, залишаються без розгляду, якщо апеляційний суд за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Відповідно до частини 1 статті 294 Цивільного процесуального кодексу України у зазначеній редакції заяву про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Процесуальним законом не встановлено іншого початку перебігу строку апеляційного оскарження судового рішення, ніж з наступного дня після його проголошення (статті 294, 69 Цивільного процесуального кодексу України), а також іншого строку для подачі заяви про апеляційне оскарження рішення суду, або апеляційної скарги без подачі заяви про апеляційне оскарження, чим в десять днів.
При розгляді заяви апеляційним судом встановлено, що рішення про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_5 до Акціонерного страхового товариства «Вексель», Комунального підприємства Ялтинської міської ради «Шляхоексплуатаційна ділянка» про відшкодування матеріальної та моральної шкоди ухвалено судом першої інстанції 15 червня 2010 року.
Заява про апеляційне оскарження рішення подана представником позивачки ОСОБА_6 15 червня 2010 року.
Таким чином, встановлений законом строк для подачі апеляційної скарги закінчився 05 липня 2010 року.
Подавши апеляційну скаргу лише 16 липня 2010 року, позивачка не навела поважних причин, які перешкоджали їй своєчасно подати апеляційну скаргу.
Посилання позивачки на те, що копія рішення нею була отримана лише 07 липня 2010 року, тобто після спливу строку, встановленого для подання апеляційної скарги, колегія суддів не приймає до уваги з наступних підстав.
Із матеріалів справи вбачається, що представник позивачки – ОСОБА_6 приймав участь у судовому засіданні 15 червня 2010 року, в якому було ухвалено оскаржуване рішення, отже позивачці про результати розгляду справи і висновок суду по суті вимог було відомо 15 червня 2010 року.
Порядок і строки оскарження рішення відповідно до вимог статті 294, 296 Цивільного процесуального кодексу України було роз’яснено сторонам в судовому засіданні і зазначено в самому тексті рішення суду.
Та обставина, що копія рішення була отримана позивачкою лише 08 липня 2010 року, не впливає на вирішення питання про поновлення строку, оскільки Цивільний процесуальний кодекс України, в редакції, яка діяла на час ухвалення рішення, не вимагав від суду обов’язкового направлення копії судового рішення сторонам, які брали участь у справі і були присутні у судовому засіданні, і не рахував початок перебігу строку апеляційного оскарження з моменту отримання стороною або її представником копії судового рішення, і, крім того, позивачка звернулася до суду з заявою про видачу копії рішення від 15 червня 2010 року лише 07 липня 2010 року, тобто вже після спливу двадцятиденного строку, встановленого для подачі апеляційної скарги після подання заяви про апеляційного оскарження.
Таким чином, слід вважати, що позивачка ОСОБА_5 без будь-яких поважних причин не скористалася у встановлений строк своїм процесуальним правом апеляційного оскарження.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що поважних причин пропуску строку апеляційного оскарження не встановлено, підстав для поновлення строку немає, а тому заяву про поновлення строку апеляційного оскарження слід залишити без задоволення, а апеляційну скаргу на рішення суду – без розгляду на підставі частини 2 статті 72, частини 3 статті 294 Цивільного процесуального кодексу України.
Виходячи з наведеного та керуючись статтями 72, 294 Цивільного процесуального кодексу України, колегія суддів судової палати у цивільних справах,
УХВАЛИЛА:
Відмовити ОСОБА_5 в задоволенні заяви про поновлення строку апеляційного оскарження рішення Ялтинського міського суду Автономної Республіки Крим від 15 червня 2010 року.
Апеляційну скаргу ОСОБА_5 на рішення Ялтинського міського суду Автономної Республіки Крим від 15 червня 2010 року залишити без розгляду.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів.
Судді:
Яковенко Л.Г. Синельщікова О.В. Бондарев Р.В.